Kodak EasyShare P850: stabilizovaný ultrazoom v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Kodak EasyShare P850: stabilizovaný ultrazoom v praxi

29. prosince 2005, 00.00 | Přinášíme vám recenzi EVF přístroje EasyShare P850 od společnosti Kodak. Tento aparát rozšiřuje skupinu tzv. ultrazoomů - s optickou stabilizací. Kodak EasyShare P850 nabízí rozlišení 5 megapixelů, 12x optický zoom a stabilizátor obrazu. Tak pojďme na něj.

{Základní popis}

V naší dnešní recenzi se podíváme na jeden z posledních modelů společnosti Kodak, populární řady EasyShare - konkrétně P850. Tento přístroj nabízí 12x zoom s optickou stabilizací a rozlišení 5 MPix. Rozšiřuje tak základnu výrobců stabilizovaných EVF fotoaparátů. EasyShare P850 může nabídnout kromě konstrukce blízké DSLR přístrojům, také spoustu funkcí, včetně kreativních režimů, rozměrného 2,5" displeje a optické stabilizace obrazu.

Konstrukce a design

Kodak EasyShare P850 představuje konstrukčně typického zástupce z řad elektronických (EVF) zrcadlovek. Plášť přístroje je z plastu, barevné provedení černé. Přední straně dominuje vysunovací objektiv, bez možnosti mechanického ovládání. Nad objektivem leží vyskakovací interní blesk, nalevo od objektivu se nám ukrývá senzor pro automatické zaostřování. Na levé straně (z čelního pohledu) nepřehlédnete mohutný úchopový grip, který díky své robustnosti přispívá k pohodlnému a snadnému držení přístroje. Na přední stranu tohoto gripu umístil výrobce decentní stříbrný proužek, který lemuje po jeho obvodu pogumovaný povrch, který zajišťuje, aby vám přístroj z ruky nevypadl.

Na horní straně leží kruhový ovladač pro nastavení režimů (automatika, manuální režimy, uživatelské a scénické režimy), dále zde naleznete tlačítko spouště a celkem pět ovládacích prvků (vpravo: drive, program, měření expozice...a vlevo: funkce blesku a ostření). Nechybí ani patice (hot-shoe), pro připojení externího blesku. Zadní stranu, téměř celou, vyplňuje rozměrný 2,5" display, hned nad ním se nachází průzor elektronického hledáčku, lemovaný gumovým. Ostatní volný prostor vyplnil výrobce ovládacími tlačítky - v čele s multifunkčním, čtyřsměrovým joystickem. Všechny ostatní klávesy jsou situovány kolem právě tohoto joysticku. Pod ním je trojice tlačítek: delete, menu a share (pro přímý tisk). Nad multifunkčním ovladačem leží review a info. V pravém horním rohu je roller pro nastavování parametrů při manuálních režimech a hned pod ním je klávesa "set", úzce spolupracující s rollerem. Výčet ovládání zakončuje zamykání expozice / ostření (AE / AF) a kolébková klávesa k ovládání zoomu. Na boční straně přístroje najdete malý reproduktor a dvě zdířky (pro připojení USB kabelu a pro napájení - DC 5V). Na druhém boku (na straně gripu) jsou pouze dvířka pro paměťovou SD / MMC kartu.

 

Na spodní straně přístroje leží další dvířka, pod nimiž se skrývá akumulátor. Také tam naleznete zdířku pro umístění aparátu do stojanu a v poslední řadě ještě kovovou vložku se závitem pro uchycení do stativu. EasyShare P850 je vybaven opět optikou firmy Schneider-Kreuznach Variogon s 12x optickým zoomem, který má rozsah ohniskové vzdálenosti od 36 do 432 mm (ekvivalent 35mm kinofilmu) a světelností F2,8–3,7. Přesného zaostření za slabého osvětlení lze dosáhnout pomocí hybridního autofocusu s 25 volitelnými body. Zoomování ovládáte pomocí kolébkové klávesy na zadní stěně přístroje. Manuální ostření zde není k dispozici (jako například u EasyShare P880). Fyzické rozměry a hmotnost P850 jsou: 108 mm x 72 mm x 84 mm a 403 g (bez akumulátoru a paměťového média).

[-more-]{Technické parametry}

Specifikace

Kodak EasyShare P850 obsahuje CCD snímač o rozměru 1 / 1,8" s fyzickým rozlišením 5,1 MPix. Maximální rozlišení snímacího prvku umožňuje fotografovat velikostí 2 608 x 1 952 bodů, v nižších rozlišeních: 2 592 x 1 728 bodů (4,5 MPix v poměru stran 3:2), 2 048 x 1 536 bodů (3,1 MPix), 1 664 x 1 248 bodů (2,1 MPix) a 1 280 x 960 bodů (1,2 MPix). Při zvolení nejnižšího rozlišení (1,2 MPix) lze nastavit ISO 800. V ostatních režimech rozlišení můžete fotografovat při citlivostech: ISO 50, 64, 80, 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400 a 800. Optika přístroje umožňuje rozsah ohniskové vzdálenosti 36 - 432 mm. Světelnost je F2.8 - 3.7 s maximálním clonovým číslem až F8.0. Rozsah závěrky - od 16 sec do 1/1 000 s. EasyShare P850 má vestavěný blesk s dosahem 0,9 - 4,7 metrů. Kompenzace expozice umožňuje nastavení v rozmezí: +/- 2,0 EV v krocích po 1/3 EV. Ke Kodaku P850 můžete použít také externí blesk - aparát je pro tuto možnost vybaven sáňkami pro jeho připojení. Co se týče nastavení měření expozice, můžete volit mezi zonálním, středovým, bodovým nebo selektivním. Přístroj má 32 MB vnitřní paměti a slot na karty typu SD / MMC. Snímky můžeme ukládat ve formátech JPEG, TIFF, nebo RAW. P850 umí natáčet ozvučené videosekvence s rozlišením maximálně 640 x 480 a frekvencí 30 snímků za sekundu.

Optika může nabídnout optickou stabilizaci obrazu a vyspělý hybridní AF systém (výběr z 25 bodů). Minimální zaostřovací vzdálenost P850 je 10 cm na nejkratším ohnisku a 90 cm na ohnisku nejdelším. Přístroj nabízí řadu režimů od automatického, přes prioritu clony a času až po plně manuální. Rovněž je k dispozici celá řada přednastavených režimů či automatický mód. Přístroj má 2,5“ LCD display s vysokým rozlišením a elektronický EVF hledáček s rozlišením 237 000 obrazových bodů. Součástí hledáčku je dioptrická korekce. Data se ukládají na paměťovou kartu SD (nebo MMC). Fotoaparát podporuje tisk pomocí standardu PictBridge nebo ImageLink. Kromě plně automatického režimu můžete volit celkem z 16 předdefinovaných scénických režimů (portrét, sport, krajina, noční krajina, západ, svíčka, květina, atd.), nebo také lze zvolit částečně manuální režim (s prioritou času, s prioritou clony). Nechybí ani režim plně manuální. Kromě toho máte ještě na kruhovém voliči (na vrchní straně aparátu) symbol kamery (pro filmování). Poslední položkou je možnost perzonalizace, neboli možnost nadefinování až 3 typů vlastních expozičních režimů (Custom C1-C3).

EasyShare P850 umožňuje sériové snímání, které vyfotografuje 3 snímky za sekundu a dále máte možnost nastavit expoziční bracketing, snímající buďto 3 nebo 5 fotografií s rozdílnou kompenzací expozice (po 0,3EV). Lze nastavit také průběžné snímání s volitelným nastavením (od 10 sekund do 24 hodin, 2 – 99 snímků). Videosekvence lze pořizovat v rozlišení VGA 640 × 480 bodů při rychlosti 30 snímků / sekundu nebo 320 × 240 bodů při rychlosti 30 snímků / sekundu. Během natáčení můžete používat i zoom. Videozáznam se ukládá ve formátu MOV, JPEG (obraz) a PCM (zvuk). Automatické ostření představuje TTL, hybridní AF systém s externím pasivním snímačem. Systém autofocusu lze nastavit ve dvou úrovních: Single AF (jednoduché ostření) nebo Continuous AF (plynulé automatické ostření). AF pracuje v režimech: vícezónové, střední zóna, 25 volitelných bodů. Rozsah ostření se pohybuje v normálním režimu: od 10 cm až do nekonečna. Stejně tak pracuje i režim makro - také od 10 cm. Při fotografování makra můžete ovšem stejně tak použít také předdefinovaný režim s ikonkou Květiny - který vyvoláte nastavením kruhového ovladače do polohy SCN (scénické režimy).

[-more-]{Menu a ovládání}

Ovládání a práce v menu

Ovládání odpovídá zaměření fotoaparátu a sice pro pokročilé a kreativní foto-amatéry a jako takové jej musíte brát. Jednoznačně nejdůležitější ovládací prvek představuje kruhový ovladač (na vrchu aparátu) pro přepínání režimů. Samotné volby scénických režimů na kruhovém ovladači nabízejí možnost: plná automatika (Auto), program (P), priorita clony (A), priorita času (S), plně manuální režim (M), uživatelské režimy (C1, C2, C3), videosekvence (symbol kamery) a scénické režimy (SCN). Při nastavení scénických režimů, máte možnost výběru z celkem 16 možností: portrét, auto-portrét, sport, krajina, noční krajina, noční portrét, západ slunce, proti-světlo, svíčka, květina, text, muzeum, party, sníh, pláž, ohňostroj.

Vedle kruhového voliče expozičních režimů, leží trojice kláves: Drive, Prog. a Měření expozice. První z nich umožňuje aktivovat samospoušť (2 a 10 sekund), sériové snímání, expoziční bracketing a časové snímání. Druhá klávesa - Program, nabízí měnit rozlišení - 5 MPix, 4,5 MPix, 3,1 MPix, 2,1 MPix a 1,2 MPix. Měření expozice lze volit celoplošné, se zdůrazněným středem, bodové nebo výběrové (pomocí kurzoru si můžete určit v oblasti expozice, kde chcete měření provést). Výčet ovládacích kláves na vrchní straně fotoaparátu zakončuje tlačítko spouště (které lemuje prstenec pro zapnutí / vypnutí) a dvojice kláves Focus a funkce blesku. Ostření je normální, makro, krajina a manuální. Manuální ostření zobrazuje stupnici od 0 do nekonečna a zároveň máte k dispozici zvětšený náhled pro přesnější zaostřování. Funkce blesku jsou: Auto, vynucený záblesk, pomalá synchronizace, s redukcí červených očí a vypnuto.

 

 

 

Ostatní ovládací klávesy leží na zadní straně aparátu. Vlevo nahoře je přepínač displeje a EVF hledáčku (EVF / LCD), napravo ve spodní části je multifunkční ovladač - joystick (čtyř-směrový), slouží k pohybu v menu, při prohlížení fotografií a také jako potvrzovací klávesa (stiskem). V pravé horní části leží další důležitý ovládací prvek - roller, součástí kterého je tlačítko SET (hned pod ním). Toto umožňuje nastavovat parametry při manuálních úkonech, nebo zoomovat při prohlížení snímků. Pod joystickem jsou klávesy pro vstup do menu, pro mazání (delete) a tlačítko pro přímý tisk nebo komunikaci s počítačem (Share). Zbývají nám tlačítka "Review" pro přepínání mezi režimy Fotografování / Prohlížení, dále tlačítko "i" - zobrazující / deaktivující informace na displeji a posledním prvkem je kolébková klávesa pro funkce zoomu.

 

 

Hlavní menu, do kterého vstoupíte přes stejnojmennou klávesu, je klasické - kodakovské - rozděleno do třech úrovní: v první jsou nastavení, týkající se expozice, v druhé nastavení snímků a ve třetí klasický Set-Up. První část menu zahrnuje: Nastavení bílé, Uživatelské nastavení bílé, Autofocus (Single, Continuous), Způsob ostření (Celoplošný, bodový, výběrový), Ostrost, Kontrast, Nastavení pomalé synchronizace blesku, Uživatelské nastavení režimů C1-C3. Druhá úroveň menu nabízí měnit rozlišení snímků, Typ formátu (JPEG - Fine, Standard, Basic, RAW a TIFF), barevné filtry (Přírodní barvy, Více barev, Méně barev, Monochromatická a Sépiový filtr) a poslední položku představuje čas / datum a jejich formát. Poslední, nejrozsáhlejší, úroveň menu (Set-Up) nabízí měnit: jas displeje, ukládání do paměti (vnitřní, karta), vytvoření a nastavení vlastního alba, optický stabilizátor (vypnout / zapnout), redukce červených očí (s předblesknutím / fixní-automatické), uzamčení expozice a autofocusu (AE / AF lock), uživatelské nastavení klávesy PROGRAM, uživatelské nastavení klávesy REVIEW, zobrazení orientačního senzoru, světlo autofocusu, rychlý náhled, digitální zoom, zvuky, hlasitost zvuků, datum a čas, videovýstup, externí blesk, nastavení úsporného režimu EVF / LCD, automatické vypnutí aparátu, nastavení jazyku, reset a formátování a poslední položku představují informace (o typu přístroje a firmwaru).

[-more-]{Hodnocení kvality snímků}

Kvalita snímků

Kodak EasyShare P850 fotografuje celkem na 11 citlivostí - ISO 50, 64, 80, 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400. Nejvyšší možnou citlivost lze nastavit ISO 800, ale pouze v kombinaci s nejnižším rozlišením - tj. 1,2 MPix. Vzhledem k velkému počtu možností nastavení rozlišení, jsme vybrali jen ty nejběžnější - tedy ISO 50, 100, 200, 400 a 800. Na prvních dvou citlivostech ISO 50 a 100, není pozorovatelný téměř žádný šum. Na citlivosti ISO 200 je již šum trochu patrný, ale není zde ostré zrno, tudíž redukce šumu je i v tomto případě dobrá. Díky silnějším softwarovým úpravám však dochází ke ztrátě detailů. Stejný výsledek, ale již zesílený, můžeme pozorovat na snímcích s citlivostí ISO 400. Šum je zde o dost znatelnější, ale není vyloženě rušivý. Ovšem fotografie v měřítku 1:1 jsou již nevyhovující. Snímky s nejvyšší citlivostí v kombinaci s nízkým rozlišením lze používat spíše v nouzových situacích (například při nedostatku paměti nebo při experimentování) a to jako zmenšené - náhledy pro web. Snímky EasyShare P850 nemají vyloženě ostré zrno, ačkoli se citlivost začíná projevovat již za hranicí ISO 200.

Fotografování na všechny citlivosti (zleva doprava, shora dolů): ISO 50, 100, 200, 400 a 800.

Automatické vyvážení bílé barvy pracuje poměrně spolehlivě. Stejně jako u téměř všech digitálních fotoaparátů však znatelně pokulhává v žárovkovém osvětlení. Pro tento případ zde máme k dispozici bohatou nabídku předdefinovaných režimů - automaticky, denní světlo, wolframová žárovka, zářivka, zataženo, otevřený stín, západ slunce, uživatelské 1 – 3. A nechybí ani manuální nastavení WB.

 

Vyvážení bílé (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: manuální.

Lze pozorovat slabší moiré a střední hladinu chromatické aberace. Také ztráta světla v rozích (vinětace) se zde projevuje, ale nijak výrazně. O poznání horší je to však s rozostřením v rozích. Soudkovité zkreslení je zde spíše průměrné, avšak jak je tomu ve většině případů zvykem, s rostoucím ohniskem soudkovité zkreslení mizí. Podání barev je věrné a snímky za dobrého osvětlení dělá P850 dobře a spolehlivě. Kresba snímků je dobrá, ostrost však není úplně ideální. EasyShare P850 používá silné softwarové úpravy, které sice snižují hladinu šumu, ale zároveň to má za následek ztráty ostrosti vinou "vyžehlení" fotografií.

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo) s největší clonou - F8.

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo) s poloviční clonou - F4.5 (na nejkratším ohnisku) a F5 (na nejširším ohnisku).

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo) s nejmenším zacloněním - F2.8 (na nejkratším ohnisku) a F3.6 (na nejširším ohnisku).

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

Fotografování na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 50, 100, 200, 400 a 800.

V režimu makro...

 

 

 

Fotografování v noci na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 50, 100, 200.

A video sekvence…

[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Kodak EasyShare P850 v praxi

Pohotovost aparátu od zapnutí až po vyexponování prvního snímku není zrovna nejlepší - trvá 5,9 sekund. Ovšem musíme brát v úvahu, že více jak polovinu času - cca 3,4 sekundy zabere vysunutí objektivu (takže samotný startovací čas trvá 2,5 sekundy). Fotografování bez namáčknuté spouště trvá 1,8 sekund, s namáčknutou spouští je potom prodleva spouště téměř nulová - pod 0,1 s, tedy v našich podmínkách neměřitelná. Co se tedy týče operační rychlosti, nepatří EasyShare P850 zrovna mezi rychlé fotoaparáty. Přezoomování z nejkratšího na nejdelší ohnisko zvládne tato EVF za 2,5 sekundy (opačně to trvá o něco déle - cca 3 sekundy). Vzhledem k tomu, že se však zde jedná o 12ti násobné přiblížení a zoomování je rozděleno do 40 kroků, jde o velmi dobrý parametr. Display i elektronický hledáček mají větší zpoždění, i tak však lze díky nim celkem pohotově fotografovat. V automatickém režimu pracuje "pé-osmsetpadesátka" spolehlivě a můžete se na něj spolehnout. Autofocus funguje rychle a bezchybně. Ke snadnějšímu pořizování snímků v terénu napomáhá optický stabilizátor, který též pracuje dobře (v menu fotoaparátu jej lze vypínat / zapínat). Ovládání je snadné, odezva kláves okamžitá. Ačkoli je přístroj celý z plastu, působí i přesto odolně a robustně. Držení je příjemné, rozmístění ovládacích prvků logické a účelné. Kolem tubusu objektivu umístil výrobce lemování v podobě gumového prstence, který také ulehčuje celkově pohodlné držení.

Rotunda, expoziční hodnoty: ISO 50, f/2.8, čas 1/256 s, 0,00EV, AWB.

Kostel, expoziční hodnoty: ISO 50, f/2.8, čas 1/202 s, 0,00EV, AWB.

Strom, expoziční hodnoty: ISO 50, f/2.8, čas 1/128 s, 0,00EV, AWB.

Budova, expoziční hodnoty: ISO 50, f/8, čas 1/101 s, 0,00EV, AWB.

S P850 máte možnost dobré kontroly nad pořízenými snímky - díky přítomnosti funkce zobrazení živého histogramu společně se všemi expozičními parametry. Také objektiv má slušnou kresebnost a samozřejmě potěší především svým vysokým ohniskovým rozsahem a optickou stabilizací. Stejně tak tento Kodak řady EasyShare disponuje širokou škálou expozičních režimů a také velkým množstvím kreativních funkcí (manuální a polo-manuální režimy). K výčtu užitečných funkcí patří také například expoziční bracketing nebo možnost nastavení vyvážení bílé barvy. Samotné fotografování je pohodlné a přehledné - díky rozměrnému displeji, také i elektronický hledáček má dobrou kresbu bez bloomingu. Menu je přehledné, snadno se v něm orientuje. Ze začátku vám možná přijde trochu komplikované, ale to je jen otázka zvyku. Uživatelům, mající zkušenosti z "kodakovským" menu ale nebude činit vůbec žádné potíže.

Resumé

Kodak EasyShare P850 představuje ve své kategorii naprostý standard. Výsledné snímky jsou průměrné - nevybočují z řady ani k lepšímu ani k horšímu. Aparát používá silné softwarové úpravy fotografií, což sice vede k potlačení úrovně šumu, ovšem za cenu ztráty detailů a menší ostrost snímků. Kreativní a experimentující fotografy potěší možnost nastavení vysoké citlivosti ISO 800, dostupné však jen při nejnižším rozlišení – 1,2 MPix. Fotoaparát směřuje do řad náročnějších amatérů. Stabilizace obrazu a velký rozsah zoomu představují hlavní přednosti a zároveň nabízejí ideální podmínky pro fotografování v terénu. K fotoaparátům řady P lze dokoupit širokou škálu příslušenství v podobě filtrů a předsádek (1,4x a 0,7x). EasyShare P850 rozšiřuje skupinu aparátů - tzv. ultrazoomů, s optickou stabilizací. Aparát s rozlišením 5 megapixelů, 12x optickým zoomem a stabilizací obrazu je na našem trhu v prodeji od srpna 2005, v současnosti jej seženete za cenu pohybující se okolo 12 000 Kč včetně DPH.

:: Technická specifikace

:: Srovnání fotoaparátů

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: