Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Digitální fotografie
Kde sehnat na internetu fotky ZADARA?
11. června 1999, 00.00 | V dnešním článku se autor věnuje problematice internetových "FREE FOTO BANK", tedy přesně řečeno bezplatných archívů fotografií.
Mnozí ze čtenářů serveru Grafika se jistě zabývají tvorbou www stránek či webdesignem. A určitě se jim už stalo, že chtěli využít na svých stránkách nějaký grafický prvek, ale neměli k dispozici výchozí fotku nebo obrázek. A ne každý vlastní digitální fotoaparát, aby si mohl potřebnou fotku vyfotit (to platí pro věci a objekty běžné potřeby - peníze, knihy, nábytek, ...). Ještě větší problém nastane, pokud sháníte fotografii třeba sochy, Budhy nebo jiného monumentu či památky.
No a co teď ?
Tento problém mne už delší dobu trápí, a proto jsem hledal řešení. A jedno, i když polovičaté jsem našel. Takzvané free fotobanky, i když slovíčko free nesmíte brát tak úplně doslova. Můžete si pod tím představit asi to, že vám někdo na svém webu nabídne balík fotografií nebo klipartů v kvalitním rozlišení k volnému stažení. Jenže tím to končí ! Autor či majitel stránek vám neposkytuje jakákoli práva k fotkám, můžete si je pouze doma v tichosti prohlížet, ale ne VYSTAVOVAT a POUŽÍVAT na svých stránkách... (POZOR: přesné licenční podmínky jsou server od serveru jiné, rozhodně si nezapomeňte je prohlédnout, neboť byste se mohli dostat do křížku se zákonem ...) !
Existuje několik metod, jak získat potřebné fotografie, jednou z nich jsou speciální vyhledávače multimedií a tedy i obrázků ! Jsou to odnože vynikajících vyhledávacích serverů - Altavisty a Yahoo.
První služba - [http://ipix.yahoo.com] na mne nezanechala moc dobrý dojem. Při zadání dotazu "book" na mne vychrlila nespočet obalů k různým knihám. Nepoužitelné ! Pokud budu chtít obal k nějaké knížce, navštívím nejspíš server Amazon [http://www.amazon.com], kde mají obaly téměř ke každé knize z jejich nabídka (a že je tam knih několik miliónů!).
Druhá vyhledávácí služba se jmenuje Altavista Photo & Media Finder [http://image.altavista.com/cgi-bin/avncgi] a ta na mne zapůsobila naopak velmi solidně, neboť mimo jiné na dotaz "book" našla různé obecné a POUŽITELNÉ fotky knih (soubor knih, stará kniha, otevřená kniha, ...). Dle mého subjektivního názoru je to v současné době asi nejlepší vyhledávač multimedií a potažmo fotek na Internetu.
Druhá sorta webů, kde lze najít free fotky je na principu serveru Yahoo, to znamená spousta odkazů na různé miniweby s free fotkami.
Velice vypečený server je Photolinks [http://www.photolinks.net]. Mraky odkazů, avšak jejich kvalita je velmi různorodá (od nepoužitelných věcí až po skvosty). Odkazy jsou tříděny buď podle původu (profesionální fotografové, amatéři, ...) nebo podle abecedy, tedy podle názvu stránky (z toho se už dá kvalita mírně odvodit; například: když se bude stránka jmenovat Dickova sbírka digitálních fotografií, pravděpodobně se nebude jednat o nic světoborného ...)
Další solidní stránkou představuje Freefoto [http://www.freefoto.com]. Ten je zaměřen hlavně zeměpisně. Fotografie jsou členěny tématicky podle států. Ale nechybí též kategorie jako příroda, vlaky!, dopravní prostředky (od jízdních kol po královské jachty), digitální fotografie,...
Velmi užitečná je taková drobnost, kterou tato služba nabízí. Když si vyberete třeba Francii a pak katedrálu Notre Dame, tak se vám kromě fotek ukáže i stručná historie ! Moc pěkné a praktické.
Další projekt se zaměřuje hlavně geograficky - Photo.net [http://www.photo.net/photo], i když ne tak úplně. Autorem je mladý Američan, který rád cestuje a fotografuje. Proto zveřejnil velký balík svých fotek na i-netu. Fotky jsou velmi kvalitní,ale bez jakéhokoli příjemného rozhranní. Můžete se proklikávat náhledy, které se nazývají "stocks", jsou však uspořádány systémem mish-mash (je uveden pouze rok nafocení, ale ne obsah), a nebo použít vyhledávač, který se řídí ALT tagy (popisky) u fotek, jenže ty nejsou občas trefné. Zajímavé jsou zde licenční podmínky. Pokud budete chtít nějakou fotku použít komerčně, máte poslat finanční příspěvek do jedné americké nemocnice pro zvířata, kde zachránili autorova psa ;)
Jinak zde můžete najít i fotky z autorových cest po Praze !
Slovenskou obdobu tohoto typu serveru, jenž obsahuje spoustu parádních fotek z celých USA (národní parky, města, ...) můžete najít tady [http://members.aol.com/bastafidli]. Velkou výhodou je to, že všechny fotky jsou perfektně popsané!
Na stránce [http://images.westphila.net] najdete fotografie různých témat, jsou ale všechny nafocené digitálně (Sony Mavica), takže kvalita nic moc! Nicméně je tam v databázi 8788 fotek !
Něco málo fotografií (jídlo,světlo,pomalovaný papír, dřevo,etc) je také zde [http://www.vividdetails.com/IPLPhts.html].
Poslední web - Arttoday [http://free.arttoday.com] je zaměřen hlavně na kliparty. Po zaregistrování, které je zadarmo, získáte přístup k databázi více jak 40 000 klipartů. Nabízejí i obrovskou databázi fotek, přístup tam ale stojí 30 dolarů na rok.
Další tuny odkazů na kliparty naleznete také zde [http://www.clipart.com].
U všech serverů platí, že pokud budete hledat, tak zřejmě najdete co potřebujete. Otázkou je, za jak dlouhou dobu. Na českém Internetu zatím není mnoho alternativ, ale podle mojich značně neoficiálních zpráv se připravuje velký projekt, který by tuto situaci měl změnit.
Na závěr bych chtěl poděkovat některým účastníkům konference o webdesignu (AHA, Michal Krause, Zdeněk Spurný, ...).
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024