Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Digitální fotografie
Nikon D40 - první dojmy
22. listopadu 2006, 00.00 | Včera jsme měli možnost vyzkoušet si předprodukční kus Nikonu D40, jehož cena v kitu s objektivem by mohla brzy klesnout i na cca 15 tisíc korun. Podrobně se podíváme na novinky, které přináší, a podělíme se s vámi o dojmy, které v nás D40ka vyvolala. Na trhu bude v prosinci a plně nahradí stávající model D50.
Včera jsme měli možnost vyzkoušet si předprodukční kus Nikonu D40, jehož cena v kitu s objektivem by mohla brzy klesnout i na cca 15 tisíc korun. Podrobně se podíváme na novinky, které přináší, a podělíme se s vámi o dojmy, které v nás D40ka vyvolala. Na trhu bude v prosinci a plně nahradí stávající model D50.
Pro koho je vlastně Nikon D40 určen?
Po nedávném uveřejnění informací o nové DSLR od Nikonu, se v diskuzi pod článkem rozpoutala vášnivá diskuze ohledně smysluplnosti tohoto fotoaparátu. Názory typu, že toto již není pravá DSLR mohou mít svá opodstatnění, ale ořezání některých funkcí u D40 neznamená, že tyto funkce nebudou nabízet pokročilejší modely. Mnoho lidí si neuvědomuje pro koho je vlastně podobný fotoaparát určen.
Je zřejmě jasné, že současné majitele jakékoliv DSLR nový Nikon D40 nenadchne. Cílovou skupinou jsou ale lidé, kteří vlastní EVF kompakt a požadují od něj něco více. Lepší kvalitu obrazu při vysoké citlivosti, optický SLR hledáček, nebo jiný objektiv. Díky velmi nízké ceně se balení těla D40 a základního objektivu Nikkor AF-S DX 18-55 mm f/3.5-5.6G ED II dostane brzy na stejnou úroveň, jako byly nedávno EVF ultrazoomy.
Jaké jsou novinky?
Tříbodový autofokus je sice krokem zpět oproti modelu D50, ale nejedná se o žádnou tragédii. Prostřední bod je křížový, je tedy citlivý na horizontální i vertikální linie. Levý i pravý bod je čárový, citlivý tedy pouze na kolmé linie. Menší počet bodů znamená horší práci automatického výběru bodů (uživatel neví dopředu kam bude ostřit), nebo kontinuálního prediktivního zaostřování. Při zkoušení předprodukčního vzorku nebyl AF nijak extrémně rychlý, ale zaostřil i v šeru.
Je příjemné, že i nejlevnější model má stejný displej jako jeho pokročilejší sourozenci. K LCD displeji s úhlopříčkou 2,5" a 230 000 body není co dodat, je zcela dostačující a jeho velká plocha zajistí pohodlné zobrazení všech potřebných informací. Zadní displej funguje také jako stavový displej. Máme na výběr z několika typů zobrazení, z nichž jeden je opravdu zajímavý, zvláště pro začátečníky. Uživatele často mate skutečnost, že VĚTŠÍ clonové číslo znamená MENŠÍ průměr clony. Jeden z režimů stavového displeje zobrazuje animaci clony a v závislosti na nastavení mění její průměr. Na displeji se nám v případě potřeby zobrazí i varování, že fotografovaný objekt bude moc tmavý apod. Celkově je nápověda poměrně dobře zpracována. Nyní jsou rady k dispozici i u základních nastavení, u kterých dříve nebyly.
Funkce tlačítek po levé straně displeje jsou od D50 a D80 ořezané. Nemůžeme zde již rychle nastavit citlivost, vyvážení bílé, nebo rozlišení snímků. Pro tato nastavení musíme do menu, nebo je nastavíme přímo pomocí zadního "stavového" displeje. Dvojité funkce by zřejmě začátečníky mohly zmást a pro větší jednoduchost bylo vše vyřešeno podobně, jako se to dělá u kompaktních fotoaparátů.
Konstrukce samotného fotoaparátu doznala také několika změn. Celkově je výrazně menší než D50. Grip je na hranici pohodlného držení, na jaké jsme zvyklí u D50, nebo D80, ale stále je použitelnější než u Canonu 400D, kde se nám již nevešly všechny prsty na grip. I samotné provedení povrchu těla je u D40 výrazně lepší, než u Canonu 400D, který působí více "plastově".
Zřejmě největším "ořezáním" je absence motorku zaostřování. Velké množství objektivů nemá vlastní motorky zaostřování a pohon je proto zajištěn z těla fotoaparátu. Z důvodu šetření místa, nebo ceny byl motorek odstraněn. Objektiv bez motorku lze na D40 nasadit, pracují funkce měření expozice, ale zaostřovat musíme manuálně. Z nabídky Nikonu si tedy musíme vybírat objektivy s označením AF-S a AF-I, kterých je poměrně dost, ale nabídka je přeci jen omezená. Vybrat si můžeme z osmi DX objektivů (devátý DX objektiv typu "rybí oko" motorek nemá). Z ostatní nabídky Nikonu nám zbylo cca 13 objektivů od širokoúhlých přes základní až po tele a makro objektivy. Vybrat si samozřejmě můžeme i z nabídky jiných výrobců, jako je Sigma, Tamron, nebo Tokina. Zde si ale musíme ověřit, zda-li objektiv má vlastní motorek zaostřování. Určitě jej mají modely označené jako HSM u Sigmy, nebo ekvivalentně u Tamronu a Tokiny, což značí ultrazvukové zaostřování. Výběr objektivů tedy omezený je, ale nijak tragicky.
Jak vidíme například u displeje, jsou některé konstrukční prvky převzaté z modelu D80. Stejné je i měření expozice, nebo nové menu pro úpravu snímků přímo ve fotoaparátu. Hledáček sice nepochází z D80, ale je citelně větší než u D50. Zvětšení má nyní 0,8x, oproti 0,75x. Bohužel si ale stále nemůžeme zobrazit pomocnou mřížku v hledáčku. I když má D40 zcela nový typ baterie (EN-EL9, 1000 mAh, 7,4 V), nedisponuje možností zobrazení kapacity v procentech, jako D80. Spolehnout se musíme na klasické zobrazení baterie ve třech stupních. Udávaná kapacita je 470 snímků podle standardů měření CIPA.
Rozdíl mezi Nikon D50 a Nikon D40
- větší hledáček
- pouze 3 AF body (D50 má 5 bodů)
- jiná baterie
- nový obrazový procesor
- citlivost až ISO 3200
- menší a lehčí tělo
- chybí motor zaostřování
- větší LCD s lepším rozlišením
- chybějící stavový displej
- menu pro retušování snímků (D-Lighting, červené oči atd.)
- chybějící bracketing expozice i vyvážení bílé
- výkonnější vestavěný blesk
- lepší buffer pro sériové snímání (stejná rychlost, ale větší kapacita mezipaměti)
- podpora SDHC paměťových karet
Závěr
Nikon D40 zcela jistě znamená cenově přístupnější DSLR přístroj zavedené značky. Na trhu by se měl objevit v prosinci letošního roku a cena setu (tělo+objektiv) by podle našich odhadů mohla začínat na cca 17 000 Kč. Po Vánocích na jaře se pak snad již dočkáme prolomení hranice 15 000 Kč. Jedná se ovšem pouze o naše odhady. Cena na americkém trhu je cca 599 dolarů. Jedinou vážnější cenovou konkurencí je Pentax K110D, který se v ČR prodává za pouhých 14 000 Kč za tělo. Samsung GX1L s objektivem 18-55 mm pak za cca 16 000 Kč.
Vzhledem k tomu, že se jedná o předprodukční vzorek, tak nelze zcela objektivně hodnotit kvalitu obrazu. Rychlé vyzkoušení nejvyšší možné citlivosti ale ukázalo, že zde opravdu probíhá trošku jiné zpracování obrazu, podobné tomu z Nikonu D80. Šum má příjemnější charakter a neruší svou typickou barevností.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024