Minolta S304 – Baculatý pracant - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Minolta S304 – Baculatý pracant

Minolta Dimage S304

2. listopadu 2001, 00.00 | Minolta S304 je velmi zajímavý a do značné míry netradiční 3Mp fotoaparát vyšší amatérské třídy. Navíc od 1. listopadu je tento fotoaparát nabízen o 10.000 Kč levněji. Jak obstál v našem redakčním testu?

Minolta Dimage S304 byla poprvé veřejnosti představena již na začátku letošního roku na veletrhu PMA 2001. Již v té době jsme konstatovali, že jde o zajímavý 3Mp digitální fotoaparát, který tak trochu těží z toho, že přichází o něco později na trh než konkurence. A protože cesta tohoto modelu na český trh a k nám do redakce byla poměrně trnitá, přinášíme vám až nyní podrobnou recenzi. Nicméně nejde o příspěvek s křížkem po funusu, protože od včerejška Minolta v ČR výrazně snížila cenu tohoto produktu, čímž se S304 dostává takříkajíc "opět do fóra".

Design a konstrukce
První, co vás jistě zaujme na tomto fotoaparátu, je výrazně robustnější a baculatější konstrukce, než jsme zvyklí v této kategorii. S rozměry 114 x 65 x 59 mm jde o jeden z "největších" kompaktů na trhu, což ovšem nutně neznamená, že není konstrukce povedená. Hliníkové tělo působí velmi stabilním dojmem, skvěle se drží jednou rukou, právě díky dostatečné hloubce a hmotnost skoro 0,5 kg mu dává stabilitu. Pochopitelně S304 není kapesním fotoaparátem.
Po stránce designu se Minolta vydala cestou střídmosti a jednoduchosti. Stříbrný plášť je ozvláštněn několika kovově lesklými prvky, ale celkově působí spíš neutrálním či chcete-li nenápadným dojmem. Jediným trochu rušivým elementem je relativně masivní černá plastová krytka objektivu.

Technické parametry
Fotoaparát je vybaven CCD snímačem s fyzickým rozlišením 3,3 mil. bodů s 12bit. barevnou hloubkou, citlivosti nastavitelnou v rozsahu 100-800 ISO a RGBG barevným filtrem. Zkušenější čtenář ve specifikaci snadno pozná poslední generaci snímačů Sony, čemuž odpovídá i rychlost fotoaparátu a implementace PIM technologie.
Maximální výstupní rozlišení snímků je 2048 x 1536 bodů, tedy 3,1 mil. bodů. K dispozici jsou i další tři menší rozlišení a v každém lze volit mezi třemi úrovněmi komprese JPEGu a TIFF formátem. Není divu, vždyť firmware je viditelně odvozen od dražších Dimage5/7, se kterými má společné nejen grafické rozhraní. Snímky se ukládají na paměťovou kartu typu CompactFlash I s tím, že výrobce k fotoaparátu přibaluje 16MB SanDisk. Přenos do počítače je tradiční, tedy USB.
Poměrně zajímavý je objektiv, který se může pochlubit 4x GT optikou. Co si pod tímto marketingovým označením představit? Optická soustava je složena z 11 členů v devíti skupinách a najdeme v ní jak AD prvek, tak i asférické čočky. Ohniskový rozsah objektivu je v přepočtu 35 - 140 mm (4x optický zoom) při světelnosti F3.0 - F3.6. Světelnost sice neoslní, ale větší rozsah transfokátoru jistě potěší.
Fotoaparát nabízí v podstatě vše, co lze očekávat od fotoaparátu vyšší střední třídy v kompaktním provedení. K dispozici je jak autofokus s několika režimy zaostření, tak i manuální ostření s využitím velkého LCD displeje. Expoziční programy pokrývají kompletní rozsah od plně automatického, přes kreativní až ke klasické kombinaci A/S/M. Nechybí kompenzace expozice, bracketing, manuální nastavení balance barev ani další funkce.


Makro 1:1, výřez

Ovládání
Ovládání fotoaparátu je částečně odvozeno od modelů Dimage 5 a 7, ale je přizpůsobeno kompaktnímu provedení přístroje. Výsledkem je jakýsi kříženec mezi kompaktním automatem a manuální zrcadlovkou. Tento kompromis se bohužel povedl pouze do jisté míry.
Na voliči režimů jsou pro fotografování určeny dva mody. První je označen AUTO, což znamená, že expozice i ostření jsou automatické a systémové menu je výrazně ořezáno, aby se zjednodušilo. Výsledkem je poměrně přehledné ovládání umožňující pohodlné fotografování bez výraznějšího přemýšlení. Potěší i přímá volba foto-režimu tlačítkem u stavového displeje, která je opravdu intuitivní.
Bohužel režim "M", tedy manuální vyžaduje trochu kombinačního myšlení. Většina nastavení je ukryta v třízáložkovém menu a navíc je uživatel stále nucen něco někde přepínat. Například mezi režimy expozice (A/S/M), mezi nastavováním expozičních hodnot (čas/clona) atd. Zde jsme intuitivní přístup hledali marně.
Obecně není ovládání fotoaparátu vysloveně špatné, pouze v manuálním režimu vyžaduje minimálně jedno pročtení manuálu a konstruktivní přístup obsluhy. Čím více chce fotograf ovlivnit činnost fotoaparátu, tím je jeho pozice komplikovanější.


Srovnání ISO 100 a ISO 800

Kvalita fotografií
K ostrosti snímků jsme v podstatě nenašli zásadních výtek. Fotoaparát produkuje trochu tvrdší, myšleno velmi ostré, snímky, ale ostření lze ovlivnit v systémovém nastavení. Pouze je potřeba si dát pozor na minimální vzdálenost objektů. V klasickém režimu je min. vzdálenost pro zaostření 50 - 90 cm dle polohy optiky, což je poměrně hodně. Navíc v makro režimu lze ostřit od 16 cm a transfokátor je zablokován ve fixní poloze. Oba parametry jsou výrazně podprůměrné.
Barevnost snímků je také uspokojivá. Balance bílé barvy má tendenci při komplikovanějším kombinovaném osvětlení trochu ujíždět do teplejších tónů, ale to lze snadno manuálně korigovat. Navíc při použití dodávaného programového vybavení lze dosáhnout dalšího zlepšení barevnosti.
Co se týče šumu, zde máme drobné výhrady. V automatickém režimu fotoaparát používá pouze citlivosti 100 a 200 ISO, což je rozumné, protože při vyšší citlivosti hladina šumu výrazně roste. V režimu 800 ISO je již kresba snímku značně poškozena. Navíc ani režim ISO 100 není šumu prostý, což souvisí s poměrně agresivním ostřením. Nastavení mírného rozostření snímků vede většinou k přirozenějším výsledkům.
Celkově je však kvalita fotografií produkovaných S304kou velmi slušná a v mnoha ohledech předčí konkurenty se stejným rozlišením. Fotoaparát těží z použití poslední generace snímačů a implementace technologií jako EPSON PIM či CxProcess.


Zlomyslná dvířka

Praktické zkušenosti
Na úvod této části recenze si prostě nemohu odpustit jednu jízlivou výtku. Celkově je konstrukce těla fotoaparátu poměrně zdařilá, ale krytku konektorů, která je spojena s dvířky paměťového slotu, nelze nazvat jinak, než zlomyslnost. Krytka je plastová, nepochopitelně velká a navíc umístěná cca 2 mm pod očkem pro řemínek. Výsledkem je to, že při každém zavírání krytky uživatel loví očko z prostoru mezi krytkou a fotoaparátem. Navíc krytku musíte otevřít nejen při manipulaci s kartou, ale i při připojení USB kabelu či napájení.
Naopak pochvalu si fotoaparát zaslouží za poměrně svižný provoz a hlavně paralelní zápis snímků na paměťovou kartu. V době, kdy se snímek ukládá může obsluha libovolně manipulovat s přístrojem, což nenabízí snad žádný konkurenční model v této kategorii.
A na závěr ještě jeden drobný paradox. Pokud fotoaparát usne či mu začne docházet napájení, tak se deaktivuje, ale objektiv nechá ve vysunutém stavu. Pro zasunutí je potřeba fotoaparát vypnout, zapnout a opět vypnout.

Hodnocení
Minolta S304 přišla na český trh poměrně pozdě, což by se dalo považovat za handicap. Nicméně zájem o 3Mp fotoaparáty s dobrou funkční výbavou stále trvá a s ohledem na novou atraktivní cenu by mohl tento fotoaparát oslovovat poměrně hodně uživatelů. Má některé konstrukční mušky, ale nabízí 4x optický zoom v kombinaci s bohatou funkční výbavou a velmi dobrou kvalitou snímků. Z toho plyne, že poměr výkon cena při nové doporučené ceně 29.990 Kč není vůbec špatný. Nákupem tohoto fotoaparátu jistě neprohloupíte.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: