Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
Kodak DCS 330 v praxi
Kodak DCS 330
24. listopadu 2000, 00.00 | Jaké jsou naše dojmy a hodnocení fotoaparátu Kodak DCS 330 po týdeních testech? Jak obstál ve srovnání se svým přechůdcem a komu je vlastně určen?
Dnes si představíme fotoaparát Kodak DCS 330. Jedná se o produkt profesionální kategorie, který vychází z těla klasické zrcadlovky Nikon, které doplnila společnost Kodak digitální sekcí. Co je zajímavé na tomto fotoaparátu je zejména cena, která je s ohledem na cílovou skupinu velmi zajímavá.
DCS 330 vychází ve většině vlastností ze svého předchůdce - modelu 315. Představuje, spolu s modelem 315, nejlevnější variantu profesionálního digitálního fotoaparátu Kodak dostupnou na českém trhu a tím tvoří jakýsi cenově přijatelný vstupní bod do profesionální oblasti. Základem fotoaparátu je APS zrcadlovka Nikon Pronea 600i, která je doplněna mohutnou digitální sekcí Kodak. Fotoaparát samozřejmě podporuje široké spektrum systémového příslušenství, počínaje objektivy Nikkor AF, přes blesky až po nejrůznější doplňky. Pro uživatele bude jistě zajímavé, že ovládání je totožné s modelem 315 a velmi blízké vyšším modelů řady DCS.
Tělo fotoaparátu
Kombinace klasického těla a digitální sekce má jistě svoje kouzlo. Uživatel dostává do ruky přístroj, který je mu blízký, pokud již má zkušenost s klasickou zrcadlovkou. Navíc ovládání všech nikonů je dost podobné, takže návyky získané na jednom modelu se uplatní i u ostatních. Pronea 6i je SLR zrcadlovkou nižší střední třídy, což je patrné jak na použitých materiálech, tak i na celkové koncepci těla. I ovládání je mírně zjednodušeno, ale k tomu se dostaneme.
Digitální sekce u tohoto fotoaparátu je nezvykle velká. Důvodem je kromě dvou slotů PCMCIA II hlavně prostor pro uložení 6 tužkových baterií, kterými je fotoaparát napájen. Na rozdíl od speciálních akumulátorů je výhodou tohoto řešení snadná dostupnost náhradních baterií, ale patrnou nevýhodou je nižší dosažitelná kapacita a hlavně poměrně velké rozměry. Výsledkem je pro fotoaparát nezvyklý tvar a rozměry 137 × 76 × 174 mm. Fotoaparát s poměrně běžnou šířkou je vertikálně atypický dlouhý. Posunuté těžiště dodává přístroji velkou stabilitu při svislém držení, ale při natáčení přístroje naopak ztěžuje práci fotografa. Dalším nezvyklým prvkem je obrovský stavový displej v dolní části zadní stěny, nad kterým je ještě 1,8" LCD displej. Oba rámuje celkem 11 tlačítek.
Při srovnání s dražšími modely je patrné, že při konstrukci bylo nutno vyjít z cenových omezení a jak původní tělo, tak třeba zvolený zdroj napájení nejsou zcela ideální. Na druhou stranu na rozdíl od amatérských fotoaparátů nabízí DCS 330 poměrně profesionálně pojaté ovládání a hlavně celkově velice podobné chování jako klasické SLR zrcadlovky, což zkušený fotograf ocení. Platí to například o mechanické závěrce, rozložení základních ovládacích prvků, či o spolupráci s blesky či externími záblesky.
Objektivy a blesky
Na rozdíl od amatérských modelů se mohou fotoaparáty této třídy pochlubit možnosti výměny objektivů. Jediným limitem je kompatibilita objektivu s tělem, takže použít je možné většinu objektivů NIKKOR AF (F-mount).
Protože CCD snímač je menší než filmové políčko, je třeba počítat se změnou ohniskové vzdálenosti objektivů resp. se změnou zorného úhlu. Kodak tuto situaci popisuje tak, že objektivy se při požití s DCS 330 chovají stejně jako objektivy s 1,9x větší ohniskovou vzdáleností u klasického těla. Negativním výsledkem je tedy zúžení zorného úhlu a při použití standardních objektivů nemožnost pořízení širokoúhlých záběrů. Naštěstí jsou dnes v nabídce i objektivy s velmi krátkou ohniskovou vzdáleností, čímž se dá tento problém částečně kompenzovat.
Novinkou proti modelu 315 je již vestavěný antialiasing filtr, který zlepšuje prokreslení výstupního obrazu a navíc zajišťuje i filtraci IR záření, které často způsobuje nepříjemné zkreslení digitálních fotografií.
Z blesků je podporována řada Nikon SB, a to včetně SBA módu a TTL měření intenzity záblesku.
Snímač a elektronika
Zásadní změnou proti modelu 315 je použití nového ITO CCD snímače s citlivostí ISO 125 - 400. Jedná se o zatím poslední generaci CCD snímačů vyvinutou společností Kodak, u které je použita celá řada nových technických vylepšení. Snímač má rozlišení 3 mil. bodů, výstupní rozlišení snímků je tedy 2 008 × 1 504 bodů. Prvek je vybaven speciální barevnou maskou a barvy jsou zaznamenávány s 10-bitovou barevnou hloubkou. Výstupem jsou buď snímky ve speciálním RAW-TIFF formátu, u kterých jsou zaznamenány všechny expoziční údaje a plná barevná informace, nebo může fotoaparát dodatečně přepočítat snímky do formátu JPEG. U RAW verze je výhodou možnost rozsáhlých úprav a korekcí ve speciálním ovladači, kdy výsledky jsou většinou lepší než za použití běžného grafického editoru.
Výhodou DCS 330 proti většině amatérských verzí fotoaparátů je velice rychlá elektronika, zajišťující velmi dobrou manipulaci se snímky. Uvědomme si, že výstupem jsou soubory o velikosti až 8,6 MB a fotoaparát je schopen snímat rychlostí 1 snímku za sekundu při osmi snímcích do série. I přenos snímků z vyrovnávací paměti na paměťovou kartu či prohlížení snímků je rychlejší než u nižších modelů fotoaparátů.
Ovládání
Ovládání fotoaparátu v sobě spojuje několik mírně kontroverzních prvků. Na jedné straně je patrná snaha zachovat ovládání co nejvíce podobné vyšším modelům řady DCS. To platí pro všechna menu a nastavení týkající se digitální sekce. Zde převládá strohost, jednoduchost a účelovost, což je chvályhodné. Na druhé straně je zde však ovládání samotné Pronei, které je hodně zvláštní. Celkový počet 14 tlačítek, dvou posuvných přepínačů a dvou rollerů je zarážející. Prostě původní ovládání nešlo skloubit s potřebami digitální sekce, z čehož plyne jak velký počet ovládacích prvků, tak i nejednotnost přístupu. Pro nastavení Pronei je třeba si zapamatovat řadu kombinací tlačítek, které jsou ve svém důsledku logické, přesto pro zapamatování zprvu náročné.
A výsledek? Na jedné straně stojí Pronea s ovládáním citelně zjednodušovaným pro méně zkušené uživatele, plným "kretivních" a automatiky. Na sraně druhé vyzrálý profesionální přístup Kodaku. Uživatel se tak buď poměrně snadno naučí používat profesionální fotoaparát nebo se ztratí a nikdy nenajde.
Výřez z fotografie 1:1 bez úprav
Praktické zkušenosti
Měli jsme možnost delší dobu testovat jak model DCS 315, tak model DCS 330. V obou případech je výhodou chování totožné s klasickou zrcadlovkou. Pro milovníky Nikonů je fotoaparát prostě intuitivní záležitostí. Platí to pro uspořádání informací v hledáčku, zvuk závěrky, prostě pro celkový pocit. Na rozdíl od modelu 315 nabízí novější typ výrazně vyšší kvalitu fotografií. Platí to pro rozlišení, kresbu a hlavně barevnost.
Fotoaparát je vhodný zejména jako učební materiál, tedy fotoaparát profesionální třídy, pro který nejsou bezpodmínečně nutné hluboké profesionální znalosti. Nebo se svojí cenou těsně pod 200.000Kč představuje cenově přijatelné řešení v řadě DCS.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024