Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
Nejtmavší den roku s objektivem Sony 100mm STF
Sony 100mm STF
14. prosince 2017, 21.15 | Blíží se nejtmavší den roku, tak se vypravte na lov světla s objektivem Sony 100mm STF.
Evropští fotografové dělají úchvatné série snímků a sdílejí svoje tipy, jak pomocí objektivu Sony SEL100F28GM fotit zdroje světla o letošním zimním slunovratu.
„Fotografovat se dá kdekoli, kde je světlo." Alfred Stieglitz
21. prosince je nejkratším, a tedy nejtmavším dnem roku, protože se slunce nachází na jižní obloze nejníže. Pro mnohé jsou typickým přívlastkem zimního slunovratu chlupaté ponožky, horké nápoje a to, že zahlédnout sluneční světlo je vzácností. Tyto šeravé dny jsou ale pro fotografy ideální příležitostí ke kreativnímu fotografování, při němž lze využít jak umělé světlo, tak i jedinečnou záři přirozeného světla tohoto ročního období. Společnost Sony vyzvala řadu portrétních fotografů po celé Evropě, aby oslavili toto nejkrásnější období roku, vydali se na hon za zimním světlem a zachytili pomocí objektivu SEL100F28GM dokonalé snímky.
Seznam fotografů:
- Jan Tichý - Česká Republika a Slovensko
- Uros Podlogar - Slovinsko
- Petar Sabol - Chorvatsko
- Kaupo Kikkas - Estonsko
- Alin Popescu - Rumunsko
- Robert Maschke - Německo
Rozostřené pozadí může dodat určitou měkkost jinak ostře osvětleným snímkům, a tak potlačit tvrdě působící žhnoucí světlo u scén, které nejsou dobře osvětlené. Díky klíčovým vlastnostem - výjimečnému rozlišení a nádhernému bokehu, který zajišťuje technologie Smooth Trans Focus - umožňuje objektiv SEL100F28GM fotografům posunout kreativní hranice, když se musí vyrovnávat s různými světelnými situacemi. Disponuje extrémně malou hloubkou ostrosti a clonou s 11 lamelami v kombinaci s unikátními optickými apodizačními elementy, díky nimž se různé světelné prvky promění v nádherně jemné, oblé kroužky žhnoucího světla, zatímco popředí zůstává impozantně ostré. Od světelných řetězů a prskavek, přes siluety města či mostů, až po výkladní skříně - objektiv SEL100F28GM promění každý zdroj světla ve skvělou příležitost, jak vytvořit množství originálních fotografií, na nichž bude pozadí stejně zajímavou součástí snímku, jakou je popředí.
Tak popadněte fotoaparát a využijte přirozenou krásu, která nás v tomto ročním období obklopuje. Fotograf Jan Tichý vám bude při fotografování průvodcem a nabídne svoje tipy, jak si můžete během zimního slunovratu vytvořit svoje vlastní dokonalé snímky:
Tipy od Jana Tichého:
1. Snažte se využít veškeré dostupné světlo (světlo z výloh obchodů, pouličního osvětlení atp.) - ale dávejte pozor - různé zdroje světla mohou mít různou teplotu barev a to může negativně ovlivnit třeba odstín pleti modela, či modelky.
2. Vyrobte si potřebné světlo sami a využijte jeden z mnoha typu přenosných světel. Já upřednostňuji LED světla, protože díky jejich stálému svícení přesně vidím to, co fotím. A to jak intenzitu světla, tak i přesnou barvu a směr světla. V dnešní době se dá pořídit celá řada LED světel určených k focení snad ve všech možných velikostech, síle svícení a různých možností napájení. Každý si vybere.
3. Jestli s sebou nemáte žádné světlo, tak improvizujte. I malá kapesní baterka nebo tablet, či chytrý telefon dokáží vytvořit v očích fotografované osoby důležitou jiskru.
4. Zkuste fotit na úplně otevřenou clonu. Skrz objektiv tak projde více světla a díky tomu budete moci používat rychlejší čas závěrky + budete moci pracovat s menší hloubkou ostrosti a získáte výraznější bokeh (efekt rozostřeného pozadí)
5. Použijte fotoaparát, který skvěle zvládá focení při slabém osvětlení (např. A7sII, A9, A7rIII) a díky tomu získáte čisté a použitelné fotografie i při focení na vysoké ISO.
6. Jestli už máte ISO nastavené příliš vysoké a čas závěrky je stále příliš pomalý (výsledkem jsou rozmazané fotky), zkuste podexponovat. Sony fotoaparáty mají skvělý dynamický rozsah a je možné z fotek dostat spoustu detailů při správném následném zpracování v editoru.
7. Použijte stativ pro statická témata. Jestli u sebe stativ nemáte, tak se ujistěte, že máte zapnutou stabilizaci obrazu.
8. Ostřete ručně, pokud nespěcháte, jedině tak budete mít naprostou kontrolu nad správným zaostřením. Jestli to ze začátku moc nejde, tak buďte trpěliví a pravidelně trénujte.
9. Hledejte barevné scény plné silných světel a využijte je ke krásnému bokehu (kresba mimo hloubku ostrosti).
10. Jestli chcete vytvořit jemný a nerušivý bokeh - vyzkoušejte objektiv Sony GM 100mm f2.8 STF OSS. Díky optickému apodiozačnímu členu objektiv vykresluje mimořádně jemně prostor mimo hloubku ostrosti, která společně se skvělou kresbou barev a úžasnou ostrostí pomáhá tvořit efektní a živé fotografie.
11. Pamatujte, že síla a charakter bokehu nezáleží pouze na použitém ohnisku a použité cloně, ale také na vzdálenosti mezi vámi a foceným objektem a vzdáleností mezi foceným objektem a pozadím - zkuste se před samotným focením trošku projít a hledat ideální rozložení prostoru. Vše můžete pečlivě kontrolovat buď na LCD obrazovce nebo v hledáčku fotoaparátu. Jakmile najdete ideální kombinaci, tak rychle mačkejte spoušť.
Zdroj: Sony
Sony 100mm STF |
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024