Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální fotografie
Pentagram Photon 834: kreativní kompakt magického kruhu v praxi
16. února 2006, 00.00 | Společnost Pentagram přináší na trh kompaktní fotoaparát s označením Photon 834. Přístroj nabídne příjemné rozměry, 2.5" LCD display, CCD snímač s rozlišením 8 MPix a 3x optický zoom. Budete mile překvapeni, co tento neznámý, nenápadný elegán umí.
{Základní popis}Společnost Pentagram uvádí na trh další kompaktní digitál s označením Photon 834. Jedná se jen o další kapesní no-name přístroj, nebo je na něm něco víc? Photon 834 má hodně shodných znaků (včetně rozlišení) s modelem od Umaxu - Premier DS-8330. Tedy nic nového pod sluncem. Opravdu? Není dobré dělat unáhlené závěry a nechat se příliš ovlivnit prvním dojmem. Stejně tak hodnotit dle "obalu" nebo značky. Photon 834 nabízí efektivní rozlišení 8 MPix, velký displej o úhlopříčce 2.5" a 3x optický zoom. Dalšími charakteristickými znaky jsou kompaktní rozměry, účelné a nenáročné ovládání a poměrně povedený design. Ale je toho mnohem víc.
Konstrukce a design
Plášť aparátu je kombinací plastu a hliníkových doplňků v podobě kovového rámu po celém obvodu přístroje, prstence chránící objektiv a malého náznaku úchopového gripu. Photon 834 disponuje kompaktními rozměry: 91 x 57 x 27 (Š x V x H) a hmotností cca 150 g (bez baterie a paměťového média). Čelní straně přístroje dominuje teleskopický objektiv (při vysunutí nabude rozměr přístroje o zhruba 25 mm). Nad objektivem leží vestavěný blesk, hledáček a pomocné světlo autofokusu, které funguje též coby indikátor samospouště. Pod bleskem nechybí mikrofon (dva malé otvory v plášti kompaktu) a podél levého okraje chromový výstupek pro pohodlnější držení aparátu.
Na pravé boční straně (z čelního pohledu) leží dvě zdířky – jedna pro připojení nabíjecího kabelu a druhá coby výstup pro kabel USB (ten je součástí balení, včetně instalačního CD s ovladači). Levá boční strana má pouze úchyt pro připevnění řemínku na ruku. Na spodní straně kompaktu je plastový otvor se závitem pro montáž ke stativu a dále tam nejdete dvířka, pod kterými se ukrývá Lithium-Iontový akumulátoru a slot pro vložení paměťového média typu SD. Na vrchní straně kompaktu naleznete tlačítko On / Off a kruhový ovladač k výběru režimů. Zadní straně z převážné části vévodí velký, přehledný LCD displej s velikostí 2.5", dále přepínač režimů (foto / prohlížení), kolébkový přepínač zoomu, multifunkční čtyřsměrový ovladač (s potvrzovacím tlačítkem uprostřed). Výčet ovládacích prvků uzavírá trojice kláves Menu, Koš, Displej. Na zadní straně ještě leží reproduktor (pod devíti malými otvory). Na samotném vrcholu horní desky fotoaparátu je průhledový hledáček s dioptrickou korekcí.
[-more-]{Technické parametry}Specifikace
Photon 834 disponuje CCD snímačem s úhlopříčkou 1/1.8" s efektivním rozlišením 8,14 MPix. Můžeme tedy pořizovat snímky v rozlišeních: 3 264 x 2 472, 2 560 x 1 920, 1 600 x 1 200 a VGA - 640 x 480 bodů a to při citlivosti: ISO 50, 100, 200 a 400. Obrázky můžete ukládat ve třech úrovních komprimovaného JPEG formátu (Fine, Standard, Economy) nebo v TIFFu. Natočit lze též videosekvence v rozlišení 640 x 480 bodů ve formátu ASF. Součástí objektivu je optický zoom s 3x přiblížením, s ohniskovým rozsahem f/7,5 – 22,5 mm. (ekvivalent 35 mm kinofilmu je 36 – 108 mm) a světelnost F2,8 – 4,8 s maximálním clonovým číslem F11 (na nejdelším ohnisku). Zaostřit v normálním režimu zvládá kompakt od cca 50 cm, v makrorežimu se pak ostření pohybuje v rozmezí od 5 do 30 cm. Ostření fotoaparátu je pasivní a při zhoršených světelných podmínkách mu pomáhá zelená LED dioda. Autofocus pracuje ve třech režimech: Normal, Krajina a Makro.
Photon 834 nabízí pokročilé kreativní funkce v oblasti určení expozice. Čímž se odlišuje od většiny aparátů své kategorie. Kromě plně automatického režimu lze využít také 3 předdefinované režimy (Noc, Sport a Portrét), a poté Program (automatické nastavení clony a času), plně manuální režim - Manuál, Prioritu času (Tv) a Prioritu clony (Av). Poslední dvě pozice kruhového ovladače aktivují Kameru a Nastavení (Menu Set Up). Měření expozice probíhá buďto celoplošně nebo bodově. Kompenzaci expozice lze korigovat v rozmezí +/- 2 EV (po 1 / 3 krocích). Nastavení času expozice se pohybuje od 1/2 s až do 1/1 500 s. Kromě optického zoomu lze použít také zoom digitální (s 5,1x přiblížením), který však lze vypnout.
Vyvážení bílé nabízí kromě přednastavených hodnot pro různé typy osvětlení (žárovka, zářivka 1, zářivka 2, den, zataženo) také automatické a manuální měření. Fotografovat samozřejmě můžete pomocí průhledového hledáčku, ale vzhledem k jeho malé velikosti je lepší použít LCD displej. Interní blesk fotoaparátu pracuje v režimech: Automatický; S redukcí červených očí, Vynucený záblesk nebo Vypnuto. Dosah blesku je od 5 m do 2,7 m. Aparát nabízí také průběžné snímání, umožňuje vyfotografovat sérií tří fotek, nebo průběžné snímání tří fotek s různou expoziční kompenzací - tzv. Bracketing (-0,7EV; 0,0EV a +0,7EV). Samozřejmě nechybí samospoušť: 2s nebo 10s. Aparát disponuje také funkcí hlasového záznamníku, umožňující nahrávat ke snímkům komentáře.
[-more-]{Menu a ovládání}Ovládání a práce v menu
Menu kompaktního aparátu je přehledné a ovládání intuitivní. Nejběžněji používané funkce - kompenzace expozice, funkce blesku, funkce AF a samospoušť jsou dostupné přímou volbou pomocí multifunkčního ovladače. K ostatním funkcím máte přístup přes klávesu menu, otevírající přehled všech funkcí aparátu. Multifunkční ovladač slouží mimo jiné také k listování v režimu prohlížení a nebo k rotaci snímků, a kromě kompenzace expozice (vlevo) umožňuje také zjasnění displeje (při focení na přímém slunci). Klávesa uprostřed potvrzuje vybrané položky a v režimu fotoaparátu ukáže poslední snímek.
Nad hlavní multifunkční klávesou leží trojice jednoúčelových tlačítek: první z nich (dole) zobrazí na displeji expoziční hodnoty včetně histogramu aktuálně zvoleného snímku, prostřední tlačítko slouží k mazání snímků a pomocí horní klávesy vstoupíte do menu. V horní části fotoaparátu leží dále přepínač fotografování / prohlížení a kolébková klávesa pro ovládání zoomu. Na vrchu aparátu je kruhový ovladač pro volbu expozičních režimů, tří scénických přednastavených módů, aktivaci Set-Upu a kamery.
V menu jsou dvě základní položky - Capture a Function. První z nich umožňuje nastavovat parametry: Rozlišení, Formát snímků, Ostrost (Vysoká, Normální a Střední), Saturace, Filtry (Standard, Vivid, Sépia, Monochromatický), Vyvážení bílé, Manuální nastavení WB, Citlivost, Měření expozice. Druhá roleta menu "Function" nastavuje funkce fotografování: Typ snímání (Single, Sériové, Bracketing), Hlasový záznamník, Jas displeje, Digitální zoom, Náhled, Datum a čas. Po přepnutí horního, kruhového ovladače do polohy Set Up, zobrazíte další strukturu menu, rozdělenou opět na dvě části: Basic a Custom. Zde zpřístupníte základní informace fotoaparátu, jako jsou: info o kartě, návrat do původního nastavení, zformátování paměti, tóny kláves, automatické vypnutí přístroje (od 1 do 3 minut) a USB.
Druhou část Set Up menu tvoří funkce základní – uživatelské: Nastavení data, času, jazyka, video výstupu (PAL, NTSC), info o systému. Při přepnutí do módu prohlížení, můžete vybírat mezi: způsobem prohlížení (každou fotku zvlášť nebo automatické prohlížení – tzv.: slideshow), DPOF (nastavení tisku fotografií), ochranu, jas displeje, úpravy velikosti a kvality snímků. Poslední položka v Set-Upu prohlížení, umožní kopírovat data mezi kartou a interní pamětí.
[-more-]{Hodnocení kvality snímků}Kvalita snímků
Photon 834 může snímat celkem na 4 různé citlivosti - ISO 50, 100, 200 a 400. Při prvních dvou citlivostech - ISO 50 a ISO 100 není patrný téměř žádný šum, jenž by rušil vizuální dojem snímku. Redukce šumu je dobře účinná i při větším přiblížením. U fotografií pořízených na třetí citlivost - ISO 200, se již projevují známky silnějšího šumu, který však nemá ostré zrno a fotografie jsou tedy i v tomto případě dobře použitelné. Při zvolení poslední citlivosti - ISO 400 už pozorujeme silný šum, zasahující do detailů. Fotografie, pořízené na ISO 400, lze v případě nouze použít - například pro zmenšený náhled. Co se týče citlivosti patří Photon 834 ve své kategorii k lepšímu průměru.
Vyvážení bíle pracuje na denním světle spolehlivě. Naprosto nečekaně však automatický režim dobře funguje též v umělém osvětlení (viz obrázek), což je v případě kompaktního fotoaparátu jev naprosto ojedinělý. Kromě režimu auto, můžete použít také některý z 5 předdefinovaných módů WB: žárovka, zářivka 1, zářivka 2, denní světlo nebo zataženo. Nechybí zde ani možnost manuální kalibrace nastavení bílé. Na automatické vyvážení bílé se tedy můžete převážně vždy spolehnout. My však pro naše účely přeci jen použili manuální volbu vyvážení bílé. Funkce WB tedy pracuje u tohoto aparátu výborně.
Původní rozpačité dojmy z kompaktu Photon 834 se rozplynuly hned, jak jsme pořídili testovací fotografie zaměřující se na ostrost a kvalitu snímků. Upřímně řečeno, bylo to pro nás velkým překvapením. Vzhledem k zaměření fotoaparátu, je kvalita a ostrost snímků v této kategorii ojedinělá a Photon 834 strčí s přehledem do kapsy většinu svým konkurentů. Na fotografiích se sice projevuje moiré, ale jen slabě. Dále zde máme také chromatickou aberaci, která se zvětšuje směrem od středu do rohů. Ostrost je na velice dobré úrovni. V rozích ji však ubývá, stejně tak je tam patrná též vinětace. Pozorovat můžete i soudkovité zkreslení, které s rostoucím ohniskem mizí. Celková kvalita snímků Photonu 834 je velmi slušná, přístroj s ní může konkurovat i mnohým EVF modelům.
Pentagram Photon 834 v praktickém testu
Časová prodleva mezi stisknutím tlačítka Power a vyexponování první fotografie je téměř šest sekund - 5.8 s, což není příliš dobrý parametr. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je skoro nulová - asi 0,1 s, tudíž v našich podmínkách téměř neměřitelná. Bez namáčknutí spouště trvá fotoaparátu exponování snímku asi 2 s, což také není zrovna nejlepší čas. Velký podíl na horší rychlosti aparátu má především pomalá práce autofocusu, který - ač pracuje spolehlivě, zaostřuje velice pomalu. Jeho průměrná doba ostření dosahuje skoro 2 sekundy. Změna ohniska z nejkratšího na nejdelší zvládne Photon 834 zhruba za 1,8 s. Posouvání zoomu je rozděleno do 6 kroků. Při fotografování se můžete spolehnout buďto na displej, nebo použít optický průhledový hledáček, který je vybaven i dioptrickou korekcí (+/- 2 dioptrie). Průzor hledáčku je umístěn tak, aby nedocházelo k takzvané: "nosní kolizi", kdy se dotýkáte nosem displeje. Displej samotný má jisté zobrazovací zpoždění, nikoli však výrazné. Vzhledem k zaměření aparátu jde o průměrnou dobu. V automatickém režimu pracuje fotoaparát spolehlivě. Při fotografování za horších světelných podmínek vám pomůže asistenční světlo autofocusu. Kromě automatického režimu a třech předdefinovaných scénických módů, můžete využít též některý z polo-manuálních (priorita času, priorita clony) nebo plně automatický režim. Pokud tedy máte zkušenosti s ručním nastavováním expozice, můžete s tímto kompaktem vesele experimentovat. Jedná se bezpochyby o zajímavou funkci, nepříliš typickou pro tuto kategorii fotoaparátů.
Automatické ostření (AF) pracuje celkem ve třech režimech: Normální, Krajina a Makro. Autofocus funguje také dobře a spolehlivě, ovšem bohužel znatelně pomaleji, než je běžné. Rychlost AF tak představuje jeden z největších nedostatků fotoaparátu. Stejně tak i celková pracovní rychlost aparátu není nejideálnější. Ovládání je snadné a intuitivní, menu je uspořádáno logicky a přehledně. V případě odezvy kláves však také můžeme narazit na problém, zejména pracujete-li s multifunkčním křížovým ovladačem. Často se nám s ním totiž stávalo, že tlačítko napoprvé nezareagovalo a byl tedy nutný, opětovný a silnější stisk. Původně se zdálo, že je to způsobeno jen tuhostí nových a tím ještě "nevyběhaných" tlačítek, ale i po více jak týdnu častého používání, tento neduh přetrvával. Výhodou fotoaparátu je možnost zobrazení ke každému pořízenému snímku histogram a všechny nastavené expoziční hodnoty. Histogram můžete aktivovat i při samotném focení, takže můžete již před pořízením snímků zkontrolovat, jak je na tom expozice se světlem (což nemusí být na displeji vždy patrné). Výrobce dodává spolu s kompaktem též anglický manuál, napájecí zdroj, USB kabel, videokabel pro připojení k TV, pouzdro, řemínek a samozřejmě též instalační CD s ovladači pro stahování fotografií do počítače.
Závěr
Pentagram Photon 834 představuje rozhodně velmi zajímavý kreativní kompaktní fotoaparát, který neurazí ani pokročilé fotografy. Přístroj nabízí kompaktní rozměry, příjemný design, spoustu funkcí (včetně kreativních režimů), ale zároveň také kvalitu fotografií na vysoké úrovni. Na druhou stranu, daní za tyto pozitiva je špatná pracovní rychlost, zejména značně "líný" autofocus. Při pohledu na Photon 834 a jeho možnosti, je určitě dobrou otázkou pro jaký typ uživatelů je vlastně tento kompakt určen. Svým způsobem se jedná o naprosto univerzální model, který mohou díky intuitivnímu ovládání a přehledné struktuře menu používat jak začátečníci, tak i pokročilí uživatelé. Funkční vybavení hovoří jednoznačně pro. Ideální cílovou skupinou by mohli být spíše právě kreativní fotografové preferující kvalitu snímků, ale v kompaktnějším balení. Zároveň nikam nespěchají, tudíž rychlost pro ně není prioritou. Plášť Photonu je robustní, přesto elegantní a působí odolným dojmem. Pokud si nezakládáte na zvučném jméně - na značce, v poměru kvalita versus cena se jedná o velmi dobrou volbu. Pentagram Photon 834 v Čechách dostanete v obchodních sítích Elmax Store, Eye System a Hexen Computers za oficiálně stanovenou maloobchodní cenu 7 990 Kč (včetně DPH).
[-more-]{Živé fotografie}
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024