Nikon D200 - profi zrcadlovka skoro pro každého? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Nikon D200 - profi zrcadlovka skoro pro každého?

Nikon D200

3. listopadu 2005, 00.00 | Nikon po opravdu dlouhém čekání představil nástupce své digitální zrcadlovky střední kategorie D100, kterým jistě Nikon potěšil srdce svých příznivců. Model D200 přichází nejen s velmi dobrými parametry, ale navíc i s nezvykle agresivní cenou.

Nikon D100 patřil mezi velmi oblíbené digitální zrcadlovky a dobře obstál ve srovnání s úhlavním konkurentem Canonem EOS D60. Nicméně to se psal rok 2002 a od té doby uteklo opravdu hodně vody. Nikonu nástupce tohoto úspěšného modelu chyběl už minimálně rok. To se konečně změnilo 1.listopadu 2005, kdy Nikon oficiálně potvrdil informace o tom, jak bude model D200 vypadat. Čekání to bylo dlouhé, ale dle všeho se vyplatilo. Nová DSLR střední třídy se skoro nedá označit jako nástupce D100, ale mnohem přesnější je říci, že jde o decentně odlehčenou D2X, která však bude stát skoro o 100 000 Kč méně.

Konstrukce těla
Nikon D200 je zrcadlovkou střední třídy a podobně jako Canon EOS 20D se snaží kombinovat robustnost s přijatelnými rozměry a hmotností. Tělo je vyrobeno z magnéziové slitiny, což sice o něco málo zvýšilo hmotnost, přesto rozměry 147 x 113 x 74 mm a hmotnost 830 g zůstaly velmi rozumné. Fotoaparát padne do ruky ještě o něco lépe než menší D70s, ale zároveň si zachoval hmotnost pod 1 kg vč. baterie.
Co se týče ergonomie ovládání, i zde se toho změnilo od dob D100 opravdu hodně. Nikon se rozhodl uživateli D200 dát maximální kontrolu a komfort, takže rozložení ovládacích prvků je velmi podobné jako u D2X. Samozřejmě fotoaparát nemá druhý stavový displej, přesto příklon k nejvyšší třídě Nikonů je zcela zřejmý. To koneckonců potvrzuje i použití většího hledáčku se zvětšením 0,94x.
A navíc je tělo utěsněno, a tudíž je vlhko- a prachotěsné.


Technologie uvnitř
Po stránce technické výbavy doslova nezbyl ve srovnání s modelem D100 kámen na kameni a Nikon našlapal D200 v podstatě takřka vším tím nejlepším, co má dnes k dispozici. Snímač se může pochlubit fyzickým rozlišením 10,2 MPix při zachování APS-C či chcete-li DX formátu. Jde o RGB CCD snímač s maximálním výstupním rozlišením 3 872 x 2 592 bodů, tedy vyšším než konkurenční Canon EOS 20D. Citlivost snímače lze nastavit v rozsahu 100 - 1600 ISO s možností zesílení až na 3200 ISO, čímž Nikon opustil svou tradiční minimální hodnotu citlivosti 200 ISO, kterou důvěrně znají všichni uživatelé D70. Snímky lze ukládat buď v 8bitovém JPEGu s podporou EXIF 2.21 nebo ve 12bitovém RAW formátu (.NEF). Ve srovnání s D100 chybí přímá podpora TIFFu.

Pro zaostřování je použit moderní systém Multi-CAM 1000 s možností ostřit buď na standardních 11 polí či na 7 polí ve velkoplošném rozmístění. Dokáže dle výrobce ostřit při rozsahu -1 až 19EV (při 100 ISO) a umožňuje i automaticky aktivované prediktivní zaostřování. Z režimů nabízí kromě jednobodového i dynamické, dynamické skupinové zaostřování a dynamické zaostřování s prioritou nejbližšího objektu. Při nedostatku světla se využívá přisvícení reflektorem s dosahem max. 3 metrů.


Rozmístění zaostřovacích bodů

Autoexpoziční systém využívá 1 005segmentový RGB systém, který v závislosti na použitém objektivu využívá technologii 3D Color Matrix II, Color Matrix II či Color Matrix pro určení správné expozice. Alternativně lze přepnout na prioritu středu s volbou čtyř průměrů středového terče, který má 75 % prioritu či bodové měření (cca 2 % plochy).

Novinkou je i možnost nastavení balance bílé barvy přímo na pevnou hodnotu v Kelvinech.

Fotoaparát v sekvenčním režimu snímání nabízí maximální rychlost 5 snímků za sekundu při 37 JPEG či 22 RAW snímcích do série. Závěrka s vertikálním štěrbinovým chodem nabízí pracovní rozsah 30 až 1/8 000 sekundy. Synchro čas blesku je až 1/250 s. Podporovány jsou blesky jak s i-TTL systémem, tak i v režimu A starší blesky jako SB-80DX či SB-28DX. Fotoaparátu nechybí ani vestavěný blesk.

Snímky se ukládají tradičně na CF I/II paměťové karty. Základním rozhraním je USB 2.0 s tím, že fotoaparát podporuje i Wi-Fi kit WT-3 či připojení GPS modulu. Dislej má úhlopříčku 2,5" při rozlišení 230 000 bodů. O napájení se stará klasický El-3 Li-Ion akumulátor a podporován je i bateriový grip.

Závěr
Nikon D200 má oznámenu oficiální koncovou cenu 52 990 Kč (pouze tělo) a první kusy by měly být v ČR k dispozici již v prosinci tohoto roku. Cena je bezesporu atraktivnější a agresivnější, než bychom čekali, což je určitě dobrá zpráva. Na druhou stranu optimistická ohlášení Nikonu o dostupnosti produktů je potřeba brát s velkou reservou, protože uvedení na trh většinou neznamená ještě řadu měsíců běžnou dostupnost u úspěšných modelů. A Nikon D200 zcela jistě úspěšný bude, a to jak v řadách klasických Nikonistů, tak si nepovede jistě špatně ani v konkurenčním boji s ostatními značkami. Jen je trochu otázkou, zda nepoškodí prodeje výrazně dražšího modelu D2X. Ten je sice určen trochu jinému uživateli, ale v českých ekonomických podmínkách se obě skupiny fotografů dle našeho názoru značně překrývají.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: