Olympus CAMEDIA 900 ZOOM - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Olympus CAMEDIA 900 ZOOM

1. března 1999, 00.00 | Jeden z nejnovějších a rozhodně nejzajímavější model digitálního fotoaparátu Olympus. První digitální kompakt s optickým zoomem této značky.

Olympus CAMEDIA 900 ZOOM
Zapůjčil : Olympus C&S
Hodnocení:
Perfektní design, konstrukce kompaktního přístroje doplněná optickým ZOOMem a velmi příznivá cena dělají z přístroje lákavou volbu.

Jako poslední z nové řady digitálních fotoaparátů Olympus se do naší redakce dostal model 900 ZOOM. Již název samotný napovídá, že jde o zcela nový model, na který jste možná právě vy čekali. Fotoaparát nabízí hodně novinek a velice příznivou cenu, což sebou přineslo i technické kompromisy (jak jinak), ale hodnocení si necháme na úplný závěr recenze.

Design a balení
Zde výrobce jasně obdržel hodnocení jedna plus. Kromě několika hodně extravagantních přátel všichni, kdo přišli z našeho okolí do kontaktu s přístrojem, byli unešeni. Přední část přístroje je provedena v kovově stříbrném kalu doplněném zlatým písmem a dekorací. Zadní část je v klasické tmavé šedi a vévodí ji displej v černém rámu. Devítistovka je nejkompaktnější a rozhodně nejelegantnější model digitální řady. Pro znalce klasických fotopararátů Olympus musíme dodat, že přístroj vychází z řady Mju a je pouze o něco málo větší. Rozměry 127 x 66,5 x 53 mm a hmotnost 270g bez baterií rozhodně nepatří k nějak přehnaným.
CAMEDIA 900ZOOM V balení kromě přístroje najdete poutko, 4MB paměťovou kartu SSFDC, 4 alkalické baterie, kabeláž, CD a český návod. Je škoda, že nejsou přiloženy velice kvalitní akumulátory Olympus, ale to cena už nedovolila.

Co nabízí?
První a největší novinkou je, jak název sám napovídá, optický transfokátor při zachování kompaktní konstrukce. Je to poprvé, co tuto technologii Olympus použil u digitálních fotoaparátů. Naštěstí má bohaté zkušenosti z klasických přístrojů, takže nejde o odvážný experiment, spíš o zúročení bohatých zkušeností. Objektiv má parametry 5.4 - 16.2 mm (35 - 105 mm na 35mm film) při světlosti F2.8 - 4.4 a obsahuje celkem 8 elementů v šesti skupinách. Přestože je objektiv velmi malý, dojmy z něj jsou spíše pozitivní. Nejvíce potěšila absence většího geometrického zkreslení, kterou podobné objektivy často trpí.
Další novinkou je CCD snímač. Ten nabízí rozlišení 1,3 mil. bodů, ale bohužel se již nejedná o progresivní snímač, jak jsme u přístrojů této značky zvyklý. Prokládaný CCD snímač je jistě krokem zpět a je jedním z kompromisů nutných pro dobrou cenu. Jeho nasazení je nejvíce patrno při fotografování pohyblivých předmětů. Snímač je pomalý, a proto je použita uzávěrka s rozsahem pouze 1/2 - 1/500 sekundy.
Rozhodně nesmíme opomenout možnost ukládat snímky bez komprese. To znamená, že fotoaparát podporuje formát TIFF, který na rozdíl od JPEGu nezkresluje obraz. Jeho použití právě v tomto přístroji je poměrně překvapivé, jednak s ohledem na malou paměť a jednak s ohledem na očekávanou skupinu uživatelů, ale jistě je přínosnou alternativou.
Na závěr jsem si nechal opět trochu vylepšené ovládání. Olympus tradičně v tomto ohledu nabízí spíše jednodušší řešení, ale snaží se tento hendikep eliminovat. U nového modelu přibyla například možnost zvětšení výseku fotografie, ruční nastavení korekce bílé barvy či lepší menu.

A něco navíc ...
Nyní bychom se mohli podívat ne nakolik drobností, které možná návod tolik nevyzdvihuje, ale mohou užívání výrazně zpříjemnit. Tou první drobností je výrazně snížená spotřeba energie. Všechny přístroje Olympus byly pověstné svojí extrémní spotřebou energie. Model 900 ZOOM je asi prvním přístrojem, u kterého se situace výrazně zlepšila.
Další funkcí, která je u fotoaparátů Olympus nová, je digitální ZOOM. K trojnásobnému optickému zvětšení přibývá možnost dvojnásobného digitálního zvětšení. Honosné označení Digital TELE, lze pochopitelně použít pouze při sníženém rozlišení. Snímání probíhá za použití displeje, aby bylo možno věrně sledovat kompozici.
A na závěr jsem si nechal spornou sekvenci snímků. Ta nabízí v nižším rozlišení pořízení několika snímků rychlostí zhruba 2 snímky za sekundu. Je jasné, že tato funkce vzhledem k rychlosti pamětí flash, nemůže nikdy nabídnout vyšší komfort. Pokud hledáte rychlou sekvenci snímků, musíte si koupit model 1400XL vybavený rychdlou DRAM pamětí.

Software
Zde se nebudeme příliš rozepisovat. Programová výbava všech přístrojů Olympus ji již dlouho takřka totožná. Verze se zvyšuje úměrně novým přístrojům, ale na množství funkcí a designu to příliš není znát. To ovšem až zas tak moc nevadí. Pomocí počítače můžete přístroj plně ovládat a nastavovat a nechybí možnost přenosu snímků. Tu můžete provádět postupně, nebo uložit všechny snímky najednou.

Hodnocení
Přístroj po delší době vybočuje ze zavedených kolejí digitálních fotoaparátů Olympus. Design se opravdu povedl a funkčně se také nemá přístroj za co stydět. Vysoké rozlišení a optický ZOOM je dobrá kombinace, která podpořena nízkou cenou je optimálním spojením. Bohužel bylo potřeba slevit v některých parametrech, aby cena mohla klesnout. Zejména se jedná o CCD snímač a velikost paměti. Přesto se nedá říct, že by přístroj nabízel v těchto ohledech méně než konkurence. A na závěr cena 28.600 Kč bez DPH.

--

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: