Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
Neoriginální akumulátory pro digitální fotoaparát?
26. listopadu 2003, 00.00 | Jak se digitální fotografie stává masovější a jak čím dál více výrobců používá speciální akumulátory, hledají uživatelé alternativy a zároveň chytráci se na tom snaží vydělat. Je dobrý nápad pořídit si neoriginální či nezvykle levný značkový akumulátor?
Jedním z poměrně zásadních rozdílů mezi digitálními fotoaparáty je skutečnost, jaký typ zdroje energie používají. Z praktického hlediska je cenově nejzajímavější varianta, kdy fotoaparát pracuje na 2 či 4 tužkové baterie či akumulátory. Nabídka a konkurence ve formátu AA - neboli tužkových akumulátorech - je dnes obrovská a cena se dostala pod 100Kč za kus, pokud se budeme bavit o slušných kapacitách. Navíc je zde ta možnost, že pokud vám dojde energie z akumulátorů někde v terénu, tak můžete koupit sic drahé, ale snadno dostupné baterie, což je něco, co s atypickým akumulátorem uživatel prostě udělat nemůže. Právě speciálně tvarovaný akumulátor šitý na míru fotoaparátu je druhou variantou. Proč vlastně výrobci tyto akumulátory používají?
Prvním logickým vysvětlením je optimální využití prostoru ve fotoaparátu. Kapacita článku je limitována kombinací objemu a použité technologie a pokud výrobce chce vyrobit malý fotoaparát a přitom mít dostatečně výkonný zdroj energie, připraví si akumulátor, který využije každý dostupný milimetr krychlový. Druhou možností je, že výrobce potřebuje tak malý či tak tenký akumulátor, že se mu standardní AA ani AAA akumulátory do přístroje prostě nevejdou. Třetí již trochu sporný argument je, že při použití specifického akumulátoru má výrobce jistotu, že akumulátor se bude chovat definovaným způsobem, bude mít jasně danou kapacitu a například i obvody řídící nabíjení apod.
Bohužel specifické akumulátory mají své praktické nevýhody. Tou první je jejich vysoká cena, která se v některých případech šplhá až k 5.000Kč za kus! Je způsobena jednak tím, že se tyto akumulátory vyrábějí v malých sériích a samozřejmě je za ní třeba hledat i obchodní strategii výrobců, kterou neohrožuje tlak konkurence. Je pravda, že někteří výrobci postupně cenu svých akumulátorů snižují a snaží se hledat dohodu na formátu akumulátorů s dalšími výrobci, přesto tento proces je v plenkách.
Druhou nevýhodou je skutečnost, že kromě jediné výjimky neexistuje pro tyto akumulátory alternativa v podobě dostupných baterií. Pokud si tedy neohlídáte nabití svého akumulátoru, můžete snadno zůstat bez energie.
V pravo originál, v levo plagiát
V pravo originál, v levo plagiát
V pravo originál, v levo plagiát
Je logické, že současný stav je neudržitelný. Nejen výrobci fotoaparátů jsou schopni dodat na trh akumulátor, který si vymyslí. S tím, jak se digitální fotografie rozšiřuje a přibývá potenciálních zájemců, začínají se objevovat i alternativy ke značkovým akumulátorům. Alternativy ve dvojím smyslu. V negativním slova smyslu se bohužel objevuje čím dál více falešných značkových akumulátorů, v pozitivním slova smyslu se objevují třetí výrobci, kteří nabízejí svoje akumulátory se stejnými rozměry a parametry jako výrobci fotoaparátů. První případ může mít velmi tragické následky, protože plagiáty mívají nevalnou kvalitu a hlavně často neobsahují ochranné obvody a mohou při dobíjení ztratit své vlastnosti či dokonce explodovat. Výrobci se snaží na tyto plagiáty upozorňovat zákazníky, ale pokud chcete mít opravdu jistotu, tak se musíte jakožto spotřebitel chránit sami svým chováním. Akumulátor pro svůj drahý fotoaparát vždy nakupujte v kamenných obchodech a to nejlépe ve foto či elektro speciálkách. Navíc pokud je cena akumulátoru radikálně jiná, než doporučená koncová cena od výrobce, něco není v pořádku.
Co se týče akumulátorů od třetích výrobců, zde je situace trochu jiná, i když také poměrně nepřehledná. Principielně můžete narazit na akumulátor stejně kvalitní jako od výrobce fotoaparátu či dokonce lepší, ale bohužel opět můžete narazit i na výrobek nekvalitní. Proto pokud se již rozhodnete pro nákup akumulátoru od někoho jiného než od výrobce fotoaparátu, dbejte na výběr značky, kterou alespoň trochu znáte a nakupujte od prodejce, kterého najdete i za týden či měsíc. Úspora může být opravdu lákavá, ale problémy se špatným či nevhodným akumulátorem znané.
Neznačkový akumulátor
A co říct závěrem? Originální akumulátor je poměrně drahý špás, ale na druhou stranu je poměrně klíčovou komponentou a zejména pokud by se měl dobíjet přímo ve fotoaparátu, doporučujeme maximální obezřetnost. Vyvarujte se zdánlivě výhodných nákupů značkových akumulátorů. S velkou pravděpodobností půjde buďto o plagiáty či staré aku. To je již mnohem rozumnější koupit akumulátor od některého z alternativních výrobců.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024