Olympus Camedia C-220 zoom v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Olympus Camedia C-220 zoom v praxi

Olympus Camedia C220Zoom

12. srpna 2002, 00.00 | Našim redakčním testem prošel příjemný a velmi snadno ovladatelný digitální kompakt od Olympusu, který je dnes nabízen za necelých 10.000Kč. Jak obstál a co uživateli může nabídnout?

Camedia C-220Zoom je digitálním fotoaparátem určeným spíš nenáročným či začínajícím uživatelům. Velmi jednoduché ovládání,základní funkce a rozlišení 2mil. bodů skombinované s 3x optickým zoomem, tak by asi mohla znít základní charakteristika. A co jsem zjistili při podrobném testování přístroje?


Čelní pohled

Konstrukce a design
C-220Z vychází z tradice klasických kompaktů mju a digitálních kompaktů Camedia C1xx a C2xx. Lehké plastové tělo s rozměry 112 mm x 35 mm x 62 mm a hmotností 174g sice neřadí 220ku mezi vyslovené trpaslíky, ale do kapsy u kalhot se pohodlně vejde. Čelní stěně dominuje velká posuvná mechanická krytka, která slouží k zapnutí fotoaparátu a zároveň v klidovém stavu chrání objektiv uvnitř těla. Fotoaparát je plochý s mírně zaoblenými hranami a rohy, takže se o něj nemusíte bát ani v tašce. Jediným vysloveně problematickým konstrukčním prvkem je vyskakovací (pop-up) blesk. Ten doslova vyskočí z fotoaparátu okamžitě po zapnutí přístroje a lze zamáčknout zpět až po jeho vypnutí. Je škoda, že ani v situaci, kdy si je uživatel 100% jist, že blesk nepoužije, musí být blesk nechráněn mimo tělo. Za zmínku stojí i plastový závit pro stativ, který také může potenciálně způsobovat obtíže, ale jinak není konstrukci v podstatě co vytknout.
Po designové stránce Olympus odvedl svou standardní práci. Čelní polovina přístroje je kovově stříbrná, zadní neutrálně šedá. Fotoaparát je decentně elegantní a díky odstínově odlišenému eliptickému motivu na krytce působí moderním technickým dojmem.


Zadní pohled

Technické parametry
Camedia 220 zoom byla koncipována tak, aby uspokojila začínajícího či méně náročného uživatele a přitom se dostala s cenou adekvátně nízko. CCD snímač s efektivním rozlišením 2.0 mil. bodů je na tuto cenovou spíš nadstandardem. Objektiv s rozsahem 38-144mm při světelnosti F2.8-4.9 také není nijak podprůměrný.
C220z v zájmu jednoduchosti řeší skoro všechny fotografické úkoly za uživatele. Nabízí jak autofokus, plně automatickou expozici i možnost automatické balance barev. Ručně lze volit z předefinovaných hodnot balance barev, kompenzovat expozici, volit režim blesku a nastavení ukládání snímků. Podporován je formát JPEG, pro video s rozlišením 320x240bodů MJPEG.
A co nám u C220Zoom chybělo? Je škoda, že výrobce nevybavil fotoaparát bodovým měřením expozice či aspoň nějakým předdefinovaným expozičním režimem. Jinak fotoaparát nabízí vše, co se od přístroje této kategorie očekává a možná ještě trochu víc.
O napájení fotoaparátu se stará pouze dvojice tužkových baterií, což svědčí nejen o úspornosti provozu, ale umožnilo to konstruktérům zmenšit velikost přístroje. Podrobný technický popis můžete najít v naší tabulce technických parametrů.


SmartMedia slot


Napájení

Ovládání
Po letmém přečtení manuálu musí být schopen ovládat tento fotoaparát i průměrně bystrý orangutan. Olympus rozumně vybavil fotoaparát pouze funkcemi, které může běžný laik - amatér využít a díky tomu se zredukoval počet ovládacích prvků i položek v menu na minimum.
Vezměme to pěkně odshora z prava. Vedle velké dvoupolohové spouště je umístěn ovladač zoomu v podobě miniaturního jojsticku. To je na horní stěně vše. Na zadní je vedle displeje klasická čtveřice šipek sloužících bez menu jako přímá tlačítka pro aktivaci makra, výběr režimu blesku a aktivaci samospouště. Kromě nich najdete na fotoaparátu již jen dvě tlačítka. První aktivuje displej, druhé systémové menu.
Systémové výběry (menu) se mění podle toho, zda fotografujete nebo zda si prohlížíte snímky. V obou případech se na displeji objeví kruh se čtveřicí funkcí, ke kterým je přístup pomocí čtveřice šipek. Jde o jakési zkratky do výběrů. Dále se již vše ovládá podobně jako na počítači.
Díky tomu, že fotoaparát není nijak přehnaně vybaven funkcemi, je orientace v ovládání opravdu velmi jednoduchá a snadná. Používání displeje je sice poměrně hojné a to jak pro nastavení fotoaparátu, tak pro speciální situace jako jsou makrosnímky, digitální zoom apod., přesto se bez něj dá uspokojivě pracovat.


Systémová menu

Praktické zkušenosti
Tuto kapitolu začneme kritikou. Konstruktéři fotoaparátu totiž hned pro start přístroje připravili jedno nemilé překvapení v podobě doslova energetické bobmy. Ta spočívá v tom, že po zapnutí fotoaparátu se vysune blesk a začne se nabíjet bez ohledu, zda jej hodláte používat či nikoliv. Navíc se rozsvítí displej, aby vás na sekundu informoval o nastavení. Tato kombinace dokáže bezpečně opět fotoaparát vypnout, pokud má slabé baterie, i když by třeba bez blesku a displeje pár snímků udělal. Škoda.
A teď už jen samá chvála. Pokud se ještě vrátíme ke spotřebě energie. Vybaví-li se fotoaparát dvojicí akumulátorů s kapacitou 1700mAh či více, bez problémů zvládá i dvě stě snímků při občasném použití blesku a minimálním používání displeje. Stovku až sto padesát snímků zvládá s bravurou a svícením displeje o sto šest.
Co se týče kvality snímků, ta příjemně překvapila s ohledem na kategorii a možnosti fotoaparátu. Přestože je vybaven pouze plně automatickou expozicí, zvládá velmi spolehlivě exponovat bez ohledu na světelné podmínky. Jak můžete vidět i na ukázkovém nočním snímku, ani zde fotoaparát nemá problémy. Ostrost i mírná hladina šumu odpovídají tomu, na co jsme od Olympusu zvyklí. Aberace je minimální a ani geometrické zkreslení snímků není příliš výrazné. Pouze při použití plného digitálního zoomu či nižších rozlišení kvalita snímků rychle klesá.
Pokud fotografujete za dobrých světelných podmínek, při plném rozlišení v režimu HQ bez digitálního zoomu, výsledné snímky lze bez problémů zpracovat na formát 10x15 či 13x18cm.


Zmenšený snímek s korekcemi. Po prokliku původní snímek 1:1 (425kB)


Upravený noční snímek. Po prokliku původní snímek 1:1 (417kB)

Závěr
Camedia C220Zoom stojí oficiálně na českém trhu těsně pod 10.000Kč bez DPH. Za tuto cenu se uživateli do ruky dostane spolehlivý, snadno ovladatelný a elegantní kompakt. Pokud nečekáte manuální funkce či jiné vymoženosti, neměl by vás tento fotoaparát zklamat. Přestože má i několik drobných mušek, představuje jeden z nejzajímavějších modelů s rozlišením 2mil. bodů a cenou pod 10.000Kč na našem trhu.

:: Tabulka technických parametrů
:: Zde můžete přidat svoje hodnocení tohoto fotoaparátu
:: Diskuze o tomto fotoaparátu

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: