Konica Minolta Dynax 5D - levnější DSLR zrcadlovka se stabilizací - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Konica Minolta Dynax 5D - levnější DSLR zrcadlovka se stabilizací

19. července 2005, 00.00 | V minulém roce začala Konica Minolta prodávat první digitální zrcadlovku se stabilizací snímače. Jednalo se o velmi povedený model, který nabízel osvědčené kvalitní ovládání z klasických zrcadlovek. Nevýhodou však byla vysoká cena, což se nyní KM snaží vylepšit uvedením levnějšího modelu Dynax 5D, který nabízí rozlišení 6,1 MPix, stabilizaci snímače Anti-Shake, velký displej a výměnné objektivy.

V minulém roce začala společnost Konica Minolta prodávat první digitální zrcadlovku se stabilizací snímače Dynax 7D. Jednalo se o velmi povedený model, který nabízel osvědčené kvalitní ovládání z klasických zrcadlovek. Nevýhodou však byla vysoká cena, což se nyní KM snaží vylepšit uvedením levnějšího modelu Dynax 5D, který nabízí rozlišení 6,1 MPix, stabilizaci snímače Anti-Shake, velký displej a výměnné objektivy.

Konstrukce a design
Základní myšlenka konstrukce je stejná jako u 7D, ovšem již při prvním pohledu lze pozorovat menší počet ovládacích prvků a celkové zjednodušení. Díky tomu je však také Dynax 5D menší a lehčí než jeho starší sourozenec. Tělo je vyrobeno z tvrzeného plastu.
Na přední straně je bajonet pro objektivy (Minolta A), který má vedle sebe uvolňovací pojistku. Tlačítko pro náhled hloubky ostrosti je umístěno vlevo pod bajonetem. Přepínač mezi automatickým a manuálním zaostřováním je na levé straně přístroje v blízkosti bajonetu. Pravá strana ukrývá pod krytkou slot paměťové karty a konektory pro USB a A/V. Horní strana doznala velkých změn i když je vybavena dvojicí otočných ovladačů, jejichž funkce byly zjednodušeny, nebo redukovány. Ovladač na pravé části horní strany stále slouží pro volbu expozičního režimu, ovšem odpadla nutnost stisknutí pojistky pro jeho otočení a jsou zde navíc scénické režimy. Levý ovladač slouží pro nastavení vyvážení bílé barvy. Mezi ovladači je umístěn vestavěný blesk s poměrně velkým zdvihem a sáňkami pro připojení externího blesku. Na pravé části horní strany nad gripem jsou tlačítka pro nastavení sériového snímání a citlivosti snímače, multifunkční kolečko a samozřejmě také tlačítko spouště.
Odtučňovací kůře neunikla ani zadní strana, kde je stále umístěn velký displej se senzory pro jeho automatické zhasínání při přiblížení hledáčku k oku (nebo jakémukoliv objektu). Nalevo od displeje je řada čtyř tlačítek pro aktivaci menu, ovládání displeje a mazání a prohlížení snímků. V levém horním rohu je dvoupolohový posuvný přepínač pro zapnutí a vypnutí fotoaparátu, stejně jako u Dynax 7D. Napravo od displeje je křížový ovladač s potvrzovacím tlačítkem a přepínač pro aktivaci stabilizace snímače. V pravém horním rohu jsou tři tlačítka, kde prvnímu lze zřejmě přiřadit jednu z nabízených funkcí, druhé slouží pro nastavení kompenzace expozice a třetí blokuje naměřenou expozici. Dvě z těchto tlačítek také slouží pro přibližování snímků v režimu prohlížení. Oproti Dynax 7D pak na zadní straně chybí multifunkční kolečko.
Šířka těla je 131 mm, výška 93 mm a hloubka 67 mm. Hmotnost bez baterie a paměťové karty je cca 590g. Na rozdíl od Dynaxu 7D, který měl rozměry 150 x 106 x 77,5 mm je tedy tělo o poznání kompaktnější.

Technická specifikace
Použitý CCD snímač má efektivní rozlišení 6,1 MPix a umožňuje pořizovat snímky s rozlišením 3 008 x 2 000, 2 256 x 1 496 a 1 504 x 1 000 bodů s citlivostí ISO 100, 200, 400, 800, 1 600 a 3 200 ve formátu JPEG a RAW. Na výběr máme barevné prostory sRGB a Adobe RGB. V sRGB prostoru můžeme také používat barevné filtry: natural, natural plus, portrét, krajina, černobílý apod. Kontrast, ostrost a saturaci lze nastavit v 5 stupních. O zpracování obrazu se stará obrazový procesor CxProcess™ III. Obrazový snímač je vybaven stabilizací, která jej posouvá v závislosti na chvění fotoaparátu. Pro expozice delší než 1s je zde možnost aktivace redukce šumu.
Bajonet fotoaparátu podporuje veškeré objektivy s bajonetem Minolta A. Optický TTL hledáček s možností dioptrické korekce má matnici Spherical Acute Matte, zorné pole cca 95%, zvětšení 0,83x (s 50 mm objektivem zaostřeným na nekonečno při -1D). Automatické 9 bodové zaostřování pracuje na principu pasivního TTL měření kontrastu. Zvolit můžeme jeden z několika režimů, včetně kontinuálního a prediktivního zaostřování. K dispozici je i pomocné přisvícení autofokusu. Pro získání ekvivalentu ohniskové vzdálenosti se stejným úhlem záběru jako u kinofilmu musíme fyzickou ohniskovou vzdálenost objektivu násobit 1,5x.

TTL měření expozice můžeme nastavit na celoplošné segmentové, se zdůrazněným středem a bodové. O nastavení expozičních hodnot se může starat automatika, poloautomatické režimy s prioritou času a clony, nebo uživatel pomocí manuálního režimu. Vzhledem k zaměření přístroje na širší veřejnost, byly přidány i scénické režimy: portrét, sport, krajina, noční portrét a západ slunce. Automatiku lze ovlivňovat pomocí kompenzace expozice o +-2EV po 1/3EV krocích. Závěrka umí pracovat s časy od 1/4 000 s do 30 s, včetně režimu Bulb. Sériové snímání umí exponovat rychlostí 3 snímky za sekundu. Maximální počet je závislý na zvoleném rozlišení, tzn. v RAWu pořídíme max 5 snímků v RAW+JPEG jen 3 snímky. Fotoaparát disponuje funkcí, kterou zdědil po Dynaxu 7D. Tóny zachycené v oblastech s vysokým a nízkým jasem rozšiřují dynamický rozsah snímače CCD a upravují korekční křivky, čímž zajišťují přesnější reprodukci přechodů a potlačení šumu na fotografiích pořízených při nedostatečném osvětlení.
Vyvážení bílé barvy nabízí automatické měření, přednastavené hodnoty (slunečno, zataženo, stín, žárovka, zářivka a blesk), manuální měření a možnost nastavení číselné hodnoty 2 500 - 9 900 K v 19 krocích s možností kompenzace (purpurová/zelená). Vestavěný blesk se směrným číslem 12 nabízí kontrolu pomocí korekce záblesku a zvolit lze z režimů: vynucený, s redukcí červených očí, synchronizace s dlouhým časem závěrky a záblesk na konci expozice.
LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 2,5", disponuje 115 000 body a automaticky se vypíná pokud se k hledáčku přiblíží objekt na určitou vzdálenost (aby neoslňoval při používání hledáčku). Snímky se ukládají na paměťovou kartu CompactFlash (CF) typu I i II. S volitelným konvertorem lze použít i Secure Digital (SD) karty. Pro přenos dat je přístroj vybaven rozhraním USB 1.1. Využít také můžeme video výstup s formáty PAL a NTSC. Pro řízení tisku jsou zde standardy PRINT Image Matching III a PictBridge (přímý tisk bez přítomnosti počítače). Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor NP-400.

Shrnutí
Konica Minolta konečně reaguje na uvedení levnějších zrcadlovek na trh. Zejména Nikon svým modelem D50 tlačí ceny dolů, a tak poměrně drahá Dynax 7D ztrácela potenciální kupce, kterých bylo i tak málo díky vysoké ceně. Záleží tedy na nastavené ceně jak dobře se Dynax 5D uchytí. O ceně budeme informovat, jakmile se ji dozvíme.
Konica Minolta Dynax 5D nabízí výhodu stabilizace obrazu pomocí posuvu CCD snímače, což pomáhá pořídit ostré snímky i při delších časech. Není tak nutné kupovat speciální stabilizované objektivy, stabilizaci máme přímo v těle fotoaparátu.

::Technické parametry Konica Minolta 5D vs 7D
::Technické parametry Konica Minolta 5D vs Nikon D50 vs Canon 350D vs Pentax istDs vs Olympus E-300

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: