Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
Olympus SP-700: stylový kompakt s velkým LCD v praxi
17. ledna 2006, 00.00 | Olympus SP-700 představuje další model do rodiny malých, stylových kompaktů. Tento fotoaparát s rozlišením 6 MPix a 3x optickým zoomem vyniká příjemným designem, kovovým tělem, snadnou obsluhou, ale především velkým displejem.
{Základní popis}Stejně tak jako spousta dalších výrobců, zavádějící nové a nové modelové řady kompaktních fotoaparátů, tak i Olympus mírně inovuje koncepci svých digitálů. Po vzoru Sony, který přišel s velkým - 3" displejem, nabídne to samé i novinka Olympusu. Přístroj je zaměřen do řad amatérských fotografů. V dnešní recenzi si tedy podrobně představíme jeden z posledních produktů společnosti Olympus a sice SP-700. Jedná se o kompaktní, stylový aparát, který nabízí vedle příjemného designu také rozměrný LCD displej s úhlopříčkou 3.0", dále rozlišení 6.0 MPix a 3x optický zoom. Jaký tedy nový Olympus je a jak se s ním fotografuje? Odpovědi na tyto otázky naleznete v článku.
Konstrukce a design
Konstrukčně jde o klasický kompakt obdélníkového tvaru se zapouzdřenou optikou, umístěnou uprostřed čelní strany aparátu. Objektiv je lemován dvojitým stříbrným prstencem. Ve vypnutém stavu objektiv chrání kovová zásuvná krytka, která se při zapnutí automaticky odsune. Kromě otvoru s objektivem naleznete na přední straně ještě mikrofon, vestavěný blesk a malou stříbrnou destičku (navazující na prstenec optiky) s logem výrobce. Toť z přední strany vše. Horní strana obsahuje přepínač režimu fotografování / kamery / prohlížení snímků, tlačítko pro zapnutí / vypnutí přístroje a spoušť, kterou obepíná prstencový ovladač zoomu. Zadní straně dominuje největší chlouba přístroje - 3.0" LCD displej s rozlišením 230 000 bodů. Veškeré ovládání je situováno vertikálně - napravo od displeje.
Ovládání obsahuje pouze čtyři klávesy: Display / Guide, sdílení-tisk / náhled+fotografování, Quick view (rychlý přístup) a koš. Poslední ovládací prvek tvoří multifunkční, čtyřsměrový ovladač s potvrzovací klávesou uprostřed. V horní části zadní stěny ještě leží červená LED dioda, signalizující přístroj v chodu / napájení. Na levé boční straně (z čelního pohledu) naleznete dvě záslepky - zdířku pro připojení USB kabelu (spodní) a vstup pro napájení DC 5V (horní). Na hranu mezi zadní a boční stěnu ještě výrobce umístil stříbrnou lištu s dírou - pro přichycení řemínku na ruku. Dno aparátu pak obsahuje již jen dvířka, pod kterými se ukrývá akumulátor a paměťová karta (typu xD) a dále závit pro umístění aparátu na stativ. Tělo SP-700 je hliníkové, kromě stříbrné barvy bude Olympus k dostání ještě v modrém provedení. Rozměry a hmotnost: 97,5 x 56,5 x 24,5 mm a 140 g.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Olympus SP-700 disponuje snímacím čipem CCD s efektivním rozlišením 6.0 MPix a úhlopříčkou 1/2,5". Citlivost lze nastavit na ISO 64, 100, 200 a 400. Snímky můžeme ukládat v maximálním rozlišení: 2816 x 2112 bodů (6 MPix), v ostatních rozlišeních poté: 2288 x 1712 (4 MPix), 1600 x 1200 (2 MPix), 1024 x 768 (1 MPix) a 640 x 480 bodů (VGA). O zpracování dat se stará obrazový procesor TruePic TURBO. Objektiv nepředstavuje nic výjimečného a nabízí zde běžně používaný 3x optický zoom. Rozsah ohniskové vzdálenosti je 6,3 - 18,9 mm (ekvivalent 35mm kinofilmu 38-114 mm). Světelnost objektivu je F3,3 - 4,0. Autofocus pracuje od 30 cm na nejkratším ohnisku a 60 cm na nejdelším ohnisku. K dispozici máte také dva režimy pro snímání z blízka - Makro a Super Makro režim. Makro režim pracuje od 10 cm na nejkratším ohnisku a 50 cm na nejdelším. Při přepnutí do Super Makro režimu, lze zaostřovat již od 1 cm. Kromě fotografování lze pořizovat ozvučená videa a to v rozlišení 640 x 480 bodů s frekvencí 30 snímků za sekundu. Délka je omezena pouze kapacitou použité paměťové karty.
Automatické měření expozice pracuje celoplošně nebo bodově. Vzhledem ke kategorii přístroje nečekejte žádné manuální režimy. K dispozici máte jen plně automatický režim (program) a scénické režimy. Ty však představují poměrně zajímavou utilitu přístroje, neboť jejich použití je díky velké nabídky dost široké. Scénických režimu je celkem 26 (včetně programu a stabilizátoru obrazu) a nabízejí možnosti: Program, Blur (softwarová redukce chvění obrazu), Portrét, Krajina, Krajina s portrétem, Noční scéna, Sport, Noční scéna s portrétem, Interiér, Svíčky, Autoportrét, Denní portrét, Západ slunce, Ohňostroj, Muzeum, Kuchyně, Za sklem, Dokumenty, Aukce, Výběr snímků 1, Výběr snímků 2, Pláž, Sníh, Podvodní foto 1, Podvodní foto 2 a Podvodní makro. Čas expozice se pohybuje (dle zvoleného scénického režimu) od 1/2 000 až do 4 sekund. Automatiku můžeme ovlivnit pomocí kompenzace +-2 EV po 1/3 EV krocích. Sekvenční snímání umožňuje pořídit 3 snímky rychlostí 0,7 snímků ze sekundu.
Vyvážení bílé barvy nabízí čtyři předvolby - slunce, zataženo, žárovka a zářivka, nebo plně automatický režim. Vestavěný blesk má dosah cca 0,3-2,6 m na nejkratším ohnisku a 1,2-2,1 m na nejdelším ohnisku a pracuje v režimech: auto, vypnuto, pomocný záblesk, s redukcí červených očí a pomocný blesk s redukcí červených očí. Zajímavými funkcemi SP-700 jsou bezpochyby také režimy pro fotografování panoramatu a pak také režim Compare & Shoot (umožňující náhled a tím i kontrolu posledních čtyř snímků přímo v režimu fotografování). K dispozici je i živý histogram. SP-700 nabízí širokou škálu (ve své třídě) pokročilých úprav snímků. Nechybí zde funkce jako například: oprava červených očí, úprava jasu, saturace, ořezávání snímku, černobílé nebo sépiově hnědé filtry. Videa se ukládají do formátu QuickTime Motion, obrázky v JPEG a zvuk je ve formátu AVI. Během natáčení můžeme aktivovat digitální stabilizátor obrazu, který představuje jeden ze scénických režimů.
[-more-]{Menu a ovládání}Ovládání a práce v menu
Ovládání i struktura menu přístroje se nese přesně v duchu zařazení modelu. Menu je přehledné a jednoduché, ovládání intuitivní. Nejběžněji používané funkce zpřístupníte stiskem některé z přímo k tomu určených kláves. Čtveřice tlačítek napravo od displeje slouží k (od shora dolů): zobrazení / zamítnutí informací k jednotlivým snímkům a to včetně živého histogramu (Disp/Guide). Druhá klávesa aktivuje v režimu snímání funkci Compare & Shoot (při fotografování máte zároveň v levé části náhledy 4 fotografií). V režimu prohlížení slouží toto tlačítko k tisku nebo sdílení snímků. Třetí tlačítko (Quick view) přepne do režimu prohlížení a naopak. Čtvrtá klávesa je klasickým košem, sloužícím k mazání. Multifunkční ovladač nabízí kromě prohlížení fotografií také nastavovat: režim AF (vlevo) - Normální, Makro, Super makro, režim blesku (vpravo), samospoušť (dolů) - 10 s a scénické režimy (nahoru). Prostřední klávesa slouží k výběru - OK. Na vrchní straně ještě naleznete třípolohový přepínač pro změny režimu - fotografování (vlevo), natáčení videa (uprostřed) a prohlížení (vpravo).
Menu SP-700 se skládá ze dvou hlavních úrovní - v té první jsou nejčastěji používané funkce, ta druhá zahrnuje pokročilejší funkce a nastavení (obojí platí jak v případě režimu snímání tak režimu prohlížení. Do hlavního menu se dostaneme stiskem potvrzovací klávesy OK. Před námi se objeví 9 ikon s následujícími možnostmi - v režimu fotografování (zleva doprava, od shora dolů): Compare & Shoot (viz vysvětlivky výše), Multi-shot (sériové snímání), Reset, Image Quality (rozlišení - 6 MPix, 4 MPix, 2 MPix, 1 MPix a VGA), Cancel (návrat do pohotovostního stavu), Mode Menu (rozšířené menu), Vyvážení bílé (Auto, den, zataženo, žárovka, zářivka), Exp. Comp. (kompenzace expozice), ISO (citlivost - ISO 64 - 400). V režimu prohlížení pak máte nabídku: Compose Image (uspořádání obrázků), Adjust Image (nastavení snímků jako např. saturace, jas, ap.), Edit image (úpravy - ořezy, rotace, barevné filtry), Album, Cancel, Mode Menu, Slide Show, Kalendář a Odpadkový koš.
A nyní se pojďme podívat na detailnější Menu "Nastavení", které se ukrývá v základním Menu pod ikonou MODE MENU. Při potvrzení této položky se nám zobrazí menu se třemi hlavními roletami: Camera (kde jsou funkce fotoaparátu), Card (operace s pamětí) a Set-Up (nastavení). První roletka - Camera, nabízí možnosti: Měření expozice (Metering - celoplošně, bodově), Způsob snímání (Drive - single, sériově), Digital zoom, Způsob otření (AF Mode - celoplošně, bodově), Panorama (panoramatické fotografie), Label Shot (ukáže úroveň nasvícení scény), Záznamník (při aktivaci můžete přiřadit k jednotlivým snímkům hlasovou poznámku v délce trvání 5 s). Druhá roleta "Card" umožňuje formátovat a mazat paměť. A poslední podmenu nabízí standardní funkce nastavení samotného přístroje: Resetování, Jazyk, Nastavení zvuku a displeje, Hlasitost přístroje, Hlasitost výstupu, odezvy kláves, Jas displeje, Nastavení času a datumu, Spořič obrazovky a Přechod do úsporného režimu.
Kvalita snímků
V případě citlivosti je na tom Olympus SP-700 vyloženě špatně. Nabízí celkem 4 úrovně rozlišení ISO 64, 100, 200 a 400. Obecně však lze říci, že i při nejnižších citlivostech je již určitý šum patrný. První dvě citlivosti - ISO 64 a 100 jsou ještě celkem v pořádku (i když jisté jemné zrno zde můžeme pozorovat) ovšem citlivost ISO 200 již přináší silný šum (který sice ještě lze použít, ale již těžko na snímky v poměru 1:1 pořízené při horších světelných podmínek). Při zvolení nejvyšší citlivosti - ISO 400, již šum působí značně rušivě a zasahuje do detailů snímku.
V případě vyvážení bílé barvy je na tom SP-700 vzhledem ke své kategorii na standardní úrovni (vzhledem ke konkurenci). Automatické měření pracuje spolehlivě, ovšem selhává v interiéru (při umělém osvětlení), což není jev nijak ojedinělý. Bohužel zde není možnost nastavení manuálního vyvážení bílé, jako alternativu zde však můžete použít některý z přednastavených režimů WB: den, zataženo, žárovka a zářivka.
Ostrost snímků dosahuje také průměrných výsledků. Na testovacích terčích můžeme pozorovat nižší ostrost v rozích. Moiré se projevuje, ale vzhledem ke kategorii aparátu nijak nevybočuje z řady. Chromatická aberace, stejně tak i jako vinětace jsou v přijatelných mezích. S rostoucím ohniskem se ostrost zhoršuje. Na druhou stranu soudkovité zkreslení na nejkratším ohnisku s jeho zvětšováním sice mizí, ale na ohnisku nejširším se naopak mění na silně poduškovité zkreslení. Nicméně, co do kvality snímků už je na tom Olympus SP-700 o poznání lépe než předešlé, podobně zaměřené modely (například Camedia FE-5500).
Olympus SP-700 v praxi
Mezi zapnutím tlačítka ON až po vyexponování prvního snímku uplyne cca 4,5 s, čímž nepatří tento model zrovna mezi nejrychlejší. Přihlédneme-li k faktu, že je optika zapouzdřená (tudíž nic se nevysunuje), jde o vyloženě špatný parametr. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je zanedbatelná a v našich podmínkách neměřitelná - cca 0,1 s. Bez namáčknutí trvá fotoaparátu vyfotografování asi 1 s. Naproti tomu však přezoomování z nejkratšího ohniska na nejširší (a naopak) trvá zhruba 1,5 s. Vzhledem k tomu, že ovládání zoomu je rozděleno do 17 kroků, jedná se o velmi rychlou reakci. LCD displej sice má malé zpoždění, ale opravdu zanedbatelné, což je charakteristický znak naprosto netypický pro tuto třídu fotoaparátů. Automatická expozice pracuje dobře. Automatické zaostřování je trochu komplikovanější při zhoršených světelných podmínkách (chybí zde asistenční světlo). V těchto případech trvá autofocusu znatelně delší dobu, než zaměří, ale jinak i zde se nakonec dobereme zdárného konce. Pro ukládání snímků slouží vestavěná 11 MB paměť nebo xD paměťová karta (až do velikosti 1 GB). O napájení se stará Li-Ion baterie LI-40B. Konektivitu zajišťuje USB, nechybí podpora PictBridge (přímého tisku snímků bez přítomnosti počítače) a A/V výstup. Český jazyk sice chybí, ale lze si jej zdarma stáhnout z internetu přes software OLYMPUS Master a nahrát do aparátu.
Ovládání fotoaparátu je intuitivní a rychle se s ním sžijete (i když nejste zvyklí na ovládání ála Olympus). Užitečnou pomůcku představuje možnost zobrazení živého histogramu a to jak při prohlížení, tak i přímo v režimu fotografování. Rozhodně největší devízou Olympusu SP-700 je právě displej, který má zanedbatelné zpoždění, vysoké rozlišení a hlavně velké rozměry. Také hlasový záznamník, umožňující nahrávat 5 s zvukové poznámky k jednotlivým snímkům, představuje zajímavou funkci. Celkový počet 26 režimů (včetně automatiky) umožňuje fotografovat v drtivé většině možných situací.
Na druhou stranu, i přesto, že zde máme k dispozici histogram, kontrola expozice je komplikovanější, neboť po namáčknutí spouště se nám nezobrazují nastavené hodnoty času a clony. Také možnost zvolení manuální kalibrace nastavení bílé barvy by zde byla dobrá. Aparát je slabý především v oblasti citlivosti (ISO), také jeho startovací čas není nejlepší. Další nedostatky představují především mechanické záležitosti, jako například: malý kolébkový ovladač zoomu, nemožnost nastavení expozičního režimu pomocí mechanického ovladače, nebo záslepky na boční straně (pro napájení a USB kabel), které i při odklonění vyloženě překážejí. Poslední výtku si zaslouží multifunkční ovladač spolu s potvrzovací klávesou OK. Vzhledem k velikosti a především k němu těsně "nalepené" stříbrné liště (pro upevnění řemínku) se vám může často stávat, že namísto potvrzení volby stisknete šipku (vpravo, dolů nebo nahoru) a naopak.
Závěr
Olympus SP-700 nabízí kompaktní rozměry, hliníkový plášť a veliký displej. Kromě toho je k dispozici i široká škála předdefinovaných scénických režimu (včetně softwarové redukce chvění) a velké množství užitečných funkcí. Aparát je určen pro širokou skupiny amatérských uživatelů, kteří nepotřebují "nadupaný" digitál, ale chtějí především fotografovat. Snímky pořízené tímto modelem odpovídají dané kategorii a jsou srovnatelné s konkurenčními přístroji. Olympus SP-700 je v současné době na pultech prodejen za cenu, sahající pod hranici deseti tisíc. Pořídíte jej za přibližnou částku 9 500 Kč včetně DPH.
:: Olympus SP-700 vs. Panasonic Lumix FX9 vs. Nikon Coolpix S3
[-more-]{Živé fotografie}
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024