Olympus E-100RS rychlejší než zrcadlovky! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Olympus E-100RS rychlejší než zrcadlovky!

25. srpna 2000, 00.00 | Společnost Olympus představila první digitální fotoaparát, který umožňuje zaznamenat 15 snímků za sekundu v plném rozlišení. Navíc E-100RS má i další lahůdkové funkce!

Digitální fotoaparáty jen v málo srovnatelných parametrech mohou seriózně konkurovat kvalitním zrcadlovkám. Digitální fotografie má svoje výhody, ale i nevýhody. Přesto postupným vývojem DF dohání své slabiny a stále zřetelněji využívá svých předností. Skvělou ukázkou je před 4 dny oficiálně poprvé představený Olympus CAMEDIA E-100RS, který hned ve dvou oblastech poodskočil klasické fotografii.

Fotoaparát E-100RS byl představen na velké tiskové konferenci ve francouzském Chantilly, kde za bombastického a možná až teatrálního aranžmá byl prezentován jako milník v historii digitální fotografie a fotografie vůbec. Toto hodnocení je mírně nadnesené, přesto je postaveno na opravdu unikátních vlastnostech fotoaparátu.

Chantilly

Olympus CAMEDIA E-100RS
Nejprve si popišme základní technické parametry přístroje. Jedná se v podstatě o kompaktní fotoaparát s fixním objektivem, který nabízí až 10x optický zoom. Tělo je velice podobné modelu Camedia 2100ULTRAZOOM, ale má několik odlišností.
Srdcem je progresivní CCD snímač s rozlišením 1,51 mil. bodů. To je na dnešní dobu překvapivě málo, ale jak bude patrno dále, jde o určitý nutný kompromis. Důležité je, že snímač je velice rychlý a navíc je doplněn závěrkou s rozsahem rychlostí 2s - 1/10.000sekundy.
Objektiv je lahůdkový. Rozsah ohniskových vzdáleností při přepočtu na 35mm film je 38 - 380 mm při světelnosti F2,8-3,5. Je sestaven celkem z 13 čoček rozdělených do 10 skupin. Pokud by snad připadal jako teleobjektiv nedostačující, tak lze využít plynulé digitální zvětšení až do 2,7x. Pokud si dáte trochu práce s násobením zjistíte, že maximální ohniskové vzdálenost tak vzroste až na 1026 mm!
Snímky se ukládají do velké vyrovnávací paměti a následně na paměťové karty SmartMedia nebo CF II. Do počítače se přenášejí prostřednictvím USB. Fotoaparát je vybaven dvěma LCD displeji. První s úhlopříčkou 0,55" nahradil optický hledáček, druhý s úhlopříčkou 1,8" slouží jako jeho větší alternativa.

Zadní pohled

LCD hledáček
Fenomén mikroLCD hledáčku se u Olympusu objevil úplně poprvé. Výhody jsou poměrně zřejmé. Fotograf vidí v hledáčku právě to, co snímá CCD prvek, tedy i výsledek balance barev, nastavení expozice či makro režimu. Navíc se v na mikro displeji zobrazují všechny potřené informace o expozici, kapacitě paměti či nastaveném režimu. To jsou výhody. Nevýhodou je, že LCD má výrazně nižší rozlišovací schopnost než optický hledáček. Navíc speciálně u tohoto modelu jsou barvy přesaturované, takže je potřeba obrazu LCDčka přivyknout. Fotoaparát například nabízí i manuální ostření, ale s pomocí LCD se tato akce neprovádí příliš snadno.

Rychlost
Úžasnou a asi nejzajímavější předností tohoto fotoaparátu je rychlost. Díky vyrovnávací paměti a poměrně nízkému rozlišení dokáže fotoaparát snímat v plném rozlišení až 15 snímků za sekundu. To je rychlost, kterou nedosahují ani klasické profesionální zrcadlovky. Této rychlosti Olympus navíc využívá při velice zajímavé funkci. Fotoaparát umožňuje po provedení expozice jakoby vrátit o několik zlomků sekundy čas. Jak je to možné? Velice jednoduše. Jakmile částečně stisknete spoušť fotoaparát začne ukládat snímky do vyrovnávací paměti. Po domáčknutí spouště si pak můžete vybrat z posledních 5 zaznamenaných snímků ten nejzdařilejší. Tato funkce je skvělým pomocníkem při pořizování momentek a dost posunuje možnosti fotografie obecně.
Fotoaparát je navíc obecně velmi rychlý díky rychlé výpočetní jednotce, nižšímu rozlišení a možnosti plně paralelního zápisu na paměť.

Objektiv
Nový objektiv patří mezi nejlepší dostupná řešení v amatérské oblasti vůbec. Velký rozsah ohniskových vzdáleností ve spojení s vynikající světelností je velkou výhodou. U klasické fotografie se podobně kvalitní objektiv platí zlatem a jeho rozměry jsou typicky výrazně větší. V oblasti DF je srovnatelný například s Vario-Sonarem společnosti Carl Zeiss, který používají některé DF Sony. Olympus dokonce také nově nabízí optickou stabilizaci, která funguje ještě lépe než u Sony.

První dojmy
S fotoaparátem jsem měl možnost fotografovat cca 1 hodinu právě na panevrospké konferenci. Tělo i většina funkcí hodně připomíná model C-3030Z. Navíc přibyl pochopitelně větší objektiv, zvýšila se rychlost a objevilo se pár dalších novinek. Potěšující je například možnost přímého měření balance bílé barvy stiskem jediného tlačítka. Stejně dobrá je možnost velice jednoduchého resetu nastavení spojená s možností uložení uživatelských hodnot. Černé kovové tělo vypadá výrazně lépe než u C-2100ULTRAZOOM, takže novinka je i tak trochu pro parádu. Pochopitelnou nevýhodou je poměrně nízké rozlišení. Za tím je nutné hledat úsporu množství zpracovávaných dat. Na druhou stranu, přímo na místě jsme fotografie z E-100RS tiskli na sublimační tiskárně a výsledek při formátu A5 byl velice dobrý. Těch 1,4 mil. efektivně využívaných bodů opravdu není moc a je nutné zvážit, co přesně uživatel potřebuje.
A na závěr pár velice dobrých zpráv. Fotoaparát bude v ČR stát 69.990Kč vč. DPH, což považuji za velmi lákavou cenu. A dostupnost se zatím odhaduje na říjen či listopad 2000.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: