Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
Nikon D80 - dlouho očekávaná DSLR konečně zde
10. srpna 2006, 00.00 | Nikon včera oficiálně představil horkou novinku - model D80, který posunuje o notný kus dál stávající model D70. Nová DSLR Nikonu přináší o poznání vyšší rozlišení, rozměrnější displej, menší rozměry, propracovanější systém autofocusu a to není všechno.
Začátkem roku 2004 představil Nikon dnes již legendární model jednooké digitální zrcadlovky známé pod názvem D70. Z dnešního pohledu se jedná o jeden z klasických aparátů ve své třídě. V této souvislosti samozřejmě nemůžeme zapomenout na jejího - o rok mladšího bratříčka - D70s, který představoval inovaci v podobě jistých vylepšení jako například lepší autofocus, větší dosah blesku, vyšší kapacita baterie a rozměrnější displej. Již nějaký ten pátek není žádným tajemstvím, že společnost Nikon chystala více než plnohodnotného nástupce populárního modelu D70/D70s. Po mnoha fámách a neověřených informací bylo konečně všemu učiněno za dost a Nikon včera oficiálně představil horkou novinku - D80. Nový model je vylepšením toho stávajícího, přičemž tělo zůstává bez výraznějších změn a funkčně se "dé-osmdesátka" posunuje směrem k vysněným výšinám a tak trochu pošilhává po svém - o třídu vyšším kolegovi D200. Přesto se však stále jedná o střední třídu digitálních zrcadlovek. V dnešním prvním představení se nebudeme držet klasického schématu "novinek", ale spíše si ukážeme zásadní rozdíly mezi stávajícím modelem a novinkou.
Nikon D70 vs. D80
Nikon D80 přináší poměrně dost inovací, na které se nyní podíváme trochu blíže. Především zde byl použit výkonnější snímač typu CCD a velikosti 23,6 x 15,8 mm (formát DX), jehož rozlišovací schopnosti narostly z 6,0 MPix (D70) na úctyhodných 10,2 MPix. S novým Nikonem lze fotografovat do velikosti 3 872 x 2 592 bodů. V dalších velikostech poté 2 896 x 1 944 nebo 1 936 x 1 296 bodů. Další změnou je větší LCD displej, jenž se může pochlubit úhlopříčkou 2,5" oproti původním 2" a lepším rozlišením 230 000 bodů (D70 měl jen 130 000 bodů). Nárůst dále zaznamenal systém autofocusu, který nyní umožňuje ostření pomocí 11 bodů ve scéně (oproti 5bodovému měření u Nikon D70). Systém například umožňuje individuálně volit každé z 11 zaostřovacích polí a nabízí přepnutí centrálního zaostřovacího pole na velkoplošné. Nový režim činnosti zaostřovacích polí Auto-area AF detekuje objekty v rámci všech 11 zaostřovacích polí a automaticky odhaduje, která zaostřovací pole obsahují hlavní objekt a podle toho ostří. U autofocusu ještě chvilku zůstaňme - další inovací je v tomto případě přítomnost nové funkce, umožňující automatickou detekci a přepínání mezí autofocusem jednorázovým a průběžným (AF-C/AF-S). Také v případě citlivosti snímače udělal výrobce krok vpřed. Nikon D80 umožňuje nastavit ISO již od hodnoty 100 a končí na hranici 1 600 (ISO 3 200 v režimu High ISO NR). Při fotografování můžete nově využít kromě klasického histogramu také RGB histogram. Velkou změnou je také ukládání dat na paměťová média typu SD (Secure Digital). Výkonný vestavěný blesk podporuje automatické řízení záblesku Nikon i-TTL. Řízení záblesku rovněž pomáhá realizovat vestavěné funkce jako je Stroboskopický záblesk pro tvorbu pohybových efektů a Modelovací záblesk umožňující fotografům vizuálně posoudit celkové osvětlení a rozložení stínů. Plná podpora systému pokrokového bezdrátového osvětlení umožňuje vestavěnému blesku pracovat jako řídící blesk pro dvě skupiny dálkově ovládaných pomocných blesků SB-800 a SB-600. A samozřejmě příjemnou změnou je také zmenšení fyzických proporcí. Nikon D80 nabídne rozměry: 132 x 103 x 77 mm (Š x V x H) a hmotnost 668 - včetně baterie (rozměry D70 jsou: 140 x 111 x 78 mm a hmotnost 679 s baterií).
Funkce a možnosti
Nikon D80 využívá obrazový procesor, vyvinutý právě pro tento model. Pokročilé vybavení převzaté z profi DSLR aparátů zahrnuje barevně nezávislé analogové předzpracování signálu a 12bitové algoritmy pro zpracování obrazu. Nový obvod podle slov výrobce má údajně také zrychlovat činnost fotoaparátu na všech úrovních při současné nižší spotřebě energie. Měření expozice probíhá buďto poměrově (vzhledem k předchozí verzi zde máme k dispozici měření expozice 3D Color Matrix - druhé generace. Výstupní data z 420 bodového snímače jsou ještě před určením finální expozice automaticky vyhodnocována porovnáním s vestavěnou databází s více než 30 000 reálných scén), dále zde máme k dispozici způsob měření se zdůrazněným středem a bodové měření v místě aktivního zaostřovacího pole. K dispozici máte samozřejmě jak plně automatické módy, tak i manuální a polo-manuální režimy. Časy závěrky se pohybují od 30 sekund do 1/4000 s (plus režim Bulb), závěrka je zde mechanická. Průběžné snímání umožňuje pracovat rychlostí 3 snímky za sekundu (zde žádná změna oproti staršímu modelu), ovšem můžete takto pořídit až 23 respektive 6 snímků (formát JPEG nebo RAW), což je téměř dvojnásobek než tomu bylo v případě D70. Automatické vyvážení bílé barvy nabízí jak výběr z šesti předvoleb pro vyvážení bílé barvy (Incandescent, Fluorescent, Direct Sunlight, Flash, Cloudy a Shade), tak možnost manuální kalibrace a nově i ručního nastavení barevné teploty v Kelvinech.
Rychlost a pohodlí
Nikon D80 má startovací čas cca 0,18 s. Minimální zpoždění závěrky je zhruba 80 ms. Součástí vybavení "dé-osmdesátky" je rozměrný hledáček se zvětšením 0,94 x pro tvorbu kompozice snímků. Nechybí samozřejmě ani možnost dioptrické korekce. V hledáčku je rovněž možné aktivovat zobrazení pomocné mřížky pro snazší tvorbu kompozice snímků. Větší LCD displej nabízí pozorovací úhel 170° ze všech stran. Nově přidané tlačítko pro zvětšení obrazu usnadňuje prohlížení snímků až při 25-násobném zvětšení. K dalším - pomocným funkcím patří standardní a pokročilá prezentace Pictmotion, která obsahuje množství volitelných stylů pro přechod mezi snímky a doprovodnou hudbu. Prezentace lze přehrávat na 2,5“ LCD monitoru fotoaparátu nebo včetně zvukového doprovodu na televizoru (po propojení fotoaparátu s televizorem pomocí dodávaného A/V kabelu). Menu by mělo být podobné předchozím aparátům Nikon, s tím rozdílem, že si jej můžete částečně přizpůsobit svým požadavkům pomocí položky „My Menu“ tak, aby se zobrazovaly pouze požadované položky. Použitý lithium-Iontový akumulátor by měl dle slov výrobce na jedno nabití pořídit až 2 700 snímků!
Něco pro hračičky
Na závěr zde je něco i pro lenochy, nebo ty z vás, kteří si rádi hrají s fotografiemi již v samotném přístroji. V menu naleznete novou položku "Retouch", která umožňuje základní úpravy snímků "rychle a hned". Funkce D-Lighting (známá již z kompaktních aparátů řady "S" - například S6) automaticky detekuje na snímku podexponovaná místa - stíny a podobně - a zvyšuje v imkriminovaných oblastech jas (ovšem ne na úkor změny celkové kompozice). Red-eye correction (Korekce červených očí) je již samozřejmostí, Trim (Oříznutí) lze použít k vytvoření menších souborů pro snazší sdílení nebo vyšší efektivitu u speciálních úkolů. Zajímavostí a užitečnou utilitou je Image Overlay (Prolnutí snímků), která spojí dva vybrané snímky RAW (NEF). Mezi další možnosti patří barevné filtry - Monochrome settings (Monochromatická nastavení, černobílý režim, sépiové zbarvení snímků, kyanotypie, Sky-light, oteplující, barevné korekční). Nechybí ani expoziční bracketing - Vícenásobná expozice. Kromě manuálních funkcí a automatiky můžete využít některého ze 7 scénických programů (Auto, Portrét, Krajina, Makro, Sport, Noční krajina a Noční portrét). Spolu s tělem bude k dispozici také široká paleta příslušenství a softwarového vybavení, počínaje aplikací Nikon PictureProject (standardní příslušenství, usnadňující správu a editaci snímků), přes dvojici kitových objektivů (AF-S DX 18-135 mm a teleobjektiv AF-S 70-300 mm s optickou stabilizací VR) až po multifunkční Battery Pack, bezdrátové infračervené dálkové ovládání ML-L3 a kabelová spoušť MC-DC1, nebo software Capture NX.
Závěr
Bylo předem jasné, že pokud se chce Nikon udržet na výsluní, musí si dát na nové zrcadlovce opravdu záležet a nabídnout nadupaný stroj. Podle předešlého preview můžeme říci, že se mu to povedlo a na nás čeká opravdu zajímavý a funkcemi nabitý model. Nikon D80 představuje digitální zrcadlovku, určenou pro polo-profesionální fotografy, která se v lecčem podobá nedávno představené - a historicky vůbec první zrcadlovce od Sony - Alfa 100 (použitým snímačem, citlivostí, systémem AF apod.). Nicméně i v následujícím období se máme rozhodně na co těšit, neboť na poli amatérských DSLR přístrojů začíná atmosféra velice houstnout. Na veřejnost již prosakují informace, že také Canon v největší tajnosti chystá nástupce populárního modelu 350D - tedy stejné váhové kategorie, takže příjemná překvapení novinkou D80 nekončí. Nikon již své eso odkryl, teď je tedy řada na jeho největším rivalovi Canonovi. Tak se nechme překvapit, s čím se vytasí konkurence.
Dostupnost a cena
NIKON D80 (začátek prodeje -
konec září 2006) |
|
27 990,- |
NIKON D80 + 18-135
AF-S DX (začátek prodeje - konec září 2006) |
|
36 990,- |
NIKON D80 + 18-70
AF-S DX(začátek prodeje - konec září 2006) |
|
37 990,- |
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024