Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Digitální fotografie
Nikon CoolPix 775 – přítulný trpaslík
Nikon CoolPix 775
23. října 2001, 00.00 | Zdá se, že Nikon si našel cestu k běžným uživatelům a postupně přichází na trh s výrazně konzervativnějšími modely. Jak v naší recenzi obstál miniaturní automat CP775?
Pokud uvažujete o nákupu miniaturního digitálního fotoaparátu, tak vás jistě potěšila rozšiřující se nabídka v tomto segmentu. Jedním z nových fotoaparátů této kategorie je CoolPix 775, který nám do redakčního testu zapůjčila společnost Content. Jak tento trpaslíček v našem testu obstál?
Konstrukce a design
Model 775 rozvíjí již poměrně zavedený design řad 700 a 800. Novinkou je však výrazné zmenšení vnějších rozměrů. Míry 87 x 66.5 x 44 mm a zejména hmotnost 230 g včetně baterií dělají z tohoto drobného elegána doslova kapesní záležitost. Na trhu jsou sice i o něco menší modely, ale například s IXUSem 300 či S trojkou se může bez problémů rovnat. Navíc přes velmi malé rozměry se fotoaparát může pochlubit relativně dobrou ergonomií, kterou trochu kazí rozmístění některých ovládacích prvků. Takový je již úděl miniatur, že nejsou vhodné pro větší ruce.
Po designové stránce nezapře 775ka svůj původ. Stříbrný plášť doplňuje červená linka na přední straně. Tvar fotoaparátu je relativně prostý, tudíž i designérsky čistý.
Technické parametry
Již svými rozměry je 775ka předurčena pro každodenní pohotové fotografování. Tomu odpovídají i jeho parametry. Základem je 2,1Mp CCD snímač s fixní citlivostí ISO100 a CMYG barevným filtrem. Fotografie s maximálním rozlišením 1600x1200 bodů lze ukládat s jednou ze tří JPEG kompresí na paměťovou kartu typu CompactFlash I. V dodávce je standardně 8MB karta, ale například Content nabízí přímo při prodeji zvýhodněný pack se 64MB kartou. Do počítače se snímky přenášejí prostřednictvím USB rozhraní.
Miniaturní fotoaparát je vybaven poměrně solidním objektivem s 3x optickým zoomem. Rozsah 38 - 115 mm při světelnosti F2.8 - F4.9 se může pochlubit vynikajícím makro režimem od 4 cm a automatickou krytkou. Autofokus je pasivní a fotoaparát není vybaven lampou pro přisvícení. To znamená, že za šera mohou nastat problémy s ostřením. Manuální ostření není k dispozici.
Kromě optického průhledového hledáčku je fotoaparát vybaven poměrně kvalitním 1,5" LCD displejem a o jeho napájení se stará vyjímatelný Li-Ion článek. V dodávce nechybí ani nabíječka, kabeláž, CD se softwarem a příručky.
Kvůli odleskům došlo v automatickém režimu k mírné přeexpozici. (výřez, 1:2)
Kvalita snímků
Nikony jsou pověstné svými precizními fotografiemi s čistým a dobře vyváženým podáním. CP775 v tomto ohledu udržuje vysokou laťku kvality s ohledem na střední třídu, do které patří. Základem je velmi dobrá expoziční logika, která pracuje spolehlivě prakticky ve všech typických situacích. U tohoto fotoaparátu se opravdu vyplatí používat adekvátní "kreativní režim", protože kromě expozice jsou situaci automaticky přizpůsobeny i další parametry.
Ostrost fotografií je závislá na konkrétní situaci, i když obecně je podání poměrně měkké. Za dobrých světelných podmínek fotoaparát ostří velmi rychle a bezproblémově. Navíc je vybaven velmi pružným průběžným doostřováním, které na kompakt pracuje opravdu velmi dobře. Za špatných světelných podmínek však fotoaparát naráží na pasivní technologii bez přisvícení. Výsledkem je, že fotoaparát pouze bezradně zabliká zelenou LED diodou a uživatel musí hledat vhodnější podmínky či více kontrastní scénu.
Po barevné stránce jsou snímky velmi dobře vyvážené zejména díky velmi dobře pracující balanci bílé barvy. Barvy jsou plné a nejsou zbytečně pastelové.
Z klasických vad se u 775ky projevují dvě dnes asi nejběžnější. Tou první je geometrické zkreslení při nejširším ohnisku. Zkreslení je dle zahraničních testů cca 1,5%, což je výsledek mírně podprůměrný. Druhou vadou je chromatická vada, která je při nejdelším ohnisku poměrně dobře znatelná. Celkově jsou však fotografie z tohoto přístroje velmi dobré s ohledem na konkurenci.
Ukázka makrosnímku (výřez, 1:1)
Praktické zkušenosti
První praktickou výtku věnujeme rozmístění ovládacích prvků. Ovládání transfokátoru je vzdáleno od optického hledáčku necelé dva centimetry, což velmi znepříjemňuje jeho použití. Při našich testech jsme používali prakticky výhradně LCD displej.
Druhou a zřejmě nejvýznamnější výtku máme k rychlosti fotoaparátu. Miniaturní fotoaparáty jsou ideální pro momentky, ale CP 775 potřebuje pro svůj start skoro šest sekund. Tato prodleva je u moderního digitálního fotoaparátu dost nepochopitelná, i když obecně je u fotoaparátu cítit nedostatek výkonu.
Poslední již drobnější výtku máme ke krytce paměťové karty. Ta, přestože je vyrobena z plastu, vyžaduje poměrně hrubého zacházení. Výsledkem je pochopitelně obava o její dlouhodobou odolnost.
775ka si zaslouží i pochvalu. Pozitivem je bezesporu velmi příjemné a jednoduché ovládání. Velký volič programů v kombinaci s několika přímo nastavitelnými funkcemi minimalizuje potřebu využití systémového menu. Navíc toto menu je díky barevnosti a jednoduchosti také příjemně přehledné.
Hodnocení
Nikon CoolPix 775 je příjemný, elegantní miniaturní kompakt. Přestože je vyroben z plastů, působí odolným a propracovaným dojmem. Jednoduchý design doplňuje i jednoduché ovládání, které potěší v každodenní praxi. Trochu zamrzí pomalý start a nešťastně umístěný optický hledáček. Přesto je ergonomie fotoaparátů na kategorii ultra-kompaktů velmi dobrá.
Oficiální doporučená koncová cena 24990 Kč je na Nikon překvapivě dobrá a v on-line obchodech se dá fotoaparát pořídit ještě výhodněji. Celkově lze tedy koupi tohoto drobečka doporučit.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024