Konica - další nesmělý pokus s digitální fotografií? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Konica - další nesmělý pokus s digitální fotografií?

Konica KD news

31. května 2001, 00.00 | Pod značkou Konica se již brzy dočkáme dvou zcela nových digitálních fotoaparátů s rozlišením 2,1 a 3,34 mil. bodů. Odváží se tato značka razantněji nastoupit na trh s digitální fotografií?

Dnes vám představíme dvě novinky v oblasti digitální fotografie prezentované pod značkou Konica. Kdo by neznal filmové materiály této značky a ani ve fototechnice není Konica žádným nováčkem. Přesto v digitální fotografii nepatří mezi významné hráče a její produkty spadají spíš do sféry opatrného oťukávání možností nového trhu. I když možná právě nové modely by mohly znamenat citelný obrat v politice této společnosti.

Konica KD-200Z
První novinkou je nenápadný kompaktík s rozměry 100 x 61.5 x 30.5 mm a hmotností 220 g. Pod kovovým pláštěm se skrývá poměrně jednoduchý fotoaparát střední třídy vybavený CCD snímačem s rozlišením 2,1 mil. bodů a 3x optickým zoomem. Fotoaparát se striktně drží japonsky strohé kompaktní konstrukce bez výrazných tvarových či funkčních odlišností. Japonskému stylu odpovídá i zjednodušené ovládání a opravdu velmi malá tlačítka.
Vraťme se však k technickým parametrům. CCD snímač má úhlopříčku 1/2.7", efektivní rozlišení 1600 x 1200bodů a fixní citlivost ISO 100. Snímky se ukládají pouze ve formátu JPEG a to na dnes velmi moderní paměťové karty SD/MMC.
Fotoaparát je vybaven objektivem s ohniskovou vzdáleností 35 - 105 mm a světelností F2.8-F4.6. Tento objektiv průměrných parametrů potěší zejména možností úplného zasunutí do těla fotoaparátu v klidovém stavu.
Přístroj je zaměřen na méně náročné uživatele, takže nabízí pouze automatickou expozici, výběr balance bílé barvy z přednastavených hodnot a záznam videa ve formátu AVI s rozlišením 320 x 240 bodů. Datové rozhraní zajišťuje pochopitelně USB a pro prohlížení snímků slouží 1,5" LCD displej.

Konica KD-300Z
O něco více elegantním kompaktem je vyšší model KD-300Z. Rozměrově ještě menší (87 x 55 x 30 mm) a dokonce o trochu lehčí (210 g) model se může pochlubit mnohem bohatším ovládáním a o trochu sofistikovanějším vzezřením. Přesto oba přístroje nezapřou svojí jednoznačnou příbuznost.
Po technické stránce KD-300Z pochopitelně míří mnohem výš. Základem je CCD s rozlišením 3,34mil. bodů a volitelnou citlivostí 100/200/400ISO. Snímky lze kromě JPEGu ukládat i v TIFFu na paměťové karty SD/MMC.
Trochu paradoxně je třístovka vybavena horším objektivem. Rozsah ohniskových vzdáleností pouze 38-76 mm, světelnost F2.8-F3.5. Alespoň, že optika nabízí makro režim od 6 cm.
Vyšší třídě odpovídá i expoziční logika nabízející kromě automatiky i prioritní a manuální režim. Na výběr je i několik režimů AF ostření či manuální zaostření. Balance bílé barvy lze provést pomocí manuálního měření a je pochopitelně zachována i funkce videozáznamu. Příjemným vylepšením je napájení pomocí dodávaných Li-Ion akumulátorů.

Hodnocení
Oba dva maličkaté fotoaparáty by měly přijít na japonský trh již v červenci tohoto roku. Nižší model za necelých 550 USD, vyšší pak za stále poměrně slušných 710 USD. S největší pravděpodobností právě v Japonsku je šance na nějaký komerční úspěch, protože například u nás není pozice této značky nejrůžovější. Obecně se dá říct, že oba fotoaparáty nabízejí decentní design a navíc rozumný kompromis mezi funkční výbavou a cenou. Z druhé strany bohužel nepřinášejí nějakou výraznější konkurenční výhodu ve srovnání s mnohem zavedenějšími značkami digitální techniky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: