Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Digitální fotografie
Letem světem pozoruhodných fotografií
18. dubna 2011, 00.00 | V dnešním článku vás opět nasměrujeme na velmi zajímavé snímky, které stojí za to vidět. Na své si v něm přijdou příznivci reportážní, umělecké i přírodovědecké fotografie. Proto se pohodlně usaďte a nechte se příjemně inspirovat před nadcházejícím víkendem.
Náš imaginární výlet po stopách pozoruhodných snímků odstartujeme na stránkách zpravodajské agentury Reuters. Na jejích internetových stránkách totiž mimo jiné vyšly dva soubory fotografií, které podle nás stojí za povšimnutí. Předně vám doporučujeme si projít výběr těch nejlepších fotografií, jež byly pořízeny v březnu 2011. Naleznete zde 90 snímků, ze kterých nás osobně nejvíce zaujal krásný portrét účastníka karnevalového průvodu v městě Olinda na severovýchodě Brazílie. Tento reportážní portrét od Jorge Silvy v sobě snoubí několik motivů, které k sobě účinně přitahují pozornost diváka. Kromě pestrobarevnosti nás také upoutal vysoký emocionální náboj, jenž přímo čiší z tváře a očí neznámého muže.
Na webu Reuters se nám rovněž líbí soubor „Intangible“ („Nedefinovatelný“) z edice „Photo Focus“, obsahující 20 fotografií, z nichž každá disponuje jakýmsi zvláštním přesahem a atmosférou. Tyto aspekty nutí diváka nad snímkem přemýšlet a ne ho jen zbrkle přeskočit. Například fotografie od Ahmada Masooda zachycující skokana do vody má doslova „meditativní“ nádech.
Za jasně čitelné poselství v duchu globálního humanismu můžeme označit snímky uveřejněné v rámci fotografické přílohy novin The Sacramento Bee. Je to velmi zdařilá sbírka reportážních fotografií, zachycujících každodenní život obyčejných lidí z celého světa. Po jejím shlédnutí aspoň na chvilku dostanete pocit, že zpravodajské fotografie ze světa nemusejí dokumentovat jen válečné běsnění nebo humanitární či jiné katastrofy. Pokud bychom z uvedeného cyklu měli „vypíchnout“ nějakou fotografii, tak to bude tento snímek, který velmi rafinovaně používá kompoziční metodu rámování.
Kvalitní fotoreportáž (naleznete ji na stránkách Totallycoolpix.com) z prostředí bojových sportů od teprve 22-letého fotografa Williama Burkhardta (ten používá profi zrcadlovku Canon EOS 5D Mark II a objektiv 28-70 mm f2,8) nás zaujala hlavně svou syrovostí. Každá jeho fotografie dokonale zachycuje dynamiku a agresivní náboj - tedy prvky, které neodmyslitelně patří k bojovým sportům jako takovým. Burkhardt expresivitu svých fotografií ještě podtrhuje specifickým postprocesingem (vysoký kontrast, specifická barevnost, ztmavování okrajů fotografií apod.). Pokud se tedy chystáte pořídit z oblasti sportu subjektivní dokument, mohou pro vás být tyto fotografie cennou inspirací.
Chystáte se pořídit mysteriózní fotografie lidí a nevíte jak na to? Co třeba zkusit fotografovat pod vodou, kde máte spoustu možností pořídit originální fotografie? Na serveru Fubiz.net jsou publikovány úžasné fotografie lidí vznášejících se ve vodě, které vytvořil fotograf Hugh Hamilton. Jeho snímky jsou nabité magickou atmosférou a působí velmi snově. Tento fotograf ale zaujme také studiovými akty, ve kterých působivě pracuje s motivem obrysů ženské postavy vystupující z černě zbarveného prostoru.
Na stejných stránkách nás rovněž zaujala sbírka brilantních makrofotografií „Underwater Experiments“ („Podvodní experimenty“) podmořských živočichů od ruského fotografa Alexandra Semenovova. Jeho fotografie nás uhranuly svou čistotou, zářivou barevností a bohatým podáním velkého množství nejrůznějších detailů mořských živočichů. Třeba tato fotografie světélkující medúzy nás dokonale nadchla. Ale i před ostatními makrofotografiemi Semenovova není možné udělat nic jiného, než uznale smeknout. Bravo!
Nyní přicházejí na řadu fotografie zachycující přírodní krásy světa kolem nás. Kde takové fotografie najít? No přece na stránkách legendárního časopisu National Geographic. Určitě zde nepřehlédněte výběr nejlepších snímků, které v březnu vytvořili fotografové zmiňovaného časopisu. Svou neobvyklou tonalitou nás například upoutala fotografie Vincenta J. Musiho, na které je zobrazena kazašská žena dojící koňské mléko.
Náš článek uzavřeme pohledem na fotografie, kde hraje „pré“ využívání pohybové neostrosti, které lze dosáhnout využitím delších expozičních časů při fotografování. Z této sbírky fotografií je jednoznačně naším favoritem snímek běžících mustangů, který díky použité panning technice působí velmi výtvarně. Přejeme vám v každém ohledu příjemnou inspirativní podívanou.
Zdroje:
Reuters.com
Sacbee.com
Totallycoolpix.com
Fubiz.net
Nationalgeographic.com
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024