Kudy cesta nevede... - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Kudy cesta nevede...

23. října 2000, 00.00 | Silný konkurenční boj vede v digitální fotografii nejen k rychlému vývoji, ale i občasnému promíjení drobných nešvarů. Jak dlouho však mohou být uživatelé tolerantní?

Konkurence je záležitostí veskrze prospěšnou, o čemž asi málokdo bude pochybovat. Speciálně pro tak mladý obor, jakým je digitální fotografie, je konkurenční boj doslova hybnou pákou. Bohužel silná konkurence může paradoxně způsobit uživatelům i nemalé starosti. On boj o tak perspektivní trh, jakým je prodej digitálních fotoaparátů, vede výrobce občas k nepříjemným kompromisům. Podívejme se na tři nejpalčivější problémy, které se pomalu začínají objevovat v této oblasti.

Představení - uvedení - prodej
Nevím zda jste si toho všimli, ale rozdíl mezi těmito slovíčky může být víc jak půl roku. Výrobci ve snaze předehnat konkurenci či ji naopak dohnat představují produkty, u kterých ani není příliš jasné jak vlastně budou vypadat. Přitom se ani nepoužívá termín prototyp, ale hovoří se o předprodukčních vzorcích a předběžných specifikacích. Pak následuje takzvané uvedení na trh. To většinou spočívá v prodeji několika tisíc kusů fotoaparátů na zkušebním trhu, kterým bývá většinou Japonsko. Důvod? Rozjetí masové sériové výroby chvíli trvá a ne vždy jsou v dostatečném množství k dispozici OEM komponenty. Japonsko je nejdůležitějším trhem, a proto má prioritu i co se týče dodávek. No a když se všechno vychytá, tak se začne dodávat na všechny ostatní trhy.
Pro ilustraci si můžeme uvést například fotoaparát Fujifilm FinePix 4900Z. Ten byl oznámen před několika měsíci, nyní přichází velice opatrně na Japonský a americký trh. Ostatní zatím marně čekají. A podobně na tom jsou i další modely mnoha konkurenčních značek. Prostě vývoj stále více předbíhá výrobu.

Firmware
Již delší dobu je součástí digitálních fotoaparátů takzvaný firmware. Jde vlastně o program, který ovládá jednotlivé součásti fotoaparátů a zajišťuje tak funkčnost přístroje. Na tom by nebylo nic divného, podobně jsou řešeny třeba počítače či mobilní telefony. Bohužel vyrobit plně funkční firmware není vůbec snadné a vyžaduje to čas. A právě zde je zádrhel, protože času není v silné konkurenci nikdy dost. Vývoj je věc prospěšná, přesto by mělo být dobrým zvykem, že i verze 1.1 bude funkční a zcela stabilní. Praxe se však pomalu začíná blížit opačné situaci, při které výrobce ještě po uvedení produktu dolaďuje funkčnost přístroje.

Podpora
A jsme u dalšího oříšku. Rychlý vývoj zkrátil produkční cyklus digitálních fotoaparátů na 6 měsíců. To znamená, že jednou za půl roku přijdou na trh nové fotoaparáty, které prodejci neznají. Logickým důsledkem je nedostatečná podpora, kterou uživatelé pochopitelně trpí. Návody jsou stále obecnější, aby jejich příprava nebyla tolik náročná, prodejci a dokonce i technici se z počátku musí s fotoaparátem naučit pracovat a uživatel je osamocen. Netvrdím, že je to problém všech výrobců, ale drtivá většina návodů obsahuje fatální chyby způsobené nedostatkem času na jejich korektní přípravu.

Nerad bych, aby tento článek vyzněl zpátečnicky či příliš kriticky. Pro digitální fotografii je bezesporu velmi důležité rychle dosáhnout masového rozšíření a dalšího technického pokroku. Přesto jsem přesvědčen, že by výrobci neměli zapomínat na to, že dobrá značka je velice cenný artikl. Zklamat uživatele je velice snadné, ale napravit si pošramocenou pověst trvá léta.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: