Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální fotografie
Mamiya DL28: Nové řešení v oblasti středoformátu
23. října 2008, 00.00 | Mamiya oznámila levnější řešení v oblasti středoformátu. Jedná se o středoformátový systém Mamiya DL28. Za cenu cca 14 999 USD nabízí k prodeji aparát středoformátový Mamiya 645AFD III v kombinaci s 28 Mpix digitální stěnou Aptus-II 6 od firmy Leaf. Tato digitální stěna nabízí 16bitové zpracování dat a atraktivní dynamický rozsah v rozmezí 12 EV. Pojďme si o tomto systému říci trochu více.
Bezplatný balík kancelářských aplikací OpenOffice.org, vznikající díky nezávislé vývojářské komunitě a společnostem, jako jsou Sun Microsystems, IBM, Novell či Google, je stále ambicióznější bezplatnou alternativou Microsoft Office. I když v podnikovém prostředí budou produkty Microsoftu kvůli potřebě zachování komplexnějších workflow a nutnosti stoprocentní kompatibility stále dominovat, v domácnostech, menších kancelářích, ale také třeba státních institucích či na pracovištích publikačního průmyslu se OpenOffice.org těší stále větší oblibě. Důvodem přitom není jen nulová cena daného balíku, ale i jeho multiplatformnost (Windows, Mac OS X, Linux, Unix) a škála funkcí, která se stále rozrůstá, a v některých ohledech již Microsoft Office nejen dohání, ale i předčí. Jasným důkazem daného vývoje je nedávno představená podoba OpenOffice.org 3.0, kterou bychom rádi blíže představili v tomto článku.
Nativní port pro Mac OS X
Jednou z nejdůležitějších novinek nové OpenOffice je to, že je nyní k dispozici coby plně nativní port pro prostředí Aqua v Mac OS X. Dosud zde byla k dispozici buďto portace pro prostředí X11 či též NeoOffice.
Nový Mac port OpenOffice je k dispozici pro platformy Intel i PowerPC. Dle tvrzení z produktových stránek je produkt velmi stabilní a rovněž s výkonem by neměly být problémy. Pochlubit se může i tím, že nabízí omezenou podporu VBA maker a nástroj Solver, obě tyto vlastnosti v současnosti postrádá Microsoft Office 2008. Nová macovská podoba by měla podporovat API Mac OS X pro přístupnost lépe, nežli mnohé Mac OS X aplikace. Vzhledem k existenci iWork 08 již není potřeba OpenOffice.org tak palčivá, a je třeba říci, že Pages, Numbers a Keynote nabízí uživateli podstatě víc "pravých macovských" vlastností a postupů, včetně velmi pěkných designů vytvářených dokumentů a prezentací, ne každý je ale ochoten za dané aplikace platit. Navíc je zde takto další prostředek dovolující snadno otevřít a zobrazit Microsoft Office dokumenty i v jejich nejnovějších verzích a vedle toho snadno zpracovat dokumenty v mnoha dalších formátech, včetně různých XML dialektů a také třeba PDF (viz výklad níže).
Import a editace PDF
Další poměrně zásadní, byť zatím jen experimentální novinkou je možnost importovat a poté zpracovat PDF dokumenty v prostředí OpenOffice. Dosud disponoval daný produkt pouze poměrně propracovanou funkcí pro export do daného formátu, která mimochodem od nějaké doby podporuje i standard pro archivaci PDF/A-1 a dovoluje nastavit jak zabezpečení, tak řadu vlastností vytvářeného PDF dokumentu použitých pak při jeho prohlížení v prostředí Adobe Readeru či jiných prohlížečů. Nyní - po vzoru open source aplikací jako je Inkscape 0.46 či komerčních převodníků ve stylu Nuance PDF Converter Professional - dovoluje OpenOffice i zpracování v opačném směru, které se může hodit zejména u PDF dokumentů, pro které již nejsou k dispozici jejich zdrojové soubory (přičemž se samozřejmě naskýtá i jiná možnost zpracování zdrojů takovéhoto dokumentu, tj.např. jejich extrahování třeba s pomocí Adobe Readeru a následné vložení do normálních dokumentů OpenOffice).
Import je založen na Sun PDF Import Extension (betaverze), kterou si musí uživatelé stáhnout a instalovat dodatečně. K dispozici je přitom pro většinu podporovaných platforem, v Mac OS X je nicméně (zatím?) k dispozici pouze Intel, nikoli tedy PowerPC podoba. Po instalaci se nabízí možnost otevření dokumentu v Draw či Impress (později má být k dispozici i otevření ve Writeru), a to k základním úpravám typu změny několika málo údajů, odstranění určitého úseku textu apod. Zpracování PDF formulářů zatím není podporováno, rovněž další prvky jsou převáděny s omezeními.
Podporován je pak i export s pomocí dané extenze do tzv. hybridního PDF dokumentu, což je PDF dokument s vloženým zdrojovým souborem, tedy ODF dokumentem. Uživatel OpenOffice či StarOffice otevře dokument jako ODF, uživatel, který má k dispozici jen PDF prohlížeč pak coby PDF dokument. Jedná se zde o poměrně zajímavou experimentální platformu pro přenos informací, jejíž nevýhoda spočívá například v tom, že generované dokumenty mají pochopitelně větší objem nežli samostatné PDF či ODF vyjádření.
ODF 1.2
Nová OpenOffice v podstatě s předstihem podporuje vlastnosti blížící se nové verze ISO standardu OpenDocument 1.2. Ta přináší mimo jiné výkonný jazyk matematických formulí a dále sofistikovaný metadatový model založený na W3C standardech RDF a OWL. O podporu daného formátu má zájem stále více organizací a podniků a přibývá jeho podpora v různých aplikacích.
Rozšířená kompatibilita s Microsoft Office
OpenOffice nyní umí načítat nejen binární formáty dřívějších podob Microsoft Office (DOC, XLS, PPT aj. - dá se předpokládat, že kompatibilita by nyní měla být lepší nežli dříve, namísto reverzního inženýrství lze od února využívat specifikace zveřejněné Microsoftem), ale i na XML založené formáty Office 2007 a 2008 (DOCX, XLSX, PPTX aj.). To znamená, že je jednak možná výměna dokumentů mezi uživateli OpenOffice.org na straně jedné a uživateli Microsoft Office na straně druhé, a dále se takto nabízí možnost, jak snadno otevřít dodaný podklad například na pracovišti předtiskové přípravy, které nechce zbytečně investovat do Microsoft Office.
Writer
Nová podoba textového procesoru Writer nyní nabízí některá drobná, ale praktická vylepšení. Konkrétně je nyní možno zobrazit vícero stránek téhož dokumentu, což usnadní procházení a editaci dokumentu, velikost zobrazení lze plynule měnit pomocí odpovídajícího posuvníku. Rozšířena byla funkce pro poznámky, ty jsou nyní zobrazeny v boxech na okraji dokumentu, což přináší lepší čitelnost nežli dosavadní poznámky vložené v textu. Poznámky různých uživatelů jsou navíc odlišeny barvami a údaji o datu a čase.
Calc
Hodně novinek se dočkal tabulkový procesor Calc. Výše byla již zmíněna funkce Solver (Řešitel) pro řešení optimalizačních problémů. Zajímavá je funkce dovolující skupinovou spolupráci na tabulce prostřednictvím online sdílení. Tabulky nyní mohou schraňovat podstatně více dat nežli dříve, neboť mohou mít až 1 024 sloupců narozdíl od dřívějších 256. Rozšířeny byly také možnosti grafů, a to o vykreslení error bars, regresivních rovnic a korelačních koeficientů.
Impress
Prezentační program Impress nyní dovoluje ve svých prezentacích používat nativně tabulky. Nyní tedy nefungují jako vložený Calc objekt, ale přímo jako součást dokumentu Impressu a rovnou je zde lze editovat. Vylepšeny pak byly možnosti ořezu obrazové informace, a to nejen v Impress, ale i kreslicím programu Draw.
Závěrem
V tomto článku jsme se selektivně věnovali jen těm nejzásadnějším novinkám, které OpenOffice.org 3.0 přinesla. Další podrobnosti lze dohledat na stránkách projektu, zejména zde.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024