Olympus mju 700 - kompaktní a odolný elegán v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Olympus mju 700 - kompaktní a odolný elegán v praxi

23. února 2006, 00.00 | Olympus přináší na trh elegantní kompaktní přístroj řady "mju" s typovým označením 700. Jedná se o designově povedený model s rozlišením 7.10 MPix, 3x optickým zoomem a pláštěm, odolávajícím vlhku a prachu.

{Základní popis}

V dnešním testu jsme si vzali na mušku zajímavý kompak od Olympusu - mju 700. Svým zaměřením se jedná o další z mnoha modelů, zaměřený do řad amatérských fotografů. I přesto, že se jedná o plně automatický model, nabízí Olympus mju 700 vysoké rozlišení 7.10 MPix, 3x optický zoom a vysoce kontrastní 2.5" displej. Ale především vyniká tato novinka robustním a přesto decentním pláštěm, který ochrání "vnitřnosti" přístroje před všemi negativními vlivy, jako je prach nebo voda. Pojďme se tedy podívat, co od nového Olympusu můžeme očekávat a jaké bude dělat snímky? Odpovědi na tyto otázky hledejte v následující recenzi.

Konstrukce a design

Konstrukčně se jedná o poněkud netypický přístroj, neboť při pohledu ze shora (nebo zespoda) zjistíte, že přední strana je vypouklá a celý aparát se do hloubky rozšiřuje. Nejtenčí je na kraji, kde je umístěn objektiv a nejširší naopak logicky na straně protilehlé, kde je umístěna baterie a paměťové médium. Aparát se i přes své provedení drží pohodlně a veškerá ovládací tlačítka jsou dobře dostupná. Na přední straně leží teleskopický objektiv, který je lemován stříbrným prstencem. Nad ním je integrovaný blesk a hned vedle něj vpravo - signalizační světlo samospouště. V pravé části je stříbrná lišta s nápisem Olympus. Ve vypnutém stavu objektiv chrání kovová zásuvná krytka, která se při zapnutí automaticky odsune. Pod vysunovacím objektivem naleznete na přední straně ještě mikrofon.

Horní strana obsahuje pouze tlačítko pro zapnutí / vypnutí přístroje a spoušť. Při zapnutí je třeba klávesu Power chvíli podržet (což eliminuje náhodné zapnutí přístroje, například v kapse). Na spodní straně naleznete pouze plastový závit pro umístění do stativu a dále dvířka, pod nimiž se skrývá akumulátor a paměťová karta typu xD. Na pravém boku (z čelního pohledu) je záslepka pro USB kabel a dále také malý prostor, kam lze uchytit řemínek na zápěstí.

Zadní straně dominuje 2.5" displej s rozlišením 115 000 bodů. Veškeré ovládání přístroje, umístil výrobce též na zadní panel aparátu a obsahuje čtyři klávesy: Menu, Tisk, Displej a Koš, které jsou rozmístěny do čtverce, okolo hlavního multifunkčního - čtyřsměrového ovladače. Tím měníte nejběžněji užívané funkce jako je způsob ostření, kompenzace expozice, samospoušť a funkce blesku. Klávesa OK uprostřed slouží jednak jako potvrzovací tlačítko a dále také pomocí ní aktivujete základní menu, kde se mění parametry: režim, WB, citlivost, způsob snímání (sólo nebo sériové) a způsob měření expozice. Poslední dva ovládací prvky představuje kruhový ovladač, kterým přepínáte mezi režimy fotografování / prohlížení / kamery a dále s ním nastavujete scénické režimy nebo Guide - což je jakýsi tutoriál, aneb komplexní nápověda praktických operací s fotoaparátem. Poslední ovládací tlačítko je kolébkový ovladač zoomu (a přiblížení v režimu prohlížení). Plášť Olympusu mju 700 tvoří kombinace hliníku a plastu. Přední část je kovová, zadní část je z plastu. Po obvodu ještě chrání kompakt kovový, robustní rámeček. Rozměry a hmotnost: 94.8 x 55.9 x 20.4 mm (Š x V x H) a 103 g.

[-more-]{Technické parametry}

Specifikace

Olympus mju 700 disponuje snímacím čipem CCD s úhlopříčkou 1/2.5" a fyzickým rozlišením 7.40 MPix. Efektivní rozlišení je pak 7.1 MPix. Citlivost lze nastavit na ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1600. Zajímavostí je, že pokud nastavíte scénický režim "svíčka" nebo "dostupné světlo", citlivost snímače se vám může vyhoupnout až na ISO 2500 (záleží na světelných podmínkách). Snímky můžeme ukládat v maximálním rozlišení: 3 072 x 2 304, 2 048 x 1 536 nebo VGA kvalitě - 640 x 480 bodů. Objektiv nabízí běžně používaný 3x optický zoom. Rozsah ohniskové vzdálenosti je 6,5 - 19,5 mm (ekvivalent 35mm kinofilmu 37-111 mm). Světelnost objektivu je F3,4 - 5,7. Autofocus pracuje ve třech režimech: Normal, Makro a Super Makro. V normálním režimu pracuje AF od 30 cm na nejkratším ohnisku a 60 cm na nejdelším ohnisku, v režimu makro cca od 15 cm, v režimu Super makro pak funguje ostření od 8 cm. Kromě fotografování můžete pořizovat ozvučená videa a to v rozlišení 640 x 480 bodů s frekvencí 15 snímků za sekundu. Délka je omezena pouze kapacitou použité paměťové karty.

Automatické měření expozice pracuje celoplošně nebo bodově. Olympus pracuje buďto v plně automatickém režimu (program), nebo můžete přepnout kruhový ovladač do polohy SCN a zvolit některý z 23 scénických režimů. Díky vysokému počtu těchto režimů, vyberete příslušný mód téměř v jakékoliv situaci, což může být částečnou náhražkou absence manuálních režimů. Na druhou stranu však, vzhledem k zaměření přístroje, není moc pravděpodobné, že by se potenciální uživatelé zrovna vyžívali v ručním nastavováním expozičních parametrů. Kromě scénických režimů máte k dispozici také stabilizátor obrazu. Nejedná se však o plnohodnotný mechanický stabilizátor, ale pouze o softwarovou záležitost. Scénické režimy zde jsou: Portrét, Krajina, Krajina s portrétem, Noční scéna, Noční scéna s portrétem, Sport, Interiér, Svíčky, Autoportrét, Denní portrét, Západ slunce, Ohňostroj, Muzeum, Kuchyně, Za sklem, Dokumenty, Aukce, Výběr snímků 1, Výběr snímků 2, Pláž / Sníh, Podvodní foto 1, Podvodní foto 2 a Podvodní makro. Čas expozice se pohybuje (dle zvoleného scénického režimu) od 1/1 000 až do 4 sekund. Automatiku můžeme ovlivnit pomocí kompenzace +-2 EV po 1/3 EV krocích. Sekvenční snímání umožňuje pořídit 3 snímky rychlostí 1,1 snímků ze sekundu.

Vyvážení bílé barvy nabízí buďto plně automatický režim nebo šest předvoleb (Den, Zataženo, Žárovka a tři typy zářivek). Vestavěný blesk má dosah cca 0,3 - 2,6 m na nejkratším ohnisku a 1,2 - 2,1 m na nejdelším ohnisku a pracuje v režimech: auto, vypnuto, s redukcí červených očí a vynucený záblesk. Stejně jako další kompaktní modely od Olympusu (například model SP-700), nabízí i mju 700 možnost fotografování panoramatických snímků. K dispozici máte také histogram, fungující jak v režimu náhledu, tak i samotného fotografování. Fotoaparát disponuje také digitálním záznamníkem, umožňující nahrávat například poznámky k jednotlivým fotografiím. Můžete použít také některý ze tří barevných filtrů: černý, modrý a růžový. Videa se ukládají do formátu MOV, obrázky v JPEG a zvuk je ve formátu AVI. Kromě paměťového média (typu xD) lze v nouzi využít též interní paměť - 19 MB. Český jazyk do menu si můžeme dodatečně nahrát pomocí softwaru Olympus Master.

[-more-]{Menu a ovládání}

Ovládání a práce v menu

Hlavní ovládací prvek představuje multifunkční čtyřsměrová klávesa, kterou ovládáte nejběžněji používané funkce: vlevo - systém ostření (Normal, Makro, Super makro), vpravo - funkce blesku (Auto, S redukcí červených očí, Vynucený záblesk, Vypnuto), dolů - samospoušť (10 s) a nahoru - kompenzace expozice. Další ovládací prvky představuje čtveřice kláves, umístěných do čtverce okolo křížového ovladače. Jedná se o tlačítka Menu (zpřístupnění hlavního menu), tlačítko Disp (zobrazení informací na displej, včetně živého histogramu), Koš (mazání snímků) a tlačítko pro přímý tisk / komunikaci s počítačem). Poslední dvě klávesy jsou - kolébkový ovladač zoomu a kruhový ovladač, sloužící k přepínání režimů. Zahrnuje možnosti: Prohlížení, Fotografování, Stabilizátor obrazu, Scénické režimy (SCN), Guide a Kamera. Předposledně jmenovaná funkce - Guide, obsahuje aktivní nápovědu, kde jsou popsány základní kroky při fotografování běžných scén a používání základních funkcí. Nápověda zahrnuje 13 různých operací jako například: Zjasnění fotografovaného objektu, Snímání v protisvětle, Nastavení vyvážení bílé barvy, Rozmazání snímků, Zaostření, Fotografování při různých scénických režimech, Focení makra, Focení v noci, Redukce červených očí atd. Funkce Guide, představuje dobrou alternativu pro začátečníky, neboť v přehledu stačí vyhledat, co zrovna požadujete provést, volbu potvrdíte a požadovaná funkce se tím sama aktivuje.

 

 

 

Menu mju 700 se rozděluje do dvou částí - do základního a pokročilého menu. To první aktivujete stiskem potvrzovacího tlačítka OK a umožňuje ovládání základních funkcí aparátu: Režim, Vyvážení bílé, Citlivost (ISO), Způsob snímání (Sólo, Sériově) a Způsob měření expozice. Do hlavního menu se dostanete stiskem stejnojmenné klávesy. Hlavní nabídky se skládá ze čtyř ikonek: Image Quality - Rozlišení (7 MPix, 3.1 MPix a VGA kvalita - 640 x 480 bodů), Reset, SCN (scénické režimy), Camera Menu a Set-Up. Položka Camera Menu obsahuje položky: Vyvážení bílé barvy (Auto, Den, Zataženo, Žárovka, Zářivka 1-3), Citlivost, Druh snímání, Způsob měření expozice, Digitální zoom, Druh ostření (poměrové, bodové), Digitální hlasový záznamník a Panoramatická fotografie. Položka Set-Up zahrnuje možnosti: Formátování, zálohování, Jazyk, Uvítací screen, Barevné filtry (Normal, Modrá, Černá a Růžová), Tóny kláves, Hlasitost kláves, Tón spouště, Nahrávání, Index, Pixel mapping, Jas displeje, Čas a datum, Časová pásma, Budík, Videovýstup a asistenční mřížka při náhledu.

 

 

 

V režimu prohlížení se při vstupu do menu zobrazí nabídka: Slide Show (prohlížení s hudebním doprovodem), Základní úpravy fotografií (ořez, odstranění rudých očí, monochromatická fotografie, sépia filtr, ikony, název, kalendář, jas, saturace), Tisk obrázků, Kalendář, Playback menu (ochrana snímků, rotace, hlasové poznámky, album), Set-Up (obsahuje stejné položky jako Nastavení v režimu fotografování), Index, Mazání a Album. Přepnete-li kruhový ovladač na položku SCN, máte k dispozici 23 scénických režimů: Portrét, Krajina, Krajina s portrétem, Noční scéna, Noční scéna s portrétem, Sport, Interiér, Svíčky, Autoportrét, Denní portrét, Západ slunce, Ohňostroj, Muzeum, Kuchyně, Za sklem, Dokumenty, Aukce, Výběr snímků 1, Výběr snímků 2, Pláž / Sníh, Podvodní foto 1, Podvodní foto 2 a Podvodní makro. Zvolíte-li režim "svíčka" nebo "dostupné světlo", citlivost fotoaparátu se automaticky zvýší na ISO 2500 a rozlišení se sníží na 3.1 MPix. Funkce videokamery nabízí záznam ozvučených videosekvencí ve třech obrazových kvalitách: VGA 640 x 480, QVGA 320 x 240 a 160 x 120 bodů. Camera Menu umožňuje nastavit vyvážení bílé barvy, způsob měření expozice a digitální zoom. Používat optický zoom lze i v průběhu natáčení videa.

[-more-]{Hodnocení kvality snímků}

Kvalita snímků

Olympus mju 700 nabízí 6 úrovní citlivosti: ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1600. Při nejnižší ISO 64 není patrný téměř žádný šum, jenž by narušoval dojem ze snímku. Podobné je to i při dalších dvou typech citlivosti ISO 100 a 200, kde není též patrný téměř žádný šum. Při ISO 400 se již šum začíná výrazněji projevovat. Fotografie, pořízené na tuto citlivost jsou však stále použitelné (například pro web ap.). Při ISO 800 je situace podobná jako v předchozím případě, šum již však začíná být velmi výrazný. Nastavením poslední citlivosti ISO 1600 už je šum opravdu "všude", zasahuje do detailů a působí celkově již velmi rušivě. Olympus mju 700 umožňuje navíc ve dvou scénických režimech (svíčka + dostupné světlo) nastavit citlivost snímače až na ISO 2500 (viz obrázek). V tomto případě se však jedná spíše o zajímavost a funkci pro experimentátory, neboť v praxi jsou takovéto snímky téměř nepoužitelné. V případě citlivosti, představuje mju 700 slušný standard ve své třídě. Fotoaparát používá značné úpravy fotografií (silná redukce šumu, pro „vyhlazenější“ snímky).

Fotografování na všechny citlivosti (zleva doprava, shora dolů): ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1600. Fotografování na nejvyšší citlivost - ISO 2500 (spodní obrázek).

Vyvážení bíle pracuje na denním světle relativně poměrně dobře. Slovo "relativně" zde bylo použito úmyslně, neboť automatika při horších světelných podmínkách (například je-li zataženo nebo před soumrakem) trochu pokulhává - snímky mohou mít lehce posunuté barvy. Pro tyto případy je lepší, přepnout WB do režimu "zataženo". Samozřejmě, že při umělém osvětlení na automatiku vůbec nespoléhejte a raději použijte režim žárovky nebo některou ze 3 zářivek (to však není u tohoto typu fotoaparátu nijak neobvyklý jev). Bohužel, manuální nastavení vyvážení bílé, Olympus mju 700 neumožňuje, což je škoda.

 

Vyvážení bílé (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: manuální (v našem případě „žárovka“)

Ostrost a kresebnost snímků je velmi dobrá (vzhledem k rozměrům přístroje a jeho zaměření). Fotografie jsou dobře kontrastní a stejně tak i barevně vyvážené. Ovšem v rozích můžeme pozorovat znatelné rozostření. Na testovacích fotografiích se projevují klasické neduhy optiky, na sbíhajících liniích je silně patrné moiré. Též lze pozorovat chromatickou aberaci - ovšem nijak zvlášť výraznou, a dále znatelnou ztrátu světla v rozích – vinětaci. Se zmenšováním ohniska tyto neduhy ustupují, stejně tak však ustupuje též ostrost. Na nejkratším ohnisku se projevuje silné soudkovité zkreslení, které také s rostoucím ohniskem mizí. Snímky jsou dobré, ovšem za cenu dosti znatelných vad optiky. V celkovém hodnocení kvality snímků, vychází tedy Olympus mju 700 spíše průměrně.

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

 

Fotografování na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1600.

V režimu makro...

 

 

 

Fotografování v noci na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 64, 100, 200, 400, 800, 1600 a 2500 (Nejvyšší citlivost ISO 2500 - pouze v režimu "svíčka" nebo "dostupné světlo").

Videosekvence: 640 x 480 bodů…

Videosekvence: 320 x 240 bodů…

[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Olympus mju 700 v praxi

Mezi zapnutím tlačítka Power až po vyexponování prvního snímku uplyne 3,4 s. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je zanedbatelná a v našich podmínkách neměřitelná - cca 0,1 s. Bez namáčknuté spouště trvá fotoaparátu vyfotografování asi 0,7 s. Změna ohniska z nejkratšího na nejdelší a naopak, zvládne Olympus mju 700 za 1,6 s. Ovládání zoomu je přitom rozděleno na 12 kroků. V případě pohotovosti se tedy jedná o poměrně dobré parametry a kompakt tímto představuje standard ve své kategorii. LCD displej sice má jisté zpoždění, ale nikterak tím nevybočuje z průměru. Navíc tento jev je u kompaktních aparátů naprosto běžným. Automatický režim pracuje dobře a spolehlivě. Na autofocus se také lze plně spolehnout. Pro ukládání snímků slouží vestavěná paměť, čítající 19 MB a samozřejmě dále externí paměťové médium - xD karty. Na boční straně přístroje najdete slot USB, pro připojení k dalšímu zařízení. Nechybí podpora PictBridge (přímého tisku snímků bez přítomnosti počítače). Český jazyk v nabídce menu chybí, ale lze si jej zdarma stáhnout z internetu přes software OLYMPUS Master a nahrát do aparátu.

Ovládání fotoaparátu, stejně tak samotná struktura menu, představují intuitivní záležitost. Všechna ovládací tlačítka fungují spolehlivě a okamžitě. K snadnější orientaci v menu slouží grafické ikony. Dostupnost ovládání je pohodlná. Užitečné pomůcky představují: živý histogram (při prohlížení, i v režimu fotografování), Aktivní nápověda Guide (pro začínající uživatele), hlasová záznamník a vysoký počet scénických režimů, které lze uplatnit téměř na jakoukoliv situaci. Velkým kladem je také rozměrný a především vysoce kontrastní displej, jenž je dobře čitelný i v prudkém protisvětle (například slunce a podobně). Jas displeje navíc lze v menu korigovat. Olympus mju 700 nabízí vedle malých rozměrů a luxusního "kabátu" také odolnost vůči vlhku a prachu, tudíž vám dobře poslouží i v náročnějších podmínkách. Co naopak mju 700 postrádá, je kontrola expozice (po namáčknutí spouště se nezobrazují nastavené hodnoty času a clony), dále chybí například také manuální kalibrace nastavení bílé barvy. Je sice pravda, že se jedná o kompakt, určený pro nenáročné uživatele, nicméně tyto funkce již dnes nabízí spousta aparátů stejné třídy.

Závěr

Olympus mju 700 představuje tenký, kompaktní, snadno ovladatelný přístroj s povedeným designem, určený nenáročným uživatelům. Aparát pracuje plně automaticky, nabízí velký počet scénických režimů a pořizuje ostré a dobře prokreslené snímky. Na druhou stranu se u něj výrazněji projevují vady optiky, což je cena za jeho menší fyzické proporce. Velkou devízou je bezpochyby také jeho odolnost vůči stříkající vodě a prachu, tudíž jej můžete brát i na místa, kde by "normální" fotoaparáty přišly k úhoně. Automatika i autofocus pracují dobře a spolehlivě. Práce s mju 700 je nenáročná zvládne ji i méně zkušený uživatel. Jedinou velkou neznámou však zůstává jen koncová cena, kterou zatím výrobce úzkostlivě tají. Olympus mju 700 bude k dostání ve čtyřech barevných provedeních, na pultech obchodů by se měl objevit na přelomu března / dubna.

::Technická specifikace

[-more-]{Živé fotografie}

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: