Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
Panasonic Lumix FZ10 - první doteky hvězdy
Panasonic FZ10 praxe
7. listopadu 2003, 00.00 | Díky pochopení českého zastoupení jsme měli možnost krátce testovat předprodukční vzorek nového Panasonicu FZ-10, který se na našem trhu objeví zřejmě až v únoru příštího roku. Má smysl na něj počkat?
Panasonic není na trhu ultrazoom fotoaparátů žádným nováčkem. Model FZ1 se u nás již řadu měsíců prodává a model FZ2 přišel na náš trh nedávno. Tyto dva jmenované fotoaparáty toho měly hodně společného a proto může být pro mnohé překvapením, jak velký rozdíl je mezi modely FZ2 a FZ10. Přestože papírově mají mnoho společného, FZ-10 je jiná třída a nutno říct že velmi atraktivní.
Konstrukce a design
Základní konstrukce modelu DMC-FZ10 kopíruje to, na co jsme zvyklí od modelů FZ1 a FZ2, nicméně zásadní rozdíl je v rozměrech. Model FZ10 je výrazně robustnější a úchopem připomíná opravdu plnohodnotnou analogovou zrcadlovku s pěkným objektivem. První co zaujme a skvěle padne do ruky je mohutný barel objektivu průměrem přes 7cm! Milovníky hi-tech designu na něm potěší precizně provedený kovový prstenec ostření a velice seriózně vypadající přepínač ostření. Kdo zná styl hi-fi techniky Technics, ten ví, o čem hovořím. Tělo jako takové působí větším a odolnějším dojmem, přestože je opět vyrobeno z plastu. Předělaný je vestavěný blesk, který již nekopíruje písmeno "Z". Fotoaparát by měl přijít na trh jak v matně stříbrné, tak i černé variantě a jeho "retro Leica" styl se jistě bude líbit.
Právě rozměry těla jsou prvním zásadním rozdílem mezi modely FZ2 a FZ10. První je zajímavější pro amatéry, které potěší skladnější provedení s menšími rozměry. Model FZ10 nadchne zkušenější uživatele, kteří potřebují v ruce při fotografování "něco cítit", aby získali patřičnou stabilitu. V tomto ohledu se tedy FZ10 značně liší od svých předchůdců.
Technologie v pozadí
Nemá smysl opakovat již vyřčenou technickou specifikaci modelu FZ10, kterou najdete zde. Pouze pro základní orientaci zopakuji, že jde o model vybavený 4MPix CCD snímačem a opravdu vynikajícím objektivem Leica. Ten nabízí rozsah ohnisek 35 - 420mm při fixní světelnosti F2.8. Už samotný fakt 12x optického zoomu s konstantní světelností je na trhu unikátní, pokud nebudeme počítat modely FZ1 a FZ2. Když se k němu přidá ještě optická stabilizace, výsledek je opravdu skvělý. Několikrát se nám při testování podařilo pořídit ostrý snímek s ohniskem kolem 300mm a časem 1/30s z ruky, což je i při citlivosti 400ISO skvělý výsledek.
Jedinou nevýhodou tohoto objektivu je sice spolehlivý, ale někdy až nečekaně líný autofokus. Je otázkou, zda jde o vlastnost předprodukčního vzorku či vlastnost objektivu a zaostřování jako takového, ale v krajním případě přístroj zaostřoval přes 3 sekundy! S tím je potřeba počítat při fotografování rychlých scén a použít manuálního ostření nebo zvolit jiný přístroj.
Praktické zkušenosti
Pozitivem modelu FZ10 zejména ve spojení s rychlou SD kartou je velmi svižný provoz. Svědčí o tom například i sekvenční režim s rychlostí 4 snímků za sekundu v plném rozlišení. Přístroj si v tomto ohledu nezadá s žádným z konkurentů, jako jsou například Minolta DiMAGE Z1 či ultrazoom Olympusy. Jediným slabým místem tedy z pohledu rychlosti se jeví autofokus.
Velmi důležitou a příjemnou změnou zejména vůči modelu FZ-1 je razantní nárůst funkčnosti. K dispozici je kompletní škála expozičních režimů P/A/S/M a kreativní režimy, bracketing, korekce obrazu apod. Model FZ-10 nabízí již opravdu plnohodnotnou výbavu a Panasonic tak ukazuje, že umí dělat nejen automaty.
Co se týče hledáčku, jde o klasický elektronický hledáček s dioptrickou korekcí. Když se do něj poprvé podíváte, možná vás trochu překvapí relativně malý obraz podobný jako u FZ1/2. Nicméně tento obraz je příjemně ostrý a zejména je precizně rychle překreslován, takže výsledný dojem je velmi dobrý. Pokud vám obraz v hledáčku bude připadat příliš malý, má FZ10 v zásobě druhou zbraň a tou je špičkový 2" LCD displej. Práce s takto velkým displejem je opravdu radost.
Co se týče kvality fotografií, neradi bychom vynášeli definitivní soudy, protože jsme testovali pouze předprodukční vzorek, ale již nyní je kvalita snímků příjemně dobrá. U fotografií jsme zaznamenali minimální aberaci, snímky jsou ostré a expozičně vyvážené. Námi testovaný kus měl v tmavých stínech jasně zřetelný šum prakticky při všech nastaveních, ale ještě jednou opakujeme, že jde pouze o předprodukční kus.
Výřez z ukázkového snímku pořízeného předprodukčním vzorkem 1:1 bez úprav. Na prokliknutí získáte celý obrázek (1,5MB).
Hodnocení
Pokud vám na trhu chyběl dostupný ultrazoom s vyšším rozlišením a optickou stabilizací, tak Panasonic FZ10 je váš favorit. Zejména majitelé klasických Olympusů 2100 by se mohli v tomto fotoaparátu zhlédnout, protože jim nic neubere a naopak přidá. U Panasonicu FZ10 jsme tedy našli zatím pouze dvě nevýhody. Tou první je pomalý autofokus, tou druhou skutečnost, že by se měl na českém trhu objevit až za takřka 4 měsíce. To jestli se na něj vyplatí počkat či nikoli tak záleží zejména na tom, jak důležitá je pro vás rychlost autofokusu a optická stabilizace. Přeci jen v ceně kolem 20.000Kč vč. DPH totiž Panasonic po stránce optické konkurenci dnes opravdu nemá.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024