Jak si nahrát do fotoaparátu nový firmware? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Jak si nahrát do fotoaparátu nový firmware?

Upgrade Firmware

9. dubna 2004, 00.00 | Možná jste si všimli, že se v našich Aktualitách objevují poměrně často informace o tom, že se pro některý fotoaparát objevil nový firmware. Co to vlastně znamená a je vůbec tato informace podstatná? Jak takovou aktualizaci použít? O tom pojednává dnešní článek.

Jádrem digitální fotoaparátu je procesor, který ve zjednodušené představě řídí veškerou činnost přístroje a stará se o zpracování obrazových dat. Jedná se vlastně o speciální počítač, kterému pochopitelně musí někdo říct co a jak má dělat. "Někdo" jsou tvůrci jeho programu, který se v případě mobilních digitálních přístrojů nazývá firmware. Takto vytvořený a odzkoušený program je následně při výrobě fotoaparátu nahrán do jeho vnitřní paměti. Logicky se však naskýtá otázka, zda je tento program skutečně dokonalý.

Proč se aktualizuje firmware?
Na jednoduchou otázku jednoduchá odpověď. Nic není na světě dokonalé, a proto je dobře, že většina současných digitálních fotoaparátů umožňuje uživatelskou aktualizaci firmwaru. Dá se říci, že vzhledem k dnešnímu obrovskému tempu vývoje digitálních fotoaparátů je to již naprostá nezbytnost, protože s narůstající produkcí stoupá i počet nutných úprav.
Aktualizace firmwaru může sloužit buď pro odstranění nějaké systémové chyby (například při kopírování snímku z paměťové karty do interní paměti se fotoaparát "zasekne" či přístroj špatně vyhodnocuje zbývající kapacitu akumulátoru) nebo vylepšení jeho funkcí (zdokonalený výpočet expozice, přesnější vyvážení barev, rychlejší zpracování dat či podpora přímého tisku). Často se obě varianty sloučí najednou a navíc jsou někdy odstraněny i drobné problémy, o kterých výrobce raději ani nemluví.


Fotoaparát Nikon D70 zobrazuje verzi firmware přímo ve svém menu

Z toho, co jsme zde právě napsali vyplývá, že by si majitel fotoaparátu měl ve svém přístroji udržovat aktuální verzi firmware. To není velký problém, protože je výrobci nevydávají zas až tak často. Nejčastěji se s nimi můžeme setkat relativně krátce po uvedení fotoaparátu na trh, kdy se doladí maličkosti, které odhalí až masové nasazení přístroje. Aktuální verzi nahranou ve fotoaparátu zjistíme buď z menu fotoaparátu či pomocí "kouzelné kombinace" stisku tlačítek apod. či jednoduše z EXIF hlavičky souboru. Co tedy udělat, pokud se dozvíme o nové verzi firmware našeho digitálního miláčka?


Výřez obrazovky programu ACD See, který dokáže zobrazit informace z EXIF hlavičky

Jak jej nahrát do fotoaparátu?
Nejběžnějším místem, odkud se o nové verzi firmware dozvíme, je v dnešní době bezesporu internet. Nejen výrobci, ale především různé fotografické servery (jeden z nich právě čtete) o těchto skutečnostech informují a současně zveřejňují odkaz na příslušné stránky výrobce. Na těch naleznete podrobné informace o tom, co nového aktualizace přináší i podrobný návod, jak firmware ve fotoaparátu aktualizovat. Problém je v tom, že tyto informace nejsou často k dispozici v češtině, což může někomu činit potíže. Proto si stručně popíšeme, jak při aktualizaci postupovat. Na stránkách některých výrobců si je možné objednat zasílání informací o nových verzích pomocí elektronické pošty.
Prvním krokem je stažení nového firmware ze stránek podpory výrobce na vlastní počítač, kde ho je často potřeba ještě rozbalit (většinou se jedná o samorozbalovací archív). Druhým krokem je nahrání takto získaného souboru/ů do fotoaparátu. Zde se může postup lišit. K nejběžnějším způsobům patří nakopírování těchto dat na paměťovou kartu fotoaparátu a to buď pomocí čtečky či přímo po USB kabelu. U novějších přístrojů lze pro uložení využít i jejich zabudovanou paměť. Po nahrání a opětovném zapnutí fotoaparátu se zobrazí dotaz, zda se má nový firmware nahrát. Druhým způsobem, který využívá například Olympus ve své poslední aktualizaci, je vytvoření vlastního jednoduchého programu, který se po spuštění postará sám o přenesení nové verze do přístroje a navíc vede uživatele krok po kroku celým procesem.
Tím jsme vlastně absolvovali i třetí a závěrečný krok, aktualizaci firmware ve fotoaparátu. O tu se přístroj postará sám, jen mu to musíme umožnit. S tím souvisí několik zásadních pravidel, která výrobci vždy v návodu zdůrazňují a my se s nimi teď seznámíme.

Čeho se vyvarovat při aktualizaci?
Vzhledem k tomu, že v současných přístrojích probíhá aktualizace firmware nevratným způsobem (to znamená, že se v operační paměti připraví vzor nového programu, kterým se poté přepisuje stávající kód) bez možnosti návratu, je potřeba dodržovat základní pravidla.
První se věnuje výběru stahované verze firmware. Ujistěte se, že se opravdu jedná o verzi odpovídající vašemu fotoaparátu a navíc v takové lokalizaci a jazykové mutaci, kterou využíváte. Není šťastné stahovat soubory z exotických webových stránek, ale pokud možno z evropského či českého zastoupení. Tím si zajistíte správnou regionální podporu.
Druhé a nejdůležitější pravidlo se týká napájení fotoaparátu. Jak jsme již napsali, během aktualizace se postupně přepisuje zdrojový kód programu, který sám spouštěl vlastní aktualizaci. Pokud by se stalo, že během zápisu dat dojde fotoaparátu energie, nebude již možné v tomto procesu dále pokračovat, protože neexistuje nikdo, kdo by ho znovu spustil (starý program byl přepsán a nový ještě není korektně zapsán). Jediná možná záchrana je pak odnesení fotoaparátu do servisu. Proto se vždy přesvědčte, že jsou v přístroji vloženy čerstvě nabité kvalitní akumulátory a pokud můžete, raději ho ještě připojte k síťovému zdroji!!!
Třetí pravidlo zní - během zápisu nesahejte na žádný ovládací prvek přístroje. Ne že by se vždy muselo něco stát, ale zaručíte tak nerušený zápis dat, který netrvá déle než jednotky minut.


Ukázka snímku z fotoaparátu Casio Exilim Z4 před a po upgradu firmware odstraňující nepřesné vyvážení barev

Závěr
Tento článek nemůže a ani si neklade za cíl ukázat přesné postupy během aktualizace firmware v konkrétním přístroji, ale snaží se osvětlit, že celý proces je poměrně jednoduchý a není třeba se ho bát. Podmínkou k jeho zdárnému zakončení je pouze dodržování několika základních pravidel, která jsou vždy výrobcem uváděna. Pomalu však nastane doba, že ani to nebude takový problém, bude stačit vytvořit dva prostory pro zdrojový kód programu, mezi kterými se bude přepínat. Závěrem poznamenejme, že u některých starších fotoaparátů je aktualizace možná pouze v servisu, zatímco u levných či nejstarších modelů není často možná vůbec.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: