Nikon View 5.01 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Nikon View 5.01

31. května 2002, 00.00 | Společnost Nikon nedávno uvolnila novou verzi svého freewarového softwarového balíku Nikon View standardně dodávaného ke všem fotoaparátům značky Nikon, podíváme se tedy, co všechno tento univerzální manager obrázků.

Software dodávaný zdarma k digitálním fotoaparátům značky Nikon se konečně dočkal své aktualizace, která je ve verzích pro Windows a Macintosh ke stažení zdarma (oficiálně se jedná o update, je to ale plná instalace - cca 17 MB - včetně potřebných USB/FireWire driverů) na stránkách amerického zastoupení společnosti Nikon. Nikon View 5.01 přímo podporuje digitální fotoaparáty Nikon D1, D1X, D1H (připojovaných k počítači přes rozhraní FireWire) a samozřejmě také modely Coolpix 2500, 5000, 995, 885, 775 a Coolpix 880, 990, přenos fotografií do počítače přes sériový port obsažený u posledních dvou jmenovaných modelů ale není podporován, stejně jako přenos fotek u všech fotoaparátů značky Nikon, které nejsou vybaveny USB portem nebo FireWire (IEEE 1394) rozhraním. V souvislosti s podporu USB portu jsou vlastně už předem dány operační systémy, pro které je Nikon View 5.01 určen - Windows 98SE/ME/2000/XP (Windows 95/98/NT4 nejsou oficiálně podporovány) a Mac OS 9.x/10.1.3 a vyšší verze s výjimkou modelů se dvěma procesory G4 běžících pod Mac OS X. Při práci s RAW daty je doporučeno alespoň 128 MB RAM, u klasických fotografií pak v nouzi stačí i 64 MB, co se týče rychlosti procesoru, neměl by být pomalejší než 300 MHz Pentium, v případě počítačů Macintosh pak alespoň procesor G3. Celý balík Nikon View je rozdělen na dva programy - manager fotografií a videa Nikon Browser a samostatný prohlížeč Nikon View, které doplňuje několik dalších modulů včetně nezbytného tiskového modulu a také části pro publikování fotografií a videa na internetu. Testována byla verze Nikon View pro Windows, ze které pochází i všechny screenshoty.


Při přenosu fotografií z fotoaparátu do počítače můžete podobně jako u některých jiných managerů fotografií využít nabízené služby automatického startu příslušné utilitky pro přenos souborů. V případě Nikon View 5.01 se může spustit přenos fotografií ihned po vložení Compact Flash karty do čtečky (funguje to i s PCMCIA redukcí), po skončení přenosu souborů se pak může spustit samotný Nikon Browser nebo jiný program. Fotografie lze samozřejmě importovat i z disku či libovolného výměnného média, díky Nikon Browseru je to celkem pohodlné, neboť si fotografie můžete zkopírovat i ručně s vizuální kontrolou s pomocí náhledů. V Nikon Browseru (viz obrázek nahoře) můžete přepínat mezi celkem pěti velikostmi náhledů od minimální velikosti 64x64 bodů přes 96x96, 128x128 a 192x192 bodů až po maximálně možných 256x256 bodů. Generování náhledů není zrovna nejrychlejší a jejich kvalita (při generování z pevného disku i výměnného média) je navíc při srovnání s jinými image browsery dost zoufalá - vzhledem k tomu, že vyjma snímků uložených ve formátu RAW nemáte možnost nastavit výslednou kvalitu náhledů, budete se prostě muset s těmi "zubatými" thumbnaily smířit. Vzhledem k rychlosti generování náhledů lze vřele doporučit nezapínat v preferencích programu volbu "Re-create thumbnails" pro opětovné vytvoření náhledů při prohlížení souborů, v případě načítání už hotových náhledů z databáze uložené na disku je jaksi logicky práce s programem mnohem pohodlnější. Nikon View respektive Nikon Browser má navíc bohužel i ve své nejnovější verzi občas problémy se zobrazením náhledů fotografií (náhledy videa se neobtěžuje generovat vůbec), u většího množství fotografií (více než cca 150) se u některých náhled zkrátka nevytvoří - proč, na to se mne opravdu neptejte. Velmi zajímavá je také podpora formátu JPEG, neboť u některých JPEG obrázků také Nikon View/Nikon Browser stávkují, zejména pak u obrázků/fotografií uložených v jiném programu například v progresívním formátu apod. Prohlížet si můžete pouze obrázky ve formátech JPEG nebo TIFF a také RAW data a QuickTime video, jiné formáty program nepodporuje. Pokud máte u fotografií uložen i zvukový záznam (u fotoaparátů s vestavěným mikrofonem), máte opět smůlu, Nikon View zvukové záznamy ignoruje, při přehrávání QuickTime videa ale zvuk samozřejmě akceptován je. Prohlížené soubory si můžete nechat setřídit podle názvu souborů nebo podle data jejich pořízení, jednotlivé soubory lze označit atributy "Protection" a "Hide", libovolný adresář se soubory lze navíc otevřít ve Windows Exploreru.


Jak v Nikon Browseru, tak i v Nikon View máte neustále k dispozici podrobné údaje o fotografii či videu (zobrazení těchto údajů se dá v případě potřeby vypnout). Mimo standardních EXIF informací o expozici, modelu fotoaparátu, vyvážení bílé, použitém zoomu, saturaci, ostření apod. můžete v programu u fotografií pracovat i s IPTC informacemi (v Nikon Browseru ale nelze IPTC info přímo editovat) - slouží k tomu samostatné okénko (viz galérie obrázků). Editační funkce jsou v celém balíku Nikon View zastoupeny v případě Nikon Browseru možností otočit obrázek ve směru či proti směru hodinových ručiček o 90 stupňů, žádné další editační či dokonce efektové nástroje v programu nenajdete. Je to určitě škoda, neboť alespoň základní věci jako je například úprava barev, redukce efektu červených očí nebo možnost sestavení panoramatické fotografie by se určitě hodila, Nikon je však v případě balíku Nikon View jiného názoru. Naštěstí nechybí možnost zvolit si v preferencích programu libovolný editor obrázků a také editor pro QuickTime video, do kterého můžete z Nikon Browseru i Nikon View soubor kdykoliv poslat. Prohlížení importovaného videa také Nikon View jaksi nepovažuje za důležité, takže i v tomto případě se musíte spolehnout na externí prohlížeč, většinou balík QuickTime, u Windows pak v nouzi postačí i Media Player. Při prohlížení fotografií a videa uloženého na disku v jednotlivých databázích či adresářích jsou šikovnou pomůckou "Favorities", což není nic jiného než obdoba bookmarků používaný zejména (avšak nejen) u webových prohlížečů. Nikon View (míněn je samotný prohlížeč fotografií) nabízí i nezbytnou lupu, funkci pro automatické přizpůsobení prohlížené fotografie velikosti okna a další důležité funkce pro tisk a slideshow. Mezi další navigační funkce prohlížeče Nikon View patří ještě nezbytná možnost přeskočit na předchozí nebo následující snímek a stejně jako z Nikon Browseru můžete soubor smazat z databáze/disku.


Ačkoliv se mi na Nikon View řada věcí nelíbí, u slideshow je situace zcela jiná a jen velmi málo programů (i těch komerčních) se můžete pochlubit tak kvalitně provedeným slideshow. U slideshow si totiž můžete vybrat z mnoha druhů zobrazení od klasického sledu obrázků ve fullscreenu až po mnoho typů za sebou jdoucích obrázků v náhledových oknech (viz další screenshot slideshow v galérie obrázků), velmi dobře navržené jsou i ovládací prvky u slideshow. Velmi zajímavý je i fakt, že náhledový systém u slideshow funguje i při zobrazování videa takže je celkem fascinující vidět jak v několika oknech běží jednotlivé náhledy videa (je k tomu ale zapotřebí trochu rychlejší počítač, jinak se jednotlivé náhledy zobrazují dost pomalu) a v hlavním okně pak celé video nebo fotografie. Libovolný JPEG/TIFF/MOV soubor či celou galérii obrázků můžete kdykoliv poslat na internet přes službu/server Nikon.net, možná je i synchronizace fotografií s aplikací PhotoBase přes Palm Sync. Celkem ucházející jsou i tiskové funkce, které nabízí tisk fotografií (náhledy videa tisknout nelze, protože je program neumí vygenerovat) s několika možnostmi rozvržení na tiskovém archu od tisku klasických indexů snímků až po prezentační fotografie, opět s možností tisku více fotek na jednu tiskovou stránku.


Závěrečný verdikt je celkem jednoduchý. Balík Nikon View nabízí pouze ty nejzákladnější funkce přenosu fotografií a videa z digitálního fotoaparátu do počítače, také prohlížení a management souborů funguje pouze na té nejzákladnější úrovni. Chybějící podpora přenosu dat po sériovém portu určitě nebude nikomu vadit, ostatně už z hlediska času potřebného na přetažení několika desítek MB fotografií do počítače je sériový port zcela nevhodný. Ve srovnání s freewarovou verzí CAMEDIA Master 2.5x nebo dokonce CAMEDIA Master 4.x (dodávanou v USA k nejnovějším digitálním fotoaparátům Olympus) působí Nikon View pouze jako chabá náhražka, na druhou stranu mnoho uživatelů víc funkcí ani nepožaduje pro komfortní prohlížení a úpravy fotografií či videa používají programy typu ACDSee, IrfanView, Adobe Photoshop, Premiere apod.

Podrobné screenshoty aplikace naleznete v tomto druhém díle článku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: