Nikon Coolpix S4 - nekonvenční kompaktní ultrazoom v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Nikon Coolpix S4 - nekonvenční kompaktní ultrazoom v praxi

8. prosince 2005, 00.00 | Jedna z posledních novinek od společnosti Nikon nese cejch řady Coolpix a typové označení S4. Jedná se o klasický kompakt ze stále se rozšiřující řady ultrazoomů, který nabízí rozlišení 6.0 MPix, neotřelé provedení a 10x optický zoom.

{Základní popis}

Jedna z posledních novinek od společnosti Nikon, nese cejch řady Coolpix a typové označení S4. Jedná se o klasický kompakt ze stále se rozšiřující řady ultrazoomů, který nabízí rozlišení 6.0 MPix, neotřelé provedení a 10 x optický zoom. Kromě toho nechybí ani velký display, několik zajímavých funkcí a bohatá nabídka scénických režimů. Na druhou stranu zde výrobce bohužel naprosto ignoroval všechny tvůrčí fotografy-amatéry a odprostil se od jakýchkoliv více či méně manuálních režimů, takže se zde budete muset spokojit pouze s převážně plně automatickým režimem.

Konstrukce a design

Fotoaparáty s označením ultrazoom převážně platily za přístroje s bohatou výbavou a v neposlední řadě také za aparáty, kde jste měli možnost alespoň částečně měnit parametry kompozice. Nikon Coolpix S4 je právě jedním takovým, které toto nepsané pravidlo porušují. Jedná se sice o ultrazoom, ale zároveň také co do funkčnosti a použití, typický kompakt - automat. To, co na první pohled zaujme především, je provedení přístroje - ten se skládá vlastně ze dvou částí. Ta první obsahuje "vnitřnosti" přístroje a druhá - otáčející, zapouzdřenou optiku Nikkor. Část s objektivem, je s druhým dílem spojena otočným kloubem, který umožňuje otáčení objektivu v rádiusu až 270 stupňů. V klidovém stavu tedy míří objektiv směrem nahoru. Rozměry a hmotnost kompaktu: 112 x 69 x 37 mm a 205 g. Samotný objektiv chrání plastová krytka, která vypadá vpravdě dosti nevkusně (připomíná něco jako víko od popelnice - na čemž se nezávisle na sobě shodla celá redakce) a stejně tak se i otevírá.

Nikon Coolpix S4 má plášť kombinující plast a hliník. Provedení je, s ohledem na zaměření a typ přístroje jednoduché, ale účelné. V klidovém stavu (přístroj "zavřený") nás zajímá pouze horní a zadní panel. Ze shora můžete vidět zapouzdřený objektiv, těsně vedle něj interní blesk a pomocnou přisvětlovací diodu autofocusu. Na druhém dílu naleznete třípolohový přepínač, tlačítko pro zapnutí / vypnutí a spoušť, jež obepíná prstenec pro ovládání optického zoomování. Zadní strana obsahuje 2,5" display, multifunkční čtyřsměrový ovladač (nebo spíše joystick) s potvrzovacím tlačítkem OK uprostřed a čtveřice kláves pro ovládání menu aparátu. Na spodní straně je pouze plastový závit pro umístění fotoaparátu na stativ a dvířka pro akumulátor (ten zde představují dva tužkové akumulátorové AA články, které lze v nouzi nahradit také obyčejnými alkalickými bateriemi). Na boku kompaktu ještě najdete zdířku pro USB a dvířka pro umístění paměťového média - SD / MMC karty. Průhledový hledáček Coolpix S4 postrádá. Ten zde pohodlně zastupuje rozměrný 2,5" (6.3 cm) display s rozlišením 110.000 bodů.

[-more-]{Technické parametry}

Specifikace

Hlavní část přístroje představuje snímací prvek typu CCD, s fyzickým rozlišením 6.37 MPix (a efektivním rozlišením 6.0 Mpix). Velikost snímače je 1/2.5 ". Snímky lze tedy pořizovat s rozlišením až 2816 x 2112 bodů. Nejvyšší rozlišení lze nastavit ve dvou úrovních - 6 miliónů bodů v normálním módu a 6 MPix v High režimu (méně ztrátová komprese JPEGu). Kromě toho můžete fotografovat také s rozlišením 3 MPix, 1 MPix a ve VGA kvalitě - 640 x 480 bodů. Jednoznačně nejzajímavější věc na celém aparátu bude výkonná optika Nikor, nabízející až 10ti násobné přiblížení. Optický zoom lze navíc rozšířit o zoom digitální - a to 4 x. Objektiv se skládá z celkem 12 členů, kteří jsou poskládány do 9 skupin. Jeho ohniskový rozsah je 38 - 380 mm (ekvivalent 35 mm kinofilmu) neboli 6.3 - 63 mm, světelnost: F3.5.

Co se týče typů měření expozice, máme zde na výběr standardně tři druhy a to: se zvýhodněným středem, bodové a celoplošné. Kompenzace expozice je možná v rozsahu + / - 2EV (s 0.3EV kroky). Čas závěrky se pohybuje od 1/1000 s až do 2 sekund. Autofocus lze nastavit jednorázový (Single) nebo průběžný (Continuous). Ostření je pasivní typu AF TTL a pracuje v normálním režimu od 30 cm, v režimu makro pak od 4 cm. Kromě fotografování, můžete s S4 zaznamenávat také ozvučené videosekvence (při frekvenci 15 snímků za sekundu) a to ve třech různých kvalitách: VGA 640 x 480 bodů, 320 x 240 bodů a 160 x 120 bodů.

Videa jsou ukládány ve formátu MOV, se zvukem WAVE. Obraz je ukládán v JPEGu. Interní blesk kompaktu pracuje v pěti režimech: automaticky, s redukcí červených očí, pomalá synchronizace, stále vypnutý a deaktivován. Dosah blesku 0,4 - 3,1 m. Vyvážení bílé barvy nabízí celkem pět předdefinovaných módů (den, zataženo, blesk, žárovka a zářivka), nechybí zde ani automatická WB či manuální kalibrace. Fotoaparát umožňuje kromě externí paměti, využít též paměti vnitřní - 13.5 MB.

Jak jsme již naznačili, nový model řady Coolpix je typickým kompaktem, se vším všudy, čemuž odpovídá i jeho vybavení a možnosti. Zvolit můžete buďto plně automatický režim, kde lze ovládat pouze úplně základní parametry jako: rozlišení, vyvážení bílé barvy, kompenzaci expozice, citlivost, barevné filtry, funkci best shot a podobně. Kromě automatiky si můžete zvolit také některý z předdefinovaných režimů: Portrét, Krajina, Makro, Sport, Párty / Uvnitř, Noční portrét, Pláž / Sníh, Ohňostroj, Noční krajina, Muzeum, Zadní světlo, Prach / Mlha, Svítání. Tyto programy ještě lze rozšířit o další sub-programy (například 7 typů portrétu, 5 druhů krajin, 6 nočních portrétů atd.). Kromě toho kompakt nabízí jako rozšíření funkčnosti přístroje také digitální programy: Panorama, Digitální lupa, Zvukové poznámky a nechybí ani speciální efekty - filtry: Černobílý, Sépiový, Stupně ostrosti, Stupně kontrastu, Stupně jasu, Barevná saturace. Použité konektory: USB 2.0, Video-out a AC/DC konektor.

[-more-]{Menu a ovládání}

Ovládání a práce v menu

Veškerá ovládací tlačítka jsou rozmístěna s ohledem na co největší ergonomičnost a všechna výrobce nechal "pohromadě" - nacházejí se na horní stěně a v horní části zadního panelu. Horní část zahrnuje spoušť s prstencem pro ovládání zoomu, dále tlačítko On / Off (kterému asistuje zelená kontrolní LED dioda, signalizující aparát v chodu) a potom tří-polohový přepínač (režimy: fotografování / scénické režimy / videokamera). Na zadní stěně se nachází multifunkční ovladač - joystick, který slouží jednak pro listování při prohlížení a dále se jím aktivují některé často používané funkce (například: nahoru - blesk, doleva - samospoušť, dolů: makro režim, pravá pozice neobsahuje žádnou možnost). Při stisku ovladače potvrdíte zvolenou možnost. Mimo multifunkční ovladač zde máme také čtveřici kláves (zleva doprava): display (zobrazuje / deaktivuje informace na obrazovce), koš, klávesa Menu a tlačítko pro přepínání režimů: Fotografování / Prohlížení.

 

 

Menu

Pro znalce přístrojů této značky, nebude představovat nic nového. Struktura menu je klasická - "nikonovská". V režimu fotografování má menu dvě úrovně - jednu základní (rozdělenou na dvě části a tou druhou je klasický Set-Up. Základní menu obsahuje volby: Image mode (rozlišení: 6 MPix High, 6 MPix Normal, 3 MPix, 1 MPix a 0.3 MPix), dále Vyvážení bílé barvy (5 předdefinovyných režimů, automatika a manuální nastavení WB), Kompenzace expozice, Režim ostření (single, průběžné, multi-shot-16 snímků při frekvenci 1.6 snímku / sekundu a průběžné časové snímání). Druhou část základního menu zahrnuje funkce BBS (Best Shot), Citlivost (auto, ISO 50, 100, 200 a 400). Poslední položkou jsou Filtry (standard, monochromatický, vivid, sépia a cyanotype). Rozšířené menu Set-Up, obsahuje: Uvítací obrazovku, Datum, Jas, Datum a čas, Zvuky, Varování proti rozmazaným snímkům (neboli na třes rukou), Automatické vypnutí, Formát karty, Jazyk, Rozhraní (USB, Video mód a auto transfer), Asistenční světlo AF, Resetování, Typ akumulátoru (alkalické, Coolpix NiMH, Lithium), Menu (malé, velké ikony) a Firmware verze. Ve scénickém režimu nám "menu" zpřístupní tabulku všech možností: Set-Up, Portrét, Krajina, Sport, Noční portrét, Interiér, Pláž/Sníh, Západ, Soumrak/Úsvit, Noční krajina, Detail, Muzeum, Ohňostroj, Kopírování, Slabé světlo, Panoramatické foto, Rozlišení a Hlasový záznamník.

 

 

[-more-]{Hodnocení kvality snímků}

Kvalita snímků

Nikon Coolpix S4 fotografuje celkem na čtyři citlivosti: ISO 50, 100, 200 a 400. Při prvních dvou citlivostech (ISO 50 a 100) není patrný téměř žádný šum. Při citlivosti ISO 200 se již šum začíná projevovat, ale není nijak výrazný a především neobsahuje ostré kontury, tudíž nepůsobí vyloženě rušivě. Předposlední citlivost je tedy stále použitelná (ovšem z výjimkou nočních snímků). Při nastavení poslední citlivosti je již patrný šum s jasně znatelnými projevy (fialovo-zeleno-žluté mapky). Přístroj používá silné softwarové úpravy snímků, díky nímž není šum příliš agresivní ani při nejvyšším rozlišení. I fotografie, pořízené na ISO 400, můžeme v nouzi použít - například jako zmenšeniny pro web. V oblasti šumu představuje Coolpix S4 lepší standard.

Fotografování na všechny citlivosti (zleva doprava): ISO 50, 100, 200, a 400.

Vyvážení bílé barvy v automatickém módu pracuje na denním světle spolehlivě. Problém přichází v případě umělého osvětlení. Na to však zde máme pět předdefinovaných režimů (den, zataženo, blesk, žárovka a zářivka). Kromě pevných režimů však můžete využít i manuální nastavení vyvážení bílé, které představuje stále značnou výhodu pro tuto kategorii fotoaparátů.

 

Vyvážení bílé (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: manuální.

Co se týče kvality snímků, Nikon S4 používá silné softwarové úpravy, včetně doostřování. Ostrost snímků není špatná, ale daní za to je jistá ztráta detailů a také se zde výrazně projevují klasické neduhy objektivů, jako je aberace a moiré. Naproti tomu nedochází k nežádoucím úbytkům světla v rozích (vinětaci) a také ostrost směrem od středu do rohů snímků nemizí. Na nejkratším ohnisku můžeme pozorovat soudkovité zkreslení, které s rostoucím ohniskem mizí. Stejně tak dochází se zvětšováním ohniska k určité ztrátě ostrosti (což však není nic neobvyklého, tím spíš, máme-li takhle dlouhý ohniskový rozsah). Při fotografování na nejvyšší rozlišení máte možnost zvolit buďto standardní formát, nebo režim High, kde je nižší komprese JPEGu (1:16). Shrneme-li fakta, celková kvalita snímků přístroje Coolpix S4 je vzhledem k jeho kategorii průměrná.

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

Fotografování na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů, z leva do prava): ISO 50, 100, 200 a 400.

V režimu makro...

 

 

Fotografování v noci na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů, z leva do prava): ISO 50, 100, 200 a 400

A video sekvence…

[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Nikon Coolpix S4 v praxi

A jak je na tom Nikon Coolpix v terénu? Od zapnutí kompaktu po vyfotografování prvního snímku, uběhnou necelé 2 s (cca 1.8 s), což je parametru v téhle třídě poměrně slušný. Zpoždění spouště při namáčknutí je neměřitelné - tj. zhruba 0.1 s. Bez namáčknuté spouště aparát fotí během asi 0,5 sekundy. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší, zvládne S4 za 1,7 sekund. Na to, že přístroj musí "ujít" 18 kroků, se jedná i zde o rychlost nadprůměrnou. Ovládání jako takové je snadné a zvládne jej i úplný začátečník. Stejně tak i struktura menu není nikterak složitá nebo nepřehledná. Určitou výhodu představuje otočný díl, v kterém je umístěn objektiv. Můžete jej natáčet v rozsahu 270 stupňů, což umožňuje fotografovat prakticky z jakékoli pozice (od pasu, nad hlavou, v leže a podobně). Oceníte toto také při fotografiích auto-portrétů. Optický zoom s 10ti násobným přiblížením představuje sice velkou výhodu a také anomálii v této kategorii digitálních fotoaparátů, zároveň je však fotografování na nejdelším ohnisku (380 mm) při ne úplně ideálních světelných podmínkách (jasno, slunečno) bez stativu v podstatě nemožné. Při focení za ideálních světelných podmínek (jasno a slunečno - viz testovací snímky), je pořízení snímku na nejširším ohnisku reálné, ale máte-li jen trochu nejistou ruku, nebo ne úplně ideální podmínky pro expozici, nemáte v podstatě šanci. Ideálním řešením by byl v tomto případě optický stabilizátor obrazu, ale to už bychom zase asi chtěli od S4 příliš moc.

Užitečné funkce

Nikon zde opět použil užitečnou funkci BSS - Best Shot Selector, neboli série snímků s automatickým výběrem toho nejlepšího. Kromě toho můžete použít také AE BSS, což je určitá variace bracketingu. K dispozici máte tři režimy: vysoké jasy (odfiltruje přeexponované snímky), hluboké stíny (vyřadí podexponované fotografie) a vyrovnané krytí (poměrově nejlépe udělaná expozice). Další praktickou funkcí je D-Lightning, která umožňuje částečně vylepšit (zesvětlit) příliš tmavé snímky (například při fotografování v interiéru s bleskem). Při výběru požadovaného snímku a aktivaci D-Lightning, fotoaparát vytvoří kopii s vyšším jasem a vyvážením světla oproti stínům. Stejně jako BSS, je i u modelu Coolpix S4 použita opět funkce "s prioritou tváře", neboli Face-priority AF. Tato funkce detekuje přítomnost lidské tváře a automaticky dojde k měření expozice s důrazem na celou plochu obličeje. Výsledkem budou ostré portréty, bez ohledu na to, kde je tvář umístěna ve snímané oblasti. Jako částečná záplata absence stabilizátoru, nabízí S4 funkci "Varování před rozmazáním snímků". Funkce varuje uživatele před každým potenciálním rozmazání snímků prostřednictvím červené ikonky ruky na displeji. Nechybí ani snímání pomocí funkce multishot - na jedno okno 16 snímků, rychlostí 1.6 snímků za sekundu. Rozšíření této funkce představuje scénicky režim sport a jeho sub-složka sport-composite, která zaznamená 16 snímků / 2 sekundy. Nikon Coolpix S4 umožňuje také přímý tisk, prostřednictvím standardu PictBridge. Jako rozhraní zde výrobce použil rozhraní USB, verze 2.0. Přístroj je dodáván včetně softwaru Nikon PictureProject, který umožňuje editaci, správu a sdílení snímků. Na výběr máte celkem z 12 jazyků. Podpora češtiny bohužel chybí.

Závěr

Nikon Coolpix S4 představuje rodinný kompakt, nabízející rozlišení 6 MPix a vysoký rozsah ohniskové vzdálenosti 6.3 - 63 mm (10 x zoom). Posuzovat samotné konstrukční řešení formou otočného objektivu zde není na místě, neboť se jedná o čistě individuální záležitost. Někomu to může vyhovovat, někomu nikoli. Podstatným nedostatkem zde bezpochyby je absence stabilizátoru, která tím dosti anuluje přítomnost ultrazoomu. Vzhledem ke skupině uživatelů, na kterou je aparát orientován, se však jedná bezpochyby o zajímavý a originální kus, který si své "uživatele" určitě najde. Určitou nevýhodu představuje také jakákoliv nemožnost, byť sebemenší kontroly expozice, naproti tomu však zde máte k dispozici dostatek předdefinovaných režimů, což tento neduh celkem úspěšně vyváží. Nikon Coolpix S4 je na pultech obchodů již od listopadu 2005 a to za doporučenou koncovou cenu 11.990 Kč (včetně DPH).

:: Technická specifikace

:: Srovnání fotoaparátů

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: