Jak s digitálním fotoaparátem na sněhuláky? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Jak s digitálním fotoaparátem na sněhuláky?

DF mráz

6. prosince 2001, 00.00 | Zima se nám připomíná stále intenzivněji, takže otázka používání digitálního fotoaparátu za nízkých teplot je opravdu na pořadu dne. Jak se digitální fotoaparáty vypořádávají s mrazem či sněhem? Jak pečovat o svého miláčka při zimním fotografování?

Drtivá většina výrobců doporučuje jako minimální provozní teplotu pro digitální fotoaparát rozpětí mezi 0 - 10 stupni Celsia. Na jednu stranu je tato skutečnost s ohledem na použité komponenty logická, na druhou stranu i za mrazu je toho hodně co fotografovat. Proto každý fotograf dříve nebo později podlehne a vyzkouší fotografovat digitálním fotoaparátem i za nepříznivých podmínek. Na co se musí připravit a co mu hrozí?

Jaká rizika nás čekají v zimě?
Zimní radovánky nesvědčí žádné elektronice, o čemž se přesvědčila již dlouhá řada uživatelů mobilních telefonů, přenosných počítačů a pochopitelně i digitálních fotoaparátů. Zřejmě největším nebezpečím jsou nízké teploty, které mohou nejen znemožnit fotografování, ale i trvale poškodit digitální fotoaparát. Ano, zejména LCD displej je náchylný k trvalému poškození nízkými i vysokými teplotami, takže fotografování se zapnutým displejem při -15 stupních není zrovna dvakrát dobrý nápad.
Nicméně jsou zde i další rizika. Významné problémy může nadělat sníh, který narozdíl od deště většinou útočí na elektroniku ze všech směrů a způsobuje navlhnutí i prochlazení. Obé digitálnímu fotoaparátu pochopitelně nesvědčí, protože je k dispozici jen velmi málo vodotěsných modelů.
Další nebezpečí představuje kondenzující vlhkost, které se při prudkém přechodu mezi studeným a vyhřátým prostředím neubráníme.
A na závěr je zde i zvýšené riziko mechanického poškození. Zejména na horách se může fotoaparát snadno stát cílem silného nárazu, kterého si například lyžař ani nemusí všimnout.
Obecně tedy platí, že při zimních radovánkách se musíme o digitální fotoaparát starat výrazně víc, než v letních měsících, protože rizik je celá řada.

Které komponenty jsou nejchoulostivější?
Jak jsme již zmínili, nejchoulostivější komponentou digitálního fotoaparátu je displej z tekutých krystalů. Ten může být poškozen jak mrazem, tak i kondenzující vlhkostí a jeho výměna je většinou velmi drahá. Displeje jsou výrazně odolnější v neaktivním stavu, přesto i nepoužívaný displej se může poškodit příliš nízkou teplotou.
Nízkou teplotou a vlhkostí také hodně trpí baterie a akumulátory, kterým naštěstí výrazně méně hrozí trvalé poškození, tedy pokud se zrovna nechystáte za polární kruh. Při nízkých teplotách se významně mění charakteristika zdrojů energie, takže fotoaparát se může v mrazu chovat dost nevyzpytatelně.
I ostatní součásti mráz příliš nemilují. Přesto většina elektroniky i optika se s mrazem dokáží vypořádat lépe než jmenované dvě klíčové komponenty.

Jak se fotoaparát chová v mrazu?
Fotoaparát většinou nepromrzne okamžitě, takže z počátku se chová poměrně normálně. První zřejmě začne zlobit LCD displej. Zpomalí se jeho překreslování, začnou se nekorektně zobrazovat barvy a klesá kontrast. Na konec displej úplně zhasne a to je již neklamný signál toho, že je dobré se zamyslet nad setrváním na mrazu.
Celý fotoaparát se na mrazu jaksi zpomaluje. Je to způsobeno jak změnami v napájení, tak i tím, že elektronice prostě nízké teploty nesvědčí. Prodlužuje se doba nutná k uložení fotografií a nelze dosáhnout krátkých expozičních časů.
V extrémních podmínkách může dokonce dojít k zamrznutí buď optiky, nebo ovládacích prvků. V takovém případě je však pravděpodobné, že jste svůj pobyt na mrazu přehnali a trvalé poškození je na dosah.

Jak se chovat v zimě s digitálním fotoaparátem?
Pokud digitální fotoaparát pouze přepravujeme za mrazivého počasí, je velmi dobré jej uložit v pouzdře pod oblečením či někde uvnitř zavazadla tak, aby nepromrzl. Vypnutý fotoaparát však vydrží výrazně nižší teploty, než fotoaparát aktivní.
Pokud na mrazu chceme za každou cenu fotografovat, tak bychom měli dodržovat následující pravidla:

  • Zkrátit pobyt na mrazu na nutné minimum. Promrznutí fotoaparátu rozhodně nesvědčí.
  • Vyvarovat se přímému kontaktu většího množství sněhu s fotoaparátem. Když už fotoaparát v závěji skončí, snažme se využít toho, že zmrzlý sníh lze z fotoaparátu bezpečněji dostat než vodu, takže fotoaparát vypucujme ještě před odchodem do tepla.
  • Snažit se předejít kondenzaci vzdušné vlhkosti na a ve fotoaparátu. Pokud už se nám fotoaparát orosí, nechme jej důkladně vyschnout při pokojové teplotě před prvním zapnutím. Nikdy fotoaparát nesušíme fénem či na topení!
  • Dávejte pozor, aby se fotoaparát pod oblečením nezapařil v teple produkovaném vaším tělem.
  • Snažme se fotoaparát chránit proti mechanickému poškození a pokud možno si jej neberme na nebezpečná místa jako je sjezdovka.

Stojí to opravdu zato?
Bohužel vám nemůžeme poskytnout jednoduchou radu typu: půl hodiny při -5 stupních je OK. Za prvé záleží na mnoha vnějších vlivech a konstrukci fotoaparátu. A za druhé vám nikdo nemůže zaručit, že fotoaparát vydrží podmínky, které vám výrobce "zakazuje". Reklamace mrazem popraskaného LCDčka jsou dost náročné a většinou končí neúspěchem.

Tip redakce: Náš stařičký a stále fungující Kodak DC265 přežil fotografování za slunného zimního počasí při teplotě cca -5 stupnů po dobu cca 3 hodin. Z toho po cca hodině práce začaly silně stávkovat baterie a displej jsme přestali používat již po cca 15 minutách. Nicméně nikomu tento experiment nedoporučujeme zejména s novým fotoaparátem a nemůžeme ručit za to, že zrovna váš fotoaparát stejné podmínky vydrží.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: