Jsou uživatelé digitálních fotoaparátů jen tupé ovce? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Jsou uživatelé digitálních fotoaparátů jen tupé ovce?

DF design

18. října 2001, 00.00 | Napadlo vás už někdy, že nám výrobci digitálních fotoaparátů poměrně nevybíravě diktují, co se nám má líbit a co ne? Jak je to vlastně s konstrukční uniformitou v tomto oboru a je opravdu tak nutná?

Všimli jste si, že většina digitálních fotoaparátů si je navzájem velmi podobná? S trochou zobecnění se dá říct, že výrobci stále dokola omílají zhruba pět zavedených tvarů fotoaparátů a s barevností je to ještě horší. Když už se objeví nějaký designérský výstřelek, většinou ihned zapadne. Copak uživatelé digitálních fotoaparátů tolik touží po uniformitě? Analytici tvrdí, že si nikdo nemůže dovolit příliš mnoho experimentovat. Paradoxně to platí jak pro výrobce, tak i uživatele. Oběma těmto táborům se totiž uniformita jednoznačně finančně vyplácí.

Pro výrobce je extravagance riskantní
Vývoj nového digitálního fotoaparátu, jeho zavedení do výroby, propagace a distribuce jsou velmi významnou investicí i z pohledu mamutích společností jako je Olympus, Canon či Sony. Tato investice startuje již několik let před reálným uvedením fotoaparátu na trh a rozhoduje nejen o tom, kolik se na konkrétním fotoaparátu vydělá, ale i o tom, jaký podíl bude mít výrobce na trhu a jak budou vnímány veřejností ostatní modely. Každý neúspěšný výrobek je pochopitelně nepříjemný pro image společnosti i pro její finanční výsledky. Vzpomeňme například neúspěchu zřejmě až příliš jiného Olympusu C-21, který z trhu velice tiše zmizel po té, co se ukázalo, že pro něj není dostatek zákazníků. Dodnes se o tomto ojedinělém neúspěchu uvnitř Olympusu taktně mlčí, přestože nešlo doslova o debakl. Výrobci logicky volí pokud možno osvědčené cesty, u kterých se předpokládá globální přijatelnost. Není tedy náhodou, že můžeme vysledovat v historii digitální fotografie období stříbrných plasťáčků, elegantních černých modelů či aktuálně surově hliníkových modelů. O tom, co se bude vyrábět, totiž rozhodují rozsáhlé studie prováděné renomovanými agenturami a pochopitelně i případné úspěchy konkurentů. De fakto tedy platí, že o našem vkusu rozhodují agentury zabývající se výzkumem potřeb trhu.


Originál

Co takhle červená verze?

A modrá?

Bez masové výroby to prostě nejde
V digitální fotografii platí dvojnásob, že je poměrně těžké najít dostatek kupců pro toto relativně luxusní zboží. Celosvětově se letos prodá cca 20 mil. digitálních fotoaparátů všech značek, což v době pokročilé globalizace nepředstavuje nijak ohromující číslo. Výrobci se tedy logicky snaží navrhovat takové fotoaparáty, které se budou líbit co nejširší skupině uživatelů. Každý atypický prvek může znamenat ztrátu části potenciálních kupců, což je nepřijatelné.
Relativně nejsvobodnější volbu mají výrobci u levných fotoaparátů s cenou pod 100 USD, u kterých se předpokládá poměrně dobrá prodejnost širším masám. Nicméně jakmile cena vystoupá do kategorie vhodné i pro využití ve firemní sféře, vše je ztraceno a diktát uniformity je nepřekonatelný. Povšimněte si výrazného stylového rozdílu mezi vysloveně amatérskými low-endy a ostatními digitálními fotoaparáty.


Levný digitální fotoaparát si může dovolit slušivou modř.

Digitální fotografie, prestiž a konzervativnost
Svoji roli hraje pochopitelně i logika a psychologie uživatelů. Pro drtivou většinu digitálních fotoaparátů platí, že kromě své nativní funkce – fotografování, plní i jistou roli společenskou. Díky tomu, že rozšíření digitální fotografie je celosvětově zatím relativně malé, je digitální fotoaparát do jisté míry otázkou prestiže. Navíc pod tlakem vysoké pořizovací ceny se digitální fotoaparáty srovnávají s klasickými poloprofesionálními zrcadlovkami, takže si nemohou dovolit zklamat ani v tomto směru. Možná právě hledání dostatečně reprezentativních designových řešení omezuje návrháře v rozletu natolik, že výsledek je nakonec vždy velmi podobný. Na druhou stranu existuje cesta z tohoto kruhu. Ukázal ji model Fujifilm FinePix 6800Z, který navrhovala konstrukční kancelář F. A. PORSCHE. Drobnými precizními detaily se jí podařilo dodat jinak poměrně atypickému tělu graciézu, kterou se nemůže pochlubit skoro žádný z konkurentů.


Fujifilm FinePix 6800Z

I pro uživatele je uniformita výhodou - zatím
Pokud to tedy shrneme a podtrhneme, je uniformita zatím výhodná i pro uživatele. Snižuje cenu fotoaparátů, dává uživatelům pocit sounáležitosti a plní i společenskou roli. Již podle designu fotoaparátu se dá poměrně spolehlivě odhadnout investice nutné k jeho pořízení. Možná to bude znít tragikomicky, ale skutečnost je opravdu taková a na image záleží.
A právě poslední věta předchozího odstavce nám dává určitou naději na změnu k lepšímu. Pokud se považujete za individualitu hodnou individuálního přístupu, věřte, že se dočkáte. S rostoucím rozšířením digitální fotografie poroste trh, což v první řadě umožní výrobcům více diverzifikovat produkty pro různé cílové skupiny. Navíc vznikne prostor i pro luxusní a adekvátně unikátní přístroje, které vyhoví i těm nejnáročnějším uživatelům. Otázkou však zůstává, zda se z nás do té doby nestanou ty tupé ovečky z nadpisu, kterým stačí konzumovat průměrnost.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: