Nikon CoolPix SQ - digitální fotoaparát jinak - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Nikon CoolPix SQ - digitální fotoaparát jinak

Nikon CoolPix SQ

9. července 2003, 00.00 | Nikon si získal řadu příznivců svými netradičními digitálními fotoaparáty s otočným objektivem. Nicméně to co předvedl s modelem SQ bourá nejedno zavedené pravidlo digitální fotografie. Jak se fotografuje s kostkou v praxi?

Nikon SQ byl poprvé představen na veletrhu PMA 2003 v Las Vegas, kde jsem měl možnost se s ním poprvé seznámit. Šlo bezesporu o "nejzvláštnější" digitální fotoaparát na celém veletrhu, který každého návštěvníka upoutal svým opravdu nevšedním konstrukčním řešením. Nicméně během našeho podrobného testování v posledním týdnu se ukázalo, že SQ se od běžných 3Mpixelových fotoaparátů odlišuje i v řadě dalších vlastností. V čem je tak zásadně jiné?



Konstrukce a design
Nikon SQ může být chápán jako konstrukční experiment, je to něco neuvěřitelného a zároveň je to nádherný hi-tech. Po stránce unikátnosti konstrukce a líbivosti designu jde o nejzdařilejší fotoaparát tohoto roku a to bez nadsázky. Základní tvar je čtverec, ze kterého konstruktéři vyřízli modul s optikou, který de facto opisuje obrácené písmeno "L". Zoom objektiv je vskutku miniaturní a je umístěn uvnitř těla, takže přístroj si zachovává minimální rozměry i při fotografování. Modul s objektivem se vytáčí s úhlem -120° až +90°. Je velmi těžké vše popsat slovy, takže slova nahradíme sérií obrázků.
Fotoaparát s rozměry 82 x 82 x 25.5mm a hmotností 180gramů má metalický plášť ve dvou barevných odstínech kovově šedé. Na fotoaparátu je velmi příjemné, že přes svoje malé rozměry působí v ruce velmi robustním a odolným dojmem.


Technické parametry
Nikon SQ je vybaven jedním z nejmenších používaných CCD snímačů s úhlopříčkou pouhých 1/2,7" nabízející efektivní rozlišení 3,1 mil. bodů (3,34mil. bodů fyzicky). Bohužel citlivost snímače se nastavuje automaticky v rozsahu 70 - 200ISO bez možnosti zásahu fotografa. Snímky se ukládají ve formátu JPEG s podporou EXIF 2.2 na paměťovou kartu CompactFlash I (v dodávce je 16MB verze) a do počítače se přenášejí přes USB 1.1 umístěné v synchronizační kolébce.
Objektiv s 3x optickým zoomem je složen ze sedmi členů v šesti skupinách a nese značku Nikkor. SQ tedy disponuje rozsahem ohniskových vzdáleností 37 - 111mm při světelnosti F2.7 - 4.8 a případně nabízí až 4x digitální zoom. Automatické zaostřování pracuje s vícezonálním TTL měřením a je založeno na detekci kontrastu. V automatickém režimu pracuje s pěti zónami, uživatelsky lze volit dokonce z devíti zón. Trochu netradiční je přisvícení zeleným světlem v případě nedostatku světla.
Expozičně jde o plný automat s možností volby scénického režimu (15), kompenzace expozice a BSS funkcí. Clona je dvoupolohová a závěrka pracuje s rozsahem 1/2000s až 2sekundy. Pro dlouhé časy je fotoaparát vybaven redukcí šumu.
Fotoaparát dále nabízí záznam videa s rozlišením QVGA a rychlostí 15 snímků za sekundu s maximální délkou 40sekund. Dále je možné zaznamenávat i zvukové poznámky ke snímkům.
Fotoaparát je vybaven 1,5" transreflexním LCD displejem s rozlišením 117 600bodů. O napájení se stará Li-Ion aukumulátor s označením EN-EL2 a kapacitou 1000mAh. Vestavěný blesk má dosah uváděný výrobcem v rozsahu 0,3 až 5,0m.

Ovládání
SQčko je fotoaparát určený pro nenáročného fotoamatéra s malou fotografickou zkušeností. Z toho plyne snaha o jednoduché ovládání a zároveň co nejsnazší automatický provoz. Na fotoaparátu najdete pouze devět ovládacích prvků. Zapínání je umístěno na obvodu spouště. Volič režimu má pouze pět poloh (scénický režim, AUTO, M, video a nastavení). V auto režimu jsou všechny volby plně automatické a uživateli nedostupné, aby "něco nepokazil". V režimu M lze nastavit kompenzaci měření, metodu automatické zaostření a expozice apod.
Menu fotoaparátu jsou velmi jednoduchá a graficky skromná. Díky tomu jsou i na poměrně malém displeji dobře čitelná, i když nemáte třeba ideální zrak. Díky možnosti vytočit objektiv a zároveň absenci optického hledáčku je Nikon SQ předurčen k fotografování přes LCD displej "od pasu".
Ovládání je snadné a díky precizním kovovým tlačítkům přesné. Zejména spoušť se opravdu povedla a skvěle odlišuje obě polohy (namáčknutí/expozici).

Praktické zkušenosti
Nikon SQ je zvláštní fotoaparát, který vás buď na první pohled uchvátí nebo navždy odradí. Jde v podstatě o velmi jednoduchý automat, který však používá metody AF a AE z vyšších modelů. Mezi jeho výrazné přednosti patří velmi rychlý provoz. Náběh 1-2 sekundy podle toho zda používáte uvítací obrázek a melodii. Velmi rychlý autofokus (Nikon uvádí max. čas zaostření 500ms). A navíc fotoaparát i velmi rychle manipuluje se snímky při prohlížení.
Co se týče netradiční konstrukce, měli bychom pouze dvě výhrady. Tou první je skutečnost, že pokud vytočíte modul s objektivem směrem k sobě, blesk zastíní v podstatě polovinu již tak hodně malého displeje. Fotoaparát sice zmenší obraz na viditelnou půlku displeje, ale obraz je tak malý, že se podle něj velmi špatně orientuje. Druhé drobné pokárání si zaslouží krytka A/V napájecího konektoru, která se sice asi nebude často používat, ale je tak nešťastně navržena, že se musí zákonitě velmi rychle utrhnout (je gumová).
Co se týče kvality fotografií Nikon SQ se může pochlubit velmi přesným a spolehlivým měřením jak zaostřování, tak i expozice. Snímky jsou jasově i barevně vyvážené a i balance bílé barvy funguje spolehlivě. Jedinou slabinkou je jemný šum, který jsme zaznamenali nejen při nočních snímcích, ale i za běžného denního světla v exteriéru.


Ukázka snímku s jasne patrným šumem pořízeného za běžného denního světla. Výřez 1:1 bez úprav.

Hodnocení
Nikon SQ stojí oficiálně na českém trhu 16.990Kč vč. DPH. V této ceně je zcela jistě započítána exkluzivita konstrukce i designu. Je v ní pochopitelně promítnuta i značka Nikon a bohaté příslušenství v podobě kolébky, poutka, krytky, paměťové karty apod. Nicméně SQčko není fotoaparát, u kterého by měla hrát roli cena na prvním místě. Je o jednoduchosti, stylu a eleganci. Buď jej uvidíte, zamilujete se a pak vás dozajista nezklame ani kvalitou snímků, ani provedením. Pokud si k němu však nenajdete ten správný citový vztah, existuje řada jiných alternativ koneckonců i v nabídce Nikonu. SQ je prostě jiné, zvláštní a unikátní!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: