Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální fotografie
Kodak EasyShare P880 - širokoúhlá EVF v praxi
24. listopadu 2005, 00.00 | V následující recenzi jsme se podívali na zoubek novince - EVF modelu od Kodaku, s označením P880. Jedná se o širokoúhlou elektronickou zrcadlovku s efektivním rozlišením 8 MPix a 5,8x optickým zoomem, která nabízí například také manuální ostření.
{Základní popis}V následující recenzi jsme se podívali na zoubek novince - EVF modelu od Kodaku, honosící se označením P880 z populární řady EasyShare. Jedná se o širokoúhlou elektronickou zrcadlovku s efektivním rozlišením 8 MPix a 5,8x optickým zoomem, nabízející i manuální ostření, přičemž nejkratší ohnisko začíná na 24 mm. EasyShare P880 může nabídnout kromě konstrukce blízké pro DSLR přístroje, také spoustu užitečných funkcí, manuální režimy nebo velký 2,5" display. Výrobce aparátu, společnost Kodak, se se svým novým modelem snaží přiblížit opět o něco blíže pravým zrcadlovkám.
Konstrukce a design
Kodak EasyShare P880 představuje konstrukčně typického zástupce z řad elektronických (EVF) zrcadlovek. Plášť přístroje je z plastu, barevné provedení černé. Přední straně dominuje objektiv s možností mechanického ovládání zoomu a manuálního ostření (pomocí druhého - zadního prstence). Nad objektivem leží senzor pro automatické zaostřování a hned nad ním se ukrývá interní blesk. Kromě objektivu naleznete na přední straně ještě mohutný úchopový grip, který je však, ač vhodným, záchytným bodem pro držení přístroje, také zároveň jednou z nevýhod aparátu. Jeho problém spočívá v příliš blízkém umístění vedle objektivu, takže při manipulaci s prstencema zoomu a ostření, vám tento grip bude občas nepříjemně překážet.
Na horní straně je kruhový ovladač pro definování požadovaných režimů (auto, manuál, scénické režimy), tlačítko spouště a několik ovládacích prvků. Nechybí ani patice (hot-shoe), pro externí blesk. Zadní stranu, téměř celou, vyplňuje rozměrný 2,5" display, hned nad ním se nachází průzor elektronického hledáčku. Ostatní volný prostor vyplnil výrobce beze zbytku ovládacími tlačítky - v čele s multifunkčním, čtyřsměrovým joystickem. Na boční straně přístroje najdete malý reproduktor a dvě zdířky (jednu pro připojení USB kabelu a druhou pro napájení - DC 5V). Na druhém boku (na straně gripu) jsou pouze dvířka pro paměťovou SD / MMC kartu.
Fotoaparát EasyShare P880 je vybaven širokoúhlým objektivem od firmy Schneider-Kreuznach Variogon s 5,8x optickým zoomem, který má rozsah ohniskové vzdálenosti od 24 mm do 140 mm (ekvivalent 35mm kinofilmu) a světelností F2,8–4,1. Přesného zaostření za slabého osvětlení lze dosáhnout pomocí hybridního autofocusu s 25 volitelnými body nebo manuálním zaostřovacím kroužkem, umístěným na objektivu (hned u těla fotoaparátu). Při manuálním ostření se vám uprostřed displeje zobrazí zvětšený náhled (výřez) objektu nebo místa, na které míříte a pomocí spodního prstence můžete zaostřit. Vedle náhledu se současně objeví pruh s rozsahem vzdálenosti 0 až nekonečno. Na nejkratším ohnisku lze zaostřit již od 5 cm a na nejdelším od 25 cm. Optický zoom lze ještě rozšířit 2x zoomem digitálním. Fyzické rozměry "pé-osmsetosmdesátky" jsou: 115 x 95 x 90 mm a hmotnost s baterií a paměťovou kartou cca 556 g.
[-more-]{Technické parametry}Specifikace
Kodak EasyShare disponuje snímačem o rozměru 7,18 x 5,32 mm (1 / 1,8") s fyzickým rozlišením 8,3 MPix (8,0 MPix je rozlišení efektivní). Maximální rozlišení snímacího prvku umožňuje fotografovat velikostí 3 264 x 2 448 bodů, v nižších rozlišeních: 3 264 × 2 176 bodů (7,1 MPix s poměrem stran 3:2), 2 560 x 1 920 bodů (5,0 MPix), 2 048 x 1 536 bodů (3,1 MPix), 1 024 x 768 bodů (0,8 MPix). Při zvolení nejnižšího rozlišení (0,8 MPix) lze nastavit ISO 1600, jinak můžete fotografovat při citlivostech: ISO 50, 100, 200 a 400. Optika přístroje umožňuje rozsah ohniskové vzdálenosti 24 - 140 mm (zoom má 5,8x přiblížení). Světelnost je F2.8 - 4.1 s maximálním clonovým číslem až F8.0. Rozsah závěrky - od 16 sec do 1/4 000 s. EasyShare P800 má vestavěný blesk s dosahem do 4 metrů. Kompenzace expozice umožňuje nastavení v rozmezí: +/- 2,0 EV v krocích po 1/3 EV. Ke Kodaku P880 můžete použít také externí blesk - aparát je pro tuto možnost vybaven sáňkami pro jeho připojení. Co se týče nastavení měření expozice, můžete volit mezi zonálním, středovým, bodovým nebo volitelným - kde si sami přesně definujete (pomocí joysticku a zaměřovače) místo, kde chcete měření uskutečnit. Přístroj má 32 MB vnitřní paměti a slot na karty typu SD / MMC. Snímky se ukládají ve formátu JPEG nebo TIFF, ale lze navolit také možnost ukládání do formátu RAW. Hledáček je elektronický, LCD 2,5" s rozlišením 237 000 bodů.
Přístroj nabízí řadu režimů od automatického, přes prioritu clony a času až po plně manuální. Čas závěrky se může pohybovat od 1/4 000 s do 16 s - v manuálním režimu, v automatickém režimu pak je čas závěrky 1/2 s - 1/4 000 sekundy. Rovněž je k dispozici celá řada přednastavených režimů či automatický mód. Přístroj má 2,5“ LCD display s vysokým rozlišením a elektronický EVF hledáček s rozlišením 237 000 obrazových bodů. Součástí hledáčku je dioptrická korekce. Data se ukládají na paměťovou kartu SD (nebo MMC). Fotoaparát podporuje tisk pomocí standardu PictBridge nebo ImageLink. Kromě plně automatického režimu můžete volit některý z přednastavených scén (portrét, krajina, květina), nebo zvolit částečný (s prioritou času, s prioritou clony) či plně manuální režim. Kromě toho máte ještě na kruhovém voliči (na vrchní straně aparátu) symbol kamery (pro filmování) nebo režim SCN, pod kterým se skrývají scénické přednastavené režimy. Poslední položkou je možnost perzonalizace, neboli možnost nadefinování až 3 typů vlastních expozičních režimů (Custom C1-C3).
Kodak EasyShare P880 umožňuje také sériové snímání a to ve dvou režimech: režim první série snímků fotografuje rychlostí 2 snímky za sekundu (až 12 snímků ve standardním režimu JPEG v plném rozlišení) a režim poslední série pracuje s poloviční rychlostí - (2 snímky za sekundu - 6 posledních snímků v JPEG). Lze nastavit také průběžné snímání s volitelným nastavením (od 10 sekund do 24 hodin, 2 – 99 snímků). Videosekvence lze pořizovat v rozlišení VGA 640 × 480 bodů při rychlosti 30 snímků / sekundu nebo 320 × 240 bodů při rychlosti 30 snímků / sekundu. Během natáčení můžete používat i zoom. Formát videozáznamu: MOV, JPEG (obraz) a PCM (zvuk). Automatické ostření: TTL, hybridní AF s externím pasivním snímačem, AF pro zhoršené světelné podmínky, automatické ostření s pomocným přisvětlením. Systém autofocusu lze nastavit ve dvou úrovních: Single AF (Jednoduché ostření) nebo Continuous AF (Plynulé automatické ostření). Ostřící mechanizmus pracuje v režimech: vícezónové, střední zóna, 25 volitelných bodů nebo manuální ostření (jehož součástí je indikátor se zvětšeným náhledem na displeji LCD nebo EVF). Rozsah ostření se pohybuje v normálním režimu: od 5 cm (širokoúhlý objektiv) až do nekonečna a nebo od 25 cm (teleobjektiv) do nekonečna. Macro AF (širokoúhlý objektiv i teleobjektiv) pracuje až od 25 cm – 50 cm, což však jaksi ztrácí smysl, proto při makro fotografii je lepší použít přímo scénický režim - Květinu a Super blízký záběr (kde jste však zase odkázáni jen na plnou automatiku). Makro režim není zrovna silnou stránkou aparátu EasyShare P880.
[-more-]{Menu a ovládání}Ovládání a práce s menu
Ovládání jako takové je trochu složitější a svým určením (stejně tak jako i samotný přístroj) míří do vyšších řad - pokročilých amatérů. Jedno z nejdůležitějších ovládacích tlačítek, představuje kruhový ovladač (na vrchu aparátu) pro přepínání režimů. Samotné volby scénických režimů na kruhovém ovladači nabízejí možnost dalšího rozšíření. Kromě automatiky nebo některého z manuálních módů, můžete dále nastavit symbol květiny - makro, která se skládá ze dvou samostatných režimů: Květina a Super blízký záběr (ten doporučujeme používat pro fotografování makra, protože samotný režim ostření - makro AF, zde není moc dobře použitelný). Další volba - Krajina, nabízí možnosti fotografování denního nebo nočního exteriéru. Poté zde máme Portrét: standardní, noční portrét, noční portrét s omezením rozhýbání snímku a poslední přednastavený režim představuje SCN, které obsahuje další pod-složky: sport, západ slunce, protisvětlo, světlo svíčky, text/dokument, tichý / muzeum, sníh, pláž.
Další dvě hojně používaná tlačítka představují: joystick (čtyř-směrový) a roller. První z nich slouží k pohybu v menu, při prohlížení fotografií a také jako potvrzovací klávesa (stiskem). Druhý prvek roller, jehož součástí je tlačítko SET (hned pod ním) - umožňuje nastavovat parametry při manuálních úkonech, nebo zoomovat při prohlížení snímků. Nechybí klávesy pro vstup do menu, pro mazání (delete) a tlačítko pro přímý tisk nebo komunikaci s počítačem (Share). Všechny tři jsou v pravém dolním rohu. Nad displejem ještě leží klávesa "i" (pro zobrazení / zrušení informací na displeji) a tlačítko pro přepínání režimu displeje nebo hledáčku - LCD / EVF. Režim prohlížení a fotografování měníte klávesou "Review" (nad joystickem). Zbylá tlačítka jsou více-méně jednoúčelová a jsou úzce spjata se systémem menu (více tedy o nich dále - v odstavci menu).
Popis menu
Kromě multifunkčních kláves je zde ještě několik tlačítek, která mají většinou specificky danou funkci. Prvními z nich je dvojice kláves na horní straně (vlevo od blesku). Jedno slouží k ovládání digitálního zoomu (2x) a druhé pro funkce ostření (Normální režim, Makro režim, Nekonečno a Manuál). Na pravé horní straně aparátu (nad úchopovým gripem) je další dvojice tlačítek - Drive a Program. Pod prvním z nich najdete funkce samospouště, sériového snímání a bracketingu (umožňuje 3 nebo 5 snímků s možností volby z kroků po +/-1/3 EV, 2/3 EV a 1,0 EV), druhá klávesa - Program je zajímavá svým flexibilním použitím. Můžete pod ní nastavit až 10 různých funkcí (rozlišení, formát, barevné filtry, AF zóny, AF způsob, uživatelské WB, ostrost, kontrast atd.). Poslední důležitou součást ovládání P880 uzavírá čtveřice kláves (nalevo od displeje): Funkce blesku (auto, nucený záblesk, s redukcí červených očí, pomalá synchronizace, vypnuto), Způsob měření (celoplošné, se zvýrazněným středem, bodové a výběr - umožní nastavit v hledáčku libovolné místo, kde chcete expozici měřit). Poslední dvě klávesy jsou - Citlivost a Vyvážení bílé barvy: automaticky, denní světlo, wolframová žárovka, zářivka, zataženo, otevřený stín, západ slunce, uživatelské 1 – 3, vyvážení bílé jedním stiskem je k dispozici jako jeden z režimů, v režimech PASM a C je dostupná kompenzace vyvážení bílé a měření expozice.
Hlavní menu, přístupné přes stejnojmennou klávesu, je rozděleno do třech úrovní: v první jsou nastavení, týkající se expozice, v druhé nastavení snímků a ve třetí klasický Set-Up. První část menu zahrnuje: Nastavení bílé, Autofocus (Single, Continuous), Způsob ostření (Celoplošný, bodový, výběrový), Ostrost, Kontrast, Nastavení pomalé synchronizace blesku, Uživatelské nastavení režimů C1-C3. Druhá úroveň menu nabízí měnit rozlišení snímků (8 MPix, 7,1 MPix, 5 MPix, 3,1 MPix, 0,8 MPix), Typ formátu (JPEG - Fine, Standard, Basic, RAW a TIFF), barevné filtry (Přírodní barvy, Více barev, Méně barev, Monochromatická a Sépiový filtr) a poslední položku představuje čas / datum a jejich formát. Poslední, nejrozsáhlejší, úroveň menu (Set-Up) nabízí měnit: jas displeje, ukládání do paměti (vnitřní, karta), vytvoření a nastavení vlastního alba, světlo autofocusu, redukce rudých očí, nastavení uzamčení AF a AE, uživatelské nastavení klávesy PROGRAM, uživatelské nastavení klávesy REVIEW, zobrazení orientačního senzoru, zvuky, datum a čas, videovýstup, nastavení automatického vypínání (přístroje / EVF a LCD), nastavení jazyku, resetování a formátování.
Kvalita snímků
Na prvních dvou citlivostech ISO 50 a 100 není pozorovatelný téměř žádný šum. Na citlivosti ISO 200 je již trochu patrný, ale není zde ostré zrno, tudíž redukce šumu je i zde dobrá. Díky silnějším softwarovým úpravám se však ztrácí některé detaily. Stejný výsledek můžeme pozorovat na snímcích pořízených s citlivostí ISO 400. Šum je zde již znatelně silnější, ale díky nevýrazným hranám není vyloženě rušivým, ale v případě fotografií v měřítku 1:1 již je šum dost znatelný. Nejvyšší citlivost ISO 1600 lze nastavit jen se současným použitím nejnižšího rozlišení - 0,8 MPix, což samo o sobě znamená silné úpravy snímků přímo v přístroji. Ovšem snímky s nejvyšší citlivostí ISO 1600 v kombinaci s nízkým rozlišením lze používat maximálně jako zmenšené - například náhledy na webové stránky. P880 používá silnou redukci šumu, výsledné fotografie nemají ostré (rušivé) zrno tedy ani při vyšší citlivosti. V případě šumu dopadl přístroj dobře.
Automatické vyvážení bílé barvy pracuje poměrně spolehlivě. Stejně jako u téměř všech digitálních fotoaparátů však znatelně pokulhává v žárovkovém osvětlení. Pro tento případ zde máme k dispozici bohatou nabídku předdefinovaných režimů - automaticky, denní světlo, wolframová žárovka, zářivka, zataženo, otevřený stín, západ slunce, uživatelské 1 – 3. A nechybí ani manuální nastavení WB.
Kresba i ostrost snímků je poměrně dobrá. Přístroj nabízí dobrý poměr ceny a výkonu. Lze pozorovat nijak zvlášť výrazné moiré, stejně tak i chromatickou aberaci. Zato naopak se zde silněji projevuje ztráta světla v rozích (vinětace) a také rozostření v rozích Soudkovité zkreslení je zde spíše průměrné, avšak jak je tomu ve většině případů zvykem, s rostoucím ohniskem soudkovité zkreslení mizí. Podání barev je věrné a snímky za dobrého osvětlení dělá EasyShare P880 dobře a spolehlivě.
Kodak EasyShare P880 v praxi
Startovací čas, tj. od spuštění k pořízení prvního snímku, trvá Kodaku EasyShare P880 cca 2,6 s. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách neměřitelná tedy cca 0,1 s. Bez namáčknutí je prodleva zhruba 0,3 s. Při spuštění videosekvence trvá prodleva od startu až po akci zhruba 3,5 s. Automatické zaostřování je spolehlivé a to i za horších světelných podmínek, protože fotoaparát je vybaven silným asistenčním světlem. Automatické měření expozice pracuje dobře. Displej sice má jistou prodlevu, ale opravdu téměř zanedbatelnou. Výhodou přístroje je možnost zobrazení živého histogramu a expozičních parametrů. Také objektiv může nabídnout dobrou kresbu a potěší především svým ohniskem, začínajícím již na 24 mm. Mile překvapí také bohatý výběr expozičních režimů a stejně tak široké kreativní možnosti - počínaje plně manuálním režimem, přes možnost nadefinování vlastních tří typů expozičních režimů a konče například manuálním ostřením. Samozřejmě nechybí ani funkce jako sériové snímání, bracketing nebo možnost nastavení vyvážení bílé barvy.
Ačkoli je Kodak EasyShare P880 z plastu, budí celkem důvěru, neboť působí kompaktně a především bytelně. Samotné fotografování je pohodlné a přehledné - díky rozměrnému displeji, také i elektronický hledáček má dobrou kresbu bez bloomingu. Úchopový grip sice představuje výhodu, především díky pohodlnému držení, ale zároveň dost překáží při jakékoli manipulaci s objektivem (ať už ovládáte jen zoom či manuálně ostříte). Rozmístění ovládacích prvků je celkem logické a hlavně účelné. Menu je přehledné, snadno se v něm orientuje a reaguje okamžitě - stejně jako ovládací prvky (které sice ze začátku šly dosti ztuha, ale to se časem poddá). Další z nevýhod představuje makro režim, který je jako takový téměř nepoužitelný. V tomto případě je jedinou náplastí použít Makro - přímo jako scénický režim. Zde funguje ostření spolehlivě, AF pracuje již od 5 cm. Musíte se však smířit s nemožností jakkoli zasahovat do expozice (neb je zde k dispozici jen plně automatické nastavení).
Závěr
Kodak EasyShare P880 nabízí velmi dobrý poměr ceny a výkonu. Snímky jsou na danou kategorii poměrně dobré a použitelné. Experimentátory potěší možnost nastavení vysoké citlivosti ISO 1600, dostupné však jen při nejnižším rozlišení tj. 0,8 MPix. P880 směřuje do řad náročnějších amatérů. Velké rozlišení a krátké počáteční ohnisko nabízí podobné vlastnosti jako například model od Nikonu - 8400. K fotoaparátům řady P navíc výrobce dodává širokou škálu příslušenství v podobě filtrů a předsádek (1,4x a 0,7x). Kodak EasyShare P880 nabízí vysoké rozlišení 8 MPix, 5,8x optický zoom a spoustu kreativních režimů. Na pultech prodejen je již od začátku podzimu a v současné době jej seženete za cenu sahající pod hranici 14 000,- Kč včetně DPH.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024