Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
Mini-recenze digitální zrcadlovky Canon EOS 7D
29. července 2010, 02.00 | V rámci minirecenze jsme otestovali velmi zajímavou (polo)profesionální zrcadlovku Canon EOS 7D, která například nabízí ultrarychlé AF ostření, APS-C senzor s rozlišením 18 Mpix, hledáček se 100% pokrytím záběru či rychlé seriové snímání o frekvenci 8 sn./s.
Předkládáme vám rychlý test digitální zrcadlovky Canon EOS 7D, která již svými papírovými parametry vykazuje velmi vysoký poměr cena / výkon. Pojďme si tedy daný přístroj v rychlosti představit a pak si uvedeme naše dojmy vycházející z praxe, doplněné hodnocením obrazové kvality snímků.
Co fotoaparát nabízí a komu je určen
Model digitální zrcadlovky EOS 7D (cena samotného těla od cca 35 500 Kč) se nachází v produktové nabídce Canon mezi modelem aparátů EOS 50D (cena samotného těla od cca 19 500 Kč; APS-C senzor s rozlišením 15 Mpix; 9bodový AF; sekvenční snímání rychlostí 6,3 sn./s) a EOS 5D Mark II (cena samotného těla od cca 48 600 Kč; fullframe senzor s rozlišením 21 Mpix; 9bodový AF doplněný 6 pomocnými AF body; sekvenční snímání rychlostí 3,9 sn./s).
Testovaný DSLR fotoaparát Canon EOS 7D
Jedná se tedy o přístroj, který balancuje na hranici plně profesionálních fotoaparátů a aparátů určených pro velmi náročné amatéry. Mezi konkurenční aparáty z rodiny Canon zrcadlovek můžeme kromě již jmenovaných aparátů zmínit například profi-zrcadlovku Canon EOS-1D Mark IV (cena samotného těla od cca 104 000 Kč; APS-H senzor s rozlišením 16 Mpix; 45bodový AF; sekvenční snímání rychlostí 10 sn./s). V oblasti cizích značek nalézá EOS 7D zrcadlovka konkurenci například ve DSLR Nikon D300s (cena samotného těla od cca 39 000 Kč; APS-C senzor s rozlišením 12 Mpix; 53bodový AF; sekvenční snímání rychlostí 6 sn./s. - při použití bateriového gripu MB-D10 rychlost snímání 8 sn./s). Nesmíme rovněž zapomenout na DSLR Pentax K-7 (cena samotného těla od cca 22 000 Kč; APS-C senzor s rozlišením 15 Mpix; 11bodový AF; sekvenční snímání rychlostí 5,2 sn./s). U Sony DSLR se na potencionálního konkurenta teprve čeká, pokud tedy máme na mysli (polo)profi zrcadlovku mající tělo z hořčíkové slitiny a APS-C formátem senzoru (nástupce DSLR Alpha A700).
Testovaná zrcadlovka nespadá do kategorie fullrame aparátů, protože je vybavena CMOS snímačem o formátu APS-C (rozměry 22,3 mm x 14,9 mm; ořezový faktor 1,6x), jenž nabízí vysoké rozlišení 18 Mpix. Takto vysoké rozlišení bohužel zvyšuje hustotu pixelů na rozměrově menším APS-C snímači, což může mít papírově za následek větší výskyt šumu. Nicméně Canon patří v oblasti potírání digitálního šumu ke špičce v oboru, a tak se nelze divit, že aparát dovoluje pracovat s hodnotami citlivosti ISO v rozmezí 100 – 12 800 (k mezní hodnotě ISO 12 800 se dochází po nabuzení senzoru).
Mezi profesionální parametry testovaného přístroje můžeme např. řadit rozměrný hledáček, který pokrývá 100 % záběru; robustní tělo vyrobené z hořčíkové slitiny, které disponuje kvalitním utěsněním vůči prachu a vodě; dvojici obrazových procesorů DIGIC 4 umožnující mimo jiné rychlé sekvenční snímání rychlostí 8 sn./s (buffer na cca 126 snímků ve formátu Jpeg či 15 RAWů); integrovaný Transmitter Speedlite pro bezdrátové ovládání systémových blesků Canon. Mezi jednoznačné přednosti přístroje může rovněž počítat systém rychlého AF ostření, které se opírá o 19 zaostřovacích zón či schopnost zrcadlovky nahrávat FullHD video s vysokým rozlišením 1 920 x 1 080 pixelů.
Do skupiny parametrů, které daný přístroj naopak posouvají do kategorie špičkových amatérských zrcadlovek, můžeme zahrnout vedle již zmiňované existence APS-C senzoru také přítomnost výklopného blesku (G.N. 12), neexistenci vestavěného bateriového packu, zabudovaný režim plné automatiky, což jsou atributy, jež se u plně profesionálních fotoaparátů nevyskytují. Zobrazovacím zařízením dané zrcadlovky je 3palcový LCD displej s rozlišením 920 000 pixelů. O precizní vyměřování expozice se stará 63zónový systém nesoucí označení „iFCL“.
Protože vás v naší mini-recenzi nechceme zahltit velkým množstvím informací technicky popisného rázu, tak si vás dovolujeme v oblasti dalšího popisu přístroje odkázat buďto na stránky výrobce, či na náš starší článek, který jsme věnovali zrcadlovce EOS 7D v době jejího uvedení na trh. V těchto zdrojích naleznete o veškeré informace, popisující technickou charakteristiku testovaného fotoaparátu.
Digitální zrcadlovka Canon EOS 7D – hlavní charakteristika:
- (polo) profesionální DSLR fotoaparát s bytelným tělem z hořčíkové slitiny, ultrarychlým AF ostřením a sekvenčním snímáním rychlostí 8 sn./s; široké možnosti nastavení, včetně dispozice si funkčně naprogramovat většinu tlačítek; dvojice obrazových procesorů Digic IV.;
- Rozlišení: 18 Mpix (efektivně)
- Typ snímače: CMOS (formát APS-C)
- Typ bajonetu: Canon EF
- Mechanická stabilizace: Ne
- Citlivost ISO: 100 – 12 800 (nativně do hodnoty 6 400)
- Autofokus: 19bodový
- Měření expozice: 63segmentové
- Rychlost sériového snímání: 8 sn./s (vysokokapacitní buffer pro 126 Jpeg snímků či 15 RAWů)
- Rozsah časů závěrky: 30 – 1/ 8 000 s (plus režim Bulb)
- Hledáček: Pentaprism s 100% pokrytím záběru a možností LED podsvětlení
- LCD displej: 3palcový s rozlišením cca 920 000 obrazových bodů
- Video: 1 920 x 1 080 pixelů při rychlosti záznamu cca 24 sn./s (MOV formát videa; maximální délka videozáznam cca 29 minut)
- Typ podporovaných paměťových karet: Compact Flash
- Rozměry: 148,2 x 110,7 x 73,5 mm
- Váha: cca 820 g
- Napájení: Li-Ion akumulátor LP-E6 (výdrž cca 800 snímků)
Podrobnější technickou specifikaci naleznete ZDE
Ovládání fotoaparátu a praktické zkušenosti
Testovaná zrcadlovka skvěle padne do rukou (zásluhu na tom má vyspělá ergonomie přístroje) a velmi dobře se drží. Pozitivní dojem posiluje robustnost přístroje a jeho kvalitní a bytelné zpracování těla. Aparát se na Canon netypicky (většina Canon HighEnd DSLR se zapínala páčkou umístěnou v dole na zadní části fotoaparátu) aktivuje přepínací páčkou, která je umístěna vlevo na horní straně přístroje. Toto řešení se nám zamlouvá více, a tak jej chválíme. Nad zmiňovaným přepínačem se nachází kolečko expozičních režimů, které disponuje dostatečně tuhým chodem. Na kolečku najdeme kromě skupiny P/A/S/M expozičních režimů a režimu plné automatiky (jejíž přítomnost u takto vyspělého fotoaparátu příliš nechápeme) také mód Bulb na časově neomezené otevření závěrky po dobu stisku spouště či trojici uživatelských režimů, pomocí kterých si uživatel může přednastavit chod fotoaparátu pro různé fotografické situace.
Do matnice optického hledáčku je radost pohledět, neboť hledáček se 100% pokrytím záběru poskytuje velký uživatelský komfort (velikost & světelnost matnice) pro řádné prokomponování scény (na ploše hledáčku je možné si nechat zobrazit pomocnou kompoziční mřížku, či regulovat jeho jas). V masivu výklenku optického hledáčku se skrývá také výklopný blesk, jehož přítomnost je u takto dimenzovaného aparátu rovněž diskutabilní záležitostí. Nicméně tento blesk je užitečný také jako přisvětlovací zdroj (fotoaparát nemá LED osvětlovací diodu) pro AF ostření ve tmě, či s ním je možné ovládat další systémové blesky).
Těsně nad tlačítkem spouště, které se nalézá na výběžku předního gripu, si můžeme všimnout malého tlačítka s označením „M-Fn“. Jedná se o multifunkční tlačítko, ke kterému můžeme volitelně přiřadit vybrané funkce. My jsme v praxi toto tlačítko používali jako spouštěče pro zobrazení digitální vodováhy, která vás pomocí zobrazení škály ostřicích bodů navádí k udržení rovného horizontu (velmi užitečná záležitost).
Na výklenku předního gripu rovněž nalezneme otočný roller, který má svůj ekvivalent na zadní straně, kde je lokalizováno ploché kolečko s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Aby toho nebylo málo, tak pro pohyb v menu fotoaparátu lze použít také miniaturní joystick, jenž je rovněž na zadní straně přístroje (tento otočný roller, pomocí kterého například mimo jiné ovládáme kompenzaci expozice, lze rovněž uzamknout speciálním přepínačem).
DSLR EOS 7D nemůže jakožto vyspělý fotoaparát postrádat kontrolní displej, který je umístěn na horní straně aparátu. Plocha kontrolního displeje je podle nás dostatečně velká, aby se na ní mohly zobrazovat ty nejdůležitější parametry (například volba expozičního času a clonového čísla, citlivost ISO, formát JPEG/ RAW snímku, Kompenzace expozice,nastavení WB, režim AF ostření apod.)). Fotograf tedy s tímto panelem není závislý na LCD monitoru fotoaparátu). Vedle kontrolního panelu jsou rozmístěna tradiční minitlačítka pro volbu konkrétních parametrů (např. WB, ISO, režim měření expozice atd.) či iniciaci podsvícení displeje (žluté osvětlení) při práci ve tmě.
Na zadní straně testované zrcadlovky nalezneme, kromě již zmiňovaného mini-joysticku a otočného rolleru, také rozměrný 3palcový LCD displej a eskadru několika tlačítek. Vedle tlačítek s klasickou funkcí (například „Menu“, „Play“, „Koš“, „Info“; Volba ostřícího bodu, Aretace AF) zde nalezneme rovněž ovladače se speciální funkcí: např. Tlačítko pro přepínání mezi formáty RAW/JPeg; Tlačítko pro volbu „Picture Style“; Spuštění kontrolního panelu na LCD displeji a tlačítko pro spouštění režimu Live View (toto tlačítko disponuje rovněž páčkovým přepínačem zajištující spouštění videozáznamu).
Menu fotoaparátu je dvojího druhu. Rychlé menu, si můžeme zobrazit na LCD obrazovce přístroje a zde můžeme volit ty nejdůležitější parametry pro fotografování. Zevrubnější nastavení přístroje lze provádět přes hlavní menu, které obsahuje celkem 11 záložek (první 4 záložky se týkají fotografování, 2 záložky jsou zasvěcené zobrazování a tisku pořízených snímků, 3 záložky jsou určené pro klasický setup fotoaparátu a zbývající jsou cestou k bohaté nabídce uživatelských funkcí. Bohužel není v naších silách zde v recenzi všechny záložky popsat (uživatel nechť použije manuál).
V praxi jsme nejvíce využívali například 7. záložku menu (můžeme zde provést naformátování paměťové karty) a 10. záložku, kde nalezneme řadu důležitých uživatelských funkcí. Uživatele tímto upozorňujeme, že například v oddíle C.Fn I týkající se expozice můžeme například aktivovat rozšíření citlivosti ISO na hodnoty 100 – 12 800 (před tím je ovšem nutné deaktivovat funkci Priority zvýraznění tónu v oddíle „C.Fn II: Snímek“).
Protože jednou z nejsilnějších „zbraní“ fotoaparátu EOS 7D je revolučně vyspělý systém rychlého AF ostření, tak rovněž uživateli taktéž doporučujeme navštívit nabídku uživatelské funkce „C.Fn III: Autofokus/Pohon“, kde můžete systém AF ostření zevrubně specifikovat (například volba citlivosti prediktivního AF ostření, sdružování ostřicích bodů do skupin, výběr zobrazování AF bodů na matnici hledáčku plus další „vychytávky“).
Testovaný přístroj nás v praxi ohromil bleskurychlým náběhem po zapnutí (první snímek s daným aparátem můžete pořídit již za cca 0,45 s). Extrémně rychlé je i AF ostření, jehož prodlevu jsme nebyli v našich redakčních podmínkách schopni změřit (odhadem tak pod 0,1 s).
Opravdovým požitkem je s daným přístrojem fotografovat pohybující se objekty s aktivovaným systémem AF Servo. Umělá inteligence AF ostření dokáže spolehlivě stíhat i rychle se pohybující objekty. Další „pohlazení na duši“ dokáže pro uživatele vykouzlit velmi rychlé sekvenční snímání, jehož parametry jsou v praxi skutečně takové, jak je udává výrobce (8 sn./s v plném rozlišení bez ohledu na zvolený formát snímku).
Oslavné vavříny si rovněž testovaný přístroj zaslouží v oblasti ultrarychlého zpracování obrazových dat (při použití paměťové karty typu CF s dispozicí rychlého zápisu).
V praxi jsme také u DSLR EOS 7D oceňovali kvalitní a přesné ostření expozice a poměrně efektivní práci digitálního vylepšení dynamického rozsahu (funkce „Priorita zvýraznění tónu“). LCD panel přístroje nabízí ostrý obraz a široký pozorovací úhel. Na levém boku aparátu se nám zamlouvá způsob provedení gumových krytek (tyto krytky připomínají krovky brouků), které chrání prostor s různými konektory (například USB,HDMI, A/V, mikrofon, konektror pro dálkovou spoušť apod.) a jež lze pohodlně odklápět. Bytelným krytím disponuje i prostor pro umístění paměťových karet typu CF (jedná se o zasouvací krytku, která připomíná obdobné krytky, jímž jsou vybavené některé DSLR značky Nikon).
Celkem jsme byli v praxi s digitální zrcadlovkou EOS 7D víc než spokojení. Snad jedinou námitku můžeme směřovat k funkci automatického nastavování citlivosti ISO (defaultně operující do hodnoty ISO 3 200), která podle nás nastavuje hodnoty citlivosti ISO poněkud nepředvídatelně (tzn. že při malé změně osvětlení dochází k samočinné volbě značně rozdílných ISO hodnot).
Hodnocení obrazové kvality
V oblasti výskytu šumu předvádí zrcadlovka EOS 7D velmi kvalitní výkon. Navzdory vysokému rozlišení 18 Mpix lze digitální šum na snímcích prakticky ignorovat do citlivosti ISO 1 600, což je na fotoaparát s APS-C formátem snímače vskutku skvělý výsledek. Při pohledu na snímek pořízený při citlivosti ISO 3 200 je sice nárůst šumu trochu patrný (na snímku začínají být rovněž viditelné stopy po redukci šumu), ale v praxi si daná fotografie rozhodně zachovává svoji použitelnost. Digitální šum tak ve větší míře můžeme zaregistrovat na dvou koncových hodnotách ISO 6 400 a 12 800. Zde se již objevuje znatelný nárůst barevné složky šumu. Nicméně snímky pořízené při citlivosti ISO 6 400 nepovažujeme za vyloženou tragedii. Nevalně vyhlížející podívanou tak poskytnou až fotografie pořízené při mezní hodnotě ISO 12 800, což je pochopitelné, neboť tento snímek byl pořízen při umělém vybuzení senzoru. Celkově musíme výkon zrcadlovky EOS 7D v oblasti nízkého výskytu šumu označit jako výrazně nadprůměrný.
Kvalitních výsledku dosáhl testovaný fotoaparát i v oblasti vyvážení bílé barvy. V práci v podmínkách přirozeného osvětlení podává daná zrcadlovka naprosto precizní výkon. Automatické vyvažování WB si vede dobře i při fotografování za umělého osvětlení, i když je možné na snímcích zaregistrovat teplejší tóny barev. Pro přesné vyvážení WB by proto měl uživatel využít funkci manuálního změření WB, popřípadě nastavit ručně teplotu zdroje umělého osvětlení. Záznam videa FullHD videa u přístroje hodnotíme jako kvalitní a bezproblémové.
Závěr:
Testovaná zrcadlovka Canon EOS 7D na nás během testu udělala velký dojem. Jedná se o vysoce kvalitní přístroj, který takřka nemá žádnou slabinu. V řadě aspektech si tento aparát zaslouží přízvisko „Profi“, k čemuž koneckonců svádí i jednociferné pojmenování „7D“ zrcadlovky, které dosud bylo u Canon DSLR vyčleněno pouze pro profesionální „nářadí“.
Mezi hlavní zbraně jmenované zrcadlovky patří bleskurychlá práce 19bodového AF ostření, velmi pokročilé možnosti nastavování práce autofokusu, ultrarychlé zpracování obrazových dat, rychlé sériové snímání 8 sn./s doplněné vysokokapacitním bufferem, robustní a kvalitně zpracované tělo fotoaparátu z hořčíkové slitiny, rozměrný hledáček se 100% pokrytím záběru, vysoká výdrž Li-Ion baterie (v testu jsme s fotoaparátem pořídili cca 420 snímků a baterie ukazovala pouze 50% úbytek energie). Jednoznačnou pochvalu si rovněž zaslouží ničím nekomplikovaná ergonomie těla zrcadlovky, která umožňuje pohodlné držení a ovládání fotoaparátu (v oblasti ovládání oceňujeme mimo jiné inovativní přítomnost joystickového ovladače). V neposlední řadě musíme u zrcadlovky EOS 7D vyzdvihnout excelentní kvalitu obrazu a úctyhodnou výkonost redukce šumu při vysokých citlivostech ISO.
Závěrečná pasáž, kterou obvykle vyčleňujeme výčtem nedostatků testovaného přístroje bude v tomto případě tak trochu „uměle nabuzená“. Je to dáno tím, že jsme během zkoušení fotoaparátu prakticky nenarazili na žádné nedostatky, které by nás iritovaly. Mohli bychom si ovšem v daném směru pomoci „kritizovací berličkou“; tedy vyjmenovat ty aspekty, které jinak profesionálně laděný produkt částečně srážejí do kategorie High-end zrcadlovek pro náročné fotoamatéry. V první řadě je to podle nás zbytečná existence režimu plné automatiky, existence menšího APS-C senzoru (i když přítomnost snímače s crop faktorem uvítá nemálo „profíků“ používající teleobjektivy) s nadbytečně vysokým rozlišením 18 Mpix (např. menší rozlišení 12-14 Mpix by podle nás bohatě stačilo; navíc by se citelně změnila vysoká hustota fotodiod na snímači). Poukázat bychom mohli i na přítomnost interního blesku, kterým nebývají profesionální aparáty vybavovány. Testované zrcadlovce by jako profesionálnímu stroji rozhodně neuškodila přítomnost duálního slotu pro paměťové karty či vestavěného bateriového gripu.
Celkově nemáme žádný důvod testovanou zrcadlovku nedoporučit jak začínajícím profesionálů, jejichž rozpočet zatím nedovoluje si pořídit ty nejdražší „stroje“, tak i velmi náročným fotoamatérům, jež chtějí prvotřídní aparát nabízející vysoký poměr cena / výkon pro snímání sportovní či reportážní fotografie.
Ukázky fotografií:
Snímky pořízené v noci
Poznámka:
Výše uvedené snímky byly pořízeny skrze objektivy Canon EF 17 – 40 mm f4,0 L a Sigma 70 – 200 mm f2,8 DG Macro HSM. Série snímků se stejným motivem zachycuje scénu snímanou při rozdílném nastavení citlivosti ISO. Parametry expozice lze vyčíst z EXIF informací přiložených k jednotlivým snímkům.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024