Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální fotografie
Nikon Coolpix P300
nikon_p300_100px
23. května 2011, 00.00 | Důmyslně řešený kompaktní fotoaparát: vejde se do kapsy, ale je výkonný a umožňuje i tvůrčí využití. Má 12Mpx snímač CMOS se „zadním osvětlením“, široký výběr režimů expozice včetně ručního ovládání, objektiv 24–100 mm 1:1,8–4,9 a třípalcový displej s rozlišením 921 kpx. Nabízí zajímavé funkce včetně HDRI nebo souvisle snímaných panoramatických záběrů a umožňuje natáčet stereofonní Full HD video 1080p @ 30 obr./s.
Nikon Coolpix P300 je primárně určen pro nadšené fotografy, kteří si přejí pro některé své aktivity mít k dispozici malý, lehký, snadno přenosný kompaktní fotoaparát vysoké kvalitativní úrovně, umožňující použití nejen pro dokumentaci a pořizování fotografií „na památku“, pro radost a pro „internetový společenský život“. Ačkoli i pro tyto a další aktivity je samozřejmě také vhodný s tím, že má navíc potenciál, který se třeba uživatel začínající s digitální fotografií naučí postupně využívat. A samozřejmě výborně poslouží i jako rodinný fotoaparát, pro fotografování na dovolené, na výletech a procházkách, na oslavách a společenských, kulturních nebo školních akcích.
My jsme si tento pozoruhodný přístroj stručně představili spolu s dalšími novinkami Nikon Coolpix. A podruhé jsme ho přirozeně zmínili v rozšířeném úvodu recenze přístroje, se kterým je někdy srovnáván.
Nikon Coolpix P300 podrobněji
Fotoaparát je vybaven obrazovým snímačem CMOS typu BSI – BackSide Illumination, tedy s osvětlením ze zadní strany, přesněji s vrchní vrstvou fotodiod přímo, „bez překážek“, vystavenou dopadajícímu světlu a vrstvou s kovovými vodiči pod ní, tudíž s lepším využitím světla, které slouží k tvorbě obrazu. Senzor má délku úhlopříčky 1/2,3 palce, rozměry 6,17 × 4,55 mm a efektivní rozlišení 12,2 Mpx. Základní poměr stran obrazu 4:3 můžeme změnit na 16:9, nikoli však na 3:2. To může některým uživatelům chybět, zejména těm, kteří rádi zhotovují fotografie „na papíru“ v klasických fotografických formátech.
Elektronický obvod je vybaven procesorem Expeed C2. Ten se podílí nejen na optimalizaci obrazové kvality, ale má také velký podíl na slušných provozních rychlostech přístroje, kupříkladu na souvislém snímání série až sedmi snímků v plném rozlišení rychlostí 8 obr./s. Pořizovat můžeme snímky ve formátu JPEG, soubory RAW nikoli. Kladně hodnotím stereofonní video formátu MOV, MPEG4 AVC/H.264. Nejen že má nejvyšší rozlišení 1920 × 1080 px a snímkovou frekvenci 30 obrázků za sekundu, ale také umožňuje používat optický zoom a autofokus se stálým ostřením. Pořízená data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC, SDXC, k dispozici je i vnitřní, přibližně 90MB „záložní“ paměť.
K dispozici je také funkce HS movie – s rychlostí 15/60/120 obr./s. Při použití frekvencí 60 nebo 120 obr./s dosáhneme efektu zpomaleného videozáznamu s 1/2 nebo 1/4 normální rychlosti, u snímkové frekvence 15 obr./s je rychlost dvojnásobná oproti normálu a pohyby působí jako groteska z němé éry filmu. Důležitá poznámka: při použítí funkce HS movie se zvuk nezaznamenává, stabilizace obrazu VR aktivní je. Pro video je na zadní stěně vyhrazené samostatné, typicky označené tlačítko.
Velkým kladem fotoaparátu je objektiv Nikkor 4,3–17,9 mm 1:1,8–4,9. Jedná se o 4,2× optický zoom a jeho rozsah ohniskové vzdálenosti po přepočtu na 35mm formát odpovídá 24–100 mm. Optickou konstrukci tvoří 7 členů uspořádaných do 6 skupin, dva prvky jsou asférické a jeden je ze skla s indexem lomu větším než 2.0 (HRI – High Refractive Index), aby objektiv mohl být kompakní a současně měl dobře kompenzované různé optické vady tak, aby měl dobré rozlišení a zobrazoval ostře a s dobrým kontrastem. Nechybí systém optické stabilizace obrazu – snížení vibrací (VR – Vibration Reduction).
Díky vysoké světelnosti objektivu můžeme snáze fotografovat i za minimálního osvětlení a z ruky, bez použití stativu, například na divadelním představení, na školní akademii nebo na prohlídce zámku či v galerii. Využití se nabízí i pro noční snímky, osobně však raději volím stativ. Objektiv také podporuje kreativní použití fotoaparátu, a to nejen díky možnosti využít opravdu velmi nízké základní clonové číslo – zajímavý je také rozsah ohniskové vzdálenosti. V základní poloze zoomu máme k dispozici příjemně široký zobrazovací úhel, zatímco maximální ohnisko umožňuje pořizovat portréty a vhodně „přitáhnout“ vybranou část z celkového záběru.
Systém automatického zaostřování pracuje na principu detekce kontrastu scény a kromě ostření s využitím všech devíti ostřicích bodů nabízí bodové ostření na střed záběru, sledování objektu v pohybu a detekci až dvanácti tváří v záběru. Možné je i ostření tlačítky. Minimální zaostřovací vzdálenost v makrorežimu je 3 cm. Měření expozice nabízí dva režimy, vícebodový a zaměřený na střed záběru.
Režimy expozice, nabídka funkcí a ovládání
Nabídka režimů expozice je široká. Volbu provádíme otočným voličem v pravé horní části přístroje. Na výběr máme režim plně automatický, scénické programy, pružnou programovou automatiku, program s prioritou clonového čísla, program s prioritou rychlosti závěrky a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Pro ovládání a nastavování hodnot u vybraných funkcí slouží multifunkční volič na zadní stěně, který tvoří čtyři plus jedno tlačítko a otočný kroužek, a praktický otočný ovladač zcela vpravo nahoře. Můžeme tak rychle a pohotově volit režim expozice a – pokud si přejeme mít co možná největší tvůrčí kontrolu – také nastavení rychlosti závěrky a clonového čísla a další nastavení a volby.
Toto řešení umožňuje používat a ovládat fotoaparát jen pravou rukou, na rozdíl od koncepce s otočným prstencem na objektivu. Těžko říci, která koncepce je lepší. Obě mají „něco do sebe“, volba je individuální záležitost – někomu víc vyhovuje to, jinému ono. Pokud právě vybíráte nový kompaktní fotoaparát, doporučuji alespoň krátce vyzkoušet. Je to také otázka zvyku a „sžití se“ s naším fotoaparátem při jeho používání. Během relativně krátké doby, po kterou jsem mohl přístroj vyzkoušet, jsem si jen ověřil, že zvolená koncepce umožňuje příjemné, nekomplikované ovládání a používání.
A líbily se mi i další ovládací prvky včetně takové „samozřejmosti“, jakou je „zoomovací“ prstenec u spoušti. Všimněte si, prosím, jeho tvaru – je řešen tak, aby co nejlépe vyhověl účelu, pro který byl vytvořen a při fotografování nebo natáčení videa to oceníme, i když nyní si třeba myslíte, že to je tak samozřejmá věc, že ji ani není třeba zmiňovat.
Zabudovaný elektronický blesk je výklopný – pomocí páčky na boku. Má maximální dosah 6,5 m a standardní nabídku režimů: plně automatický, vždy zapnutý, nebo vypnutý a se snížením efektu červených očí. K dispozici je také funkce automatické retuše červených očí přímo ve fotoaparátu.
Ze scénických programů lze vyzdvihnout například inovovaný Noční portrét, který pro optimální výsledek kombinuje několik snímků: pro pozadí využije data ze série rychle za sebou pořízených snímků a hlavní objekt exponuje s využitím blesku. Obdobně funguje program Noční krajina, který jen nepoužívá jeden snímek s bleskem pro osvětlení objektu v popředí. Nechybí ani program pro snímání v protisvětle. Zajímavý je také program umožňující snadno a rychle získat obrazy s vysokým dynamickým rozsahem (HDRI – High Dynamic Range Imaging). Systém pořídí rychle za sebou dva obrazy, jeden přeexponovaný, druhý podexponovaný. Ze získaných dat vytvoří jeden obraz s optimalizovaným podáním jasu a kontrastu.
Výrobce do nabídky tvůrčích funkcí zařadil i program pro jednoduché pořizování širokých panoramatických záběrů v rozsahu 180 i 360 úhlových stupňů s možností snímání na šířku i na výšku. Program nazvaný Jednoduchá panorama je dostupný v režimu Panorama s asistencí v nabídce scénických programů. Nechybí ovšem ani programy jako automatické pořízení snímku, jakmile systém detekuje v záběru tvář člověka, který se usmívá, a jeho variantu, určenou pro zautomatizované fotografování vybraných domácích mazlíčků.
Pro zábavnou formu tvorby je k dispozici výběr speciálních digitálních efektů a při snímání i posuvný nástroj Creative Slider, který je možné použít pro fotografie i videa, chceme-li operativně upravit jas, sytost barev a odstín, a to s vizuální kontrolou na displeji. Nabídka speciálních efektů zahrnuje volby Soft filtr, High key a Low key, Nostalgická sepia a Kontrastní černobílá. A nabídka kreativních filtrů, které můžeme uplatnit na pořízené snímky při přehrávání, zahrnuje efekty Art, Hvězdicový filtr, Rybí oko a Miniatura.
Displej, baterie, konektory
Monitor typu TFT LCD má délku úhlopříčky 3 palce (cca 7,6 cm), rozlišení přibližně 921 tisíc obrazových bodů (VGA) a svítivost 400 cd/m2. Využívá technologii Nikon Clear Color Display, která snižuje spotřebu energie a minimalizuje reflexy i za jasného slunečního osvětlení. Je opatřen antireflexní vrstvou, akrylátovým ochranným krytem s povrchem, který odpuzuje vodu a brání usazování organických látek.
Zdrojem energie je dobíjecí 3,7V lithio-iontová baterie EN-EL12 s kapacitou 1 050 mAh (3,9 Wh). Na plné nabití umožňuje pořídit asi 200 až 240 snímků. To je výdrž podprůměrná, „v akci“ je dobré mít připravenu druhou, plně nabitou baterii v záloze. V prodejním balení je speciální síťový zdroj EH-69P určený pro napájení fotoaparátu a nabíjení baterie z elektrické sítě. Baterii můžeme nabíjet i z počítače, respektive na cestách z notebooku, a to pomocí dodávaného kabelu USB. Jako volitelné příslušenství si můžeme dokoupit síťový zdroj EH-62F.
Ve spodní části, vedle krytu baterie a slotu pro paměťovou kartu, je rozhraní výstupu A/V + Hi-Speed USB s podporou PictBridge pro možnost přímého tisku bez připojení k počítači. Rozhraní mini HDMI s podporou standardu HDMI-CEC pro připojení k HDTV je umístěno na boku přístroje. Připojené snímky také ukazují, že přístroj má odolný kovový závit pro připevnění tripodu, monopodu nebo speciálního stojanu či držáku, třeba pro snímání za jízdy autem, na motorce nebo na jízdním kole, anebo pro tvorbu typu Table Top.
Nikon Coolpix P300 zakoupíte například v eShopu Megapixel za 7 490 Kč, anebo v akci s 8GB paměťovou kartou SDHC Kingston a pouzdrem Aha 70J za 7 990 Kč.
Nikon Coolpix P300 – výběr zkušebních fotografií
Obrazová kvalita je celkově výborná, a to zejména v plenéru za dobrých a běžných světelných podmínek. Přístroj si poradí i se záběry s poměrně velkým kontrastem. U podání struktur, kontrastu a zpracování jemných detailů obrazu lze vidět standardní výsledky, třepení u šikmých hran (aliasing) je jen mírně vyšší než u svislých a vodorovných.
Ostrost a prokreslení detailů v celé ploše obrazu na příkladu hřbetů knih různé barvy a textury. Vlevo při hodnotě citlivosti ISO 200 (čas expozice 1/15 s), vpravo 1 600 ISO (čas 1/125 s). Clonové číslo bylo 7,5 a ohnisková vzdálenost 5,50 mm (ekv. u 35mm formátu: 31 mm).
Optické zkreslení obrazu u nejkratší ohniskové vzdálenosti je výrazné tak, jak lze pro objektiv tohoto typu předpokládat, u nejdelší je zcela minimalizované. Snímky umožňují prozkoumat i další parametry obrazu, zejména barevnou odchylku zejména v okrajových částech obrazu – a lze konstatovat, že je poměrně mírná.
Podání barev je v základním nastavení za běžných i horších světelných podmínek v exteriéru realistické, tonální přechody a homogenita barevných ploch jsou bezproblémové. Žluté žárovkové světlo plně automatický systém vyvážil s výrazným posunem k teplému podání, odpovídající režim byl poměrně přesný. Zkusil jsem ještě lehce „posunout“ až do přehnaně chladného podání. Pro vyvážení bílé barvy a tedy celkového barevného podání je k dispozici automatika s pěti přednastavenými režimy a možné je i ruční, uživatelské vyvážení.
Obrazový šum má vzhledem k použití senzoru CMOS specifický charakter, nicméně nelze říci, že není a že u vyšších a vysokých hodnot citlivosti je zanedbatelný. Právě naopak, projevuje se, a to jasový i barevný. Systém ale obraz upravuje tak, aby byl v celém rozsahu citlivosti, tedy od 160 do 3 200 ISO, relativně dobře optimalizovaný.
Míra a charakter digitálního šumu na snímku z reálného prostředí. Vlevo při hodnotě citlivosti ISO 200 ISO 200 (čas expozice 1/13 s), vpravo 1 600 ISO (čas 1/100 s). Clonové číslo bylo 7,4 a ohnisková vzdálenost 7,20 mm (ekv. u 35mm formátu: 40 mm).
Ukázka možností pro změny barevného podání, jako je výrazná až přehnaná barevnost, zesvětlení a zjemnění barevných tónů, anebo převod barevných tónů do šedé škály. Citlivost byla 1 600 ISO, časy expozice od 1/50 do 1/160 s, clona většinou 8, ale i 5,6 a 3,2 a ohnisko 9,90 mm, což u formátu kinofilmu odpovídá 55 mm.
U snímků můžeme realizovat poměrně jemné úpravy jasu, kontrastu, barevnosti. Zde ukázka jemných nuancí u dvojice černobílých obrázků. Citlivost byla 1 600 ISO, časy expozice 1/50 a 1/100 s, zkoušel jsem různá clonová čísla, většinou 8 (jako je v ukázce), ale i 3,2. Ohnisková vzdálenost byla 9,90 mm (ekv. 55 mm).
A do třetice úpravy snímků: zde použití filtru s výrazně měkkým zaostřením, přesněji s rozostřeným obrazem, jednou se zachováním barevnosti, podruhé s využitím sépiově hnědého zbarvení. Citlivost byla 160 ISO, čas expozice 1/50 s, clonové číslo 3,2 a ohnisková vzdálenost 6,30 mm (ekv. 35 mm).
Hradčany. Ohnisková vzdálenost 8,10 mm (ekv. 45 mm), čas 1/1 250 s, clona 5 a citlivost ISO 160.
Novotného lávka I. Ohnisková vzdálenost 4,30 mm (ekv. 24 mm), čas 1/1 250 s, clona 5 a citlivost ISO 160.
Novotného lávka II. Vlevo čas 1/1 600 s a clona 4,5. Vpravo čas 1/1 250 s a clona 5. V obou případech byla použita citlivost ISO 160 a ohnisková vzdálenost 4,30 mm (ekv. 24 mm).
Jeden specifický kříž na Karlově mostě. Ohnisková vzdálenost 4,30 mm (ekv. 24 mm), čas 1/800 s, clona 6,3 a citlivost ISO 160.
Rotunda v pražské ulici Na Rybníčku. Ohnisková vzdálenost 4,30 mm (ekv. 24 mm), čas 1/500 s, clona 8 a citlivost ISO 160.
Pražská Novoměstská radnice I. Ohnisková vzdálenost 4,30 mm (ekv. 24 mm), čas 1/1 250 s, clona 5,6 a citlivost ISO 160.
Pražská Novoměstská radnice II. Ohnisková vzdálenost 4,30 mm (ekv. 24 mm), čas 1/800 s, clona 8 a citlivost ISO 160.
Pohled z Vyšehradu na Podolí. Ohnisková vzdálenost 4,30 mm (ekv. 24 mm), čas 1/2 000 s, clona 2,5 a citlivost ISO 160.
Na Vyšehradě I. Ohnisková vzdálenost 4,30 mm (ekv. 24 mm), čas 1/400 s, clona 4,9 a citlivost ISO 160.
Na Vyšehradě II. Ohnisková vzdálenost 17,90 mm (ekv. 100 mm), čas 1/400 s, clona 4,9 a citlivost ISO 160.
Na Vyšehradě III. Ohnisková vzdálenost 4,30 mm (ekv. 24 mm), čas 1/500 s, clona 6,3 a citlivost ISO 160.
Rybník u Drnova. Ohnisková vzdálenost 4,30 mm (ekv. 24 mm), čas 1/1 250 s, clona 2,8 a citlivost ISO 160.
Městská krajina výrazně na výšku a s důrazem na oblohu, respektive optimalizaci oblohy a krajiny. Vlevo čas 1/800 s, vpravo 1/640 s. Použil jsem clonu 8, citlivost ISO 160 a ohniskovou vzdálenost 4,30 mm (ekv. 24 mm).
Obdoba, ale v noci. Vlevo čas 0,6 s a clona 2, vpravo 4 s a clona 8. V obou případech byla citlivost ISO 400 a ohnisková vzdálenost 4,30 mm (ekv. 24 mm).
A ještě jednou noční záběr, také se zoomem v základní poloze, ale s poměrem stran obrazu 4:3. Čas expozice 2 s, clona 4 a citlivost ISO 400.
Stručně na závěr
Nikon Coolpix P300 přivítají uživatelé, požadující kvalitní, výkonný a pružně použitelný kapesní přístroj s příjemným ovládáním, možností ručně nastavit parametry expozice, byť v poměrně úzkých limitech, anebo využít programy s prioritou clony a času a také vybrané praktické funkce. Některým může chybět možnost pořizovat a následně podle potřeby vhodně zpracovávat soubory RAW. Fotoaparát ale výborně poslouží i všem, kdo dávají přednost snadnému a zábavnému fotografování i méně zkušeným uživatelům, kteří chtějí mít výkonný kompakt s kvalitním, výborně světelným objektivem, poněvadž ti mohou používat scénické programy, anebo pohodlný, plně automatický režim.
Malé rozměry a nízká hmotnost, to jsou výhody, chceme-li mít svůj fotoaparát všude s sebou, připravený k pohotovému použití, ale přitom nechceme, aby nám moc zatížil malý batoh, nebo ho chceme mít v pouzdru na opasku, anebo skutečně v kapse – a Coolpix P300 je skutečně „kapesního formátu“, přitom použitelný je i pro zábavnou digitální tvorbu. Předností je také nápaditá a praktická koncepce ovládání, využívající kombinaci zadních tlačítek s multifunkčním voličem s otočným kroužkem a otočný volič vpravo na horní části přístroje.
Některým uživatelům mohou chybět aktivní sáňky pro připojení výkonných a pružně použitelných externích blesků a případně i dalšího externího příslušenství, jakým by mohl být mikrofon, který Nikon nedávno představil spolu se zrcadlovkou D5100, případně elektronický hledáček, který ovšem Nikon nenabízí. Kladem je Full HD video se snímkovou frekvencí 30 obr./s a funkce s ním spojené, zejména možnost používat optický zoom a autofokus.
Důležité ovšem je, že fotoaparát uspokojí obrazovou kvalitou, jak ukazuje i výběr ze zkušebních snímků, má spolehlivé a funkčně bezproblémové systémy, je výborně vybaven režimy, programy a funkcemi a prokazuje dobré operační rychlosti. Zkrátka a dobře – je to výborně koncipovaný a dobře fungující kapesní fotoaparát se širokými možnostmi využití.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
10. prosince 2024