Mary Peery: HP chce být jedničkou v digitální fotografii - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Mary Peery: HP chce být jedničkou v digitální fotografii

HP trendy

21. května 2002, 00.00 | Přinášíme exkluzivní informace z tiskové konference Simply Digital, která proběhla na konci minulého týdne v italském Miláně. Co nám o strategii společnosti HP prozradila Senior Vice Presidentka pro Digital Imaging & Publishing paní Mary Peery?

Minulý týden jsme měli exkluzivní možnost se zúčastnit dvoudenní tiskové konference společnosti HP v Miláně. Pod názvem Simply Digital byla prezentována strategie společnosti HP pro oblast zpracování digitálního obrazu a zároveň bylo novinářům představeno několik inovovaných produktových řad. O nových digitálních fotoaparátech, tiskárnách a skenerech vás bohužel budeme moci informovat až skončí tiskové embargo a tj. pro některé produkty již počátek června. Nicméně již dnes vám můžeme nabídnout celou řadu informací, které nám v osobních rozhovorech poskytli Mary Peery - Senior Vice President Digital Imaging & Publishing, Jason Smith - HP Digital Cameras Product Manager EMEA a Greg Hampton - Photofinishing Marketing Manager Digital Printing Technologies.


Vystoupení M.Peery na Simply Digital

HP patří mezi renomované IT výrobce s dlouholetou tradicí v oblasti digitálního obrazu. Základem jeho stávající velmi dobré pozice na trhu jsou dnes jednoznačně inkoustové tiskárny a skenery. Nicméně HP velmi agresivně rozšiřuje svoje aktivity o další oblasti, takže v současnosti nabízí prakticky kompletní řešení pro všechny oblasti zpracování digitálního obrazu. Mezi výrobci digitálních fotoaparátů se již HP velice dobře etablovalo a má velmi smělé plány do budoucna. Navíc nově přichází s řešením pro fotofinishing, tedy pro komerční výrobu papírových "digitalních" fotografií.

Již v průběhu svého vystoupení na Simply Digital Mary Peery doslova šokovala většinu novinářů, když směle prohlásila, že cílem HP je ve všech oblastech být nejprodávanější značkou a to v poměrně krátkém časovém horizontu. Je pravdou, že nyní je HP celosvětově jedničkou v oblasti domácího barevného tisku a v mnoha regionech i jedničkou v počtu prodaných skenerů, ale digitální fotoaparáty jsou přeci jen trochu jiná káva. Pro mnoho uživatelů a koneckonců i analytiků je HP zatím nedoceňovaným hráčem, protože nepatří mezi tradiční výrobce fototechniky a tudíž je považováno za potenciálně méně zkušeného výrobce. Nicméně tento pohled neodpovídá současné realitě trhu a světa. HP těží z pokračující spolupráce s Pentaxem, od kterého je například optika u modelu HP photosmart 812 i ze spolupráce s dalšími tradičními výrobci. Navíc HP přináší do digitální fotografie zcela jiný úhel pohledu než například Canon, Nikon či Olympus, což dle paní Peery je rozhodující.


M.Peery při rozhovoru

Základem strategie HP v oblasti digitální fotografie je hledání co nejjednodušších a nejdostupnějších řešení pro masový trh. To nám potvrdil i Jason Smith, který je produkt manažerem pro oblast fotoaparátů. Ten doslova řekl, že HP nemá v tomto okamžiku ambice přinést na trh převratně nový či nejvýkonnější model digitálního fotoaparátu, protože by tím oslovilo jen pouze velmi úzkou skupinu uživatelů. Dlouhodobý cíl HP je najít takovou poměr sofistikovanosti a jednoduchosti užívání, aby byl digitální fotoaparát nejen přístupný pro širokou fotografickou veřejnost, ale aby pro ní představoval řešení komfortní a zejména přirozené.
V praxi tato strategie vypadá tak, že HP nabízí v tomto okamžiku jedny z nejjednodušších fotoaparátů na trhu. Nejjednodušší ve všech ohledech, tedy kromě ovládání i ve funkčnosti, což není uvnitř HP považováno za nevýhodu. Paní Mary Peery konstatovala, že HP má samozřejmě celou řadu podmětů od uživatelů, že by chtěli víc manuálních funkcí a chce jim v dlouhodobějším časovém horizontu vyhovět, ale pouze pod podmínkou, že nebude narušen stávající styl a úroveň jednoduchosti ovládání.
Mimochodem HP v tomto okamžiku vůbec neuvažuje o segmentu digitálních zrcadlovek či dokonce profesionálních digitálních fotoaparátů. Jeho cílem je výhradně masový trh, takže například interně nepovažuje za nejvážnější konkurenci Canon či Nikon, nýbrž Sony, které se soustřeďuje na stejný segment trhu.

Dopomoci k zmíněné pozici výrobce číslo jedna by měla HP paradoxně dopomoci vize digitální fotografie odpoutané od osobního počítače. HP, přestože je tradičním IT výrobcem cítí, že masový trh by mnohem raději pracoval s digitální fotografií v obývacím pokoji jako se spotřební elektronikou, než jako počítačovou grafikou na PC. Dle paní Peery je tento trend jasně patrný, a přestože digitální fotografie jistě v nejbližších letech zcela neopustí osobní počítač, HP se snaží maximálně přiblížit práci s ovladači a dodávaným softwarem standardům práce se spotřební elektronikou.
Příkladem cesty od PC do obývacího pokoje je funkce InstantShare v kombinaci s Memory Diskem. Nové digitální fotoaparáty HP lze nakonfigurovat tak, že v okamžiku kdy mám v přístroji připravené fotografie, tak jej pouze vložím do synchronizační kolébky a na zmáčknutí jediného tlačítka se snímky přenesou do PC, upraví a vypálí na CD ve formátu, který lze komfortně přehrávat na stolním DVD přehrávači.

Dalším stavebním kamenem pro HP je prodejní kanál, který je díky úspěchu v oblasti stolního tisku a skenerů dnes jedním z nejlepších i v Evropě. HP již dávno neprodává pouze přes klasický IT distribuční kanál, i když dle našich odhadů představuje právě IT kanál dnes v ČR nejvýznamnější roli v celé digitální fotografii. HP je i velice dobře zavedeno v retail kanálu, v řetězcích a dokonce má zejména po odkoupení Compaqu i velmi dobře propracované řešení pro přímý on-line a telefonický prodej. Toto všechno může HP doslova závidět většina ostatních výrobců digitálních fotoaparátů a to zejména v celoevropském měřítku.

Posledním důležitým strategickým tahem HP je hledání uceleného řešení pro celou oblast digital imagingu. Již nyní HP úspěšně nabízí tisková řešení pro práci s digitální fotografií pro všechny segmenty. Od domácího inkoustového tisku, přes kancelářské prostředí, velkoformátový tisk, až po retailové řešení a produkční stroje. V posledních dvou oblastech HP hodlá těžit z odkupu společnosti Indigo a ze spolupráce s Kodakem, ze které vzešel systém Phogenix. A samozřejmě HP nechybí ani v oblasti záznamu, tedy ani v nabídce digitálních fotoaparátů a skenerů.

Plán stát se jedničkou na celosvětovém a potažmo i celoevropském trhu je velmi smělý a je otázkou zda a kdy se jej podaří realizovat. V tomto okamžiku se HP na jednotlivých evropských trzích pohybuje někde mezi třetím až šestým místem, s tím že například u nás je dle našich odhadů číslem číslo 3. Pokud však opravdu tak dramaticky poroste počet začínajících a nenáročných domácích uživatelů, jak HP očekává, může být výrazný nárůst podílu na trhu poměrně reálny. Většina konkurentů sice nabízí i řešení pro tento segment, ale HP a Sony jsou asi jediní, kdo se dnes mohou pochlubit velmi dobře propracovanou a zejména lidově zaměřenou produktovou řadu pro masový trh. Navíc novinky, které nás čekají v nejbližších měsících ze strany HP posunují i technologickou laťku výrazně výš, než je současný stav.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: