Nikon CoolPix 995 - omlazená legenda - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Nikon CoolPix 995 - omlazená legenda

Nikon CoolPix 995

21. června 2001, 00.00 | Model CoolPix 990 je pro mnohé uživatele doslova kultovní záležitostí a je pravdou, že jde o kousek v celém světě digitální fotografie opravdu unikátní. Co nabízí následovník legendy a zároveň špička digitální amatérské techniky Nikonu?

Je jen málo digitálních fotoaparátů, u kterých je již při jejich uvedení zcela jasná reakce trhu. Jednou z takových výjimek je Nikon CoolPix 995, který navazuje na legendární 990ku. Ta měla své zbožné obdivovatele, stejně jako zarputilé odpůrce. Prostě konstruktérům Nikonu se při návrhu řady CoolPix 9xx podařil doslova unikát. Díky společnosti CONTENT CZ jsme měli možnost nejnovější a nejlepší amatérský model od Nikonu řádně otestovat a zde je náš result.

Konstrukce a design
Model CP995 vychází konstrukčně i designově ze svého předchůdce - CP 990. Příbuznost je zřejmá na první pohled, protože designéři zachovali v podstatě jak rozměr 138 x 82 x 63 mm (rozdíl několika mm nikdo asi nepozná), základní konstrukční rysy, rozložení ovládacích prvků a barevnost je také podobná. 995ka je tedy tmavě šedý digitální fotoaparát s otočným objektivem, trochu robustním vzezřením a tomu odpovídající hmotností 454 g. Na rozdíl od svého předchůdce je větší část pláště vyrobena z karbonizovaných plastů, přesto se může fotoaparát pochlubit jak vysokou odolností, tak i magnesiovými součástmi. Ve výsledku je přístroj o skoro 50 g lehčí a přitom neutrpěl na bytelnosti, což uživatelé jistě ocení.
Co říci k samotnému designu? Nový je pop-up blesk, který je spíš záležitostí funkční než estetickou. Tmavší povrchová úprava s mírným zdrsněním doplněná černou pryží působí "klasicky fotografickým" dojmem - seriózně a profesionálně.

Snímač a rozlišení
Fotoaparát je vybaven CCD snímačem s rozlišením 3,34 mil. bodů. Protože tento snímač je shodný se snímačem předchozího modelu, víme toho o něm poměrně dost. Výrobcem je Sony, jedná je o prvek s úhlopříčkou 1/1,8" a CMYG barevnou maskou. Oproti předchozímu modelu je upraveno nastavení signálového zpracování, takže je k dispozici volba citlivosti v krocích 100, 200, 400 a 800 ISO. Navíc je fotoaparát vybaven automatickým systémem zpracování obrazu při jeho záznamu, který zlepšuje zejména dynamický rozsah barev.
Kromě maximálního efektivního rozlišení 2048 x 1536 bodů je k dispozici celkem 5 dalších alternativ (2048 x 1360, 1600 x 1200, 1280 x 960, 1024 x 768, 640 x 480 bodů) s poměrem stran jak 4:3, tak i 3:2. Snímky lze uložit ve formátech JPEG a TIFF. RAW režim bohužel u modelu 995 chybí.
Pro ukládání snímků slouží CompactFlash slot typu II, který bohužel oficiálně nepodporuje disky IBM Microdrive. V dodávce je obligátní 16 MB karta vyrobená SanDiskem (původně byl ohlašován Lexar).

Objektiv
Nejunikátnějším řešením celého fotoaparátu je objektiv. Jedná se o 4x optický transfokátor s deseti elementy v osmi skupinách. Nikon pro konstrukci objektivu použil skleněné čočky a dva asférické členy. Celé optická soustava je ukryta uvnitř otočné části těla, která je současně vybavena průhledovým hledáčkem. Parametrově objektiv nabízí rozsah 38 - 152 mm (reálně 8 - 32 mm) při světelnosti F2.6 - F5.1, což je upřímně překvapivě špatná světelnost na špičkový fotoaparát. Vše zřejmě souvisí s minimálním průměrem čoček, vždyť předsádkový závit má průměr pouhých 28 mm. Výhodou je nejen zpětná kompatibilita, ale i makro režim již od vzdálenosti pouhých 2 cm od objektu. To je tradičně silná stránka této řady fotoaparátů, za kterou se platí pouze o trochu horší světelností a trochu výraznějším geometrickým zkreslením v rozích snímků.
U objektivu je nutné zdůraznit ještě jednu velkou přednost. Tou je systém automatického ostření, který rozlišuje neuvěřitelných 7,123 kroků, využívá buď pětibodový systém měření či středové měření a pochopitelně může být kdykoli nahrazen manuálním postupem (50 kroků). Navíc fotoaparát nabízí jak jednorázové zaostření, tak i plynulé kontinuální doostřování. Nikon prostě patří ke světové špičce, co se těchto systémů týče a CoolPix 995 to dává patřičně najevo.
U objektivu se nemůžeme nezmínit o jednom drobném neduhu. Mechanický posun optiky je výrazně hlučnější, než bývá u digitálních fotoaparátů zvykem. Podle zvuku 995ku jistě poznáte.

Expoziční logika
A jsme u další nesporné výhody tohoto fotoaparátu. Přestože na přístroji najdete pouze dva režimy A / M, nabízí vše, co si můžete přát. První možností je automatické měření expozice (AE). To může probíhat za pomoci 256 bodové matice, výpočtu váženého středu, bodového měření, či bodového měření s využitím bodu dle AF. K dispozici je i funkce Best Shot, pro vyslovené začátečníky. Pro zkušenější uživatele je k dispozici priorita clony, priorita času nebo manuální nastavení expozice. Dále je tu AE bracketing (3 nebo 5 kroků s různým posunem), kompenzace expozice (+-2EV s krokem 1/3EV).
Navíc po technické stránce je fotoaparát schopen nastavit expozici velice přesně. Clona pracuje v rozsahu F2.6 - F7.5 resp. F5.6 -10.3 s celkem 10ti kroky. Závěrka nabízí rozsah časů od 1/2000 s až po 8 sekund a jako třešinku na dortu ještě "Bulb" do 1minuty.

Příslušenství a konektivita
I v oblasti příslušenství fotoaparát těží z příbuznosti s populárními předky. Pro řadu 9xx je k dispozici jak příslušenství od Nikonu, tak i od třetích společností. Jedná se o externí blesky, nejrůznější předsádky, konvektory, filtry a pouzdra. Nechybí ani speciální mikrostativy a další příslušenství.
U modelu 995 je již ve standardní výbavě Li-Ion akumulátor s označením EN-EL1 s kapacitou 650mAh (pouze). K němu je dodávána i dobíječka, která je také součástí standardní výbavy. V případě nouze se akumulátor dá nahradit 2CR5 lithiovým článkem.
V balení dále naleznete krytku objektivu, popruh, USB kabel, A/V kabel, spoustu manuálů a několik CD. Mezi nimi i Adobe Photoshop 5.0LE.

Ovládání
Asi nejkontroverznějším bodem našeho popisu bude ovládání. Ve srovnání s předchozím modelem se toho v ovládání příliš mnoho nového neudálo, takže pro zkušené uživatele rutinní záležitost. Nicméně pro nezasvěceného nemusí styl ovládání působit příliš logicky. Základem je volba jednoho z režimů : A / M / Review. První je určen začínajícím uživatelům, druhý pokročilým a třetí slouží pro zobrazení snímků. Zatím vše jasné a jednoduché. Pak ale následuje 10 tlačítek plus čtyřpolohový ovladač a jeden roller (kolečko) k tomu. U všeho se význam mění kontextově se stavem fotoaparátu a popis je velmi stručný či pouze grafický. Ve výsledku jde nastavit pomocí kombinace tlačítek prakticky vše smysluplné, ale musíte vědět jak. O stavu fotoaparátu informuje buď horní stavový displej nebo informace vpisované do obrazu na velkém LCD.
A aby toho nebylo málo, je tady ještě systémové menu, opět s kontextově se měnícím obsahem a spoustou piktogramů a zkratek. Prostě buď tomu propadnete a ovládání CP995ky se vám stane vším, nebo si prostě nezvyknete a budete tápat celý život. Upřímně řečeno během týdenního testování jsme se s fotoaparátem sžili tak na 60%.

Hledáček a displej
Optický hledáček je průhledový s dioptrickou korekcí. Je netradičně umístěn v dolní části otočného ramene. Není chráněn žádným výstupkem a na pravé straně je lemován dvojicí LED diod. Protože je hledáček umístěn v podstatě ve výšce objektivu, je jeho zkreslení jiné, než jsme zvyklí od ostatních kompaktů s hledáčkem nad osou objektivu. Pro lepší orientaci je v hledáčku znázorněno jak zkreslení, tak i střed.
Zadní stěnu pravé části fotoaparátu skoro úplně zabírá 1,8" LCD displej se 110.000 body. Jde o velmi kontrastní TFT displej, který v interiéru poskytuje příjemně ostrý a dobře čitelný obraz. Bohužel mu chybí kvalitní antireflexní vrstva, takže v exteriéru se krycí sklíčko dost leskne, škoda.

Speciální funkce
995ka rozhodně nezapře svojí příslušnost k nejvyšší amatérské třídě. Seznam speciálních funkcí je impozantní a jen málo konkurentů se může pochlubit takovou funkční výbavou.
První kategorii tvoří nástroje pro práci s fotografií přímo ve fotoaparátu. Korigovat lze jas, kontrast, saturaci barev, ostrost snímků a pochopitelně barevné vyvážení. Jak jsme již psali, fotoaparát provádí i automatickou analýzu a korekci barev a může se pochlubit i funkcí redukce šumu v obraze u dlouhých expozic.
Balance bílé barvy může být automatická, k dispozici jsou přednastavené hodnoty i možnost změření teploty osvětlení. Navíc fotoaparát nabízí bracketing i pro balanci bílé, takže komfort vskutku dokonalý.
A dále tu máme sekvenční snímání. V plném rozlišení to dělá 1,6 snímku za sekundu při 2-8 snímcích do série dle nastavení komprese. V rozlišení 640 x 480 je to již 44 snímků do série při stejné rychlosti. Pokud je potřeba vyšší rychlost, tak je k dispozici 320 x 240 bodů s rychlostí 30 snímků za sekundu. Alternativně lze zvolit ukládání 16 mini-snímků do jedné velké fotografie či použít QT video v rozlišení 320 x 240 bodů. Prostě výběr jak má být.
Za zmínku rozhodně stojí i nový vestavěný blesk typu pop-up. Už jen to, že se jedná o blesk řady SpeedLight naznačuje, že nejde o žádné šidítko. Výrobce uvádí dosah tohoto miniaturního blesku 10,7 m, což je impozantní. Navíc je zde podpora externího synchro-blesku.

Kvalita fotografií
CoolPix 9xx byl vždy synonymem špičkové kvality obrazu. Ani 995ka není výjimkou. Velice ostrý obraz díky přesnému autofokusu a skvělé optice, vyvážená a přesná expozice, vynikající balance bílé barvy. K tomu si přidejme možnost přesné manipulace s obrazem přímo ve fotoaparátu, redukci šumu či bracketing. Ve výsledku je CoolPix potenciálně dokonalým digitálním fotoaparátem.
Nicméně každý model má svoje mušky. U CP995 je to zejména citelné zkreslení v rozích fotografií u krajních pozic transfokátoru. Jedná se jak o neostrost, tak i o geometrické zkreslení, které je zřejmé. Zamrzí i absence RAW režimu, který by uživatelům otevřel cestu k úspornému záznamu v bez kompromisní kvalitě.


výřez 1:1, ISO 800, automatická balance bílé, makro

Hodnocení
Ve srovnání s předchozím modelem se mohou zdát konstrukční změny jako nevýrazné. Praktické testy však prokázaly, že se CoolPix 995 posunul opět o stupínek výš. Ve srovnání s konkurencí nabízí tento fotoaparát jeden z nejlepších AF a AE systémů na trhu v této kategorii. Navíc kvalita snímků je špičková a pokud si přivyknete stylu ovládání, dostane se vám doslova pod kůži. Je zde pochopitelně i riziko zklamání, protože koncepce fotoaparátu je v mnoha ohledech dost neotřelá, ale takový už je život.
Doporučená koncová cena 46.900 Kč vč. DPH je sice vyšší než je průměr, ale na druhou stranu za ní zákazník dostává opravdu povedený digitální fotoaparát. Spíš je otázkou, zda se vyplatí upgrade ze starší 990ky, o čemž nejsme příliš přesvědčeni. Nicméně se jistě najde hodně spokojených uživatelů, který Nikon přiroste k srdci i tak.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: