Je libo 3D objektiv pro DSLR? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Je libo 3D objektiv pro DSLR?

8. září 2010, 00.00 | Nedávno Panasonic vzbudil rozruch oznámením, že pracuje na vývoji prvního 3D objektivu pro M.F.T. fotoaparáty. Nicméně Panasonic není sám, kdo se touto problematikou zabývá, neboť například společnost Loreo již dlouhé měsíce nabízí 3D objektiv pro digitální zrcadlovky s ořezovým formátem senzoru. Více viz náš článek.

Sen o 3D fotografii se v současné době začíná čím dál tím více uskutečňovat. Nedávno rozčeřil stojatou hladinu „okurkové sezóny“ Panasonic se svým oznámením, že dokončuje vývoj stereoskopického 3D objektivu pro Micro Four Thirds fotoaparáty, jenž by mohl být představen již tento rok.

Zařízení „3D Lens in a Cap 9005“ od firmy Loreo, které je určeno pro DSLR fotoaparáty s APS-C formátem senzoru či M.F.T. přístroje a jež umožnuje pořizování stereo-fotografií.

Nicméně pokud se trochu rozhlédneme po internetu, tak zjistíme, že již před Panasonicem například řešila uvedenou problematiku doposud poměrně neznámá společnost Loreo. Tato firma si již v roce nechala patentovat zařízení „3D Lens in a Cap 9005“, což je vlastně jednoduchá kombinace stereoskopického objektivu a krytky na tělo digitální zrcadlovky.

Pomocí tohoto zařízení, chcete-li 3D objektivu, je možné na senzor DSLR aparátů promítat zdvojené snímané reality a díky tomu lze pořídit stereo-fotografii (na plochu 1 poloviny senzoru dopadá obraz z prvního objektivu, zatímco druhá polovina snímače je exponována světelnými paprsky z paralelního skla). Tedy snímek, který vedle sebe obsahuje dvojici políček se stejným obrazem. Pokud se pak na tento snímek podíváte na počítači skrze 3D brýle, tak je možné pocítit iluzi trojrozměrného obrazu.

Dodejme, že dané zařízení je dimenzováno pouze pro použití na DSLR či M.F.T. fotoaparátech s menším formátem senzoru, než mají fullframe zrcadlovky. Jedná se tedy o fotoaparáty s formátem snímačů APS-C (ekv. kinofilmu je ohnisko cca 60 mm při položení snímku na výšku) či 4/3 Four Thirds senzorem (ekv. kinofilmu je ohnisko cca 80 mm při položení snímku na výšku). Bližší údaje o technické specifikaci Loreo 3D objektivu, plus seznam kompatibilních fotoaparátů, můžete naleznout ZDE (bližší informace o M.F.T. verzi 3D objektivu jsou ZDE).

3D brýle od stejnojmenného výrobce

Podle informací výrobce je tento 3D objektiv vybaven dispozicí kompenzace paralaxy, přičemž je možné s ním zaostřovat již od vzdálenosti 1,5 metru od fotografovaného objektu. Jmenované zařízení také nepředstavuje překážku pro využívání některých funkcí na DSLR fotoaparátech (například Automatické měření expozice, TTL měření pro použití blesku).

Jeden z demonstračních snímků výrobce, který bohužel není v plném rozlišení.

Pokud si kladete otázku, proč uvedená firma se svým 3D objektivem dosud nezískala výrazný světový věhlas, tak odpověď na tuto otázku je celkem snadná. Jsou to poměrně nelichotivé parametry, kterými v praxi Loreo 3D objektiv komplikuje fotografům práci. V prvé řadě je to velmi nízká světelnost objektivu f11 („lví“ podíl na nízké světelnosti 3D objektivu bude asi mít konstrukce 3D objektivu, která zahrnuje vestavěné zrcátko), jež si vynutí použití stativu v případě, že se bude fotografovat v horších světelných podmínkách. Od tohoto 3D objektivu rovněž nemůžeme čekat žádné „zázračné výkony“ v oblasti optické kvality jeho skel. Několik demonstračních snímků si můžete prohlédnout například ZDE.

Je tedy jasné, že je nutné zmiňované zařízení řadit spíše mezi technické „hračky“, než mezi skla určené pro seriózní fotografování. A kolikpak taková věcička na hraní vlastně stojí? Zařízení Loreo 3D Lens-in-a-Cap 9005 se na trhu prodává v různých verzích (pro APS-C DSLR a M.F.T. fotoaparáty) za cenu točící se okolo 150 USD (cca 2 800 Kč bez DPH), přičemž cena speciálních 3D brýlí činí cca 1,70 USD (cca 32 Kč bez DPH). Více informací o výše uvedeném produktu můžete naleznout na stránkách výrobce.

Zdroje: Gizmag.com a Loreo.com

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: