Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Digitální fotografie
Miniaturní fotoaparát pro každého?
9. října 2000, 00.00 | Ano, nemusíte být agentem, abyste mohli používat digitální fotoaparát velikosti žvýkačky, pera či kreditní karty. Miniaturní digitální fotoaparáty začínají dobývat svět.
V posledních měsících jsme publikovali několik článků o ultra miniaturních digitálních fotoaparátech. Pro mnohé může představovat fotoaparát velikosti psacího pera či balíčku žvýkaček nesmyslný výstřelek moderní techniky, ale i tato zařízení mají svůj hlubší smysl. Podívejme se na to, kdy se podobná zařízení hodí a v čem jsou technicky výjimečná.
Takže nejprve k tomu, pro koho jsou miniaturní fotoaparáty určené? Možná překvapivě není cílovou uživatelskou skupinou výzvědná služba, ale běžní obchodní cestující a ti uživatelé, kteří chtějí mít fotoaparát vždy při sobě.
Pro likvidátory pojišťoven, pracovníky realitních kanceláří či autobazarů se digitální fotoaparát začíná stávat denním chlebem. Samozřejmě je zde alternativa plnohodnotných kompaktních fotoaparátů, ale rozdíl mezi 300 gramovým fotoaparátem velikosti walkmanna a 65 gramovou propiskou je při každodenním nošení znát. I malý kompakt pěkně vytahá kapsu u kabátu, nemluvě o tom, že hrozí jeho krádež či vypadnutí na zem. A právě zde je hlavní výhoda miniaturizace. Fotoaparáty ve tvaru tužek či kreditních karet můžete snadno nosit ve vnitřní kapse saka. I v kufříku nezaberou mnoho místa a jsou výrazně skladnější.
Další výhodou miniaturních zařízení je přijatelná cena. Ve srovnání s low-end plnohodnými digitálními fotoaparáty jsou miniatury většinou cenově srovnatelné. V některých případech jsou dokonce i levnější, protože při jejich konstrukci a výrobě se dá na ledasčem ušetřit. Sice se jedná o poměrně specifická zařízení, takže jejich výroba není příliš masová, ale to platí i pro většinu digitálních fotoaparátů obecně.
Jednou z mála nevýhod miniaturek jsou omezené technické parametry. Omezení pochopitelně pramení z rozměru, které nedovolují například použití velké kvalitní optiky, či velkých výměnných paměťových karet. I zde však není vše černobílé a například společnost Sony představila již tři prototypy miniaturních fotoaparátů s výkonem plnohodnotných přístrojů. Ono totiž když se jde do důsledků, tak skoro všechny používané součástky mohou být hodně malé. Pro zajímavost jsme připravili tabulku s několika rozměry pro dokreslení tohoto faktu.
- Snímač : CCD snímač s rozlišením 1 mil. bodů může mít úhlopříčku menší než 1 cm a jeho hloubka je pod 2 mm
- Paměť : Pokud bude použita běžná SDRAM, pak 16 MB může mít velikost neuvěřitelných 9 x 9 x 0,5 mm. Nejmenší výměnné médium je zatím MemoryStick DUO s rozměry 20mm x 31mm x 1.6mm a kapacitou neuvěřitelných 64 MB.
- Optika : Pro základní použití bohatě stačí jedna čočka s průměrem do 1 cm.
- Elektronika : V době supervýkonných procesorů opravdu není problém na několika desítkách mm2 vypočítat milióny operací za sekundu.
- Napájení : Zde má technologie zatím největší rezervy. Naštěstí s příchodem Li-Pol baterií se dá akumulátor libovolně vytvarovat a využít tak zbytkové místo v přístroji.
- Hledáček : Zde je situace poměrně jednoduchá. U tužkových modelů musí být optický průhledový, na kreditní kartu se vejde i miniaturní LCD displej.
- Ovládání : To je paradoxně největším limitem, protože tlačítka se příliš zmenšit nedají. Naštěstí se dá redukovat jejich počet až na 3 - 4.
Jaká je tedy budoucnost miniaturní digitální techniky? Podle mého názoru velice perspektivní. Miniaturní rozměry jsou výhodou jak pro obchodní, tak i soukromé nasazení. Každý amatérský fotograf by jistě uvítal možnost mít nádobíčko vždy při ruce a pro obchodní využití je tento fakt skoro podmínkou. Navíc díky digitálnímu zpracování mohou během několika málo let tyto fotoaparáty nabídnout takovou kvalitu snímků, že se zcela vyrovnají současné střední třídě DF.
Relevantní články:
Pen Cam-digiťák velikosti dvou balíčků od žvýkaček
Nejmenší digiťák na světě váží 26g!
Miniaturní digitální kamerka a fotoaparát
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024