Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Digitální fotografie
Lexar Digital Film Reader
Lexar Digital Film Reader
22. ledna 2001, 00.00 | I na českém trhu je již dostupná klasická univerzální čtečka paměťových karet Lexar Digital Film Reader. Bohužel ani skvělá značka není zárukou bezchybnosti. Více v naší recenzi.
S tím, jak společnost Olympus C&S zahájila počátkem letošního roku distribuci produktů Lexar Media v ČR se nám otevřela možnost tyto produkty v redakci testovat. Jako první přišel na řadu Digital Film Reader, tedy univerzální USB čtečka paměťových karet. A jaký udělal dojem?
Specifikace
Čtečka o rozměrech 84 x 124 x 23 mm se k počítači připojuje prostřednictvím USB rozhraní a má dva samostatné sloty. První je typu PCMCIA II a druhý je určen pro paměti SmartMedia. V případě SmartMedia (SSFDC) karet je použití jednoznačné. V případě prvního slotu je na uživateli, zda vloží PCMCIA paměť či použije redukci. V dodávce je redukce pro paměti CompactFlash I, takže okamžitě po zakoupení je možno pracovat s pamětmi typu CF, SmartMedia či PCMCIA. Nicméně s patřičnou PC Card redukcí lze bez problémů pracovat i s Memory Stickem, MMC, SD a dalšími typy pamětí. Jediný problém představují paměti CF II, pro které není slot dostatečně vysoký.
Design
U produktů určených pro širokou uživatelskou základnu hraje velmi důležitou roli i design zařízení. Reader je vyveden v poloprůhledném fialovém provedení, které působí moderním a svěžím dojmem. Tvarově je zařízení poměrně konzervativní, takže ani na kancelářském stole nepůsobí rušivě. Atypická barva a poloprůhlednost připomínají styl počítačů Apple, ale podle našeho názoru paradoxně zvolená barva s Macintoshi moc neladí. Mnohem lépe působí jako netradiční doplněk klasické PC šedi.
Instalace
Dle návodu Lexar DigitalFilmReader podporuje pouze operační systémy Windows 98 a MacOS 8.5. Dodávané ovladače navíc způsobují problémy s některými typy pamětí, takže všem vřele doporučujeme z Internetu stáhnout poslední ovladače, který rozšiřují seznam podporovaných systémů o Windows 2000/Me a řeší řadu problémů.
Bohužel ani poslední ovladač není ideální. Lexar nepodporuje standardní instalaci hardwaru ve Windows, takže ještě před připojením čtečky je nutné spustit instalaci ovladačů a restartovat počítač. Restart je bohužel nutný pod všemi systémy, což je u USB zařízení mrzuté.
Je škoda, že ovladače jsou takto neprakticky koncipované, protože jejich instalace je jediným kazem na kráse zařízení.
Použití
Po korektní instalaci ovladačů se již čtečka chová dle všech zvyklostí. Může být kdykoli připojena či odpojena od počítače, s paměťovými kartami je také manipulace zcela volná. Samozřejmě je na uživateli, aby si ohlídal situaci, kdy se s pamětí pracuje, protože v tomto okamžiku není vhodné s pamětí manipulovat.
Příjemnou vlastností zařízení je možnost pracovat se dvěmi paměťovými kartami současně. Počítač vidí čtečku jako dva samostatné externí disky, což je ideální řešení. Zařízení tedy umožňuje například kopírování mezi SmartMedia a CompactFlash kartou. Data se sice přenášejí do počítače a následně zpět na druhou kartu, ale rychlost kupodivu klesá minimálně.
Samotná čtečka je uživatelsky velice snadno ovladatelná. Kromě tlačítka pro vysouvání z PC Card slotu neobsahuje jediný ovládací prvek. Po vložení paměťové karty se v systému objeví dvě výměnné jednotky a uživatel ji může okamžitě používat. O stavu zařízení informují dvě LED diody přímo na čtečce. Zelená informuje o připojení k počítači a červená o přenosu dat. Bohužel není rozlišeno, ze které karty přenos právě probíhá,ani zda jde o čtení či zápis.
Praktická zkušenost
O problémech s instalací jsme již hovořili. Rozhodně doporučujeme si před prvním použitím sehnat ovladač verze 4.2 či vyšší. S nižší verzí jsme zažili řadu nepříjemných překvapení. Je překvapující, že tak renomovaný výrobce nedokázal zajistit odpovídající kvalitu ovladačů již při uvedení produktu na trh.
Po korektní instalaci se však Digital Film Reader stává velice dobrým služebníkem. Provoz byl po dobu čtrnáctidenního testování zcela bezproblémový. Vyzkoušeli jsme zařízení s paměťovými kartami celkem pěti různých značek a tří různých typů. Se všemi pracovala čtečka bez problémů a přenosová rychlost neklesala pod 900kB/s.
Koncepce dvou nezávislých slotů je ideální pro ty uživatele, pro které je denní nutností práce s různými typy pamětí. Snadné kopírování a jednoduchost obsluhy je v tomto ohledu velmi příjemná.
Hodnocení
Lexar Digital Film Reader je po hardwarové stránce bezproblémové a velice praktické zařízení. I design zařízení je povedený, takže uživatelé budou jistě spokojeni. K tomu si přidejme celosvětově uznávanou značku a překvapivě příznivou cenu 4790 Kč včetně DPH. To všechno jednoznačně hovoří pro koupi tohoto zařízení, pokud využijete jeho univerzálnost. Jedinou nevýhodou je nutnost stahování posledních ovladačů z Internetu, kterou bychom u takto renomovaného výrobce nečekali.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024