Olympus CAMEDIA 800L - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Olympus CAMEDIA 800L

12. listopadu 1997, 00.00 | Olympus CAMEDIA 800L je jedním z úspěšných modelů japonského výrobce. Nejde o novinku, ale v ČR se stále vesele prodává.

 

800L - čelní pohled Olympus CAMEDIA 800L je jedním z úspěšných modelů japonského výrobce. Díky Robertovi Kochovi jsem měl šanci i tento typ, který pomalu odchází z trhu, vyzkoušet a zrecenzovat. Protože jsem pro Vás připravil i recenzi na jejího nástupce, bude tato o trochu kratší.

800L - zezaduDesign
Tento foťák je koncipován jako automat. Byl uveden na trh již dost dávno. Na první pohled Vás jistě zaujme příjemný design. Možná je o něco větší, než je teď v módě, přesto rozměry 145 x 72 x 47 mm jsou přijatelné a váha 310g (bez baterii ) je velmi slušná.

Technické parametry
Tento aparát je vybaven CCD členem s 810 000 body, což umožňuje pořídit snímky v rozlišení 1024 x 768 bodů. Toto rozlišení je velmi dobré. Fotoaparát je vybaven 6 MB paměti, která je bohužel napevno ve fotoaparátu. Do paměti se bez problémů vejde 30 snímků v HQ nebo 120 ve SQ. Tato paměť se už nedá více rozšířovat.
Objektiv je 5 mm s F2,8, obsahuje 5 čoček z továren Olympusu. Je vybaven mechanickou závěrkou s rozsahem 1/8 - 1/500, což vskutku není žádný oslnivý údaj. Dále je v přístroji zabudován blesk s volbami : automat, redukce červených očí, výplňový a vypnutý. Dosah blesku je maximálně 2,4m. Poslední technickou záležitostí je 12 sec. autospoušť.

Obrázek
Jak už jsem napsal, fotoaparát podporuje dvě rozlišení. HQ je 1024 x 768 při 16 mil. barev. SQ je 320 x 200 při stejném počtu barev. K ukládání obrazu se používá komprese JPEG s kompresním poměrem někde kolem 1:15. Kvalita snímků v HQ je velice pěkná. U některých fotografii pořízených tímto fotoaparátem jsem si všiml špatné konvergence v rozích. Zejména červená občas utíkala. Musím říct, že jsem udělal asi 300 fotek, a ani na jedné jsem se s tímto nepříjemným jevem nesetkal. Možná šlo o nejaký vadný kus ?? Dále zde musím zmínit opět špatnou barevnou věrnost při nepřirozeném osvětlení či převaze výrazné barvy ve scéně. Chce to trochu zkušeností, při focení s automatem.

Automatika
Fotoaparát je automat. Veškerá automatika je řízena TTL v objektivu. Dá se fixovat polovičním stisku spouště, což velice doporučuji. Pokud nafotíte pár set fotek, dostanete určitý cvik a fixaci automatiky budete hodně používat.

Hledáček a displej
Hledáček je bohužel v provedení nimo objektiv. Je vybaven ořezovými značkami a středovým křížem. V zadní části přístroje je 4,5 cm TFT LCD displej. Patří mezi střed v displejích, které jsem měl možnost poznat. Displej jde použít jako hledáček, či pro zobrazování a práci s fotografiemi.

Nastavení z fotoaparátu
Všechny funkce a nastavení je možné provést přímo na aparátu. V horní části je stavový displej a sada tlačítek, pomocí kterých můžete aparát ovládat.

Software a připojení k počítači
Zde budu asi nejstručnější. Připojení je realizováno pomocí seriového portu ( RS 232 ). Software jsem neměl k dispozici, ale novější verze software jsou zpětně kompatibilní. Funkce jsou zhruba stále stejné jako u SW u 820L.

Speciality
Tento fotoaparát nepatří mezi aparáty, které oplývají desítkami speciálních funkcí. Jedinou vyjímkou je možnost přímého propojení s některou ze sublimačních tiskáren Olympus. Pak možná ještě makro mod pro fotografie do vzdálenosti 0,7m. Myslím si, že nepřítomnost speciálních funkcí, není tak citelná.

Shrnutí
Myslím si, že pokud chcete fotografovat, chcete ušetřit a nepotřebujete nutně TOP model, pak by Vás mohl tento typ rozhodně zaujmout. Co musíte zvážit jsou následující nevýhody :
1) Pevná a nerozšiřitelná paměť. Počítač potřebujete po 30 snímcích v HQ ať chcete nebo ne.
2) Pomalá a mechanická uzávěrka může někdy trochu komplikovat život. Osobně bych ji považoval za jeden z největších mínusů.
3) Baterie, baterie a zase baterie. Spotřeba 4 tužkových baterií na nějakých 40 - 50 fotografií je hrozivá. Vřele doporučuji alespoň dvě sady akumulátorů.
4) Průhledový hledáček Vám v makro modu začíná být platný "asi jako kaprovi zimník" a displej má spotřebu asi jako menší tramvaj.
Tak to jsem se zase rozjel. Nicméně tento fotoaparát jsem recenzoval proto, že se mi osobně líbil a každý má možnost se rozhodnout a doufám, že tato recenze Vám pomůže.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: