Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Digitální fotografie
Nikon CoolPix 5000 – vše odpuštěno
20. září 2001, 00.00 | Po dlouhém experimentování a ještě delším čekání na zajímavou novinku v amatérské třídě jsme se konečně dočkali. CP5000 nabízí vysoké rozlišení, širokoúhlý objektiv a špičkovou funkční výbavu za poměrně rozumné peníze, takže to vypadá, že se nám Nikon vrátil zpět do reality!
Již delší dobu se čekalo na to, jak zareaguje společnost Nikon na nástup nových 4 a 5Mpix. digitálních fotoaparátů. Přeci jen CoolPix 995 přes všechny svoje klady působil v roli amatérské špičky už několik měsíců dost okoukaným dojmem. A 18. září se fandové Nikonu dočkali a skeptikům se dostalo rázné odpovědi na otázku, zda dokáže Nikon držet krok v technologické válce současnosti. Nový Nikon CoolPix 5000 svou specifikací působí opravdu velmi dobrým dojmem a vrací značku opět do hry o tento segment trhu.
Nové konstrukční pojetí
Po uvedení CoolPixu 995 si mnoho uživatelů kladlo otázku, kam bude dále směřovat vývoj fotoaparátů značky Nikon. Tělo s otočným objektivem bylo již u třetí generace skoro stejné a změny byly spíš kosmetického charakteru. Navíc značení naznačovalo, že je čas na změnu (CP 900 / 990 / 995).
CoolPix 5000 přichází se zcela přepracovaným kompaktním tělem vybaveným výklopným otočným displejem. Plášť fotoaparátu je vyroben kompletně z magnéziových slitin a je převážně laděn do "módní černé". I když obrázky tomu příliš nenasvědčují, jde o značně kompaktní přístroj s rozměry 102 x 82 x 68 mm a hmotností 414 g vč. baterií.
Z konstrukčních prvků zaujme zejména výklopný, otočný displej, na který jsme si zvykli v digitální fotografii u přístrojů značky Canon. Dokonce podle prvních srovnávacích fotografií to vypadá, že řešení displeje je prakticky totožné s fotoaparátem PowerShot G2. Inu, dobré myšlenky se vracejí na různých místech.
Technické parametry
Základem fotoaparátu je 2/3" CCD s fyzickým rozlišením 5,24 mil. bodů, 12bit. A/D a citlivostí v rozsahu 100 - 800 ISO. Z toho je možné získat fotografie v šesti různých rozlišeních ( poměry 4:3 i 3:2) a formátech JPEG nebo TIFF. Snímky se ukládají na CompactFlash typu I nebo II s tím, že zatím chybí oficiální posvěcení pro Microdrive. Pro přenos dat je vestavěno USB 1.1.
Zřejmě ještě zajímavější než CCD s vysokým rozlišením bude pro mnohé uživatele objektiv a jeho parametry. Jde totiž o jeden z mála širokoúhlých transfokátorů dostupných v této kategorii. Devět elementů v sedmi skupinách nabízí rozsah ohniskových vzdáleností 28 - 85 mm, což je velmi lákavé. Bohužel velkým zklamáním je světelnost tohoto objektivu, která je uváděna v rozsahu F2.8 - F4.8. Při srovnání například s C-4040Z opravdu tristní. Naštěstí je zachováno tradičně velmi dobré makro od 2 cm, které Nikonům vždy slušelo.
Expoziční logika nabízí podobně jako u CP995 standardní nabídku programů P/A/S/M. V automatickém režimu je možné měřit expozici čtyřmi rozličnými způsoby s podporou bracketingu, kompenzace a přednastavených uživatelských režimů. Clona pracuje v rozsahu F2.8 - F8.0, ale je značně omezena světelností objektivu. Ve "W" poloze je desetikroková, ale v "T" poloze pouze pětikroková. Závěrka naopak nabízí velice precizní rozsah od 8 s do 1/4000 s plus BULB režim.
Funkční výbava fotoaparátu je bohatá podobně jako tomu bylo u přecházejících modelů. Ve zkratce jmenujme šestirežimovou balanci barev vč. bracketingu, redukci šumu, PIM, korekce obrazu, spolupráci se systémovými blesky prostřednictvím hot-shoe či tři sekvenční režimy s rychlostí až 30 snímků za sekundu.
Na závěr již jen několik důležitých konstrukčních poznámek. Hledáček je optický průhledový s dioptrickou korekcí. LCD displej je výklopný, otočný TFT s úhlopříčkou 1,8" a 110.000 bodů. O napájení se stará Li-Ion článek Nikon EN-EL1, který jde nahradit šesti AA bateriemi, pokud si však dokoupíte speciální pouzdro. Navíc bude k dispozici i bateriový grip.
Hodnocení
Nový Nikon CoolPix 5000 je příjemným překvapením od Nikonu. Po delší době tato společnost nabídla v amatérském segmentu něco, co uživatelé opravdu očekávají a chtějí. Zřejmě tak končí doba experimentů a dobrých, leč příliš atypických modelů Nikonu. Navíc ani cena cca 1100 USD není tak přemrštěná, aby se nedal fotoaparát prodávat, takže bude záležet zejména na tom, kdy se dostane na trh. Nebýt dost špatné světelnosti objektivu, nebylo by prakticky co vytknout, takže se jistě najde dost uživatelů, které tento fotoaparát osloví.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024