Ohlédnutí za PMA: ultrazoomy - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Ohlédnutí za PMA: ultrazoomy

PMA final

22. března 2007, 00.00 | Chováme se k nim, myšleno my novináři, v poslední době poměrně macešky. Přesto zde ultrazoomy jsou, vyvíjejí se a zájem o ně rozhodně nezmizel. Jak dopadne jejich existenční boj s DSLR technologií?

Chováme se k nim, myšleno my – novináři, v poslední době poměrně macešky. Přesto zde ultrazoomy jsou, vyvíjejí se a zájem o ně rozhodně nezmizel. Jak dopadne jejich existenční boj s DSLR technologií? Elektronická zrcadlovka či chcete-li ultrazoom stojí z konstrukčního hlediska na hranici dvou světů. S trochou nadsázky lze říct, že spojují to lepší ze světa kompaktních fotoaparátů (malé rozměry, snadné ovládání, dobrá cena) i ze světa zrcadlovek (přesnější kontrola fotografa, lepší optika, lepší obrazový výkon). Zní to skoro jako ideální spojení, přesto dnes ultrazoomy bojují o své místo na trhu a rozhodně se nemohou pochlubit výraznějším zájmem ze strany výrobců či odborných médií. Kde jsou příčiny?

Obchodní modla DSLR
Bezesporu hlavním důvodem, proč je dnes budoucnost ultrazoomů nejistá, nejsou jejich vlastnosti, ale obchodní úspěch digitálních zrcadlovek (DSLR). Z pohledu výrobce je totiž DLSR ve srovnání s ultrazoomem doslova zlatý důl. Dává výrazně větší šanci, že se fotograf vrátí a utratí další peníze za objektivy, systémový blesk a další příslušenství. Navíc přesvědčit stávajícího majitele kompaktu k přechodu na DSLR je o něco snadnější než k přechodu na ultrazoom (prvoplánově), takže řada výrobců rozjela silnou mediální kampaň, která vychvaluje DSLR, jak to jen jde. A ultrazoom odporuje řadě argumentů zneužívaných pro tlak na DSLR, a tudíž se stává v komunikaci se zákazníky nepohodlným.

Ne náhodou nejmenší pozornost ultrazoomům dnes z velkých hráčů věnují Canon a Nikon, kteří jsou nejsilnějšími hráči na poli DSLR. Pro ty je souběžný prodej ultrazoomů a DSLR nejtěžší. A tak přestože ultrazoomy v minulosti dělali vynikající, dnes se z jejich obchodních zájmů jaksi vytratily.

Z druhé strany by se dalo říct, že ti, kdož uvedli novinky na PMA v oblasti ultrazoomů, se viditelně soustřeďují více na masový trh, a proto jim propagace ultrazoomů nedělá zas až takový problém.
Fujifilm dnes nabízí jedinou DSLR a nemá vlastní řadu objektivů, takže může nabízet ucelenou řadu elektronických zrcadlovek, a dokonce si může dovolit i výstřelek v podobě modelu IS-1, citlivého v IR spektru. K tomu přidal ještě model S5700 pro milovníky klasického pojetí EVF. Kodak se DSLR zcela vzdal, a tak pro něj EVF představují dokonce hi-end, takže si od nového modelu Z712 IS jistě dost slibuje. Olympus, Panasonic a Sony jsou sice v oblasti DSLR aktivní, ale přeci jen nemají takové postavení, aby na DSLR mohli ekonomicky vsadit jako na jedinou kartu, a z toho důvodu na ultrazoomy nezapomínají. Olympus přišel se svou "monster-camera", modelem SP-550, který nabízí 18x optický zoom, čímž trumfnul veškerou konkurenci. Sony uvedlo hned dvojici novinek H7/H9 s tím, že příznivci Sony si zejména od modelu H9 slibují návrat ke stárnoucí slávě řady F. A Panasonic udělal příznivcům EVF největší radost a představil hned trojici novinek FZ8, TZ2 a TZ3. Také aby ne, vždyť právě ultrazoomy mu vynesly jeho pozici na trhu a například v ČR je na nich do značné míry postaven úspěch této značky.

Závěr
Celkem bylo tedy u příležitosti PMA představeno devět nových modelů ultrazoomů, což není až zas tak málo. Vezměte si, že nové DSLR byly jen čtyři! Přesto není život ultrazoomů snadný.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: