Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
Nikon CoolPix 885 – nevěřte všemu, co se říká
Nikon CoolPix 885
10. prosince 2001, 00.00 | CoolPix 885 dosáhl v mnoha recenzích rozpačitých výsledků. Ano, jde o poměrně netradiční 3Mp digitální fotoaparát, ale podle našich poznatků bychom nad ním rozhodně hůl lámat neměli. Jiný totiž může také znamenat jedinečný.
Většinou se před započetím práce na recenzi nějakého zařízení díváme, jak stejný produkt hodnotili ostatní kolegové, kteří se již vyslovili před námi. Protože CoolPix 885 je již dostupný ve světě něco přes měsíc, recenzí na něj je poměrně hodně a jejich výsledky jsou velmi různorodé. A není divu, jde totiž o dost zvláštní fotoaparát, který v mnoha ohledech vybočuje z řady. Díky pochopení společnosti Content jsme měli možnost tento přístroj "trápit" skoro tři týdny a rozhodně tohoto úsilí nelitujeme. Protože se v jeho případě opět potvrdilo staré dobré pořekadlo o důvěře.
Design a konstrukce
Konstrukcí přístroj vychází ze svého předchůdce, tedy modelu CP880. Nicméně prošel zeštíhlovací procedurou a vyloupl se z něj zástupce kalhoto-kapesní třídy. To znamená, že nejde o klasický miniaturní kompakt, ale přesto řešení skladné a mobilní. S rozměry 95 x 69 x 52 mm a hmotností těsně nad 300 g vč. akumulátoru si můžete dovolit jej vložit do větší kapsy u kalhot. Tvar fotoaparátu s "gripem", ve kterém je uložen zdroj energie, zaručuje perfektní držení jednoruč a s trochou cviku lze opravdu celý fotoaparát bez problémů jednou rukou obsluhovat. To je v kategorii malých digitálních fotoaparátů poměrně nevídaná kombinace - malé rozměry, velmi dobrá ergonomie a přístupné ovládání.
Tělo fotoaparátu je vyrobeno z plastu, který je na povrchu buď leskle stříbrný či černý. Černá verze se "převážně" prodává v USA, takže s větší pravděpodobností uvidíte tradičně stříbrný model. Po designové stránce fotoaparát nijak neoslní, ale ani neurazí. Žádné extravagantní tvary, vše decentně zaobleno a vytvarováno. Jedinou praktickou výtku máme k šedým gumovým ovládacím prvkům na zadní stěně fotoaparátu. Na rozdíl od ostatních pokovených působí dost lacině.
Technologie uvnitř
Na první pohled není fotoaparát ničím zvláštní. CCD snímač s rozlišením 3,21Mp efektivně, 3x optický zoom a CF karty. Nicméně při podrobnějším zkoumání se pár speciálností najde. Tou první je CMYG barevný filtr, který se u posledních modelů příliš často nevidí. Tomu odpovídá i poměrně nízká hladina šumu při citlivosti ISO 200 (rozsah 100/200/400ISO). Na první pohled poměrně malý objektiv nabízí rozsah ohniskových vzdáleností 38 - 114 mm při světelnosti F2.8 - F4.9 (opět průměr). Nicméně je vybaven pasivním autofokusem, který pracuje překvapivě dobře i za špatných světelných podmínek. Navíc nabízí pětibodové selektivní zaostřování, možnost ručního potvrzení či manuální padesátikrokové zaostřování. Vše měřeno TTL.
Expoziční logika překvapivě nabízí buď plně automatický režim, či plně manuální režim. Prioritní režimy se nekonají. Automatická varianta je navíc zpestřena dvanácti kreativními režimy zároveň ovlivňujícími i blesk, citlivost atd.
Z méně tradičních vlastností jistě stojí za zmínku makro od 4 cm s možností využití makro předsádky. Mimochodem nabídka předsádek je mnohem bohatší než bývá u této kategorie fotoaparátů zvykem. Z dalších dobrých vlastností jistě stojí za zmínku TIFF, možnost ukládání miniaturních snímků až do velikosti 96x72bodů, možnost kontinuálního autofokusu, Bulb expoziční čas až 1 minuta, expoziční i balanční bracketing a skvělý Li-Ion akumulátor. Do soudku špatných zpráv patří pouze dvoupolohová clona, podpora pouze CF I, nulová podpora externího blesku či plastový závit stativu.
Ovládání
Nejprve několik slov ke konstrukci. Fotoaparát nemá speciální stavový displej, takže uživatel poměrně často zapíná 1,5" LCD displej. Na něm vývojáři Nikonu zobrazují informace poměrně zvláštním způsobem. Zprvu nevidíte skoro žádné, ale jakmile se přepnete do "manuálního režimu CSM" a začnete něco měnit, symbolů na displeji přibývá a po chvilce námahy displej prakticky zaplníte informacemi. Netradiční.
Když už jsme u režimů, tak další velká zvláštnost. Zelený režim AUTO funguje dle očekávání - zamezí v nastavení čehokoli a fotoaparát pracuje jako plný automat. Při stisku tlačítka menu zobrazí na displeji červený WARNING a nic víc - prostě režim pro úplné začátečníky. Režim SCENE obsahuje dvanáct ne zcela tradičních přednastavených režimů. Nejvíce nás zaujal režim "MUSEUM" určený pro interiérové fotografování se zakázaným bleskem. Jak ohleduplné.
V režimu CSM teprve fotoaparát ukáže, co umí. Nastavit lze opravdu hodně od typu expozice, přes balance a bracketing až po doostření či úpravu saturace.
A na závěr drobná poznámka. Pokud jste si zamilovali krkolomné dvoj či trojkombinace tlačítek u CP9xx, tak u CP885 fungují také. Pro ostatní smrtelníky je naštěstí k dispozici klasické menu.
Makrosnímek, výřez 1:1, auto expozice, ISO 100
Kvalita fotografií
A přicházíme k nejsvětlejšímu bodu celé recenze. CP885 dokáže vyprodukovat opticky lepší fotografii než model CP995 a dokonce než některé 4Mp fotoaparáty. V první řadě jsou snímky neuvěřitelně ostré, což by od takto malého objektivu čekal jen málokdo. V tomto směru není co vytknout. Tedy až ta tu drobnost, že v krajních polohách vykazuje objektiv soudkovité zkreslení (přijatelné) a chromatickou vadu, která je opravdu dost výrazná.
Nicméně fotoaparát velmi dobře měří expozici a vyvažuje barvy. Technologie AE je zřejmě stejná jako u CP995 a nabízí i takové věci jako fixaci na zaostřovací bod či 256 bodovou matici. Výsledkem jsou tedy vyvářené fotografie s velmi dobrou barevností a ostré jak břitva. Smekáme klobouk.
Praktické postřehy
Poté, co jsme CP885 pochválili, přichází zase řada na slabiny. Tou největší je doba nutná ke startu fotoaparátu a zaostření. Obojí souvisí s konstrukcí objektivu a bohužel dost obtěžuje při práci. Start fotoaparátu je otázkou cca 7 vteřin a zaostření trvá od 0,5 do 2 vteřin! Trochu lepších výsledků lze dosáhnout při aktivovaném průběžném AF, ale to zase obtěžuje jinde. A ještě jedna výtka k objektivu. Pokud zkracujete ohniskovou vzdálenost po jednotlivých krocích, optika se vždy jakoby o kousek vrátí a poskočí. Důvod nám opravdu není znám.
Ke konstrukci fotoaparátu ještě několik škodolibých poznámek. Nekrytý AV konektor se jistě v praxi brzy zašpiní, krytka paměťového slotu je příliš měkká a mírně vrže a displeji by jistě prospěla lepší antireflexní vrstva.
Naopak pochválit si zaslouží opravdu velká výdrž akumulátoru, solidní krytka objektivu či quickview a transfer tlačítka.
Hodnocení
Nikon CoolPix 885 se aktuálně prodává za 29.990 Kč bez DPH což je zcela bezesporu minimálně adekvátní jeho schopnostem. Nicméně fotoaparát je to opravdu zvláštní. Na jedná straně nabízí špičkovou kvalitu fotografií a některé unikátní funkce. Na stranu druhou mu chybí řada zcela běžných funkcí a navíc je dost líný. Je na zvážení každého, co vlastně očekává a zda to CP885 dokáže splnit. Za redakci musím konstatovat, že si nás tento netradiční fotoaparát opravdu získal, i když první dojmy byly trochu rozpačité.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024