Kam směřuje vývoj snímačů? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Kam směřuje vývoj snímačů?

CCD DF

24. července 2003, 00.00 | Letos se vyrojilo několik nových oznámení týkajících se nových či upravených technologií snímacích prvků. Jaká nás čeká nejbližší budoucnost v této oblasti? Kudy povede cestička vývoje?

V dnešní době je situace kolem vývoje a výroby snímačů pro digitální fotoaparáty poměrně jednoduchá a zdánlivě stabilizovaná. Největším producentem snímačů je společnost Sony, která se v dnešní době soustřeďuje zejména na masovou produkci CCD snímačů s klasickou RGBG barevnou maskou, tedy toho nejběžnějšího s čím se v amatérské digitální fotografii můžeme setkat. Ostatní producenti nabízejí buď specifické či okrajové snímače.

Je poměrně logické, že všichni ostatní výrobci se stále více a více soustřeďují na specifické typy snímačů, kterými se snaží prosadit zejména u náročnějších zákazníků, protože podíl produkce snímačů Sony ve spotřebním segmentu stále roste. Vše začalo již loni povykem kolem snímačů Foveon, které se zatím sice příliš masivně neprodukují, protože se stále používají pouze u fotoaparátů Sigma SD9, ale je dost dobře možné, že se ještě letos objeví i u dalších fotoaparátů. S odstupem času je patrné, že Foveon má výrazně větší šanci stát se odrazovým můstkem pro některou z dalších úspěšnějších generací snímačů. Ono je koneckonců mnohem zajímavější získat masovou produkci spotřebního snímače, než produkovat malonákladový supersnímač.


Uspořádání fotodiod u SuperCCD SR

Mnohem závažnější technologickou konkurencí po stránce kvalitativní je pro klasické CCD snímače SuperCCD od společnosti Fujifilm. Ta při uvedení čtvrté generace těchto čipů s označením HR a SR jasně ukázala, že to s dalším vývojem této technologie myslí vážně a navíc se velmi rozumně soustřeďuje na zvyšování kvality záznamu místo na zvyšování rozlišení, které není pro spotřební digitální fotografii tak zajímavé. Zejména verze SR s dvojicí fotodiod v každé buňce elegantně řeší letitý problém s poměrně malou barevnou dynamikou digitálních fotografií. A právě v této oblasti by se mohla digitální fotografie výrazně vyvíjet a zlepšovat bez zvyšování výrobních nákladů, na které je velmi citlivá.

Minulý týden zareagovalo na čtvrtou generaci SuperCCD SR i samotné Sony, představením nové varianty CCD snímačů s RGBE barevným filtrem. Jde opět o velmi jednoduchou a elegantní myšlenku, která by v praxi mohla bez jakéhokoli zvýšení výrobních nákladů posunou barevné podání digitálních fotografií. Jak to celé bude fungovat?


V levo RGBG, v pravo RGBE

Dnes nejrozšířenější řešení problematiky barevné digitální fotografie vychází z použití primární takzvané "Bayer RGBG" barevné mozaiky. Každé jednotlivé buňce snímače, která je sama o sobě barvoslepá, je předřazen jeden ze tří barevných filtrů (R - červená, G - zelená, B - modrá). Díky tomu zaznamenává pouze část barevného spektra a kombinací takto získaných částečných informací je vypočítán výsledný obraz. Vzhledem k tomu, že RGB barevný prostor je dostatečně velký a nedochází k žádným zásadním barevným převodům, měl by tento princip fungovat celkem bezproblémově. Bohužel vše komplikuje jednak různá citlivost CCD snímačů v různých částech spektra, tak i omezená citlivost, která se opět liší v závislosti na tom, jakou barvu dopadající světlo má. Uspořádání Bayer RGB tyto rozdíly částečně kompenzuje tím, že na čtveřici bodů je 2x použit zelený filtr.

Nové RGBE uspořádání nahrazuje druhý zelený filtr komplementární barvou označenou Sony jako Emerald. Jak je patrné z ilustračních obrázků, jde v podstatě o tradiční tyrkysovou (Cyan) z prostoru CMYK. Volba této barvy má hned několik kladů. Tím prvním je pochopitelně komplementárnost RGB a CMYK barevných prostorů, která zjednodušuje následný barevný výpočet. Navíc jde o světlý odstín barevného filtru, který bude relativně málo pohlcovat světlo, a tudíž se zlepší i citlivost snímače.


V pravo snímek pořízený běžným CCD snímačem, v levo s RGBE maskou

Celkově se tedy dají od nových RGBE snímačů očekávat dva přínosy. Tím prvním je logické rozšíření barevného gamutu, a tudíž i dynamiky snímků přidáním další barvy do barevného systému. Druhým přínosem by mohl být i úbytek šumu, který bude dán jednak vyšší citlivostí, menším pohlcováním světla a zároveň i změnou barevného výpočtu. Jako závdavek ještě Sony slibuje u nové generace snímačů o 30% nižší spotřebu energie.

Co nás tedy čeká?
S tím, jak roste produkce digitálních fotoaparátů a zároveň i produkce snímačů, roste i význam pozice jednotlivých výrobců na trhu. Proto se dá očekávat to, že výrobci se rozdělí do dvou skupin. První skupinu bude tvořit dvojice či trojice producentů masových snímačů, v nejbližších letech rozhodně založených na CCD technologii. Ti mezi sebou budou soupeřit nejvíce v oblasti cen, dále pak ve stále rostoucím rozlišení a zejména v optimalizaci a zlepšování procesů zpracování obrazu.
Druhou skupinu výrobců budou tvořit ti, kteří si budou pod vlastní taktovkou vyvíjet speciální snímače, zejména pro digitální zrcadlovky. Do této skupiny již dnes patří Canon, Fujifilm, Kodak, Nikon a v podstatě i Foveon (NS). Jejich cílem bude kromě produkce specifických snímačů zejména hledání nových technologií, na kterých by se dala založit úspěšná patentová "kariéra".

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: