Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
Olympus mju 1030 SW: drsňák do nepohody
12. září 2008, 00.00 | Olympus uvedl na trh další ze své stále se rozrůstající řady mju – 1030 SW. Jedná se o netypický kompakt, určený pro aktivně založené uživatele. Novinka spadá do kategorie “outdoor” a je vybavena masívním kovovým tělem, které odolává jak pádům a nárazům, tak i vodě a prachu.
{Popis a technické parametry}Olympus uvedl na trh další ze své stále se rozrůstající řady mju – 1030 SW. Jedná se o netypický kompakt, určený pro aktivně založené uživatele. Jak evokuje dvojice písmen v názvu - “SW” (Shock & Waterproof), novinka spadá do kategorie “outdoor” a je vybavena masívním kovovým tělem, které odolává jak pádům a nárazům, tak i vodě a prachu. I přesto však stále hovoříme o kompaktním digitáním přístroji, který se za své rozměry 93,2 x 61,4 x 21,3 mm rozhodně stydět nemusí. Hmotnost 203 g je sice o něco vyšší, než u “běžných” kompaktů, ale to je daň za odolný celokovový plášť. Z dalších důležitých parametrů jmenujme rozlišení 10 Mpix, 3,6x optický zoom, velký 2,7palcový display nebo živý histogram.
Základní popis
Při letmém seznámení s mju1030 je vám hned jasné, s kým máte tu čest. jedná se sice o kompakt, ale v pěkně robustním plášti. Tvary i konstrukcí, jde tento model ve šlépějích svého předchůdce (mju 720 SW). Plášť je celokovový, pevný, veškeré dutinky (karta, akumulátor, USB slot) jsou neprodyšně uzavřeny a ochraná dvířka vybavil výrobce gumovým těsněním. Na přední straně, v pravém horním rohu, je otvor se zapouzdřenou optikou. Ta je v aparátu uložena na plocho a chrání ji navíc kovová výsuvná záslepka. Dále je ještě na přední straně integrovaný blesk a dvojice malých otvorů pod nimiž leží zabudovaný mikrofon.
Design aparátu je celkově povedený – na jednu stranu je mju1030 masívním přístrojem, na stranu druhou však má styl (ale toto je samozřejmě značně subjektivní). Na horním panelu leží jen tlačítko zapnutí/vypnutí a spoušť. Na spodní straně naleznete závit pro umístění aparátu do stativu (ten je však zde celkem nepochopitelně – vzhledem k váze kompaktu, plastový). USB konektor je na levém boku (z čelního pohledu) – ukryt pod mohutnými dvířky. Zadní panel se pak nese v duchu displeje a něco málo ovládacích prvků. ty zde výrobce zredukoval – kvůli jednoduchosti, na minimum (čtyřsměrový ovladač, kruhový volič režimů, dvojice kláves pro ovládání zoomu a čtveřice kláves: Menu, Preview, Disp, Koš... Toť vše).
Technická specifikace
Srdcem Olympusu mju1030 je CCD snímač s rozlišením 10,1 Mpix (fyzické rozlišení je zde 10,7 Mpix). Fotografovat lze do maximální velikosti 3 648 x 2 736 bodů. Velikost snímače je 1/2,33". Zobrazovací poměr stran je 4:3, s možností přepnutí do širokoúhlého formátu 16:9. Citlivost můžeme nastavit na ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1600.
Stejně jako předešlé modely, i zde je k dispozici také možnost nastavení ISO až 2 500 – ovšem pouze v případě nastavení scénického režimu "svíčka nebo dostupné světlo", nicéně jste zde limitování zároveň dramatickým snížením rozlišení, které se v tomto případě změní na 3 Mpix (1 600 x 1 200 bodů.). Kromě fotografií můžete pořizovat též ozvučené videosekvence, velikosti VGA 640 x 480 bodů, popř. QVGA 320 x 240 bodů (s kadencí snímkování 15 nebo 30 snímků/sek).
Objektiv disponuje 3,6x optickým zoomem s rozsahem ohniska 5,0 - 18,2 mm (po přepočtu na 35 mm kinofilm - 28-102 mm), což je příjemným osvěžením oproti předešlému modelu (který začínal s ohniskem na 38mm – ekvivalent 35mm kinofilmu). To potěší především všechny krajináře. Světelnost objektivu je F3,5 – 5,1. Autofocus pracuje v normálním režimu, makro režimu nebo super makro. Klasický - normální režim zaostřování pracuje od 50 cm. Makro režim ostří od cca 15cm, v režimu super makro můžete ostřit již od 2 cm (ale pozor! V tomto režimu nefunguje optický zoom).
Způsob měření expozice je celoplošný nebo bodový. Čas závěrky se pohybuje od 1/2 s do 1/2000 s. Automatiku můžeme ovlivnit pomocí kompenzace +/-2 EV po 1/3 EV krocích. Sekvenční snímání umožňuje pořídit 3 snímky rychlostí 1,1 snímků ze sekundu. Co se týče expozičních režimů, vzhledem k zaměření fotoaparátu máme k dispozici jen 4 (víceméně automatické) základní režimy – Auto, Program, Se stabilizací a SCN - obsahující scénické režimy. Těch je zde celkem 24 a to: Portrét, Krajina, Portrét v krajině, Noční scéna, Noční portrét, Sport, Uvnitř, Svíčka, Autoportrét, Dostupné světlo, Západ, Ohňostroj, Jídlo, Za sklem, Dokumenty, Aukce, Sada snímků 1, Sada snímků 2, Pláž a sníh, Kamera, Momentka pod vodou, Pod vodou 1, Pod vodou 2, Podvodní makro.
Vyvážení bílé barvy nabízí plně automatický režim + šest předvoleb (Den, Zataženo, Žárovka a tři typy zářivek). Vestavěný blesk má dosah 2,4 - 4,0 m a pracuje v režimech: auto, vypnuto, s redukcí červených očí a vynucený záblesk. Fotoaparát nabízí dále například digitálním záznamník nebo barevné filtry: černý, modrý a růžový. Videa se ukládají do formátu MOV, obrázky v JPEG a zvuk ve WAVu. Data se ukládají buďto na xD kartu nebo do interní paměti s kapacitou 14,7 MB. Napájení řeší speciální Li-Ion baterie.
[-more-]{Hodnocení kvality snímků}Kvalita snímků
Olympus mju 1030 SW fotografuje na 6 různých citlivostí: ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1600. Na první tři citlivosti – ISO 80, 100 a 200 je šum jen velice slabý a celkový dojem ze snímku nijak neruší. Od ISO 400 již je znatelné velice silné šumové zrno, které se zvyšující se citlivostí narůstá geometrickou řadou. Snímky, pořízené na ISO 1 600 jsou již v drtivě většině případů (a fotografických situací) nepoužitelné. Na druhou stranu redukce šumu není příliš agresivní, tzn. že i snímky pořízené na vyšší citlivosti, lze v jistých případech použít (např. pro zmenšené náhledy – ISO 400-800). Celkové výsledky jsou v oblasti šumu průměrné.
Vyvážení bílé barvy podává také standardních výsledků. Automatika pracuje korektně na přirozeném (denním) světla, v případě umělého osvětlení však je lepší sáhnout po některé z předdefinovaných voleb (těch je zde celkem 6 a nabízí možnosti: Slunce, Zataženo, Žárovka a 3 typy zářivek). Možností manuálního nastavení vyvážení bílé barvy mju 1030 SW bohužel nedisponuje.
Co se týče kvality snímků, patří mju1030 SW k typickému průměru. Díky vysokému rozlišení je jak ostrost, tak i kresba na dobré úrovni. Fotografie jsou také dobře barevně vyvážené. Na druhou stranu je zde silněji patrné též moiré (na svislých i vodorovných liniích) a také můžeme pozorovat klasické vady optiky. Chromatická aberace není nijak výrazná, stejně tak i ztráta světla v rozích (vinětace). Ovšem zase zde máme poměrně silný úbytek ostrosti směrem do krajů snímku. Sférické zkreslení obrazu (soudkovité zkreslení) je na krátké ohnisko jasně patrné (ale také standardní), s rostoucím ohniskem ustupuje.
Olympus mju 1030 SW v praxi
Od zapnutí přístroje k vyexponování prvního snímku uplyne 1,8 sekundy. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je zanedbatelná a v našich podmínkách neměřitelná (tedy pod 0,1 s). Bez namáčknuté spouště fotografuje mju 1030 SW do zhruba 0,75 sekundy. Změny ohniska z nejkratšího na nejdelší a naopak, zvládne toto "mjůčko" za rovnou 1 sekundu, přičemž ovládání zoomu je přitom rozděleno do 9 kroků. Vzhledem k provozním časům fotoaparátu se tedy jedná o relativně pohotový přístroj (rozhodně je na tom o poznání lépe, než například jeho předchůdci). Použitý LCD displej má úhlopříčku 2,7" a rozlišení 230 000 bodů, celkově je s ním příjemné pracovat, je dobře kontrastní. Jeho zpoždění je pozorovatelné, ale vzhledem ke konkurenčním přístrojům, nijak výrazné.
Pro ukládání snímků slouží buď paměťové karty (typu xD) nebo interní paměť 16 MB. Z dalších (dnes již běžných) funkcí nechybí podpora PictBridge (přímého tisku snímků bez přítomnosti počítače), digitální záznamník nebo funkce “Guide”, což je vlastně jakýsi tutoriál – pomáhající začátečníkům zvládnout věechny běžné fotografické situace. Automatické měření expozice funguje spolehlivě a lze se na něj spolehnout ve většině situací. Problémy nastávaly pouze při fotografování scén s velkým dynamickým rozsahem (např. v protisvětle), kdy byl s automatikou trochu problém. Ale to je samozřejmě spíše potíž všeobecná (proto jsme to nepovažovali vyloženě za zápor kompaktu) a řešení zde existuje více – například použití blesku, změna úhlu záběru ap. (to je však téma, jenž by vydalo na samostatný článek, resp. knihu).
Ovládání
Ovládání mju 1030 SW je intuitivní a navržené tak, aby jej zvládli i méně zkušení uživatelé. Stejně tak tomu je i v případě menu, které se zde opět skládá z klasické “olympusácké” struktury – nejprve ikony a pak samotná struktura menu. Všechna ovládací tlačítka fungují spolehlivě a okamžitě, dobře a přesně reaguje i ovládání optického zoomu (což není u tohoto typu fotoaparátů vůbec běžné). K dispozici je české menu + dalších 37 jazykových verzí. Základem je čtyřsměrový multifunkční ovladač, sloužící jak pro pohyb v menu a při prohlížení snímků, tak i pro změny běžně používaných funkcí (kompenzace expozice, funkce blesku, samospoušť a způsob ostření – makro/normal).
Ovladač je dále obklopen čtveřicí tlačítek – menu, preview/sdílení, display, mazání. Kruhovým voličem v pravém rohu zadního panelu nastavujeme režim fotoaparátu (Auto, Program, Stabilizátor, Scénické režimy, Nápověda, Kamera, Oblíbené položky, Prohlížení). Hlavní menu aparátu zpřístupníme stejnojmennou klávesou a je zobrazeno pomocí sedmi základních ikonek (Velikost fotografií, Reset, Menu fotoaparátu, Nastavení, Panorama, Scénické režimy, Tichý režim). Výběrem požadované ikonky vstoupíme do konkrétní nabídky menu.
Vybavení
Zadní straně dominuje rozměrný 2,7" (6,9cm) HyperCrystal LCD II. generace, který nabízí širokým pozorovací úhel a poskytuje díky antireflexní vrstvě jasné zobrazení i v přímém protisvětle (např. za jasného slunného dne). Přístroj je sice vybaven stabilizátorem obrazu, ale zde se jedná pouze o softwarovou záležitost (automatické zvyšování citlivosti v kombinaci s minimálními časy závěrky). Mezi další praktické funkce patří technologie korekce stínů (Shadow Adjustment Technology), která má za úkol “zjasnit” podexponovaná místa ve scéně. Za špatných světelných podmínek zase podá pomocnou ruku technologie BrightCapture. Použitý obrazový procesor TruePic III zvyšuje rychlost zpracování a zlepšuje barevnou reprodukci, v neposlední řadě se podílí též na redukci digitálního šumu.
Olympus mju 1030 SW je nárazuvdorný - vydrží pád z výšky 2m, dále vodotěsný – a to až do hloubky 10m, mrazuvzdorný do -10°C a odolný proti tlaku – až do hmotnosti 100kg. Celokovový plášť je odolný proti poškrábání a je dodáván ve třech barvách - stříbrné, černé nebo zelené. Velké plus představuje možnost použití ve ztížených podmínkách (odolnost proti vodě, prachu i nárazům). Užitečné pomůcky jsou také hlasový záznamník a vysoký počet scénických režimů. Pro lepší kontrolu expozice lze zobrazit i živý histogram (v režimu fotografování i prohlížení) nebo pomocnou mřížku (určující tzv. “zlatý řez”). Možnost zoomování v režimu videozáznamu zde bohužel chybí.
Waterproof & Shockproof
V zátěžových testech – což je také kategorie, pro níž je mjůčko 1030 určeno především, dopadl aparát velice dobře. Fotografovali jsme s ním pod vodou do hloubky 2 m (výrobce garantuje maximální tlak do 10m) a i pod vodou jsme s aparátem kromě fotografování též pracovali (nastavování parametrů, prohlížení snímků atd.). Vše bez jakýchkoli problému či orosení optiky. Oproti vodě tedy těsní mju1030 dobře. Také zátěžové testy jsme zkoušeli (přístroj má garantovánu zátěž až 100kg) i odolnost proti pádu (max. ze 2m na tvrdý povrch – např. beton), my jsme však dali přednost “jen” trávníku - zato z o něco větší výšky. I v testech nárazů obstál přístroj bez sebemenší újmy (ani žádné výrazné oděrky jsme nezaznamenali). Kompaktní fotoaparát je vybaven masívním kovovým rámem, stejně tak i hliníkovým tělem a všechny otvory chrání silná vrstva pryže. Pro fotografování pod vodou v hloubkách větších, než je 10 metrů, je k dispozici volitelné podvodní pouzdro PT-043 (vodotěsné do 40 metrů).
Závěr
Olympus mju 1030 SW je zajímavým a dobře vybaveným kompaktem, přičemž jeho zaměření je více než zřejmé. Tento model je určen výhradně pro aktivněji založené jedince a také si ani nehraje na nic jiného, těžko si jej představíme v dámské kabelce (i když, vzhledem ke své váze by mohl stejně dobře posloužit jako zbraň). Jednoznačně hlavním tahákem je odolnost proti vodě, pádu nebo prachu. Ale i vedle toho nezapomíná toto “mjůčko” také na funkční výbavu a užitečné funkce (typu živého histogramu, tutoriálů, velkého displeje a samozřejmě také podpory češtiny), také širokoúhlé počáteční ohnisko mnohé uživatele jistě potěší. Na druhou stranu je trochu škoda, že není k dispozici například též optický stabilizátor nebo větší volnost v případě manuálních funkcí (manuální nastavení expozičních parametrů, manuální WB ap.). Olympus mju 1030 SW je v prodejních sítích za cenu okolo 9 000 Kč (vč. DPH – cena se může u různých prodejců lišit).
[-more-]{Živé fotografie}
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024