Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
Ohlédnutí za úterním Fórum digitální fotografie
Digiforum Forum digitalni fotografie
11. června 2004, 00.00 | Institut digitální fotografie uspořádal 8.6. již čtvrté Fórum digitální fotografie. To navázalo na velmi úspěšné akce z roku 2002 a 2003, které se také konaly v rozsáhlých prostorách pražského Kongresového centra. Letošní Fórum uspořádal Institut digitální fotografie za hlavní mediální podpory časopisu Digitální Foto magazín a podpory generálního partnera, společnosti Olympus.
Fórum digitální fotografie je v našich končinách poměrně netradičním spojením konference, výstavy a happeningu příznivců digitální fotografie. Jde o již tradiční celodenní akci, určenou všem zájemcům o moderní fotografii, kterým nabízí možnost mnohostranného kontaktu s digitální fotografií. Účastníci získávají teoretické znalosti na komplexním běhu deseti přednášek, mohou se inspirovat praktickými fotografickými postupy v postaveném ateliéru či zkoušet vybranou fototechniku a příslušenství - pochopitelně především z řad moderních digitálních přístrojům, kterým je akce věnovaná.
Registrace proběhla letos v pohodě a bez front
4.Fórum a jeho novinky
Hlavní novinkou čtvrtého běhu Fóra digitální fotografie byl praktický ateliérový workshop lektorovaný přímo v prostorách Digifóra zkušenými fotografy - Romanem Sejkotem, Karelem Pobříslem či Pavlem Matelou - a grafikem Janem Tippmanem předvádějícím počítačové retuše na vznikajících fotografiích.
Nový byl také doprovodný přednáškový program, rozdělený tentokrát na dva samostatné okruhy - pro začínající a pokročilejší fotografy. Program lektorovali zkušení přednášející Ondřej Neff, Jan Březina, Roman Sejkot, Viktor Navrátil, Pavel Kočička, Petr Lindner a Tomáš Chrastil, jejichž přednášky dokázaly letos přilákat rekordních 1100 posluchačů, plus hosty pozvané partnerskými firmami. Podle odhadů organizátora se v prostorách letošního Fóra digitální fotografie pohybovalo přes 1400 zájemců o digitální fotografii a registrace nových účastníků musela být letos opět ukončena již před samotnou akcí, neboť kapacita přednáškových prostor byla omezena právě na citované množství účastníků.
Z prvních reakcí návštěvníků bylo patrné, že se organizačnímu týmu podařilo posunout přednáškový program opět do nové, atraktivnější podoby. Proto se dá u příštích ročníků očekávat další snaha o rozdělení přednášek do více sekcí tak, aby jak začínající, tak i zkušenější uživatelé digitálních fotoaparátů mohli najít nové a užitečné informace.
Partneři akce byli v obležení celý den
Blízké setkání s technikou
Letošní Fórum digitální fotografie zaznamenalo další nárůst zájmu také ze strany vystavujících partnerských firem. Celkem se letošní akce zúčastnilo 44 vystavujících společností, které návštěvníkům představily vesměs všechny moderní fotoaparáty prodávané na tuzemském trhu - na akci se jich podle odhadu pořadatelů sešlo přes tři stovky. Z fotografických velikánů nechyběl nikdo. Účastníci mohli podrobně zkoumat přístroje takových značek, jako jsou Canon, Casio, Fujifilm, HP, Kodak, Konica Minolta, Nikon, Olympus, Pentax či Sony. Nicméně nechyběly ani fotoaparáty u nás méně známých značek, jako jsou Contax, Jenoptic, Kyocera, Samsung, Sigma, Umax či Yashica. Přehlídka fotoaparátů představovaných na letošním Fóru digitální fotografie nebyla komplexní jen z pohledu značek, ale i z pohledu jednotlivých kategorií digitálních fotoaparátů. Účastníci mohli velmi snadno porovnat nejnovější DSRL zrcadlovky, jednotlivé ultrazoomy všech výrobců či třeba stylové kovové kompakty.
U fotoaparátů přitom samozřejmě nezůstalo. Fórum přineslo i velice reprezentativní přehlídku tiskových řešení. Na akci nechyběli velcí hráči inkoustového tisku jako jsou Canon, Epson, HP či Lexmark. Nicméně svá tisková řešení představila i řada dalších společností jako Fomei, Kodak či Olympus. Porovnat tedy bylo možné například kvalitu inkoustového a sublimačního tisku, či v praxi posoudit kvalitu velkoformátového tisku fotografií. Pomyslnou třešničkou na dortu byl funkční minilab Frontier 355 společnosti Fujifilm, který tak zcela doplnil plejádu představovaných tiskových technologií. Kromě tohoto technického řešení pro zpracovatele fotografií se na fóru svými službami prezentovaly i přímo zpracovatelé fotografií, jako například společnost Fotostar.
Zejména k inkoustovému tisku patří zcela nerozlučně i spotřební materiál. I v této oblasti přineslo Fórum bohatou nabídkou produktů k porovnání. Návštěvníkům své výrobky prezentovaly společnosti Epson, Foma, Fujifilm, HP, Ilford, Rayfilm, Tetenal a další.
Každý, kdo si již pořídil digitální fotoaparát dobře ví, že se neobejde bez kvalitního příslušenství, ať už jde o paměťovou kartu či třeba dobrý stativ. Proto i v této oblasti Fórum přineslo řadu zajímavého. K vidění byly například produkty značky Delkin, Fomei, Pretec, PQI, SanDisk či třeba GP. Zcela specifickou oblast pak představovala sekce studiové techniky, kde svojí komplexní nabídku představily například společnosti Fomei, Flashcentrum, Profifoto, SunnyFlash či Foto Chytrý.
Opomenuta nezůstala samozřejmě ani oblast software a hardware určeného pro práci s fotografií. Ze značek jmenujme například Adobe, Apple, Corel, Eizo, Elsyst či Zoner. Je zřejmě takřka zbytečné konstatovat, že všechna řešení byla naživo prezentována a že s úpravou fotografií se mohli účastníci setkat i v přednáškovém programu a workshopu.
Jan Tippman v obležení účastníků workshopu
Fotografie
Fórum digitální fotografie by se pochopitelně neobešlo ani bez krásných fotografií. Technika je jen nástrojem, který by měl fotografům pomáhat pořídit ty nejkrásnější snímky, a proto na fóru nechyběla ani inspirace v podobě dvou výstav. První byla věnována dílu fotografa Petra Šálka a představila na dvě desítky jeho kaligrafií. Druhá představila panoramatické snímky české krajiny a přírody od Jiřího Hellera.
Ukázky fotografií z workshopu
Soutěž
Jakýmsi bonbónkem na dortu, připraveným pro účastníky Fóra, bylo slosování odpovědních kuponů o tři připravené ceny. V 17:40 se podium workshopu změnilo v neformální místo slosování a sličná modelka Monika vylosovala tři výherce. Třetí cenu - sadu publikací IDIF a balení papírů Tetenal - zasíláme Barboře Čechové z Prahy 2. Druhou cenu, inkoustovou tiskárnu Lexmark Z55 si přímo na místě převzal Martin Gregor z Děčína. Stejně tak první cena věnovaná společností LM Foto - digitální fotoaparát Canon A310 - si přímo na místě osobně převzal Tomáš Petržilka z Ledčic. Gratulujeme.
S koncem přednášky práce lektorů rozhodně nekončila
Těšíme se opět na shledanou
Jarní Fórum digitální fotografie nabídlo letošní zatím nejpestřejší nabídku fotografické techniky představené na jednom místě. Stejně by tomu mělo být i u podzimního termínu, kdy bude Fórum pořádáno 2.11.2004 opět v tradičních prostorách Kongresového centra. Zároveň si realizační tým předsevzal pro podzimní fórum připravit další várku novinek jak programových, tak i organizačních.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024