Když potřebujete digitální fotoaparát do nepohody - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Když potřebujete digitální fotoaparát do nepohody

DF rizika

30. listopadu 2001, 00.00 | Digitální fotoaparát není rozhodně levnou spotřební záležitostí, takže je dobré jej chránit před nepřízní vnějšího prostředí. A nebo druhou možností je koupit model určený do nepohody.

V našich diskusních forech i na seminářích o vánoční fotografii se stále častěji objevují dotazy na odolnost digitálních fotoaparátů. Současný zvýšený zájem je pochopitelně spojen s přicházející zimou, která elektronice obecně příliš nesvědčí, ale i v letních měsících musíme naše miláčky chránit před nástrahami okolního světa. Rizikových faktorů je celá řada, s tím, že nejzávažnějšími jsou náraz či vibrace, extrémní teploty, voda, prach a silná elektromagnetická pole. Jak tato jednotlivá rizika minimalizovat?

Náraz a vibrace
Z pohledu odolnosti proti mechanickému poškození nárazem můžeme přístroje rozdělit do tří kategorií. Tou první jsou fotoaparáty vyrobené z celé z plastů. Kromě několika výjimek využívajících technologii speciálních materiálů z této oblasti je nutné počítat s tím, že tyto fotoaparáty velmi těžko nesou již pád z půl metru na tvrdou podložku. Většinou sice přežijí pád z desky pracovního stolu na koberec, ale rozhodně vám tento experiment nedoporučujeme.
Druhou kategorii tvoří fotoaparáty s celokovovým pláštěm či s kovovou kostrou a vybranými prvky. Odolnost těchto fotoaparátů je zejména při pádu na měkkou podložku výrazně vyšší, než v případě plastových modelů. Nicméně ani těmto fotoaparátům nárazy nedělají dobře, protože zejména LCD displeje jsou na náraz choulostivé a fotoaparát svou konstrukcí nijak netlumí negativní vlivy.
Poslední možností jsou speciální modely se zvýšenou odolností, které se občas objevují v nabídce tradičních výrobců. Možná si vzpomenete na modely od Fuji či Kodak DC5000, který je možné zakoupit i u nás. Tyto fotoaparáty mají kovovou kostru a jejich povrch je pogumován. Zejména gumový ochranný plášť tlumí náraz a tím výrazně zvyšuje odolnost těchto fotoaparátů.

Speciální kapitolou jsou vibrace, které nedělají dobře žádnému digitálnímu fotoaparátu. Již z principu záznamu fotografie se při vibracích nedá smysluplně fotografovat, ale ani vibrace v klidovém stavu nedělají fotoaparátům příliš dobře. Odolnost vůči vibracím je závislá zejména na konstrukci fotoaparátu a použitých součástech. Pokud používáte IBM Microdrive, pak je potřeba si na vibrace dát o to větší pozornost.

Extrémní teploty
Většina výrobců udává pro digitální fotoaparáty bezpečný rozsah teplot někde mezi 0 až 50 stupni Celsia. Zejména dolní hranice je nepříjemně limitující, protože s příchodem zimy teploty zcela pravidelně klesají pod nulu. Nemůžeme tedy fotografovat v zimě? Výrobcem udávaný rozsah je koncipován tak, že zajišťuje dostatečný komfort pro všechny součásti přístroje i s jistou rezervou. Proto pravděpodobně při krátkém fotografování při -5 stupních se fotoaparátu nic nestane, ale počítejte s výrazně pomalejší odezvou přístroje a potenciálně z zhoršenou funkčností automatiky. Pokud to je jen trochu možné, vyhněte se používání LCD displeje, které je na nízké teploty ze všech součástí zřejmě nejcitlivější.

Nicméně je důležité zdůraznit, že i u nás se dá snadno překročit i horní teplotní hranice. Nejčastěji k tomu dochází uvnitř automobilů ze teplých slunečních dní. Proto není vhodné fotoaparát nechávat v létě v automobilu, nemluvě na tom, že i z mnoha dalších důvodů je lepší mít svého miláčka vždy při ruce.

Voda a prach
Drtivá většina fotoaparátů dodávaných v současnosti na trh není ani vlhkotěsná, ani prachotěsná. O vodotěsnosti bez speciálního pouzdra nemůže být ani řeč. Pokud uvažujete o použití fotoaparátu v prašných prostorech či v místech s vysokou vlhkostí, rozhodně vám doporučujeme použití fotoaparátu se zvýšenou odolností. Míst, kudy se nežádoucí elementy nohou dostat do fotoaparátu, je opravdu hodně.

Trochu speciálním případem je fotografování za deště či mrholení. Zde výrobci běžných fotoaparátů pochopitelně dávají od garancí ruce pryč, protože fotoaparáty nejsou vlhkotěsné. Nicméně praxe ukazuje, že při šetrném a krátkodobém použití fotoaparáty v tomto směru vydrží překvapivě dost. Pouze je potřeba dávat pozor na nekryté konektory a otvory pro mikrofon či reproduktor. To jsou místa, kde jedna kapka vody může nadělat hodně starostí.

Elektromagnetická pole
Asi nejméně často se setkáme v praxi s ohrožením ze strany silných elektromagnetických polí. Jízda metrem či tramvají fotoaparátům pochopitelně nevadí. Přesto zejména paměťová média a speciálně IBM Microdrive nemají opravdu silná elektromagnetická pole příliš v lásce. Nicméně pokud nepracujete v některém oboru blízkém energetice, tak si s tímto problémem asi nemusíte dělat příliš starosti.

Základní prevence
Digitální fotoaparát si jistě zaslouží vaší péči. Pouzdro na mobilní telefon je u nás poměrně samozřejmou záležitostí, a přitom výrazně dražší digitální fotoaparáty často zůstávají i bez této nejzákladnější ochrany. Podle čtenářských ohlasů se většina nehod stává právě při přepravě fotoaparátu či nešikovné manipulaci, tedy v době, kdy může být přístroj v pouzdře.
Když už jdeme fotografovat, tak bychom se buď měli vyhnout rizikovým faktorům či hledat nějakou bezpečnou variantu. Při pravidelném fotografování v rizikovém prostředí se vyplatí nákup speciálního fotoaparátu. Pokud se s problematickými situacemi setkáváte méně častěji, pak můžete použít buď ochranné pouzdro či spoléhat na štěstí.

Závěr
Cílem článku není vystrašit širokou veřejnost všemi potenciálními riziky, ale upozornit na jejich existenci. Na poškození způsobené vyjmenovanými faktory se nevztahuje záruka žádného z výrobců a servis může být dost nákladný. Proto buďte na své fotoaparáty opatrní a pokud pravidelně pracujete v rizikových podmínkách, zvažte nákup speciálního fotoaparátu.
V zimním období omezte fotografování v exteriéru raději na kratší časový úsek a rozhodně nenechte svůj fotoaparát promrznout. Je lepší 3x fotografovat krátkodobě, než vystavit přístroj delšímu působení mrazu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: