Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
Má šanci jednorázová digitální fotografie?
SIngle Use Digital
5. srpna 2003, 00.00 | Jednorázové filmové fotoaparáty jsou zejména na západě stále oblíbenější. Pokud je ztratíte, zničíte či vám jsou ukradeny, ztráta není tolik bolestivá a navíc pořizovací náklady jsou minimální. Je možné stejný model aplikovat i v digitální fotografii?
Myšlenka jednorázových filmových fotoaparátů je poměrně jednoduchá a ekonomicky fungující. Pro příležitostné fotografy je i klasický kompakt s cenou často překračující tisíc korun zbytečným luxusem, protože za rok nafotí doslova desítky snímků. Proto se jim vyplatí koupit jednoduchý jednorázový fotoaparát, jehož cena se blíží ceně samotného filmu. Po dofocení filmu odevzdají celý fotoaparát do sběrny a vyzvednou si fotografie, čímž celá transakce končí. V USA tvoří zakázky z jednorázových fotoaparátů skoro 20% všech klasických fotografií, což jednoznačně svědčí o obrovském konceptu na trhu.
Proč jednorázový digitální fotoaparát?
Možná vás napadla otázka, proč měnit zavedený model s jednorázovými filmovými fotoaparáty. Důvody jsou dva a oba by mohly teoreticky fungovat. Prvním je pochopitelně ekonomika. Digitální fotoaparát nepotřebuje filmový materiál a lze prakticky 100% recyklovat a opakovaně používat s minimálními náklady. Navíc zpracovatel ušetří i na zpracování fotografií, protože odpadá vyvolání negativu.
Druhým důvodem může být uživatelský komfort. Digitální fotoaparát jednodušeji a spolehlivěji dokáže fungovat zcela automaticky. Navíc pokud by byl vybaven displejem a možností mazání, znamenal by řádové zlepšení fotografií.
Takto by měl vypadat jednorázový digitální fotoaparát
V čem se liší jednorázový digitál a klasika?
Z pohledu jednorázové fotografie se digitální technika od analogové liší v řadě drobných niancí. Základním rozdílem je však to, že výrobní náklady digitálního jednorázového fotoaparátu jsou až o řád vyšší než náklady na výrobu filmového jednorázového fotoaparátu. Společnost, která by tedy chtěla uvést digitální koncept v praxi, musí zajistit to, že se jí budou fotoaparáty vracet a že je bude schopna opakovaně používat. Co je podmínkou takového modelu?
Konstrukce
Jednoznačně bude muset jít o co nejjednodušší fotoaparát, aby jeho výrobní náklady nebyly extrémní. Podle našeho názoru by mohlo jít o fotoaparát s rozlišením 2MPix, s fixním objektivem a interní cca 16MB pamětí. Fotoaparát může být jednoduchý, ale zároveň musí být natolik odolný, aby se dala předpokládat jeho rozumná životnost, která zaplatí jeho výrobu. Prodej jednorázových digitálních fotoaparátů tedy bude muset fungovat jako jejich "zapůjčení" bez zálohy.
Bez baterií to nepůjde
Bohužel ani digitální jednorázový fotoaparát se však neobejde bez spotřebního materiálu. U jednorázového modelu si totiž výrobce nemůže dovolit použít akumulátor, protože pak by musel k fotoaparátu dodávat i síťový zdroj, což by vše prodražilo a zkomplikovalo. Nelze předem odhadnou jak dlouho bude fotograf přístroj používat a kolik energie bude potřebovat.
Jak zajistit výdělek?
Vzhledem k tomu, že u digitálního jednorázového fotoaparátu bude ekonomika dost závislá na ceně zpracování, musí výrobce/prodejce zajistit to, že uživatel nebude fotoaparát používat aniž by si přišel nechat zpracovat fotografie. To znamená žádné USB rozhraní, žádné paměťové karty a nejlépe ani žádný JPEG. Jen syrová data uložená v interní paměti se specifickým rozhraním, které bude mít k dispozici jen zpracovatel.
Je to finančně únosné?
Pokud to shrneme, tak bude ekonomika jednorázového digitálního fotoaparátu dost napjatá. Pokud si uvědomíme, že nejlevnější digitální fotoaparáty stojí 50 - 100USD a jednorázový digitální fotoaparát může konkurovat filmu pouze s cenou kolem 10USD. To znamená, že pro zachování efektivity bude potřeba fotoaparát 5x až 10x "otočit", aby se zaplatil. Nemluvě o tom, že aby byla kvalita fotografií rozumná, může být výrobní cena ještě vyšší.
Svojí roli bude hrát i nutnost použití speciálního čtecího zařízení a digitálního minilabu, takže prodej a sběr těchto jednorázových přístrojů si nebude moci dovolit každý.
Fikce nebo realita?
Pokud vám připadá celá myšlenka příliš šílená, tak vězte, že se chystá její realizace. Ritz Camera, největší řetězec foto prodejen v USA, oznámil, že začne nabízet jednorázové digitální fotoaparáty za 11USD. Zda se celý projekt zdaří není příliš jasné, protože v ceně není započítáno zpracování fotografií a zatím nebylo oznámeno, kolik bude cena zpracování. Navíc Ritz Camera zvolil opravdu velmi jednoduchý neznačkový fotoaparát bez LCD displeje, který zas tolik vyšší komfort než filmový jednorázový fotoaparát nenabídne.
Přesto je pravděpodobné, že nejde o jediný pokus, kterého se dočkáme. Při dostatečném rozšíření a zajištění dostatečného počtu "recyklací" digitálního fotoaparátu by tento model mohl nabídnout velmi dobrou ekonomiku. Zatím to však vypadá, že jde o technologiko-ekonomický oříšek, který potřebuje svůj čas.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024