Není low-end jako low-end - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Není low-end jako low-end

DF design

14. dubna 2003, 00.00 | Digitální fotoaparát není levnou hračkou, přesto i za relativně málo peněž se dá digitální přístroj pořídit. Jakou kvalitu si ale za svoje peníze můžete koupit a vyplatí se taková koupě?

Digitální fotoaparát může stát dva tisíce a také dvě stě tisíc korun a je pochopitelné, že kvalitativní rozdíl mezi těmito dvěma extrémy je propastný. Nicméně i uvnitř jedné cenové kategorie můžeme narazit na radikálně odlišnou funkční i kvalitativní úroveň. Nejmarkantnější rozdíly jsou mezi těmi nejlevnějšími modely, které často označujeme anglickým výrazem low-end (spodní konec nabídky). Podívejme se na to, co můžeme za cenu do cca 10.000Kč vč. DPH dnes koupit.


Přídavný fotoaparát pro kapesní počítač Palm

Fotoaparát k mobilu či kapesnímu počítači
První možností, jak se výrobcům podaří stlačit cenu fotoaparátu dostatečně nízko, je vyrobit fotoaparát, který není kompletní a využívá jiné zařízení pro svojí funkci. Typicky jde buď o fotoaparát, který se připojuje k mobilnímu telefonu či ke kapesnímu počítači. V obou případech fotoaparát používá displej, elektroniku, baterii a paměť druhého zařízení, takže obsahuje pouze miniaturní optiku, snímač a trochu elektroniky. Díky tomu není problém, aby cena snadno klesla pod 5.000Kč, i když jsou i výjimky, u kterých cena značky převyšuje cenu použitých komponent.

Co se týče kvality těchto zařízení, ta je bohužel až na výjimky vysloveně symbolická. Minimální rozlišení, velmi nekvalitní optika, absence autofokusu či blesku, mizerné měření expozice apod. Důvody jsou většinou prostorové, protože tato přídavná zařízení musejí kopírovat malé rozměry zejména mobilních telefonů a tudíž nemohou obsahovat kvalitní optiku. Druhým důvodem je omezená kapacita jak výkonu tak zejména paměti mobilů a kapesních počítačů, pro kterou nemá smysl zaznamenávat velké kvalitní fotografie. Rozlišení nad milión bodů nalezneme jen zřídka. Celkově vzato tedy nelze tato zařízení chápat jako plnohodnotné digitální fotoaparáty a při jejich případném nákupu je nutné počítat s minimální funkčností. Koneckonců jejich logika je jiná. Nemají sloužit jako nástroj fotografa, ale jako obrazový zápisník či prostředník komunikace. Pro tyto účely jsou většinou dostatečné, pro fotografování v klasickém slova smyslu nikoli.


Fotoaparáty této konstrukce lze doporučit opravdu jen nejotrlejším uživatelům. Jejich doba již minula.

Bez displeje není fotoaparát kompletní
Dobrým varovným znamením při výběru rozumného levného digitálního fotoaparátu je absence barevného LCD displeje. Nenechte se zmást nápisem na krabici, který anoncuje displej a ujistěte se, že jde o klasický barevný LCD displej určený pro kontrolu fotografií, nikoli o displej stavový. Ještě tak před rokem či dvěma možná mělo smysl uvažovat o digitálním fotoaparátu bez displeje, ale v dnešní době je tento kompromis již zbytečný. Pokud fotoaparát není vybaven displejem, ztrácíte možnost kontroly snímků, což je jedna z nejvýznamnějších výhod DF. Navíc bez displeje fotoaparát nikdy nemůže nabídnout plnohodnotné ovládání a nastavení funkcí, které bychom dnes od digitálního fotoaparátu očekávali. Ne že by nešlo takovýto fotoaparát používat, ale chybějící displej je buď znamením hodně archaické konstrukce fotoaparátu či extrémního šetření ze strany výrobce. Vždyť základní LCD displej je otázka stokorun.

Blesk by měl být také podmínkou
Dalším varovným signálem je absence vestavěného blesku. I kdyby fotoaparát lákal na vysoké rozlišení či optický zoom, jakmile není vybaven vestavěným bleskem, budete s ním mít v našich zeměpisných šířkách problém. Drtivá většina těchto přístrojů má snímač s fixní citlivostí 100 ISO, takže nejen v interiéru, ale i při zatažené obloze beze studu nabízí časy jako 1/4sekundy apod. Výsledkem jsou pak neostré snímky bez ohledu na ostatní parametry.

Pozor na rozlišení a typ snímače
Pokud jsme odfiltrovali fotoaparáty popsané výše, dostáváme se do kategorie fotoaparátu, které mohou nabídnout kvalitu zajímavou pro běžného fotoamatéra. I zde však panují obrovské rozdíly, které asi nejlépe vystihuje typ a rozlišení snímače. Jakmile se u levného fotoaparátu objeví poznámka, že používá CMOS snímač, měli bychom zbystřit. Ne že by tato technologie byla apriorně špatná, ale snímače CMOS používané u levných fotoaparátů jsou to nejlevnější a bohužel i nejhorší, na co můžeme narazit. CCD snímač je v low-endu bezesporu plusem, který bychom měli brát v potaz.

Co se týče rozlišení fotoaparátu, tak zde se při výběru vyplatí střídmost. Fotoaparát s rozlišením pod 1,3mil. bodů udělá pěknou fotografii vhodnou pro tisk na formát 9 x 13cm jen zřídka. 2MPix fotoaparáty se nemusíte bát běžně používat a počítat se zvětšeninou na 10 x 15 cm. Rozlišení 3 mil. bodů pokud je zkombinováno s rozumnou optikou již nabízí kvalitu plně srovnatelnou s amatérským kinofilmem. Pokud tedy cena odpovídá vašim možnostem, pak 2 - 3 mil. bodů jsou nejlepší volbou. Trochu varovat bychom chtěli nad vyšším rozlišením v kombinaci s nízkou cenou. Zde je již potřeba se zamyslet nad tím, kde výrobce ušetřil, že se mu podařilo do nízké ceny vměstnat poměrně drahý např. 4 či 5MPix snímač. Uvědomme si, že " běžný rozumný" neznačkový digitální kompakt s rozlišením 3 mil. bodů a 3x optickým zoomem většinou stojí k 10.000Kč.

Jak s optikou?
Druhým stěžejním pilířem kvality digitální fotografie je optika, neboli objektiv. Bohužel od pohledu se poměrně těžko rozeznává, jak kvalitní či nekvalitní jsou čočky použité u vybraného digitálního fotoaparátu. Obecně se dá říct, že moderní digitální fotoaparát by měl být vybaven autofokusem i když má objektiv bez optického zoomu. Fixfocus objektivy jsou jen velmi zřídka kvalitní. Na druhou stranu objektiv s fixním ohniskem a AF technologií už může být příjemný a kvalitní. Důkazem budiž novinky jako Canon A300, Olympus C-150 či Sony U20.

Dobrou zprávou je, že letos se začaly na trhu objevovat i fotoaparáty s 3x optickým zoomem s cenou pod 10.000Kč vč. DPH. Jde sice o neznačkové fotoaparáty, ale pokud je prodává rozumný dovozce s nějakým servisním zázemím, není důvod se jich obávat. Optický zoom výrazně zvyšuje uživatelský komfort, což potvrdí asi každý fotograf.


I takto elegantní může být značkový low-end

Co doporučit?
Otázka zda se vyplatí či nevyplatí levný digitální fotoaparát je velmi subjektivní. Někdo může být spokojen s VGA fotoaparátkem bez displeje a blesku a jiného neuspokojuje ani kvalita fotografií z o řád dražších přístrojů. Pokud je vaším cílem levný, jednoduchý, plně automatický digitální kompakt s možností zpracování fotografií na formát 9x13 či 10x15cm, tak by jste rozhodně měli hledat fotoaparát s rozlišením 2-3 mil. bodů, autofokusem, vestavěným bleskem a výměnnou paměťovou kartou. Je na zvážení každého, zda dá přednost značkovému fotoaparátu bez optického zoomu či neznačkovému fotoaparátu se zoomem. Rozhodně se vyplatí vyvarovat nákupu fotoaparátu bez jasného původu či od zcela neznámých dovozců a prodejců. Pokud však budete chvíli hledat a vybírat, můžete být příjemně překvapeni. Kvalita digitálních fotoaparátů i té nejnižší kategorie rok od roku roste a poslední modely nabízejí rozumný kompromis mezi cenou a funkčností.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: