Kodak EasyShare II: jednodušší digitální fotografie pro laiky - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Kodak EasyShare II: jednodušší digitální fotografie pro laiky

Kodak EasyShare novinka

24. května 2002, 00.00 | Kodak představil veřejnosti druhou generaci svého systému určeného pro začínající laické fotografy. Co všechno nabízí kombinace nového digitálního fotoaparátu, synchronizační kolébky a programového vybavení a jak si stojí ve srovnání s konkurencí?

Digitální fotografie byla dlouhou dobu výsadou počítačových fandů či profesionálních grafiků. Proto se výrobci soustředili na co nejrychlejší pokrok v oblasti kvality obrazu a na takové drobnosti jako jsou intuitivní ovladače, jednoduché rozhraní či jednoduchá manipulace se příliš nehledělo. Nebylo to ani příliš potřeba, protože zkušený uživatel osobního počítače bude raději pracovat s náročnějším prostředím, hlavně když dostane maximum kvality a funkcí.
Nicméně situace digitální fotografie se mění. Stále více přibývá počítačových laiků pořizujících si digitální fotoaparát a stále více výrobců pošilhává po novém masovějším trhu. Oba tyto důvody vedou výrobce k významné změně nejen jednotlivých komponent, ale hlavně celého procesu práce s digitální fotografií. Jedním z nejstarších konceptů je v tomto směru Kodak EasyShare Systém, který byl tento týden představen v inovované podobě a mi se mu podíváme na zoubek.

Co je to Kodak EasyShare Systém?
Co všechno je vlastně potřeba k tomu, aby i laik bez hlubší znalosti osobního počítače byl schopen pohodlně pracovat s digitálním fotoaparátem?
V první řadě je to dostatečně jednoduchý digitální fotoaparát, který zaručí to, že laik nezkazí snímek, který je automatika schopna zaznamenat úspěšně. Samozřejmě tento fotoaparát musí nabízet přesně takovou úroveň obrazové kvality, jakou potřebuje náš laik pro tisk snímků v rozměru 10x15 či 13x18cm bez ohledu na tiskovou technologii.
Dále je potřeba maximálně zjednodušit a zautomatizovat manipulaci se snímky. V tomto ohledu to dnes vypadá, že ideálním řešení je takzvaná kolébka, do které se fotoaparát vloží a na stisk jediného tlačítka se snímky přenesou do počítače a ještě lépe proběhne i jejich zpracování. Toto řešení je stále populárnější a kromě Kodaku jej nabízejí například Casio, Fujifilm či HP.
Dalším důležitým prvkem systému je software na straně osobního počítače, který musí nabídnout nejen základní funkce pro manipulaci s fotografiemi, ale zejména co nejpřirozenější, rozumněj nepočítačové, prostředí.
A posledním důležitým prvkem celého systému jsou služby. Laik očekává, že se o něj někdo postará a je mu v podstatě jedno zda je to výrobce či kdokoli jiný. Problém je v tom, že pokud již výrobce nepřipraví přístup ke službě přímo do softwaru, je pro laika těžké si hledat tuto službu sám.


Kodak CX 4230

Fotoaparát - Kodak CX4230
Prvním fotoaparátem podporujícím Kodak ES II je je 2Mpixelový kompakt s 3x optickým zoomem a plně automatickou expozicí. Design a konstrukce je v podstatě shodná s předchozími modely řady DX a vychází vstříct zejména americkému trhu, na kterém je Kodak dnes nejsilnější. Tento fotoaparát zcela správně nehledá parametry či funkce kterými by oslňoval fajnšmekry, nýbrž rozumný kompromis mezi kvalitou na straně jedná a cenou plus ovládáním na straně druhé. Proto je krátký výběr z technické specifikace: čip je typu CCD s automaticky nastavovanou citlivostí 100 nebo 200ISO. Snímky v JPEGu se ukládají buď do 16MB interní paměti či na kartu typu SD. Zřejmě poměrně překvapivě dobrý objektiv nabízí ohniskový rozsah 36-108mm při světelnosti f2.7 - f5.8. Veškerá nastavení expozice, balance barev či blesku jsou automatická. Fotoaparát je napájen vyjímatelným akumulátorem a k počítači se připojuje přes novou kolébku.
Z pohledu uživatelského komfortu přináší tento model dvě novinky. Tou první je tlačítko EasyShare, které svou funkcí v podstatě duplikuje řešení InstantShare, jak ho známe od HP. To znamená, že u každého snímku si prostřednictvím tohoto tlačítka lze navolit některou z předvolených akcí jako je například odeslat jej emailem rodinným příslušníkům, 2x vytisknout na stolní tiskárně či odeslat do minilabu s tím, že chci 1kopii ve formátu 10x15cm. Všechny tyto akce probíhají automaticky po vložení fotoaparátu do kolébky. Druhou novinkou je pak automatická rotace snímků dle polohy fotoaparátu při expozici. Zde Kodak zvolil rozumně nejen detekci polohy fotoaparátu, ale i okamžité přepočítání snímků na správnou orientaci, takže kdykoli a jakkoli se ke snímkům dostanete, tak mají již správnou orientaci.

Celkově se dá říct, že po technické stránce fotoaparát nic převratného nenabízí, což je ovšem u této kategorie logické. Pro laika je důležité, že nabízí dostatečnou kvalitu a komfort entry-level kategorie, což bezesporu splňuje.


EasyDock II

EasyDock II aneb kolébka
Inovace se dočkala i synchronizační kolébka. Ta je stále vybavena rozhraním USB 1.1 pro připojení k PC/Mac a zdrojem pro automatické dobíjení akumulátoru ve fotoaparátu. Novinkou je v tomto směru indikace stavu nabíjení akumulátoru, která je řešena led diodami přímo na kolébce. Ovládání je prosté, jediné tlačítko, které aktivuje kolébku a potřebný software v počítači.
Ve srovnání s konkurencí má EasyDock II v podstatě pouze dvě výhody. Tou první je velmi povedený design, tou druhou pak indikace stavu dobíjení.

EasyShare II software
Nejvýznamnějších změn se dočkal software, který se stará o komfort uživatele u osobního počítače. Jeho základní úkoly zůstávají stejné: přenést snímky, archivovat je, umožnit jejich základní úpravu a zpracování. Ve všech těchto směrech došlo k vylepšení funkčnosti a to zejména díky kooperaci s tlačítkem EasyShare na fotoaparátu. Celý koncept předpokládá, že nějaký odborník či zkušený uživatel přednastaví v programu řadu funkcí, úprav a operací a následně laik - uživatel je bude používat stylem "one-button", tedy na stisknutí tlačítka. Software tedy nabízí například automatické korekce snímků, automatické zpracování pro tisk či odeslání emailem nebo automatické vyrobení webovské stránky.
Ani zde Kodak nepřichází s něčím zcela novým, nicméně díky tradici a dlouhé zkušenosti se dá předpokládat již dobře vyladěné řešení.


Ovládání funkce EasyShare

EasyShare služby
Poslední významnou položkou jsou služby, které Kodak přímo či nepřímo zajišťuje. Samozřejmě se jedná zejména o služby spojené se zpracováním snímků a případně s jejich veřejnou prezentací. Zde Kodak využívá své skvělé pozice v oblasti Photofinishingu (síť KodakExpress) a akvizice online služby OFoto. Díky těmto dvěma faktorům patří v tomto okamžiku tyto služby mezi nejlepší a nejrozsáhlejší.

Hodnocení
Kodak EasyShare II není převratnou dírou do světa, protože již řada výrobců pochopila, že jsou zde zákazníci, kteří potřebují něco trochu jiného, než jen Windows Explorer a USB Storage Class. V tomto směru je až zarážející jak jsou si tato řešení blízká či chceteli podobná, ale to může být nejen důsledek kooperace výrobců, ale i prostého faktu, že jedna věc nelze dělat stokrát úplně jinak. Důležité je, že tato řešení existují a Kodak EasyShare je jedním z aktuálně nejlepších. Nejde ani tak o jeho jednotlivé komponenty a jejich konkurenční výhody, jde zejména o ucelenost řešení a silnou podporu tohoto nového stylu ze strany Kodaku. Tato podpora a propagace totiž přitahuje k digitální fotografii nové a nové uživatele i z takových cílových skupin, které konvenční přístroje nikdy oslovit nemohou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: