Olympus E-10 nejen pro profesionály - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Olympus E-10 nejen pro profesionály

28. srpna 2000, 00.00 | Žhavá novinka ze stáje Olympusu má skoro všechny prvky profesionálního fotoaparátu a navíc půjde o nejlevnější fotoaparát tohoto typu na trhu. Jaká bude nová digitální zrcadlovka?

Dnes vám představíme další novinku společnosti Olympus, kterou jsme měli možnost mezi prvními na světě testovat minulý týden ve francouzském Chantilly. Pan Helbig při představování modelu E-10 hýřil superlativy a je nesporným faktem, že jde o první digitální fotoaparát Olympus mířící do profesionální třídy.

Olympus Camedia E-10
Jedná se o SLR zrcadlovku s robustním černým hliníkovým tělem. S rozměry 128,5 (š) x 103,5(v) x 161(h) mm a hmotností 1050g bez baterií a paměťové karty budí respekt. Je to samozřejmě dobře, protože fotoaparát velice dobře sedí v ruce a opravdu si nezadá nic s profesionálními těly běžných zrcadlovek. Na těle najdete dva rollery pro nezávislé nastavení clony a času v manuálním režimu a dokonce lze přikoupit nástavec s akumulátorem a druhou spouští pro vertikální fotografování. Prostě fotoaparát hodný každodenní práce.
Srdcem fotoaparátu je zcela nový 2/3" CCD snímač s fyzickým rozlišením 4 mil. bodů. Efektivně se využívá 3,9 mil. bodů což stále představuje opravdu úctyhodné rozlišení. I přes přímý dotaz na tiskové konferenci zatím Olympus nezveřejnil jméno výrobce. V každém případě je Olympus zatím jedinou společností, která oznámila produkci fotoaparátů osazených tímto snímačem. Velice zajímavá je uváděná citlivost snímače. Rozsah 50 - 200 ISO je překvapivě malý. Důvodem je bezesporu malá velikost jednotlivých bodů snímače a snaha udržet vysokou kvalitu snímků.
Velice kvalitní objektiv, kterým je přístroj vybaven bohužel není výměnný. Jedná se o transfokátor s rozsahem 35 - 140mm a světelností F2.0. Ovládání ohniskové vzdálenosti, stejně jako manuální ostření, jsou prováděny pomocí prstence přímo na objektivu. Absenci výměnných objektivů chce Olympus řešit sadou příslušenství v podobě předsádek. K dispozici budou wide, makro i tele předsádky v různých provedeních, přesto se obávám, že půjde o výrazný handicap v profesionální oblasti.

Co se týče expoziční logiky, ta nabízí vše, na co jsou profesionálové i amatéři zvyklí. K dispozici je bohatá nabídka expozičních programů od automatických, před prioritní až po plně manuální nastavení. Automatické hodnoty se určují pomocí digitálního ESP systému nebo alternativně bodově či výpočtem průměru hodnot v okolí středu snímku. Všechny informace o expozici se zobrazují v hledáčku, takže plný komfort.
Kolem rychlosti závěrky zatím není příliš jasno. Ve většině materiálů je maximální rychlost uváděna 1/500 sekundy, ale objevily se i informace o rychlosti 1/640 sekundy. Ať tak či tak nejde o žádný zázrak. Clona se pohybuje v rozsahu F2.0 - F11.0. Balance bílé barvy lze nastavit buď plně automaticky nebo zvolit jednu z přednastavených hodnot. V krajním případě je uživateli k dispozici i manuální změření teploty světla pomocí tlačítka vlevo od objektivu.
Snímky lze ukládat ve třech formátech. Kromě JPEGu a TIFFu je možno z fotoaparátu přenést i takzvaná RAW data. Tedy intenzity světla změřené přímo CCD snímačem bez přepočtu na barevnou informaci. Snímky se ukládají buď na SmartMedia nebo CF II karty. Olympus tvrdošíjně nedoporučuje používání microdrive disku, ale technici nás ujišťovali, že fotoaparát je plně kompatibilní i s těmito pamětmi. Do počítače se připojuje fotoaparát pomocí USB a využívá nový standard USB Storage Class, stejně jako například některé fotoaparáty Sony. Napájení zajišťují buď 4 tužkové baterie/akumulátory nebo dva CR-3V články, případně speciální akumulátorový blok, který lze dokoupit.
Lahůdkou, kterou jsme si nechali na konec je 1,8" výkopný LCD displej. Ten je možno vyklopit v rozsahu +20 až -90 stupňů. Dle všeho by měl jít používat jako hledáček, i když fotoaparát je SLR typu. Tato informace zatím není potvrzena a u verzí, které jsme měli k dispozici tato funkce nefungovala. Navíc je u snímků možné zobrazit histogram.

Hodnocení
S E-10kou jsme fotografovali zhruba jednu hodinu. Navíc šlo o takzvaný "pre-production sample", tedy jakousi beta verzi přístroje, takže zatím je těžké hodnotit. Z pohledu amatérské třídy je fotoaparát absolutní špičkou a nemá konkurenta. Při srovnání například s Nikonem D1 nebo Fuji S1 však citelně chybí výměnné objektivy a závěrka je pomalá. Na druhou stranu rozlišení 4 mil. bodů je velice lákavé při kombinaci s cenou pod 90.000Kč vč. DPH i pro profesionály.
Celkově je tedy zatím jasné, že Olympus útočí na oblast profesionálních digitálních fotoaparátů. K fotoaparátu bude k dispozici bohaté příslušenství, což je také výhodou. Nezbývá tedy než počkat na příchod fotoaparátu do Čech, který je plánován na podzim letošního roku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: