Olympus Camedia E-10 - představení - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Olympus Camedia E-10 - představení

Olypus Camedia E-10

10. listopadu 2000, 00.00 | Přinášíme první praktické zkušenosti s Digitálním fotoaparátem roku 2000 nejvyšší kategorie. Jaké byly výsledky týdenního testu slavné E-10ky?

Digitální fotoaparát Olympus Camedia E-10 se okamžitě po svém uvedení stal trhákem roku. Kromě celé řady ocenění získal i titul Digitální fotoaparát roku 2000 v nejvyšší amatérské třídě, což svědčí o jeho popularitě. Nicméně jeho cesta do Čech je zatím hodně trnitá, takže jsme využili nabídky společnosti Olympus C&S a alespoň týden testovali předprodukční vzorek. Na základě této zkušenosti jsme připravili jakési první seznámení s fotoaparátem, ale na hodnocení je zatím opravdu příliš brzy, protože vzorek vykazoval celou řadu chyb, se kterými se prodejních kusů nesetkáte.

CAMEDIA E-10 je na jedné straně nejlevnějším digitální fotoaparát s profesionálními prvky a zase z druhé strany asi nejdražší model, o kterém stále uvažují amatérští fotografové. Cena, která se oficiálně pohybuje kolem 90.000Kč vč. DPH , sice není pro každého, ale s ohledem na možnosti fotoaparátu je stále lákavá. E-10ka je totiž jak cenou, tak i konstrukcí prostě unikát, který zatím nemá konkurenci.

Tělo
Tělo vážící 1 kilogram se může pochlubit hliníkovou kostrou, i když povrch je z tvrzených plastů. Některé části jsou vyrobeny z hladkého matného plastu, místa úchopu jsou pokryta tvrzenou lisovanou pryží. V poslední době stále oblíbenější černá barva dává fotoaparátu nejen eleganci, ale i nádech profesionality. Již na první pohled je patrné, že před sebou máme nefalšovanou zrcadlovku se vším, co k tomu patří. Mohutný objektiv s prstencovým ovládání transfokátoru a manuálním ostřením spolu s výstupkem na pravé straně fotoaparátu nenechávají nikoho na pochybách, jak přístroj uchopit. V nabídce příslušenství je i modul s přídavnými bateriemi a druhou spouští, určenou pro vertikální snímání. S ním je fotoaparát už opravdové dělo a tvarově připomíná například EOS 1!
Po týdnu používání můžeme potvrdit, že konstrukce těla je opravdu vydařená. Dobře vyvážený fotoaparát nabízí skvělou stabilitu a dobré rozmístění ovládacích prvků určených pro použití při fotografování. Pochvalu si zaslouží zejména drobné detaily, jako je zcela nové uložení baterií s otočným zámkem, precizně zpracované krytky či velice přesná optická korekce hledáčku. Optický hledáček v ose objektivu je vybaven stavovým řádkem a nabízí tak plný komfort, kterého se v amatérské třídě dlouho nedostávalo. Najdete v něm informace o expozici, ostření či stavu blesku, prostě to co očekáváte. Zde je dobré upozornit na nutnost použití sluneční clony v případě silného slunečního svitu. Bez clony jsou údaje v hledáčku nečitelné, ale clona je naštěstí v základní výbavě.
Rozložení ovládacích prvků působí trochu schizofrenně. Na jedné straně je fotoaparát vybaven otočnými voliči a precizně rozmístěnými tlačítky. Díky tomu lze snadno a rychle nastavit většinu "fotografických" funkcí. Přesto u displeje zůstaly čtyři šipky a další čtyři tlačítka, která slouží pro ovládání menu. Toto řešení je viditelně přejato od modelu Camedia 3000. Obě skupiny prvků fungují sice perfektně, ale tak nějak vzájemně nekorespondují.

Objektiv
Bezesporu chloubou fotoaparátu je objektiv, který pochopitelně pochází z dílen Olympusu a nabízí komfort známý z klasické fotografie vyšší třídy. Celkem 14 optických členů v 11 skupinách zajišťuje minimální zkreslení, a to zejména díky použití ED členu a dvou asférických čoček. Světelnost F 2,0 - 2,4 svědčí o velice dobré konstrukci. Jak jsme již konstatovali, objektiv není výměnný. V základní podobě nabízí rozsah ohniskových vzdáleností 35 - 140 mm (reálný 9 - 36 mm), tedy 4x optický zoom. Pokud fotograf potřebuje jiné hodnoty, je odkázán na předsádkové čočky s průměrem 62 mm. V nabídce výrobce jsou nyní celkem 4 speciální předsádky, určené pro použití právě s tímto fotoaparátem (0,8x, 1,45x, 3x, 0,8 macro).
Toto řešení je funkční, přesto je citelně více limitující než možnost výměny objektivů. V tomto ohledu zůstává E-10 napůl cesty mezi malými jednoduchými objektivy amatérské třídy a plnou výbavou systémových objektivů ze sféry profesionální. Předsádky sice pokrývají základní potřeby, ale jejich ceny jsou pekelně vysoké.

Snímač a další elektronika
E-10 je digitální fotoaparát, takže kromě optiky hraje významnou roli při určení kvality výstupu snímač a elektronika zajišťující zpracování obrazu. Olympus použil pro tento fotoaparát zcela nový CCD snímač s úhlopříčkou 2/3" a rozlišením 4 mil. bodů. Efektivní rozlišení 3,9 mil. bodů (2 240 x 1 680 bodů) zajišťuje dostatek obrazové informace pro tisk i ve formátu A4, takže z tohoto pohledu může E-10 oslovit opravdu široké pole uživatelů. Zřejmě z cenových důvodů byl vybrán prokládaný snímač, který nenabízí takový výkon jako progresivní snímače. To je patrné hlavně u nejkratšího času expozice, který je pouze 1/500 sekundy. Zatím není oficiálně zveřejněn ani výrobce čipu, ani typ barevné masky, přesto z praktických testů můžeme potvrdit, že kvalita snímků je lepší, než příslušně zvětšené fotografie pořízené snímačem 3,34 mil. bodů. Navíc Olympus rozumně zvolil nižší citlivost snímače (50 - 200 ISO), která zajišťuje lepší kresbu snímků a nižší hladinu šumu.
K elektronice ještě jeden malý postřeh. Fotoaparát se již stal v podstatě malým počítačem. Firmware zasahuje snad do všech činností a hraje opravdu významnou roli. Bude velice důležité, zda se Olympusu podaří připravit rychlý a spolehlivý firmware, který fotoaparát buď vyzdvihne nebo potopí, podle toho jak se povede. U testovaného vzorku bylo opravdu ještě co dohánět, ale to je pochopitelné.

Autofokus a expoziční možnosti
Opravdu profesionální fotoaparát se kromě jiného pozná podle kvalitního systému ostření a měření expozice. V tomto ohledu E-10 směle konkuruje střední profesionální třídě. Autofokus se může pochlubit jak duálním aktivním měřením, tak i pasivním TTL měřením na základě porovnání kontrastu. K dispozici je i manuální ostření ovládané prstencem, s tím, že v optickém hledáčku je ostrost zobrazována pomocí matnice. Toto řešení nabízí "opravdový fotografický prožitek", který se s tlačítky nebo šoupátky prostě nedá srovnat.
Expoziční logika může pracovat buď zcela automaticky, poloautomaticky či může být nahrazena manuálním nastavením. V prvním případě fotoaparát nabízí buď ESP systém, který pracuje se zonálním výpočtem osvětlení scény, dále alternativně inteligentní měření se zdůrazněním středu či bodové měření. Ve všech případech má fotograf k dispozici kompenzaci expozice +-3EV, aretaci expozice AE-Lock a Auto Bracketing. V poloautomatických režimech lze ocenit jemný krok jak u clony v rozsahu F 2,0 - 11,0, tak i u závěrky 30 - 1/500 s. Je škoda, že fotoaparát nenabízí kratší čas expozice, což kompenzuje poměrně vysoká maximální clona. Pro experimentátory je k dispozici i takzvaný bulb režim, tedy expozice po dobu stisku spouště.

Práce se snímky
Fotoaparát nabízí možnost uložit snímky ve formátech TIFF, RAW a JPEGu. V případě JPEGu jsou k dispozici různé kompresní poměry a 4 alternativní rozlišení. Při použití TIFFu je potřeba počítat s až 11MB soubory, které chvilku trvá uložit na paměť, přehrát či přenést do počítače. JPEG s nižší kompresí je mnohem výhodnější. Přímo ve fotoaparátu je možné kontrolovat histogram snímků, takže i na malém displeji lze dobře ověřit správnost expozice, což jiné amatérské modely nenabízejí. Nechybí možnost doostření či úpravy kontrastu tak, jak jsme zvyklí od fotoaparátů vyšší amatérské třídy. Fotoaparát je vybaven vyrovnávací pamětí, takže před uložením na paměťovou kartu se snímky dočasně skladují v rychlé vyrovnávací paměti. Právě rychlost je důvodem tohoto kroku, protože uložení snímků na paměťovou kartu trvá velice dlouho. Konkrétní čas závisí na formátu a rozlišení, ale zcela běžné jsou časy mezi 5 - 20 sekundami na snímek, takže bez vyrovnávací paměti by se fotoaparát opravdu neobešel. Maximální rychlost snímání je až 3 snímky za sekundu, při 4 do série. Bez omezení lze ukládat sekvenčně s rychlostí 1,2 sekundy na snímek.
Snímky je možné ukládat na paměti typu SmartMedia či CompactFlash II. Mezi paměťmi je možné i snímky kopírovat, takže uživatel může využít obou slotů. Trochu zvláštní je, že Olympus nedoporučuje použití disků IBM Microdrive, k čemuž zatím neexistuje žádné příliš rozumné vysvětlení.

Hodnocení
Zatím je poměrně těžké hodnotit fotoaparát na základě týdenního testování předprodukčního vzorku. Záměrně jsme v článku zcela vynechali vše, co se týká firmware fotoaparátu, protože ten byl u vzorku v poměrně ranné verzi. To samé platí o velice citlivé spoušti či problémech s paměťmi CF. V obou případech může jít o problém vzorku, takže hodnocení v tomto směru si necháme až do druhé recenze.
Zatím je již jasné, že Olympus CAMEDIA E-10 je fotoaparát, který pokrývá potřeby široké skupiny fotografů. Amatérům nabízí zejména velice příjemné ovládání a funkce, na které jsou zvyklí z profi sféry. Navíc paralela s modelem C-3030Z je stále zřejmá, takže ovládání by nemělo dělat nikomu problém. Na druhou stranu profesionály osloví kvalitní provedení těla a velmi dobrý objektiv. Je samozřejmě nutné zvážit, zda fixní objektiv či použitý typ pamětí nekoliduje s potřebami profesionálního fotografa. V tomto ohledu panují různé názory a konkurence nabízí různá alternativní řešení Nabídka příslušenství je bohatá a například spolupráce s bleskem FL-40 je excelentní. Grip, předsádky a další doplňky mají jedinou drobnou chybičkou, kterou je cena. Ta se může velice nepříjemně projevit při výběru a zřejmě tak omezí možnost nákupu pouze na nutné případy.
Při hodnocení kvality obrazu si Olympus tradičně vysloužil pochvalu. I přes použití prokládaného snímače jsou výsledné snímky velice pěkné a rozlišení 4 mil. bodů je lákadlem hlavně s ohledem na cenu přístroje. Při srovnání s výrazně dražšími profesionálními fotoaparáty sice E-10 mírně zaostává v prokreslení snímků, ale to všechno je o poměru výkonu a ceny. Ve srovnání s fotoaparáty amatérské třídy je E-10ka prostě o třídu výš.

Závěr
Tento článek je pouze prvním seznámením. Fotoaparát má celou řadu dalších vlastností, jako je například výklopný LCD, použití hranolu místo zrcadélka apod. Ke všem těmto důležitým drobnostem se vrátíme v podrobné recenzi v okamžiku, kdy bude k dispozici plná verze fotoaparátu k důkladnému testu. Ten přinese i objektivní a vyčerpávající hodnocení, do kterého se zatím nemůžeme pustit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: