Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
Jak se testuje výdrž baterií?
18. dubna 2005, 00.00 | Ve většině technických specifikací digitálních fotoaparátů nalezneme informaci o výdrži baterií. Jistě každého napadne, že takováto měření mohou mít různé výsledky, zejména, jsou-li prováděny různými společnostmi a proto asociace CIPA stanovila určitou metodu měření výdrže baterií.
Ve většině technických specifikací digitálních fotoaparátů nalezneme informaci o výdrži baterií. Jistě každého napadne, že takováto měření mohou mít různé výsledky, zejména, jsou-li prováděny různými společnostmi a proto asociace CIPA stanovila určitou metodu měření výdrže baterií.
Co je to CIPA?
Asociace CIPA (Camera & Imaging Products Association) byla založena 1. července 2002, aby nahradila dosavadní JCIA (Japan Camera Industry Association). Slouží k průzkumu trhu s digitální foto a video technikou, utváření standardů kompatibility mezi produkty apod. Právě toto sdružení má na svědomí například standard PictBridge, který v současnosti podporuje prakticky každý digitální fotoaparát a fototiskárna. Slouží pro standardizaci komunikace mezi fotoaparátem a tiskárnou různých značek a to bez přítomnosti počítače (tzv. přímý tisk). Mezi plnohodnotnými členy nalezneme takové značky jako Canon, Casio, Fuji, HP, Konica Minolta, Kyocera, Matsushita, Nikon, Olympus, Pentax, Sigma, Sony, Tamron, nebo Tokina. Kompletní seznam je zde.
Měření kapacity baterií
Při testování se používají pouze funkce fotoaparátu související se zachycováním statických snímků. Funkce jako jsou audio nahrávky a video sekvence se při testech nemusí používat. Veškerá nastavení by měla být na továrních hodnotách.
Každý druhý snímek musí být pořízený s plným zábleskem vestavěného blesku. Pokud je měřena výdrž bez blesku, musí to být uvedeno u výsledku. Před každým snímkem se musí změnit ohnisková vzdálenost z nejkratší na nejdelší, nebo naopak (W->T, nebo T->W). Přijatelné je také měnit před každým druhým snímkem ohniskovou vzdálenost na jeden extrém a pak nazpět (W->T->W, nebo T->W->T). Během měření musí být zapnutý displej v režimu kdy lze použít jako hledáček.
Po zapnutí fotoaparátu 30 sekund počkáme a poté pořídíme sérii deseti snímků v intervalu 30s. Poté fotoaparát vypneme a určitou dobu necháme vypnutý. CIPA doporučuje cca 60 minut, nebo adekvátně ochladit baterie. Po zapnutí postup opakujeme. Během prvních 30s po zapnutí můžeme nastavit režim blesku, nebo jiné nutné parametry.
Prostředí, ve kterém se testuje, by mělo mít teplotu 23°C+-2°C a relativní vlhkost 50%+-20%. Měření končí po prvním vypnutí fotoaparátu v důsledku vybití baterií, nebo pokud jedna z testovaných funkcí nereaguje v důsledku vybití baterií (pokud lze tuto funkci automaticky, nebo manuálně obnovit, lze v testu pokračovat).
Výsledky
Výsledky se uvádějí jako "spotřeba baterií", "počet snímků" apod. Pokud výrobce testuje výdrž baterií vlastní metodou, lze jeho výsledky také uvést. U výsledků musí být uvedeno, že se jedná o výsledky založené na standardu CIPA. Nemělo by u výsledné hodnoty ani chybět typ a kapacita použité baterie a jiné upřesňující parametry, jako například použité paměťové médium apod.
Počet snímků je závislý na přesné kapacitě baterií, která se může lišit i u baterií stejné nominální hodnoty a také na konkrétním testovaném fotoaparátu. Výsledky by však měly být velmi blízké realitě. Do testování se proto zahrnuje i časté vypínání a zapínání fotoaparátu apod. Nyní by tedy pro vás neměl být problém ověřit si údaje uváděné výrobcem.
Existují i jiné metody?
Ano, samozřejmě existují. Mimo jiné například:
- The American National Standards Institute (ANSI) Committee 18 (C18) for portable cells and batteries
- The International Electrotechnical Commission (IEC) - Technical Committee 35
(TC35) for portable primary cells and batteries
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024